Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Концепція Нової української школи декларує формування в учнів ціннісних ставлень та суджень, які слугуватимуть «базою для щасливого особистого життя та успішної взаємодії із суспільства» [4,с.19]. Сьогодні як ніколи стає важливою організація освітнього простору, який сприяв би розвитку творчої, стратегічно мислячої та відповідальної особистості, здатної на свідомі дії з покращення її життя власного та громади. Випереджаюча освіта для сталого розвитку є «моделлю трансформації системи освіти та її пристосування до потреб суспільства ХХІ століття» [5, с.11], і на сучасному етапі сталий розвиток повинен стати «стрижневим поняттям педагогічної науки» [6, с.31].
Вказати основні та необхідні складові роботи з дітьми та батьками для реалізації ідей роботи у рамках сталого розвитку.
Освіта сталого розвитку формує нові цілі, розширює зміст, зміцнює форми навчання. Вона передбачає певні зміни в організації освітнього процесу: для адміністрації закладу – це зміни у використанні ресурсів, для вчителів – це перехід від передачі знань до створення умов для їх активного засвоєння та отримання практичного досвіду, для учнів – це перехід від пасивного засвоєння знань до активного їх пошуку та практичного осмислення. Методичними особливостями освіти сталого розвитку є широке використання активних методів навчання та педагогіки партнерства: стимулювання пізнавальної діяльності учнів, обов'язкова їхня взаємодіяміж собою та з учителем, спонукання до активної розумової та практичної діяльності.
Інтегровані заняття – найяскравіший приклад втілення ідей сталого розвитку.Підготовка та проведення інтегрованих занять зі сталого розвитку має свої специфічні особливості. Перша – вибір форми занять, що зумовлює не тільки підготовку вчителя, але й довготривалу, стійку самостійну роботу учнів, проведення ними власних досліджень, пошуків,систематизацію та обробку інформації. Друга особливість – активна участь і взаємодія в підготовці й проведенні занять декількох вчителів. Застосування інтеграційних форм навчання сприяє налагодженню взаєморозуміння і поліпшенню співпраці вчителя та учнів у процесі навчання, дає можливість ширше використати потенційні можливості змісту навчального матеріалу та розвинути здібності учнів.Отже, інтеграція – необхідна умова, важливий засіб сучасного освітнього процесу, для забезпечення системних знань учнів із різних галузей наук, соціалізації особистості. Інтеграційні процеси в освіті тривають – і вони різноманітні, але мета їх одна – розвинена, креативна, соціалізована особистість, здібна до творчого пошуку.
На заняттях також можна застосовувати медіапроєкти, «на забуваючи згадати про переваги реального спілкування перед віртуальним» [2, с.6].
Під час просвітницького заходу для дорослих в інтересах сталого розвитку (інтерактивні батьківські збори)можна запропонувати:
- створення колажу «Наше спільне стале майбутнє». Учасників за принципом «троянди-ромашки-лілії» об’єднують у групи. Вони мають різноманітні журнали, ножиці, клей, маркери та ватман. Необхідно створити моделі «спільного сталого майбутнього» та презентувати їх.
- вправа «Паперовий літак.Виготовте паперовий літачок. Напишіть на одному крилі слово «школа», на другому – «батьки», на корпусі літака – «сталий розвиток». Тепер відірвіть одне з крил, але за умови, що літак полетить. Отже, для того щоб наші діти навчалися в рамках сталого розвитку та досягли кінцевої мети, ми, дорослі, повинні співпрацювати у тісній взаємодії та рухатися слід в одному напрямку.
Висновки. «Практика показує плідність інтеграції та перспективи подальшого розвитку та удосконалення такого підходу до навчання» [1, с.67] . Найголовніше, що на уроках сталого розвитку школярі – рівноправні партнери вчителя, їм має належати ініціатива та наміри у будь-якій діяльності. Отже, для досягнення результативності вчителю потрібно створити атмосферу комфорту, безпеки, ситуацію успіху.
Література
- 1. Висоцька О. Є. Освіта для сталого розвитку: Науково – методичний посібник. – Дніпропетровськ, 2011. – 200 с.
- Волошенюк О.В., Ганник О.В. та ін. Медіаграмотність: посібник для вчителя. – Київ: ЦВП, АУП, 2018. – 234 с.
- Карамушка В. І. Вступ до практики стійкого розвитку. Навчальний посібник. УМО АПН України. – К. – Львів: Край, 2009. – 78 с.
- 4. МОНУ. Нова українська школа. Концептуальні засади реформування середньої школи / Загальна редакція Грищенко М. – Київ, 2016. – 40 с.
- 5. Підліснюк В., Рудик І., Кириленко В., Вишенська І., Маслюківська О. Сталий розвиток суспільства: роль освіти. Путівник / За ред. В.Підліснюк – К.: Видавництво СПД «Ковальчук», 2005. – 88с.
- Сисоєва С.О. Вектор розвитку особистості у постіндустріальному суспільстві//Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Науково-методичний журнал. – 2001. – Вип.1. – 39 с.