Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Організація Об´єднаних Націй закликає людей різних країн перейти до більш сталого способу життя і зменшити екологічний слід. Оскільки значну частину ресурсів люди споживають у процесі домашнього господарювання, то їхній спосіб життя має величезне значення. Перехід кожної людини до способу життя, що зберігає навколишнє середовище, дасть величезний поштовх для розв´язання проблем людства.
Людина протягом останнього століття намагалася підкорити природу й запанувати нею. ХХ століття стало періодом бурхливого розвитку хімічної, металургійної, нафтохімічної та інших галузей промисловості. Розвиток будь-якої з них супроводжується інтенсивним забрудненням довкілля. У результаті біосфера вже неспроможна самовідтворюватися та самооновлюватися й починає деградувати.
Людство постало перед вибором: або спільні зусилля в ім’я загального виживання, або загальна загибель від екологічної катастрофи.
В Україні під горами сміття вмирає родюча земля, на якій можна було б вирощувати хліб, овочі, дерева, квіти, а підземні води забруднюються настільки, що вода стає непридатна для життя. У процесі життєдіяльності ми створюємо сміття і не знаємо, що з ним робити і куди подіти. Все це змушує нас змінити власне ставлення до відходів.
Сотні тисяч людей у різних країнах уже живуть по-іншому, дбаючи про майбутнє. Настала черга й українцям приєднатися до цього руху.
МЕТА:
- сприяти формуванню в учнів умінь і навичок сталого стилю життя через зміни у власній поведінці;
- привести до думки, що головним чинником забруднення природи є людина;
- виховувати патріотичні почуття до рідної землі, бережливе ставлення до навколишнього середовища, необхідність екологічної культури.
З 1 січня 2012 року Павлоградська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 отримала статус експериментального навчального закладу обласного рівня з проблеми «Формування механізмів трансформації регіональної системи освіти на основі принципів випереджаючої освіти для сталого розвитку» за темою «Створення системи освітньої діяльності на засадах принципів сталого розвитку шляхом формування екологічної культури учнів».
На підставі рішення комісії з питань інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи з проблем виховання від 10 серпня 2015року № 532 наша школа стала переможцем конкурсу в рамках проекту «Освіта для сталого розвитку в дії» та отримала звання «Школа сприяння сталому розвитку» , а також диплом і пам`ятний знак.
1 вересня 2015 року розпочалася робота школи у дослідно-експериментальному проєкті за темою «Інтегрування змісту випереджаючої освіти для сталого розвитку у навчально-виховний процес»
Для реалізації даного проєкту ми запроваджуємо ідеї сталого розвитку в навчально-виховний процес: під час уроків, при викладанні курсів за вибором та в позакласній роботі.
Одним із сприятливих шляхів впровадження ідей сталого розвитку в навчально-виховний процес є «наскрізне» навчання. Учителі хімії, біології, географії, економіки, математики, російської, української та іноземних мов, історії та вчителі початкових класів на уроках намагаються використовувати завдання екологічного змісту, які містять у собі соціальний та економічний аспекти. З одного боку, це завдання з предмету, а з іншого – вони мають великий виховний потенціал. Такі вправи краплина за краплиною вчать дітей по-іншому ставитись до свого оточення, дивитись на звичайні речі інакше та замислюватись над своїми діями.
Ефективними є проведення інтегрованих уроків: хімія та література,біологія, хімія та географія, алгебра та основи здоров'я, математика таприродознавство, правознавство та екологія, біологія та економіка та інші.
Крім того, на уроках географії, біології, основ здоров'я, хімії вчителі розглядають екологічні проблеми світу, України, Західного Донбасу, Павлограда, вплив людини на навколишнє середовище. На уроках англійської та французької мови діти працюють з текстами, які містять інформацію про екологію країн світу. Вивчаючи українську, російську мови та літературу, учні працюють з різноманітними вправами, диктантами на екологічну тематику.
З 2012 року ми виділяємо години з варіативної частини навчального плану для викладання курсів за вибором «Школа друзів планети» (1-2 класи), «Моя щаслива планета» (3-4 класи) та «Уроки для сталого розвитку» (8-9 кл.). На цих заняттях вчителі використовують різноманітні форми: тренінги, ділові ігри, метод проєктів. Учні, крім теоретичних знань, отримують і практичні завдання. Так, наприклад, учні 3-4-х класів намалювали листівки щодо збереження електроенергії та розташували на дверях всіх класних кімнат. Учні старших класів проводили аудит щодо використання ресурсів вдома та результати розміщували на сайті школи.
Виховна робота є невід'ємною складовою навчального процесу. Вже традиційними стали проведення тижнів сталого розвитку. Метою заходів, які ми проводимо під час тижнів, є формування в учнів навичок і вмінь будувати життя сім'ї, місцевої громади з урахуванням потреб сталого розвитку, вироблення нового екологічно доцільного стилю життя в школі.
З метою екологічного виховання, формування в учнів активної життєвої позиції та залучення дітей до практичної діяльності по збереженню навколишнього середовища кожного року у квітні місяці в школі проводиться «Екологічний марафон ».
Під час марафону проводяться різноманітні заходи, спрямовані на виховання в учнів любові до природи та бережливого ставлення до довкілля.
Під час марафону проходять класні години: «Аптека на підвіконні» (1класи), «Натисни на сміття» (5класи), «Первоцвіти під охороною» (6 класи), «Кожна рослина, дерево, пташина – то все чудова наша Україна» (4,8-10 класи).
Кожного року шкільна команда бере участь у міському брейн-ринзі «Земля–наш спільний дім». Учасники мають змогу проявити свої знання в галузі екології, біології та дізнатися багато цікавого про те, що може зробити кожен з нас для нормалізації екологічної ситуації в країні і світі в цілому. Є традицією проведення екологічного квесту. Під час нього діти показують свої знання тваринного та рослинного світу, мандруючи станціями, із задоволенням виконують колективну творчу справу «Екологічні проблеми світу» (виготовлення колажу), на станції «У рідному краї й серце співає» розучують запальний танок. Екологічний квест завершується флешмобом.
Щорічно до Дня Землі вчитель географії організовує та проводить Фестиваль географічної пісні для учнів 6-10 класів. В рамках фестивалю учні виконують різноманітні пісні про міста та містечка України, річки й озера, подорожі, оспівують красу природи нашої Батьківщини.
Учні школи беруть активну участь в акції «Благоустрій України», в рамках якої проходить операція «Лісам, паркам і скверам бути чистими», а саме: прибирають стадіон та шкільний парк, вскопують клумби, висаджують квіти, кущі та дерева.
До Всесвітнього Дня птахів учні 5-6 класів виготовляють листівки, які розміщують у парку та на житлових будинках мікрорайону школи.
Учні 5-11 класів готують інформаційні стіннівки «Природа – наше багатство», «Людина та природа», «Екологічні проблеми людства», в яких висвітлюють питання щодо дбайливого ставлення до оточуючого середовища та збереження природних ресурсів.
З цікавістю проходить виставка екзотичних тварин «Мій дитячий театр зоолога» для учнів 1-6 класів.
Учні 7-х класів виступають з агітбригадою «Екологічна варта» для учнів 4-6 класів. Під час виступу учасники агітбригади нагадують про необхідність дбайливого ставлення до навколишнього середовища.
Результатом плідної роботи вчителів є методичні посібники: збірник диктантів з української мови, збірники задач з математики для початкової та середньої школи, збірник задач з хімії тощо.
Учителі нашої школи неодноразово були учасниками та переможцями обласних конкурсів методичних матеріалів з інтегрування змісту випереджаючої освіти для сталого розвитку у навчально-виховний процес ЗНЗ серед педагогічних працівників «Сталий розвиток – краще майбутнє для всіх».
У 2017 р. на базі КЗ «Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» проводився обласний конкурс методичних матеріалів з інтегрування змісту випереджаючої освіти для сталого розвитку у навчально-виховний процес ДНЗ та ЗНЗ серед педагогічних працівників «Сталий розвиток – краще майбутнє для всіх». У конкурсі взяли участь 412 конкурсантів, було подано 356 робіт. Наша школа представила на конкурс 12 робіт.
Відповідно до наказу КВНЗ «ДОІППО» № 105 від 21.04.2017 р. переможцями стали 33 роботи, з них 8 робіт педагогів нашого закладу.
1-е місце:
- Скорик Тамара Михайлівна - роботи «Уроки бережливості» та «Трансформування ідей сталого розвитку у роботу з батьками»;
- Купрієнко Світлана Валеріївна - збірка завдань екологічного змісту для учнів 1-4 класів «Загадковий світ природи»;
- Виходцева Надія Вікторівна - «Виховні заходи для учнів 1- 4 класів»;
- Лобач Вікторія Анатоліївна - «Математика на варті здоров`я».
- 2-е місце:
- Лозко Наталя Кирилівна - збірник для проведення інтегрованих уроків у 8-11 класах «Хімія і екологія»;
- Коваленко Олена Антонівна - «Збірник задач з енергозбереження та екології для уроків фізики».
- Скорик Тамара Михайлівна – збірка позакласних заходів «Сталий розвиток – наш вибір».
Педагогічний колектив використовує ідеї сталого розвитку в більшості предметів інваріативної частини навчального плану. Робота педагогічного колективу спрямована на надання якісної освіти: допрофільна освіта (7-9 класи ), профільна освіта старшої школи, працюють безкоштовні гуртки (екологічного, спортивного, вокального напрямків, патріотично-військовий), введено факультативи для викладання уроків сталого розвитку (1-4, 8 класи).
Охорона природи, раціональне використання людиною її багатства – важлива загальнодержавна справа. Охорона природи – обов’язок кожної людини.
«Природа – друг!» - такою має бути етика людини. Природа має служити, якщо охорона та раціональне використання її стануть справою економіки, моралі, етики й політики держави.
Екологічна грамотність та усвідомлення відповідальності за долю природи кожною людиною – важлива передумова для «підписання миру з природою».
Вже людство не живе, а виживає,
Невже воно цього не помічає?
І той кошмар, який воно створило, -
Усе живе сьогодні отруїло.
Чи ж не прийшла пора поміркувати,
Як людству на Землі мудрішим стати…
Отже, наша школа спільно з батьками, громадськістю вчить сьогодні дітей виконувати щоденні дії: виключати світло, закривати кран, переробляти папір та багато іншого. Тому щодня, крок за кроком, ми вчимо дітей відчувати запит часу, вірити у красу, дивовижний світ, доброту та зберігати все це для майбутніх поколінь.
Література
- Висоцька О.Є., Освіта для сталого розвитку; Науково-методичний посіб., Д. «Роял Принт», 2011
- Білявський Г.О., Бутченко Л.І. Основи екології: теорія та практикум : Навч. посіб. – К.: Лібра, 2004.
- Экологическоеобразование [Електронний ресурс]. Режим доступу: Образованиедляустойчивогоразвития: http://www.school.xvatit.com