Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета:

  • ознайомити учнів із типами професій, із професіями майбутнього;
  • розширити знання учнів про професії у світі;
  • розвивати вміння та навички сучасної людини;
  • виховувати пошану до будь-якої професії.

Форма роботи: тренінг                                                               

Клас: 9-11

Обладнання: презентація Sway Sway (https://sway.com/YDPH1c9PAGyWDyat?ref=Link), плакати, роздатковий матеріал, гаджети учнів.

Хід заняття

Учитель
Доброго дня! Я рада вітати усіх на сьогоднішньому занятті. І ключова тема нашої розмови – це професія. Адже надзвичайно важливо обрати професію, яка буде до душі. Недаремно кажуть, що неймовірно пощастило тій людина, яка на роботі займається улюбленою справою та ще й отримує за це гроші. Саме цю філософію проповідував Г.Сковорода, він писав про «сродність праці». Хто з вас скаже, в чому полягає «сродна праця»?

(відповіді учнів)

Поняття «сродної» праці увів у обіг видатний український філософ та поет Григорій Сковорода. Воно означає працю, до якої у людини є хист та покликання, яка робить її щасливою.

Учитель

І сьогодні ми поговоримо яку професію краще обрати, яких помилок уникнути при виборі професії, щоб в результаті займатися улюбленою справою і від цього бути щасливою людиною.

Вправа «Дерево пошуків»

На дошці висить  на плакаті дерево. Перед учнями на партах є два види карток: квіти і фрукти. Кожен по черзі беру одну з карток (або квітку – якщо ще не визначився із професією, або фрукт – якщо уже визначився із професією). Таким чином на початку заняття можна побачити загальну картину готовності учнів та самоусвідомлення життєвого вибору.

Учитель

Як підказує нам наше дерево, половина учнів уже визначились із майбутньою професією, а половина ні. Я сподіваюсь, наше заняття допоможе вам зробити правильний вибір і в кінці на нашому дереві буде більше фруктів ніж квітів.

 «Я мрію/мріяв (ла) стати…»

А перед тим, як ми продовжимо далі нашу розмову, напишіть будь ласка на листочках хто ким хоче стати: лікарем ,програмістом, космонавтом і т.д. Хто не визначився, то може написати ту професію, про яку мріяв з дитинства або просто у дитинстві. Напишіть і листочки ці просто відкладіть на край парти. До них ми повернемось пізніше.

Вправа «Мозковий штурм»

А зараз зверніть увагу на слова, що перед вами на дошці. Хто може пояснити їхні значення і сказати – вони однакові, близькі чи різні між собою за значенням.

ПРОФЕСІЯ
СПЕЦІАЛЬНІСТЬ
ПОСАДА

(Учні відповідають)

Професія — це певний вид праці. У кожній професії є свої різновиди праці, які називають спеціальностями (Учитель (професія) фізики (спеціальність), Лікар (професія) хірург (спеціальність) пластичний (спеціалізація).

Посада – це службове становище, пов’язане з виконанням обов’язків у який-небудь установі на підприємстві або закладах. Цей службовий обов’язок може виконувати людина, що володіє будь-якою спеціальністю, але відповідає певним вимогам (директором може бути і вчитель інформатики, і вчитель музики).

Слово учителя

У Міжнародній стандартній класифікації професій зазначено 5113 професій та спеціальностей.

*Поміркуйте

Президент  - посада, спеціальність чи професія??

Президент – це державна посада, на яку в Україні обирають шляхом таємного голосування строком на п’ять років.

 Відеохвилинка

«Незвичайні професії світу»

https://www.youtube.com/watch?v=3k2qi_UtCCk

Як бачте, тут немає звичних «юрист», «економіст» тощо.

Вправа «Ранжування професій»

Зараз учні діляться на 4 групи. У кожної групи буде завдання – написати професії свого блоку:

«Професії, які потрібні завжди»

«Професії-пенсіонери»

«Престижні професії»

«Професії майбутнього».

Час виконання – 5 хвилин. Потім представник кожної команди має пояснити чому саме ці професії віднесли до тієї чи іншої групи.

Вправа «Ділова зустріч»

У кожного учня лежить на парті аркуш чистого паперу. Учень малює там коло. Коло ділить на 12 секторів. Нумерує кожен сектор (відповідно 1,2..12). І у кожному секторі розміщує одне прізвище однокласника – відповідно 1 сектор – 1 прізвище.

За командою ведучого/учителя, учні йдуть на ділову зустріч – якщо звучить цифра 2, то кожен іде до тієї людини, яка під цифрою 2 і за певний час (1-2 хв) вони мають встигнути обговорити ту тему, яку дасть ведучий.

Теми для обговорення:

  • Актуальні професії в Україні.
  • Якими навичками має володіти спеціаліст.
  • Що потрібно для кар’єрного росту.
  • Що ви зробили ,якби виграли 1 000 000 грн.
  • Ким ви себе бачите через 5 років?
  • Ваше хобі.
  • Найкращий день у вашому житті.
  • Від чого отримуєте найбільше задоволення.
  • Які професії ваших батьків?
  • Ваш кумир.
  • Щоб отримати хорошу посаду, необхідно…
  • Вільна тема.

Обговорення:

  • Що найбільше запамяталося?
  • Що здивувало?
  • Що вдалося легко?
  • Із чим виникли труднощі?

Учитель

-А як ви думаєте, що необхідно перш за все молодій людині, щоб здобути професію?

- А якими навичками має володіти спеціаліст у ХХІ ст?

Вправа «Піраміда навичок»

Учні ділять на групи

У кожної групи є умовні піраміди професії. І стікери з навичками ХХІ ст . Кожна група має розмістити навички на піраміді так:  від основи піраміди до вершини – від найважливіших навичок до другорядних.

На завдання виділяється 3 хв. Потім кожна команда має пояснити чому саме так вони розмістили навички.

Учитель

Скажіть, а як ви думаєте: що таке ринок праці? Чи можна ототожнити з ринком товарів?

(відповіді учнів)

Ринок праці — це система суспільних відносин, пов'язаних з купівлею і продажем трудових послуг працівників (послуг праці).

У класичному розумінні ринок праці  — це сфера формування попиту і пропозиції на робочу силу.

Тобто, так само як є попит на певний  товар – продукти, житло… так є й попит на робочу силу певної професії зі сторони роботодавців.

І коли абітурієнт роздумує куди вступати навчатись, на яку спеціальність, варто брати до уваги, які професії наберуть високого попиту праці якраз через 5 років. Адже потім виникне питання й часто проблема працевлаштування.

У атласі нових професій зазначено: «То які ж тенденції визначають майбутнє роботи, про які зміни ми можемо говорити з упевненістю?

  • Глобалізація
  • Зростання конкуренції в економіці
  • Автоматизація
  • Інтенсивне використання програмованих пристроїв
  • Зростання складності систем управління
  • Зростання вимог до екологічності

(*детальніше про ці тенденції можна прочитати в атласі нових професій за посиланням нижче»

Учитель

Як бачте, ці тенденції розвитку ринку праці варто брати до уваги. А також атлас професій дає змогу проаналізувати професії сучасні, професії майбутнього, а також професії-пенсіонери. От ми заодно і перевіримо результати вашої індивідуальної роботи протягом заняття.

 Робота з атласом професій

Учитель

Зараз за допомогою свої гаджетів перейдіть за посиланням (посиланням можна вивести на екран , можна зробити розсилку на ел.пошту учням або генерувати код QR).

Атлас нових професій : http://profatlas.com.ua/

                                     Атлас                                                  Головна                      Галузі й професії

Саме цей розділ дозволить нам ознайомитися із сучасними професіями та професіями, які з’являться після 2020 року та розглянемо навики, якими має володіти, людина.

Але перед цим, давайте проаналізуємо відповіді ваші на початку заняття. Поверніться до листочків, де ви написали обрану вами професію у майбутньому. А тепер спробуємо знайти її в атласі.

Проаналізуйте:

  • Чи актуальна ще досі ця професія?
  • Чи буде актуально в майбутньому?
  • Які професійні навички ви маєте здобути, щоб отримати цю професію?

(обговорення)

А тепер поверніться до результатів групової роботи у вправі «Ранжування професій». Звірте свої результати із атласом професій. ЧИ збігаються ваші відповіді? Що відрізняється? Які ж професії майбутнього з’являться? Чи змогли б вони вас зацікавити?

(Обговорення)

Якщо ви помітили, біля кожної професії є певні значки, які вказують на надпрофесійні навички та вміння, якими повинен володіти працівник, а також на тренди на ринку праці.

  • Ви складали свою піраміду навичок – подивіться – чи зустрічаються ці навички серед професій майбутнього?
  • Які б навчики та вміння ви додали б з атласу до своєї піраміди?
  • Які навички повторюються найчастіше?

(Обговорення)

Як ви помітили, у атласі також є такий пункт як тренд на ринку праці. Як ви розумієте це слово? Що воно означає у вузькому значення на ринку праці?

Тренд – це загальна тенденція.

Тренди в атласі – це соціальні та технологічні процеси, що впливають на зміну навколишнього світу.

Деякі з трендів:

  • Глобалізація, академічна мобільність
  • Кваліфікація, а не диплом
  • Соціальні мережі як стиль життя
  • Один фахівець працює в кількох компаніях віддалено
  • Інформаційні війни та медіаграмотність
  • Віртуальна / доповнена реальність
  • Інтернет речей
  • Великі дані

Завдання для учнів

Визначте основні тренди професій за допомогою атласу

(обговорення)

Вправа «Чи стане робот вашим босом»

Діти, а хочете погадати на майбутнє? Давайте зробимо це разом. Оберіть собі професію (чи ту, що раніше, чи нову з атласу). Обрали? Тепер перейдіть за посиланням: http://www.willrobotbemyboss.com/

Введіть назву вашої професії англійською мовою (сервіс англомовний) і ви побачите прогнози щодо її майбутнього: оплати, автоматизованості і можливості того, що її людей цієї професії замінять роботи у відсотковому співвідношенні.

Підведення підсумків

Учитель

  • Скажіть, чи змінився ваш вибір професії протягом заняття? Що вплинуло на це?
  • Чи з’явилися думки щодо майбутньої професії у тих, хто вішав квіти на дерево?
  • Що нового ви дізналися сьогодні для себе?

Вправа «Валіза в дорогу»

На дошці прикріплена валіза, намальована на ватмані. Учитель пропонує учням заповнити цю валізу речами (навичками та вміннями), які на їх погляд допоможуть досягти успіхів у житті та кар’єрі.

Відповіді записуються на стікерах і прикріплюються до валізи.

Учитель

На кінець заняття, я хочу вам дати пам’ятки про те як не помилитися при виборі майбутньої професії.

Учитель

Народна мудрість говорить: щасливий той, хто з радістю йде на роботу і з радістю повертається додому. Вибір професії  -справа нелегка й робиться це не за один день. Сьогодні ми лише почали нашу подорож світом професій. І як ви пам’ятаєте їх існує тисячі. Ви ж повинні обрати свою, щоб ваша робота в майбутньому приносила вам задоволення моральне й матеріальне. А також ви тепер повинні звернути уваги які навички і вміння вам у собі треба розвивати на шляху до омріяної професії.

Домашнє завдання

Із атласу професій обрати 1 або 2 професії, які вам імпонують, зробити аналіз, прогноз шодо її майбутнього, створити презентацію (відеопрезентацію своєї професії) і наступного разу кожен буде проводити захист професії майбутнього і план шляху саморозвитку на шляху до неї.

Література

  1. Академічний тлумачний словник української мови// Режим доступу: http://sum.in.ua/
  2. Атлас нових професій// Режим доступу: http://profatlas.com.ua/
  3. . Знайомство з професіями// Режим доступу: http://mycareer.org.ua/meet-profesions
  4. Каталог професій// Режим доступу: https://www.education.ua/ua/professions/
  5. «Незвичайні професії»// Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=3k2qi_UtCCk
  6. Соціальні тренди найближчого майбутнього // Режим доступу: https://uainfo.org/blognews/1484648811-sotsialni-trendi-nayblizhchogo-maybutnogo.html
  7. Чи стане робот вашим босом?// Режим доступу: http://www.willrobotbemyboss.com/