Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

ПЕРЕДМОВА

Актуальність програми. Україна здавна славиться своєю національною кухнею, яка створювалася протягом сторіч, багата на традиції, вирізняється розмаїттям страв та їх високими смаковими якостями й поживними властивостями. Борщі і пампушки, вареники і галушки, ковбаси і печеня, напої з фруктів і меду відомі в усьому світі.

Уміти смачно приготувати та гарно подати страву – це також  мистецтво, яке потребує практичних навичок та  таланту.  Якою смачною не була б приготовлена страва, велике значення має її естетичний вигляд. З чого потрібно починати? У чому тонкощі цього процесу? Взагалі – як правильно сервірувати стіл та оздоблювати готові страви? Про все це діти дізнаються на заняттях гуртка «Маленькі кухарі».

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Сучасний зміст дошкільної освіти передбачає гармонійний та всебічний розвиток дитини за умови здійснення педагогічного процесу на засадах гуманізації та демократизації. Зокрема, в Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні  визначено, що однією із ефективних додаткових форм організації освітнього процесу в умовах дошкільного навчального закладу є гурткова робота, яка спрямована на задоволення потреб та інтересів дітей до певного виду діяльності, виявлення та розвиток у них загальних та спеціальних здібностей; забезпечує реалізацію потенційних можливостей особистості і розвитку творчих здібностей дитини - дошкільника.

Дошкільне дитинство – це особливий період у становленні особистості. Всі основні знання, вміння та навички, що ними послуговується людина впродовж усього життя, здебільшого формуються саме в цей час.

Змістове наповнення зазначеної програми узгоджено з концептуальними засадами та основними вимогами Базового компонента дошкільної освіти та чинної програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля». Разом з тим, у ній розширено  і уточнено зміст роботи з формування елементарних  кулінарних  навичок. 

У програмі «Маленькі кухарі» висвітлено основні теоретичні та практичні підходи до організації гурткової роботи з формування  елементарних кулінарних навичок дітей старшого дошкільного віку, подано завдання та показники компетентності дитини, розкрито основні методи і прийоми.

Мета програми: розвивати естетичні смаки у дітей, кулінарні здібності та навички, практичні вміння способів приготування страв та їх оформлення; розширювати знання про українську кухню, удосконалювати вміння сервірувати стіл згідно меню, познайомити з організацією праці під час приготування їжі, формувати культуру спілкування.

Завдання: розвивати бажання самостійно готувати страви, забезпечувати їх естетичний вигляд; пізнавальний інтерес; творчу уяву; уміння долати труднощі; доводити почату справу до кінця; зацікавленість, допитливість,  мислення.

Виховувати  інтерес до виконання трудових дій; прагнення самостійно досягати результату; зосередженість, витримку; повагу до людей праці; дружні стосунки в колективі.   

Ознайомити дітей з професією кухаря; виробами кулінарії; різновидами посуду. Вчити  дітей техніці приготування різних кулінарних страв. Виховувати культуру праці: вміння ставити мету, планувати й організовувати хід роботи (визначати, що і в якій послідовності робити, відбирати потрібний матеріал та обладнання, раціонально розташовувати їх на робочому місці); уміння користуватись обладнанням, здійснювати трудові дії у певній послідовності, дотримуватись безпеки праці та особистої гігієни, прибирати робоче місце.

Концептуальні засади. Одним з пріоритетних напрямків діяльності  гуртка «Маленькі кухарі» є реалізація потенційних можливостей особистості і розвиток творчих здібностей дитини.

Знайомлячись з українською кухнею, основними традиційними стравами та культурою здорової їжі у дітей старшого дошкільного віку формуються елементарні кулінарні навички.  

Особливості формування кулінарних здібностей дітей старшого дошкільного віку

Завдання педагога - долучити дитину до світу дорослих, їхньої діяльності, до почуттів і переживань, навчити тому, що стане в нагоді їм у житті. Тому що саме участь дітей у житті дорослих дає їм можливість долучатися до світу людей, почувати себе потрібним. Соціальний досвід дитини збагачується завдяки формуванню трудових умінь і навичок. Оволодіння трудовими навичками дозволяє дитині самостійно забезпечувати собі життєво важливе функціонування. У міру набуття трудових умінь дитина набуває почуття впевненості

Спостерігаючи за входженням дитини в життя дорослих і спираючись на практичний досвід був організований гурток «Маленькі кухарі». Складений перспективний та календарний план гурткової роботи. Перспективний план (сітка занять гуртка) розроблений на місяць (можна й на квартал, півріччя, навчальний рік), при цьому враховуються сезонні зміни. Зазначається дата проведення, тематика й основна мета засідань. Календарно-тематичний план містить розробки занять на 1—2 тижні (з орієнтовного розрахунку — одне заняття щотижня). Зазначена тема, програмові завдання, обладнання, матеріали  та (схематично) хід кожного заняття.

Планується проведення гурткової роботи у другій половині дня (до вечері) — у час, відведений для ігор та самостійної художньої діяльності дітей.  

Наповнюваність гуртка «Маленькі кухарі» (12 осіб) є однією з умов досягнення вищої результативності, що в свою чергу сприяє виявленню природних нахилів, дієвішому особистісно – орієнтованому підходу до творчого розвитку кожної дитини.        

Перед початком занять гуртка потрібно провести батьківські збори, на яких познайомити батьків із завданнями та планом гуртка і обговорити питання забезпечення гуртківців необхідними матеріалами. Провести анкетування  з метою організації співпраці.   Детальніше ознайомити батьків з тематикою гуртка «Маленькі кухарі» можна через випуск газети для батьків. Протягом року  постійно присвячувати одну колонку «Батьківської газети» гуртку, де ознайомлювати батьків з темою наступного заняття і необхідною попередньою роботою, яку вони можуть провести з дитиною. Успіх гуртка  залежить від співпраці вихователя й батьків.

Організація та ведення кулінарного гуртка - дуже складне завдання, тому до занять слід залучати і помічника вихователя. 

Тематика занять гуртка дуже різноманітна. Починати слід із знайомства з правилами гігієни праці, первинної обробки продуктів та їх нарізування, безпечного поводження з гострими предметами (ножами). Згодом діти переходять до приготування страв, враховуючи принцип послідовного переходу від простого до складного. Особливу увагу слід приділяти якісному виконанню гуртківцями кожної операції.

Обов'язкова умова занять - дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Одне із правил гігієни приготування їжі - наявність спецодягу: фартуха і косинки для дівчаток, фартуха і ковпака для хлопчиків. Потрібно стежити за дотриманням дітьми  правил гігієни, пояснювати дошкільнятам, що тільки при дотриманні правил особистої гігієни, гігієни приміщення, робочих місць, посуду та продуктів можна приготувати доброякісну, корисну, смачну їжу.

Робота гуртка пов'язана з користуванням гострими предметами. Це зобов'язує  особливу увагу звертати на правила безпеки праці. На першому ж занятті  потрібно  познайомити дітей, як треба поводитися з небезпечними інструментами. На наступних заняттях  нагадувати правила безпеки роботи, які необхідно дотримувати в даний момент.

Працюючи в кулінарному гуртку «Маленькі кухарі», діти мають можливість познайомитись з санітарно – гігієнічними вимогами, правилами техніки безпеки, навчитися правильної поведінки за столом, способів приготування і оформлення страв, вміння сервіровки стола. Стають помітні зміни в поведінці дітей у стосунках та спілкуванні з однолітками, розвивається почуття взаємодопомоги. Отримані  знання и навички дуже допомагають їм в повсякденному житті,  дають орієнтацію у виборі професії.

Показники компетентності дитини

  • має уявлення про українську кухню, основні традиційні страви;
  • має уявлення про користь здорового харчування;
  • знає різновиди посуду;
  • вміє ставити мету, планувати й організовувати хід роботи (визначати, що і в якій послідовності робити, відбирати потрібний матеріал та обладнання, раціонально розташовувати їх на робочому місці);
  • вміє користуватись обладнанням, здійснювати трудові дії у певній послідовності;
  • вміє дотримуватись правил безпеки праці та особистої гігієни, дотримується санітарно – гігієнічних умов;
  • дотримується правил поведінки за столом;
  • знає способи приготування і оформлення страв;
  • вміє сервірувати стіл;
  • вміє прибирати робоче місце.

Перспективний план роботи гуртка  «Маленькі кухарі»

Жовтень

Дата

Тема

Мета

Матеріал

 

Подорож в країну Кулінарії. Бесіда «Як я допомагаю мамі»

Розвивати пізнавальний інтерес, мовлення. Виховувати повагу до праці кухаря. Познайомити з виробами кулінарії, різноманітністю продуктів харчування. Закріпити знання про професію кухаря.

Кулінарні книги, лялька-кухар.

 

Сервіровка столу.

Розвивати увагу, уяву. Виховувати естетичний смак. Вчити правильно сервірувати стіл. Закріпити різновиди посуду.

Предмети для сервіровки.

 

Бутерброди «Осінні».

Розвивати самостійність. Виховувати зосередженість. Вчити робити бутерброди.

Батон, масло, помідори, ножі, дощечки, тарілки.

 

Бесіда «Я в гостях».

 

Розвивати зацікавленість. Виховувати ввічливість. Закріпити правила етикету в гостях.

Сюжетні картинки.

Листопад

 

Бутерброди «Сонечко» (з яйцем).

Розвивати смакові відчуття. Виховувати інтерес до трудових дій. Вчити дітей різати батон, чистити яйце.

Батон, масло, яйця, ножики.

 

Вареники з сиром.

Розвивати вміння долати труднощі. Виховувати дружні відносини в колективі. Вчити ліпити вареники.

Тісто готове, сир, мука, качалка.

 

Салат «Осінній».

 

Розвивати творчу уяву. Виховувати інтерес до виконання трудових дій. Вчити техніці приготування салату.

Ножі, дощечки, овочі (картопля, морква, огірки, цибуля, горошок), сіль, олія.

 

Бутерброди з цибулею та огірками.

Розвивати естетичний смак. Виховувати самостійність. Закріпити вміння  робити бутерброди.

Батон, масло, цибуля зелена, огірок свіжий.

Грудень

 

Салат з моркви.

Розвивати вміння доводити почату справу до кінця. Виховувати самостійність. Вчити готувати салат з моркви, правильно користуватися терткою.

Морква, мед або цукор, тертки.

 

Вареники з картоплею.

Розвивати вміння долати труднощі. Виховувати уважність. Продовжувати вчити ліпити вареники.

Мука, вода, сода, качалка, картопля відварена.

 

Бутерброди «Шахматні».

Розвивати естетичний смак. Виховувати бажання працювати разом. Продовжувати вчити нарізати овочі.

Батон, ножі, масло, цибуля, огірок.

 

Пиріг «Святковий».

Розвивати старанність. Виховувати інтерес до виконання трудових дій. Закріпити значення слова «десерт». Вчити прикрашати пиріг.

Мука, яйця, цукор, маргарин, сода, повидло.

Січень

 

Бутерброди  «Снігова баба».

Розвивати творчу уяву. Виховувати зосередженість. Вчити нарізати батон, прикрашати бутерброд.

Батон, масло, сир твердий, ножі.

 

Салат «Зимовий».

Розвивати охайність, уважність. Виховувати дружні відносини в колективі, безпечну поведінку з ножами. Продовжувати вчити нарізати овочі кубиками.

Картопля, квашені огірки, цибуля, олія, сіль, ножі, дощечки.

 

Печиво «Солодка ковбаска».

Розвивати естетичний смак. Виховувати інтерес до виконання трудових дій. Продовжувати знайомити з виробами кулінарії, техніці приготування.

Печиво, горіхи, масло, вода.

Лютий

 

Вареники з капустою.

Розвивати охайність, уважність. Виховувати інтерес до виконання трудових дій. Продовжувати вчити техніці ліплення вареників, розкачування варениць, зліплювання тіста.

Мука, вода, сода, качалка, капуста.

 

Вінегрет.

Розвивати самостійність. Виховувати бажання готувати страви самостійно. Закріпити вміння різати овочі кубиками, правила користування ножем.

Дощечки, ножі,  овочі відварені, сіль, олія, тарілка.

 

Тістечка з вишнями.

Розвивати естетичний смак. Виховувати зосередженість. Вчити замішувати тісто, придавати форму.

Яйця, цукор, маргарин, мука, сода, вишні.

 

Грінки з сиром.

Розвивати смакові якості. Виховувати охайність. Вчити техніці приготування  грінок.

Грінки, сир, часник, сметана.

Березень

 

Тістечка «Палички в глазурі».

Розвивати зацікавленість. Виховувати зосередженість. Вчити техніці приготування тістечок.

Кукурудзяні палички, шоколадна глазур.

 

Салат «Весняний».

Розвивати смакові якості. Виховувати бажання допомагати один одному. Продовжувати вчити готувати салат.

 

Цибуля зелена, яйця, сіль, сметана, ножі, дощечки.

 

Вареники з картоплею.

Розвивати вміння долати труднощі. Виховувати уважність. Продовжувати вчити ліпити вареники.

Мука, вода, сода, качалка, картопля відварена.

Квітень

 

Салат «Фруктовий».

Розвивати бажання самостійно готувати страви. Виховувати безпечну поведінку під  час приготування салату. Вчити різати фрукти кубиками.

Фрукти: яблука, банани, апельсини, ножі, дощечки.

 

Бутерброди «Доміно»

Розвивати естетичний смак. Виховувати інтерес до виконання трудових дій. Закріплювати вміння самостійно робити бутерброди.

Батон, масло, сир твердий, ножики.

 

Салат «Зелений».

Розвивати бажання самостійно готувати страви. Виховувати витримку. Закріпити правила безпечної поведінки з ножем.

Цибуля зелена, огірки, сіль, олія, ножі, дощечки.

 

Вареники з сиром.

Розвивати вміння долати труднощі. Виховувати дружні відносини в колективі. Вчити ліпити вареники.

Тісто готове, сир,мука, качалка.

 

Салат «Смачний».

Розвивати смакові якості. Виховувати бажання допомагати один одному. Закріпити вміння правильно нарізати овочі та фрукти на салат.

Овочі і фрукти,олія (мед), ножі, дощечки.

Травень

 

Тістечка «Вишеньки».

Розвивати зацікавленість. Виховувати бажання допомагати один одному. Вчити дітей робити тістечка різної форми.

Цукрова пудра, желатин.

 

Грінки із зеленою цибулею та огірком.

Розвивати смакові якості. Виховувати дружні відносини в колективі. Закріпити вміння прикрашати страви.

Грінки, зелена цибуля, свіжий огірок.

 

Салат з свіжої капусти.

Розвивати уміння долати труднощі. Виховувати уважність. Удосконалити вміння правильно готувати салат.

Капуста, цибуля, сіль, олія, ножі.