Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Авторські розповіді про пригоди хлопчика – дошкільника «Пригоди Мишка….». Розповіді написані за мотивами дитячої книги про пори року Софі Кушарьер. Ідея книг Софі Кушарьер в тому що діти мають можливість дослідити вплив пори року та погоди на одне й те ж дерево. «Пригоди Мишка…..» також складаються з 4 розповідей, один і той же герой досліджував способи збереження здоров’я. Ідея оповідань цікава тим, що Мишко хлопчик -дошкільник з власного досвіду розповідає про цікавинки які дізнався. Дітям легше сприймати героя – однолітка.

І. «Пригоди Мишка восени»

Уже згасло літо і перший багрянець торкнувся листочків. Ранками стало прохолодно. Хоч світить сонечко та хочеться стати у затишок і закутатися потепліше…Одного осіннього ранку мама ніжним дотиком та ласкавим голосом будила Михасика до садочка:

- Прокидайся, Сонько! Запізнишся!-хлопчику так не хотілось вставати  - важко розплющити очі, вилазити з-під теплої пухкої ковдри в прохолодну кімнату.

- Михасе! - гукнув тато - Йди до нас. Ми з Тимком  ще не робили зарядки*.  На тебе чекаємо. Зарядка допоможе тобі прокинутись.-Михайлик швидко зіскочив з ліжка та приєднався до тата і улюбленого собаки Тимка.

*зарядка- комплекс фізичних вправ (нахилів, присідань, стрибків, рухів головою, руками та ногами) націлених на зміцнення здоров’я людини. Виконується кожного ранку.

- Сніданок  готовий!- запросила мама тата, Михайлика, навіть хвостатого Тимка.

- Мамо, а що ми будемо сьогодні снідати? - запитав хлопчик.

- Я приготувала твою улюблену яєшню, бутерброд з маслом   і корисний чай з шипшини*, який  допоможе тобі бути бадьорим.

*чай з шипшини: 1ч.л. подрібнених плодів шипшини залити 1 склянкою окропу. Дати постояти 15 хв, процідити через ситечко. Приємного чаювання!

- Мамо, а як це “корисний”? - все допитувався Мишко.    

- Корисний - це багатий на вітаміни*, що необхіні для  твого розвитку та веселого настрою.

- Тепер я знаю чому в мене такий гарний  настрій, і чому я почуваю себе чудово. – відповів хлопчик.

*вітаміни - корисні речовини, що містяться у продуктах. Ми їх побачити не можемо, але при постійному вживанні вони  допомагають людині бути здоровою. . Ящо їх достатньо -  ми не хворіємо, почуваємо себе добре.

Підстрибуючи та насвистуючи улюблену пісеньку Мишко швидко йшов  у дитячий садок. Йому кортіло  розповісти друзям у садку про що він сьогодні дізнався.

ІІ. «Пригоди Мишка взимку»

Вечір… Густі , сірі хмари вмить потемнішали і важкими брилами нависли над землею. Тихо-тихо починають спускатися легенькі сніжинки. Спочатку небагато, а потім більше і більше пурхає їх у морозяному повітрі, безшумно сніжок стелиться на дахи будинків, чорну землю, кудлаті гілки ялин. І ось вже пухнаста ковдра застилила все навкруги.

Зранку прокинувшись, Мишко швидко підвівся і припав до вікна. Від побаченого дива у хлопчика захопило дух: «Ще вчора земля, будівлі, садки були сірими, одноманітними, а сьогодні кожна суха травинка, кожна стеблинка прибрана в біле мереживо, сріблястий бісер!”- подумав Михась.

Хлопчикові  нестримно захотілося вийти на вулицю та насолодитися красою, яку він побачив з вікна. Швидко поснідав,  тепленько одягнувся, взяв санчата та разом з Тимком вийшов на вулицю. Петрик й Маринка вже давно чекали Мишка. Нарешті друзі зустрілися!  Діти помандрували на гірку кататися на санчатах, ліпити сніговиків, грати в сніжки. Їм було весело, відлуння дитячого сміху розносилося навкруги.

- Мишко, йди до хати! - гукнула мама

Хоча Михайликові не хотілося переривати веселої гри, він покликав Тимка, взяв санчата та повернувся додому.

Мама, глянувши на червоні щоки, мокрий від снігу одяг, але щасливі блакитні очі сина,  всеж насварила Мишка:

- Хлопче, ти знаєш, що необхідно активну прогулянку' чергувати з відпочинком у теплому домі?!  Перевдягайся.

'Активна прогулянка - відпочинок на свіжому повітрі, з використанням рухливих ігор (гра в сніжки, катання на ковзанах,санчатах; ігри з бігом), обов'язково проводиться кожного дня але з чергуванням з пасивним відпочинком (читання книг, малювання).

Ввечері краще вибрати пасивний відпочинок.

- Мамо, а чому взимку не можна гуляти цілий день, але ж все навкруги біле-біле можна пограти в різні веселі ігри?

- Тому що взимку холодно,  якщо дуже довго гуляти можно замерзнути та захворіти. - задовольнила допитливість хлопчини мама…

Михайлик тихенько грався, раптом відчув як неприємно закололо в горлі:

- Мамо - ледве чутно погукав матусю хлопчина. - В мене горло болить і я тепер не зможу піти в садочок та розповісти цікавинки, які ти мені розповіла?!

- Синку, скажи мені: ти на прогулянці дихав ротом?

- Так! - кивнув хлопчик.

- Ти знаєш, що дуже небезпечно дихати ротом взимку? Дихати потрібно носом. - насварила мама Мишка. - Ось я тобі приготую липового чаю', і тобі стане легше.

Липовий чай:1чайну ложку подрібленного цвіту липи, залити склянкою окропу, накрити кришкою,  дати  настоятися. Цукор, мед за смаком.

Зранку Михасик був здоровим, його нічого не турбувало. Хлопчик веселий та щасливий пішов до садочка, він із захопленням розповідав своїм друзям про те, як правильно дихати та чому не можна довго гуляти.

ІІІ. «Пригоди Мишка навесні»

Пригріває весняне сонечко. Біжать струмочки.  Вже розтанув останній сніг...Метушаться за вікном клопітливі ластівки. Тепло. Весна…

Цього дня Мишко прокинувся рано,через відчинену кватирку його збудив спів пташок. Хлопчина зрадів почувши весняні оркестри, які нагадували, що весна у розпалі.

Михасик прийшов до дитячого садка. На подвір*ї вихователька радісно зустрічала своїх діток, яких потім запросила на зарядку. Але Мишко відмовився. Унього був досить гарний настрій і зовсім не хотілося ні снідати, ні робити зарядки, хлопчику якнайшвидше хотілося пограти з друзями.

Нарешті після занять, діти разом з вихователькою пішли на прогулянку. Їм  було весело. Михайлик  разом з друзями грали в ігри, пускали човники, просто гуляли парком.

- Діти! Йдемо до групи!-гукнула Леся Петрівна- Вже час обідати.

Маленькі «дзвоники» повернувшись до групи, помили руки, обличчя. Раптом з Мишком щось трапилося: погіршився настрій, пропали сили, розболілась голова, все стало не миле.

-Ти знаєш чому в тебе не має сил?-запитала вихователька.

-Чому?- сумно озвався Михасик.

-Ти снідав?

- Ні.

- Ти зарядку робив?- продовжила вона.

- Ні.-  сказав хлопчик.

- А ти відпочивав сьогодні?

-Ні!-опустив голову Михайлик.

-Ти сьогодні пропустив важливі речі, які необхідні тобі для гарногосамопочуття.

-А що ж робити? Невже я захворію?

- Тобі стало зле лише як ти один день полінувався, а уяви що буде з твоїм організмом, якщо постійно порушувати режим дня*?! Зараз ми йдемо обідати, якщо ти добре пообідаєш, потім поспиш, тобі стане краще.

*Режим дня-дії що ми виконуємо кожного дня, у чітко визначений час, у певній послідовності (снідаємо вранці, вечеряємо ввечері)

Михайлик смачно пообідав, запив страви своїм улюбленим узваром* з яблук і міцно заснув.

*Узвар: 100 грамів сушених яблук чи груш залити 1 л окропу, накрити кришкою, дати постояти 20 хв. Додати цукор за смаком. Дуже смачно та корисно.

Хлопчик проспав увесь сон*,а  коли прокинувся, то настрій не покращився і вихователька  зрозуміла, що у дитини авітаміноз*.

*Сон-особливий стан людського організму, під час якого людина відпочиває. Сон дуже важливий та необхідний людині для гармонійного та сталого розвитку організму. Діти доволі активні тому їм  необхідно спати вдень. Також у ві сні людина росте.

*Авітаміноз-нестача вітамінів в організмі людини.. Зазвичай буває взимку та весною.

Вона запросила лікаря, яка миттєво запропонувала відкрити біленьку пляшечку,  дістала маленьку, як горошинка, та жовту наче сонечко вітамінку, дала її Мишкові.

*Увага! Вітаміни, будь-які ліки не можна вживати без нагляду лікаря.

Хлопчина з цікавістю взяв горошинку та з”їв. Пройшов  деякий час, до Мишка повернувся гарний настрій та апетит.

Михайлик, з іскрою в очах, вдома розповів матусі про те, що з ним трапилося.

Відтоді ніколи не пропускає зарядки, сніданків, обідів, вечерь та завжди спить удень. Він тепер почуває себе здоровим і має веселий вигляд.

ІV«Пригоди Мишка влітку»

Скажіть, ви не знаєте, чом це небо таке голубе, а хмарки в ньому пливуть такі біленькі? Чому так раненько прокидається сонечко? Чому в нічному небі так мерехтять яскраво зірочки? Чому? Прийшло літо…

Починався чудовий літній день, коли Мишко разом з мамою та татом збиралися до бабусі й дідуся в село.

Хлопчина надзвичайно чекав цієї події. Влітку у селі дуже цікаво: вони разом з дідусем ходять на річку купатися, ловити рибу, засмагати, а бабусі Мишко допомагав випасати гусеняток та ціпляток, разом з такими ж хлопчаками грає в різні веселі ігри, розваги.

Дорога до села була довгою але цікавою адже Мишко з родиною подорожували потягом. Через великі вікна потяга було видно різнобарвні краєвиди, які змінювалися немов картинки кінофільму. Хлопчина із захопленням вдивлявся в знайомі місця і не помітив як швидко під”їхав до своєї зупинки. “Нарешті ми приїхали!”- вигукнув Михасик.

Бабуся й дідусь радісно зустріли родину на пероні.

На ступного дня  Мишко з дідусем та Тимком зібралися на риболовлю. Вони встали раненько,приготували все не обхідне для риболовлі.

- Онучку, йдіть снідати. Я приготувала смачнющий та корисний сніданок з молодої картоплі та салату зі свіжих овочів*.

*свіжі овочі та фрукти містять багато корисних вітамінів, що необхідні для розвитку дитячого організму.

Поснідавши Мишко вийшов на двір і дуже здивувався побачивши дідуся босоніж на вологій траві.

- Дідусю, чому ти не взутий?

- А ти також роззувайся, онучку, тому що ранкова роса цілюще впливає* на організм людини.

* Якщо сестиматично ходити босоніж по росі то організм людини загартовується,  зміцнюється та стає більш захищеним від хвороб.

-Подивись, який веселий Тимко, бо він бігає завжди босоніж.- сказав дідусь.

Хлопчик зняв черевики та ступнувши на землю відчув лагідну прохлоду.

Прийшовши до річки вони простелили рушнички на білому та теплому березі. Дідусь пішов рибалити, а хлопчик одягнувши панамку залишився засмагати.*

*засмагати- відпочивати на сонечку. Ультрафіолетові промінчики виділяють вітамін Д, який корисний для міцності і росту кісток людини.

Влітку щоб не зашкодити своєму організму необхідно дотримуватися правил: Не гуляти на вилиці без панамки. Пити достатньо рідини:морсу, соку, чаю, води.Корисно засмагати тільки до 10год ранку та після 17год вечора.

При надмірному перебуванні на сонці виникає тепловий удар- перегрівання, що дуже шкідливо для нашого організму.

Наловивши рибки дідусь та онук повернулися до дому.  Бабуся зустріла їх пиріжками з малиною та прохолодним квасом.*

*квас-чорний хліб-150г, родзинки-50г, цукор-3 ст.л, вода-3л поставити у тепле місце на 2 дні.

Так проходили літні дні весело та цікаво. Але канікули швидко минули і Михасик засмаглий та зміцнілий повернувся до міста. Про всі свої пригоди у селі він розповів діткам у садочку.

Мишко звичайний міський хлопчик який протягом року дізнавався про  багато корисних, для зміцнення організму, речей і сумлінно їх дотримувася. Восени Мишко пішов до першого класу. Ми надіємося,що він і надалі буде дотримуватися здорового способу життя.

*здоровий спосіб життя – дотримання певних правил протягом життя (комплекс фізичних вправ, харчування збагачене вітамінами, дотримання режиму дня, загартовування, міцний сон).