Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дошкільна освіта є обов'язковою частиною у системі безперервного навчання В Україні.  Її зміст забезпечує наступність між дошкільною та початковою освітою в умовах шкільної реформи. Реалії сьогодення змусили заклади дошкільної освіти переглянути підхід до освітнього процесу в умовах пандемії  та перейти  на дистанційну форму роботи з дітьми та батьками.  Законодавством не передбачені відповідні форми роботи під час карантину в дитячих садках, тому виникла необхідність психологічного та методичного супроводу педагогів.        

 У Національній доктрині розвитку освіти поставлені завдання щодо формування самостійної та самодостатньої особистості, здатної до професійного розвитку, активної адаптації на сучасному ринку праці та творчої самореалізації. Ці завдання пов'язані з новими вимогами суспільства до реформування української освіти. Сучасний вихователь – це кваліфікований фахівець, який працює в системі дошкільної освіти, володіє педагогічними технологіями, що відповідають новим суспільним цілям. Фундаментальною умовою професійного розвитку вихователів є усвідомлення перетворення  пошуку нових можливостей, самореалізації в професійній діяльності, тобто – підвищення рівня професійної самосвідомості. Для педагогів постало питання  дистанційної організації освітнього процесу з дошкільниками, оновлення системи навчання, створення сучасного освітнього простору для набуття кожною дитиною життєво необхідних компетенцій, вміння налагодити з кожною дитиною продуктивну  й емоційно прийнятну для обох сторін взаємодію.

Роль методичної служби закладу дошкільної освіти збільшується в умовах карантину, в зв'язку з необхідністю раціонально і оперативно використовувати нові методи, прийоми і форми роботи з дітьми. Удосконалення системи безперервної освіти педагогічних кадрів, вивчення та розвиток педагогічної компетентності кожного вихователя; стимулювання творчого потенціалу водночас із формуванням навичок самостійного аналізу власної педагогічної діяльності, організація моніторингу якості освіти відповідно до Державних стандартів, запровадження компетентнісно-орієнтованого підходу до освітнього процесу є основним  завданням методичної роботи  в нашому садку. Ми акцентували увагу педагогів на те, що вони повинні бути   носіями  прогресивних ідей, не вижидати вказівок, а працювати віддано і творчо на позитивний результат. Найактуальніша вимога для сучасного вихователя: постійно оновлювати свої вже сформовані професійні знання, уміння й навички. Під час карантину важливі такі якості особистості, як дисциплінованість та відповідальність  самоорганізованість, адаптивність, креативність, винахідливість тощо. Багато чого в нестандартних ситуаціях залежить від психологічного настрою вихователя. Якщо психологічний стан  відповідно настроєний, то з труднощами  легше справлятись ніж за інших умов. Метою психологічного супроводу вважається підтримування комфортного освітнього середовища, яке сприяє найбільш повному розвитку інтелектуального, особистісного і творчого потенціалу суб’єктів освітнього процесу. За допомоги експрес - тестування ми визначили, що бар’єр страху — самий труднопрохідний у роботі.  Педагоги частіше всього бояться не впоратися з дорученою справою.    

Щоб обгрунтовано обрати форми методичної роботи скористалися прийомом фішбоун. Фішбоун (діаграма «риб’ячої кістки» (англ. Fishbone Diagram) – один з найбільш ефективних прийомів, який можна використовувати  тоді, коли необхідно встановити причинно-наслідкові зв’язки, здійснити обгрунтований вибір, розвинути навички роботи з інформацією, навчити вирішувати проблеми тощо. Перевага фішбоуну в методичній роботі - універсальність. За його допомогою можна розв’язати будь-яке професійне завдання. Цей прийом дає змогу розкласти ціле на окремі складові та детально їх розглянути. Вихователям запропонували заповнити схему. Вона включає в себе чотири основні блоки, представлені у вигляді голови, кісток та хвоста риби. Кожна з них відповідає за конкретні складові:

голова – тема, питання або проблема, що підлягає аналізу;

верхні кістки (або ті, що розміщені з правого боку при вертикальному положенні схеми) – основні поняття теми та причини виникнення проблеми;

нижні кістки (або ті, що розміщені з лівого боку при вертикальному положенні схеми) – факти, що є підтвердженням певних причин чи понять, вказаних у схемі;

хвіст – відповідь на поставлене питання, висновки.

Після обговорення в групах педагоги презентували результати роботи, аргументуючи свої висновки та відповідаючи на питання колег. 

Для психологічної підтримки та проведення  нарад, семінарів, педрад,  застосували формат онлайн-конференції через платформу ZOOM.  Постійний зв’язок з керівництвом та колегами було забезпечено у спільній Viber-групі. На допомогу  було розроблено алгоритм впровадження роботи в онлайн-режимі, проведено педагогічну годину  «Дистанційне навчання - нова формула освіти». Вебінар Міністерства освіти і науки України щодо дистанційної роботи педагогічних працівників  розставив акценти щодо організації роботи під час карантину. Творча група колективу презентувала зразки щоденного планування роботи.

Вихователям було запропоновано підготувати власні творчі проекти роботи з дітьми та батьками. Перебуваючи  вдома, педагоги ясла-садка виготовляють  нові   дидактичні   ігри, планують цікаві заняття, опрацьовують  наукові  статті, вивчають досвід інших педагогів, навчаються,  вдосконалювати свою   педагогічну  майстерність. А щоб знайти спокій, надано рекомендації виробити звичку щодня давати собі відпочинок, споглядати красу, гармонію навколо й в собі та пам’ятати, що будь-яка справа починається з першого кроку, а перешкоди нам даються задля нашого розвитку.

Література

  1. Інтернет-ресурс: https://pedpresa.ua/
  2. Інтернет-ресурс: http://teach-hub.com/pryjom-fishboun-yak-efektyvno-vykorystaty/
  3. Інтернет-ресурс: http://hvpku.ks.ua/?cat=15
  4. Інтернет-ресурс: https://zippo.net.ua/index.php?page_id=479
  5. Інтернет-ресурс: https://www.pedrada.com.ua/