Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Ранкова зустріч - це суть, основа того, яким ми хочемо бачити наші колективи, наші спільноти, наші об’єднання… Поняття «ранкова зустріч» зовсім нещодавно ввійшло в наше життя як одна із форм роботи з дітьми старшого передшкільного та молодшого шкільного віку, яку з великим бажанням почали впроваджувати вихователі ЗДО та вчителі-початківці шкіл у своїй щоденній діяльності.

Ранкова зустріч - це зустріч на початку дня всього об’єднаної спільноти (як на мене, то неважливо – групи дошкільнят, клас дітей початкової ланки, або група дорослих педагогів). Сидячи або стоячи в колі один проти одного, кожен з учасників даного дійства вдумливо та поважно вітається з друзями, після чого впродовж короткого часу ділиться власним досвідом зі своїми товаришами, які з повагою слухають і ставлять свої запитання, роблять зауваження. Після цього всі присутні беруть участь у короткій, енергійній груповій вправі, насамперед для того, аби підсилити певні навички, виховати почуття неконкурентної команди та відчуття єдності. Ранкова зустріч має закінчуватися щоденними новинами, які зазвичай готує ведучий (вихователь, вчитель або визначений дорослий), щоби підкреслити актуальні питання чи завдання цього дня.

Бажання поділитися досвідом, ідеями, бути активним учасником педагогічного життя, готовність допомагати колегам - це саме ті якості, які, на мою думку, повинні віддзеркалювати ранкові зустрічі як форма активізації педагогів в в колективі…

Ранкова зустріч в колі педагогів - це запланований, структурований збір, який займає важливе місце в повсякденній життєдіяльності групи, де панує атмосфера піклування та відповідальності. Присвячується 20-25 хвилин, що спрямовуються на створення позитивної атмосфери у групі на весь день перебування дітей у закладі, а чи на робочому місці…Практика ранкової зустрічі для педагогів - одна із перших форм роботи, орієнтованих на особистість, рівні її обізнаності  у певному напряму. Ранкову зустріч легко провести, вона закладає підґрунтя для інших змін, які потребують більшого досвіду, може розглядатися як частина семінару, майстер-класу, наради, педагогічної ради чи батьківських зборів…

Мета ранкових зустрічей для педагогів: практично ознайомити педагогів зі структурою ранкової зустрічі, «програвання» ними самими всіх її складових; згуртування педагогічного колективу, створення доброзичливого, позитивного мікроклімату у ньому, подача нової інформації в новій інтерактивній формі.

Під час участі у цих ранкових зустрічах педагоги  здобувають новий досвід; вони ніби стають дітьми, а ведучий подає їм нову інформацію, проводить відповідні ігри згідно теми, спонукаючи мобілізуватись, вийти із зони комфорту. Проявити себе у нестандартній ситуації. Такі ранкові зустрічі допомагають активізувати людей, зняти стрес, переключити увагу, здобути позитивний досвід. Дозволяють розкрити творчий потенціал педагогів. Вважаю, що ранкові зустрічі варто враховувати управлінцям в освіті  як одну з нетрадиційних форм роботи з педколективом та з батьками вихованців, адже, усі дорослі – це великі діти, і про це не варто забувати…

Складові ранкової зустрічі для педагогів

Вітання. Учасники групи вітаються і з цього моменту розуміють, що вони є повноправними членами спільноти. Вони збираються в коло разом з ведучим. Усі звертаються один до одного по імені, що допомагає створити атмосферу товариськості, довіри, взаєморозуміння. Всі, як діти, так і дорослі, прагнуть любові, позитивної оцінки, прагнуть почуватися часткою спільноти. Кожен  розуміє усю важливість і допомагає іншим відчувати себе членами групи, яких цінують. Вітання створює спокійний та розважливий настрій для такого елемента зустрічі, як обмін інформацією.

Обмін інформацією. Учасники висловлюють свої думки, відбувається обмін досвідом і зароджуються  важливі теми для обговорення. Кожен має право запитати щось один про одного. Дана складова ранкових зустрічей допомагає розвинути навички, які допоможуть учасникам змогу навчатись говорити та чути один одного.

Групове заняття. Є наступним компонентом після осмислення та розуміння інформації. У групі створюється відчуття єдності, радості через проведення тренінгових вправ, психологічних етюдів, виконання пісень та промовляння віршів, сумісних ігор, виконання коротких завдань тощо.

Щоденні новини. Це оголошення теми, що має вивчатися цього дня, а також обмірковування події чи заходів, що відбувалися напередодні. Щоденні новини тренують спеціальні чи професійні навички, що сприяють розвитку певних здібностей. Даний компонент ранкових зустрічей може містити різнопланові завдання (інформація про знаменні події цього дня, перегляд алгоритму проведення певної діяльності тощо). Такі заняття дають початок діяльності кожному члену групи. Узагальнення найкращого досвіду сприяє розвитку доброти, емпатії та включення. Повторення таких демократичних взаємодій та звичних занять дає надзвичайні результати як у спільноті закладу, так і поза її межами. Ведучий ранкової зустрічі несе відповідальність за проведення ранкової зустрічі та моделювання демократичної поведінки всіх її учасників.

Як на мою думку, адаптація ранкової зустрічі як технології, започатковану для роботи з дітьми, в межі форми роботи для дорослих, зокрема, вихователів ЗДО, має за основну мету створити спільноту однодумців, активізувати педагогів, зацікавити їх сучасними підходами до різнобарв’я роботи з дітьми шляхом апробації власне на собі всіх моментів інноваційної технології…

В наш непростий час, час знецінення в суспільстві професії педагога взагалі, а, особливо, професії вихователь, іноді управлінцю дуже складно підібрати кадри, які відповідали б вимогам посади та задовольняли б пореби конкретного закладу, його направленості в діяльності, рівню упровадження технологій тощо… Що ж в зазначеній ситуації можна сказати про згуртованість  колективу? Його цілеспрямованість? Об’єднання заради певної мети чи творчої задумки? Ось однією із форм у вирішенні питання активізації та згуртованості педагогів закладу саме і є ранкова зустріч для дорослих.

У чому полягає важливість створення спільноти? Спільнота дає відчуття приналежності. Члени спільноти живуть у більшому суспільстві, але вони пов'язані один з одним спільними інтересами та цінностями. Створення спільноти педагогів-однодумців  вимагає часу, витримки, цілеспрямованості і небайдужості керівника, який очолює заклад. Лише взаємне піклування, доброзичливе спілкування та особистісні зв'язки сприяють створенню спільноти педагогів-однодумців. У центрі уваги ранкової зустрічі для педагогів та її метою є саме співпраця заради вихованців, покращення умов в закладі, засвоєння інновацій та змін в нормативно-правовій базі, спільне навчання, а не конкуренція чи хизування власними надбаннями. Це забезпечує основу, на якій педагоги мають можливість здобувати знання, які виходять за межі їх безпосередніх посадових обов’язків, працювати, віддаючись на благо дітей, отримуючи при цьому незрівнянне задоволення.

Примірне планування ранкових зустрічей з педагогами  закладу дошкільної освіти

№з/п

Назва теми

Період проведення

1.      

«Організований початок нового навчального року»

Вересень

2.      

«Діяльність консультативного центру при ЗДО»

Вересень

3.      

«Обов’язковість отримання дошкільної освіти дітьми 5-го року життя»

Жовтень

4.      

«Просвітницька діяльність ЗДО як Школи сприяння здоров’ю»

Жовтень

5.      

«Підтримка батьків вихованців – запорука успіху функціонування ЗДО»

Листопад

6.      

«Актуальні зміни в нормативно-правовому забезпеченні дошкільної освіти»

Листопад

7.      

«Мнемотехніка дітям передшкільного віку»

Грудень

8.      

«LEGO-технології  в дитячому садку»

Грудень

9.      

«Англійська мова для сучасної людини»

Січень

10.   

«STREAM-освіта для дошкільників – новий підхід до розвитку дітей»

Січень

11.   

«Ранкові зустрічі та Лялька як персона – інноватика в дошкіллі»

Лютий

12.   

«Підведення результатів атестації»

Лютий

13.   

«Розвиток степ-аеробіки як одна з оптимальних умов вдосконалення рухової активності дитини»

Березень

14.   

«Розвиток мовлення засобами LEGO»

Березень

15.   

«Організація збалансованого харчування дошкільників»

Квітень

16.   

«Сьогодні дошкільник, а завтра – школяр… Підготовка дошкільників до навчання в школі в умовах НУШ»

Квітень

17.   

«Психологічний дискомфорт у дитини в період перебування в ЗДО: причини, наслідки, шляхи попередження»

Травень

18.   

«Інклюзивна освіта в нашому ЗДО. Підсумки»

Травень

Авторські розробки ранкових зустрічей для дорослих:  

https://super.urok-ua.com/rankova-zustrich-v-pedagogichnomu-kolektivi-zakladu-doshkilnoyi-osviti-poyednannya-formi-roboti-z-pedagogami-ta-zrazka-uprovadzhennya-innovatsiynoyi-tehnologiyi-v-robotu-z-ditmi/

Література

  1. https://osvita.ua/school/method/upbring/744/
  2. https://nus.org.ua/articles/rankova-zustrich-shho-tse-i-navishho/
  3. https://revolution.allbest.ru/pedagogics/00858449_0.html