Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Постановка проблеми. Розвиток інформаційного суспільства, полегшення доступу до інформаційних ресурсів, процеси еволюції та конвергенції інформаційних та педагогічних технологій обумовлюють зміни у підходах до організації самостійного навчання на протязі всього життя. Тому одне із головних завдань сучасної педагогіки полягає у формуванні навичок та вмінь до самостійного набуття знань, їх актуалізації та генерації. Потрібно готувати учнів до життя в інформаційному суспільстві, вчити їх навичкам самостійного вирішення інформаційних задач. Правильна організація самостійної роботи учня в умовах дистанційного навчання дозволяє значно поліпшити навчальний процес у цілому.

Дистанційна форма навчання школярів тільки набуває свого поширення. Тому відсутні достатній рівень наукового, практичного та методичного підґрунтя. Проблему вивчали: Богачков Ю.М., Биков В.Ю., Пінчук О.П., Манако А.Ф., Вольневич О.І., Царенко В.О., Ухань П.С., Мушка І.В.

У рекомендаціях ЮНЕСКО підкреслено, що на теперішньому етапі набуває особливої уваги питання накопичення найкращого досвіду педагогічної практики та підкреслюється, що чим більший досвід має вчитель у галузі активного використання інформаційних та комунікаційних технологій у своїй професійній діяльності, тим кращі результати досягаються учнями. Практично всі вчителі України тільки починають свою діяльність у нових умовах. Тому для всіх відкриваються однакові можливості — стати кращим і надати свій достойний внесок у розвиток української системи навчання майбутнього.

Інформаційне середовище дистанційного навчання стає основою для розвитку навчальної діяльності учнів. Головна задача вчителя полягає у тому, щоб розвивати самостійну пізнавальну, творчу, пошукову діяльність учнів. Самостійна навчальна діяльність учня стає важливим компонентом навчального процесу. Змінюється і сама парадигма самостійної роботи. На теперішньому етапі вона зорієнтована на розвиток вміння жити та працювати в інформаційному суспільстві, що, в свою чергу, вимагає вміння сприйняття інтегрованої інформації в електронному вигляді, орієнтації в електронному інформаційному світі, здійснення інформаційно-пошукової діяльності, креативності у рішенні багатьох навчальних задач, а головне — здатність адаптуватися у сучасному інформаційному середовищі, що потребує нового підходу до змісту та методики організації самостійної роботи учня.

Одна з головних проблем, які потрібно вирішувати на сучасному етапі — це проблема створення гнучкої організації керування інформаційними потребами школярів та реалізації феномену їх інформаційних бажань, які повинні полягати не тільки в віртуальних іграшках та розважальній інформації. Одна з форм роботи з школярами, яка допоможе правильно сформувати інформаційні потреби учня — самостійні роботи.

Типи самостійної роботи (навчання)

Протягом навчання потрібно вирішувати наступні дві взаємопов’язані задачі. Поперше, потрібно забезпечити учням певний обсяг сталих знань відповідно до навчальної програми, плану. По-друге, потрібно навчити їх самостійно здобувати інформацію та знання, оцінювати та використовувати їх для самостійного вирішення задач, формувати свій світогляд та використовувати в практичній діяльності. Взагалі, самостійна робота спрямована на формування творчої активності, набуття певного рівня самостійності з метою розвитку творчого та інтелектуального рівня особистості.

Отже виходячи з цільової спрямованості і складності змісту завдань та у відповідності з рівнями самостійної продуктивної діяльності, самостійні роботи прийнято ділити на чотири типи: репродуктивні, реконструктивно-варіативні, евристичні, творчі роботи.

  1. Репродуктивні самостійні роботи за зразком необхідні для запам’ятовування способів дій у конкретних ситуаціях. Самостійність діяльності учнів спрямована на відтворення та просте повторення дій за зразком. Науково-методичні основи підтримки такого типу Організація середовища дистанційного навчання в середніх загальноосвітніх навчальних закладах 99 робіт досить ґрунтовні, базуються на великій кількості педагогічних експериментів та отриманих позитивних результатах.
  2. Реконструктивно-варіативні самостійні роботи дозволяють на базі раніше засвоєних знань знайти самостійно конкретні способи вирішення завдань. Головна спрямованість робіт цього типу — створення умов для розвитку інтелектуальної активності учня шляхом використання вказаних методів та прийомів осмисленого переносу знань у типові ситуації.
  3. Евристичні самостійні роботи формують уміння і навички пошуку відповіді за межами відомого зразка. Виконання завдань цього типу сприяє формуванню творчої особистості учня.
  4. Творчі самостійні роботи спрямовані на розвиток інтелектуальної діяльності учнів. Протягом їх виконання учні можуть самостійно одержувати абсолютно нові знання. При цьому закріплюються навички самостійного пошуку знань та їх оцінювання.

Потрібно підкреслити, що виконання творчих самостійних робіт в умовах дистанційного навчання сприяє розвитку інформаційної та мовленнєвої культури школярів та розвитку комунікаційних здібностей особистості.

Рекомендації щодо основних задач загальноосвітньої середньої школи з організації самостійної роботи учнів в умовах дистанційного навчання :

  • Потрібно сформувати загальну стратегію організації самостійної роботи учнів в умовах дистанційного навчання. Також потрібно визначити форми організації самостійної роботи та організувати відповідну технологічну підтримку.
  • На основі ґрунтовного аналізу організації самостійної роботи учнів за традиційною формою навчання, відповідно до навчального плану потрібно розробити основну структуру організації самостійної роботи учнів в умовах проведення дистанційного навчання за окремим навчальним предметом.
  • Доцільно ретельно сформувати завдання для самостійної роботи учнів, враховуючи особливості використання технічних засобів підтримки дистанційного навчання.
  • Вчителю необхідно спроектувати весь цикл завдань за темами, що вивчаються, та запропонувати методичні рекомендації щодо підтримки діяльності учня. Досвід організації самостійної роботи в умовах дистанційного курсу свідчить, що відсутність або недостатній рівень професійності при підготовці таких рекомендацій може мати негативні наслідки.
  • Потрібно окремо розглянути питання зберігання результатів самостійної роботи учнів. Це дозволить уникнути питань щодо справедливості виставлення оцінки, якщо учень або його батьки будуть висловлювати претензії щодо результатів оцінювання виконаної роботи.
  • Необхідно розробити загальну стратегію діяльності педагогічного колективу або окремого вчителя з питань інформування батьків щодо особливостей проведення та оцінювання самостійної роботи учнів. Така стратегія залежить від низки факторів, і може бути прийнята на основі загальної політики школи.

При виконанні учнем самостійної роботи вчителю рекомендовано:

  • Забезпечити відповідний рівень допомоги та підтримки самостійної роботи учнів.
  • Не пропонувати завдань, виконання яких потребує дуже багато часу, або потребує використання спеціального програмного забезпечення та інформаційних ресурсів, яких немає у наявності, або якими учень ще не володіє.
  • Рівень завдань та технічної підтримки, яка потрібна для його виконання, повинен відповідати рівню знань та вмінь учня. На рівень виконання завдань не повинен впливати загальний рівень володіння учнями інформаційними технологіями.
  • Допомогти учню зрозуміти навчальні цілі і завдання, які потрібно вирішити в ході самостійної діяльності.

Література

  1. Информационные технологии в научной деятельности (курс для аспирантов, соискателей и молодых ученых ТГПУ им. Л. Н. Толстого) / Составители Богатырева Ю. И., Косарев П. А. 2005
  2. Гриценко В. И., Манако А. Ф. Использование учебного мультимедиа в электронных учебниках и дистанционных курсах, поставляемых через Інтернет/ Учебное пособие. — К.: Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій і систем НАН та МОН України, ТОВ «Вітус». 2002. — 104 с.
  3. Мультимедіа в дистанційних навчальних курсах – .Електронний ресурс. http://learn.irtc.org.ua/program/3kursa/first.html
  4. Данилова О. В., Манако В. В., Манако Д. В. Мультимедіа власноруч. Посібник для викладачів шкіл. Видавництво «Педагогічна преса». Київ, 2014. 124 стор.
  5. Андрієвська В. М., Олефіренко Н. В. Мультимедійні технології у початковій ланці освіти //Інформаційні технології і засоби навчання. 2010. № 2 (16). Режим доступу до журналу: http://www.ime.edu-ua.net/em.html,(http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/ITZN/