Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Каліграфія для дітей: чому це важливо?  Сьогодні, в століття комп'ютерних технологій, коли діти з пелюшок володіють мистецтвом натискати кнопки пультів телевізора, легко розбираються в роботі планшетів і ноутбуків, наука каліграфія мала б втратити свою актуальність.  Письмова робота сьогодні значно спрощена - варто тільки набрати текст, і численні редактори виправляють орфографічні та пунктуаційні помилки.  Для передачі емоцій під час листування діти часто використовують різні смайлики.  Адже це дуже просто - один клік і є готова емоція - смуток, радість, задоволення або розчарування.  З одного боку це добре - бо все робиться для спрощення життя сучасної людини.  Але з іншого боку - така спрощеність призводить до лінощів, не бажанню думати і діяти творчо.  Якщо говорити про дітей дошкільного та молодшого шкільного віку, то письмо для них має першорядне значення.  На уроці математики діти вчаться не тільки красиво писати цифри, а й виробляють в собі такі риси характеру як старанність, уважність, акуратність, спостережливість.  Письмо має значення для розвитку розумової діяльності дитини.  Не дарма в Японії діти з 3-річного віку щодня займаються уроками каліграфії. Вони вчаться старанно виводити ієрогліфи – одні з найскладніших символів сучасного письма.  Під час цих занять розвивається дрібна моторика рук, яка в свою чергу впливає на формування кори головного мозку дитини. 

Вітчизняні педагоги і психологи стверджують, що уроки каліграфічного письма розвивають емоційну сферу.  Сучасні діти і підлітки пишуть рукою дуже мало, це збіднює їх емоційний світ, позбавляє можливості підібрати слова для вираження почуттів і переживань. Кількість дітей із труднощами навчання письма та порушенями письма збільшується з кожним роком і за загальними підрахунками становить 25-30% дітей. Дослідження такиї методистів, як М.Безруких і Т.Хохлова засвідчили, що труднощі з письмом не завершуються в початковій школі, а вище модефікуються і зберігаються аж до закінчення навчання. Причин для виникнення цих труднощів більш ніж достатньо: і педагогічні, і медичні, і фізіологічні, а системи корекцій немає. Учитель часом просто «не бачить», як і коли починаються ці проблеми з написанням, часом намагається  корегувати не причину, а результат, і нерідко, витративши багато сил (своїх та учня), не досягає бажаного результату. Також часом жорсткість вимог, недостатнє знання їх урахування можливостей учня, недосконала тактика роботи вчителя і батьків призводять навіть до серйозних відхидень у стані здоров҆ я дитини .

Каліграфія – це мистецтво красивого і чіткого письма.  У давнину цієї наукою володіли тільки ченці – саме їм надавалася честь переписувати святі книги. Досягти досконалості чіткого письма дуже непросто. 

Проблема навчання письма була і залишається актуальною і сьогодні. Для того, щоб правильно навчати учнів красиво писати, треба знати, як в учнів формуються графічні навички письма і які умови для формування цих навичок найкращі.

Каліграфічні навчики виробляються в процесі тривалих вправ. До таких навичок, наприклад відносяться читання, обчислювальні навички, навички малювання, мова тощо.

Хвилинки каліграфії на уроках математики показують наскільки вони можуть бути цікавими та різноманітними, наскільки вони важливі і необхідні, пізнавальні, сприяють розширенню кругозору в області математики, допомагають вчителю залучати учнів до математики як до важливого і цікавого предмету.

Процес письма здійснюється за допомогою інструментів письма (ручка, олівець, крейда), тобто дитина відповідно пересуває рукою, здійснюючи потрібні рухи під контролем зору і руховим контролем руки. Залежно від того, яким нструментом дитина користується (кулькова ручка, кольоровий олівець, крейда), вона здійснює рухи і застосовує прийоми.

Прийоми необхідні для письма:

  1. володіння інструментом письма;
  2. дотримання правильного положення зошита і пересування його під час письма;
  3. дотримання правильної пози, посадки при письмі;
  4. рух руки уздовж рядка під час письма.

Приоми письма:

  1. вміннія порівнювати зразок із результатом письма;
  2. прийоми написання цифр (початок, куди вести ручку, поворот);
  3. прийоми зіставлення цифр по висоті – дотримання однакової висоти, символів у рядку;
  4. писання символів у межах клітинки;
  5. початок письма, запам҆ я товування рядка;
  6. прийоми правильного способу письма.

Каліграфічні вправи необхідно проводити систематично, вміння правильно писати, правильно розташовувати цифру в клітинці допоможе в майбутньому уникнути багатьох помилок при записі багатозначних чисел, при вирішенні прикладів з багатозначними числами.  Щоб ці вправи не були одноманітними і нудними вчителю необхідно продумувати і урізноманітнювати завдання.  Одноманітність викликає нудьгу.  Чи можна цього уникнути?  Як зробити початок уроку ефективним?  Пошук нових форм, методів і прийомів підвищення ефективності сучасного уроку – явище не тільки необхідне, але і закономірне.

На уроках математики вчителі систематично використовують такі нестандартні види завдань як: знайди, відгадай, подумай, порівняй, досліди, і т. п.

З самого початку уроку дітей потрібно включити в роботу, зацікавити, заінтригувати, тому хвилинки каліграфії несуть в собі не тільки оволодіння графічними і каліграфічними навичками, а й більш глибоку завдання – включення в розумовий процес.

У першому класі період навчання письма можна поділити на дві часини. Перша – дочисловий період, друга – числовий період .

У дочисловому періоді проводяться підготовчі вправи до написання цифр. Такі вправи передбачають:

  • малювання, поєднане зі штрихуванням;
  • письмо бордюрів;
  • письмо елементів цифр.

Ці вправи складаються з певних етапів: робота з готовою формою, поданою в зошиті, і самостійне малювання предметів, їх штрихування. Такі вправи допоможуть дітям правильно писати елементи цифр.

У цифровий період особлива увага звертається на послідовність написання елементів цифр, на правильність розташування цифри в клітинці, тому що деяким дітям через обмежені потенційні можливості це відразу не удається. З цією метою для дітей підбираються індивідуальні завдання, наприклад, лист мокрим пальцем на дошці, по крупі, викладання цифр за допомогою шнурків, гороху, квасолі,  ліплення цифр з пластилінових «ковбасок», щоб через зорові образи засвоїти конфігурацію цифри.

У подальших класах дітям пропонуються всілякі завдання з цифрами і числами на рядку. Для закріплення навику правопису цифр в групі продовженого дня і домашніх умовах рекомендуються завдання на тактильне сприйняття цифри: обведення пальчиком цифри з набору, лист «по сліду», обведення.    

Пояснення написання цифри проводиться на дошці у великій клітинці, складеній з довгих магнітів. Обов'язкова попередня робота з клітинкою (на дошці): рахунок,  показ і назва кутів (праві – верхній і ніжній; ліві – верхній і ніжній), сторін клітинки; постановка крапок в тих кутах клітинки, де не можна писати цифру. 

Отже, систематичне використання каліграфічних хвилинок сприяє формуванню каліграфчних умінь та навичок молодших школярів на уроках математики, забезпечує оптимальну естетичну вихованність. Найпростіша графічна діяльність на уроках математики забезпечує розвиток психічних процесів (уваги, пам҆ яті, мислення), сприяє виробленню психо-фізіологічних параметрів, без яких неможливе оволодіння повноцінною навичкою каліграфічного письма заголом.

Для кожного класу можна розробити цілу систему завдань для хвилинок каліграфії, використовуючи програмний матеріал.  Нижче наведені деякі приклади завдань для різних класів.

Пропонуємо використовувати наступні вправи:

Хвилинки каліграфії для 1 класу

Завдання 1.

Ні журавель то, ні синиця.  А всього лиш ...  (1  одиниця). На що схожа одиниця – на спицю, стовпчик. Запишіть цю цифру.

Скаче м’ячик по сторінках.

І шука свою сестричку,

Вона має вид кільця

Без початку і кінця.   (0 нуль). На що схожий нуль – на букву «о», овал. Так, через клітинку напишіть 0.

Яке число можно утворити з цих цифр? (10) – Запишіть його.

Підкресліть зеленим олівцем найменше число, а блакитним – найбільше.

Завдання 2.

Далі, називаємо склад числа 10 і продовжуємо на цьому рядочку записувати ці цифри (1 і 9, 2 і 8, 3 і 7, 4 і 6, 5 і 5, 6 і 4, 7 і 3, 8 і 2, 9 і 1) .

Складіть два приклада на додавання:

І доданок – число менше 5 та 1, ІІ доданок – число на 2 більше, ніж 4       4 + 6 = 10

І доданок – число, яке стоїть за числом 2, ІІ – число стоїть за числом 6     3 + 7 = 10

Завдання 3.

Хвилинка каліграфії «Чорний ящик». Ця гра розвиває логічне мислення, увагу, кмітливість.

Вгадайте, що в чорному ящику. Підказка від вчителя. В ящику лежать продукти, які треба їсти під час хвороби. Що це? (лимони). Їх стільки, скільки в класі вікон та дверей разом. (4)

На першому рядочку пропишіть цю цифру. До цієї цифри додайте стількі же. Яке число получилось (8). На другому рядочку пропишіть цю цифру.

Завдання 4.

Завдання 5.

Хвилинки каліграфії для 2 класу.

Завдання 1.

На дошці записан числовий ряд: 68, 48, 97, 44, 20, 24, 7, 46

- Яке число зайве? (7)

Чому? (воно одноцифрове)

- З давніх-давен 7 вважалося щасливим числом.  Згадайте, в назвах яких казок згадувалося число 7?

- Белосніжка і 7 гномів, Вовк і семеро козенят, Казка про мертву царівну і про сім богатирів, Квітка-семибарвниця.

Є багато прислів’їв, в яких зустрічається 7.

Які прислів’я ви знаєте? Як ви розумієте ці прислів’я?

Сім разів відміряй, один - відріж.

(Мудрість прислів’я “Сім разів відміряй – один раз відріж” полягає в тому, що потрібно спочатку обміркувати справу, перевірити свої доводи, а потім діяти. Відміряти можна скільки завгодно разів, але відрізавши, ти більше нічого не зміниш.

Семеро одного не чекають.

(Мудрість в тому, що інтереси більшості людей важливіше, ніж одиного).

У семи няньок і дитя без ока.

Буває, що робота виконується погано, якщо за неї відповідають відразу кілька людей. Вони можуть перекладати відповідальність один на одного, діяти неузгоджено, трудитися абияк в надії, що все зроблять інші, - і в результаті спільна справа страждає.  До таких випадків може бути застосована прислів’я у семи няньок дитя без ока.

- Де ще в життя можна зустріти число 7?  (Дні тижня, веселка, 7 чудес світу, сім нот)

Написання в зошитах цифри 7

Завдання 2.

Запишіть рядок цифри нуль 0

  • складіть приклади на додавання та віднімання з нулем

0 + 2 = 2       0 + 0 = 0     4 – 0 = 4      5 – 5 = 0    0 – 6 = ?

  • яким компонентом може бути 0
  • зробіть висновок: «Нуль може бути доданком, сумой, від’ємним, але не може бути зменшуваним».

Завдання 3.

Напишіть всі можливі двузначні числа, які складаются з цифр 2, 4, 9

Відповідь: 12, 14, 19, 20, 22, 24, 29, 32, 34, 39, 42, 44, 49, 52, 54, 59, 62, 64, 69, 72, 74, 79, 82, 84, 89, 92, 94, 99

Завдання 4.

З чисел: 48, 1, 14, 4, 40, 81, 8, 18, 84, 44, 80, 88 – випишіть:

у перший рядок всі двозначні числа у порядку зростання;

у другий рядок ці числа, але збільшені на 2.

Завдання 5.

З цифр 1, 6, 7, 9 записати у першому рядочку двозначне число, у якому десятків більше ніж одиниць, а у другому – двоцифрове число, у якому десятків менше ніж одиниць.

Хвилинки каліграфії для 3 класу.

Завдання 1.

- Відгадайте число, яке ми будимо сьогодні прописувати:

- У цьому числі є 3сот.  5дес.  9 од.

- Хто здогадався, яке це число?  359

Запишіть це число.

Далі записуємо числа:

  • із яких доданків воно складається. (300, 50, 9)
  • число 9 збільшити у 8 раз (72)
  • 50 зменшити у 10 разів (5)
  • Записати сусідів числа 300 (299 і 301)

Завдання 2.

Запишіть 4 варіанти додавання двоцифрових чисел, використовуючи цифри 0, 2, 4

24 + 40      42 + 20      22 + 44         40 + 20

Завдання 3.

Розбити числа на дві групи:

6, 12, 48, 1, 64, 8, 7, 17, 3, 76, 2, 83

6, 1, 8, 7, 3, 2

12, 48, 64, 17, 76, 83

Завдання 4.

Число 906 = (записати скільки …  сот.  … дес.  … од.)

Записати суму розрядних доданків цього числа

Завдання 5.

Записати у першому рядочку числа, у яких:

6 сот. 3 од.                           603

3 сот. 3 дес. 6 од.               336

У другому рядочку І число повинно мати менше сотень, а більше одиниць, (306)

ІІ число – більше сотень меньше одиниць (633).

Хвилинки каліграфії для 4 класу.

Завдання 1.

Прочитайте дані числа: 1, 7, 0, 5

  • Запишіть самн велике число, яке можна скласти з цих цифр не повторюючи їх;
  • Запишіть саме маленьке число, яке можна скласти з цих цифр, не повторюючи їх;

Пропишіть строчку цих чисел, чергуючи їх.

Завдання 2.

На першому рядочку написана цифра 7

Записати всі двоцифрові числа в розряді одиниць яких стоїть цифра 7.

17, 27, 37, 47, 57, 67, 77, 87, 97

Завдання 3.

На першому рядочку запишіть число: (32015)

  1. Друг поруч краще, ніж тривдалині.
  2. За двомазайцями поженешся - жодного не зловиш.
  3. Один вулик - вулик, а п'ять- пасіка.

На другому – (775110)

  1. Сім п’ятниць на тиждень.
  2. Знати, як свої п’ять пальців. 
  3. Біда, коли один в бороні, а десять в стороні.

Завдання 4.

Прочитайте дані числа: 1, 7, 0, 5. Запишіть саме велике число, яке можно скласти з цих цифр, не повторюючи їх.

Запишіть саме маленьке число, яке можно скласти з цих цифр, не повторюючи їх. Пропишіть строчку цих цифр, чергуючи.

Завдання 5.

Встановити закономірність. Продовжити ряд чисел:

214, 224, 234, …

7, 14, 21, …

Література

  1. Залозна І. Етимологія і каліграфія: лексична і етимологічна робота під час хвилинок каліграфії для 3-4 класів / І.Залозна // Початкова освіта (Шкільний світ). – 2011. – № 33-34. – Наша вкладка. Готуємося до уроку. – 11 с.
  2. Блінова Г.Й. Дидактичний матеріал для подолання вад письма у дітей : Посібник / Г.Й.Блінова, Т.В.Пічугіна. – К.: Благовіст, 2004. – 196 с.
  3. Загорулько Т. Каліграфічні навички першокласника : майстер-клас / Т.Загорулько // Початкова освіта (Шкільний світ). – 2011. – № 28. – С. 22-24