Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета. Пізнати світ тварин, дізнатися, чим тварини відрізняються між собою. Сформувати в учнів поняття «звірі», «птахи», «комахи», «риби», «земноводні», «плазуни»; повторити істотні ознаки різних груп тварин. Продовжувати вчитись порівнювати, робити висновки. Розвивати  логічне мислення через завдання та порівняння, доведення. Виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: презентація «Різноманітність тварин», малюнки тварин, комп’ютер, кольорові олівці, маркери, фломастери, картки.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

І знову лунає дзвінок,
Запрошує всіх на урок.
Любі діти, добрий день!
Всім бажаю сил, натхнення!
Будемо дружно ми працювати,
Створювати та фантазувати.

  • До нас на урок завітали гості, давайте їх привітаємо.
  • Сьогодні у нас не звичайний урок – подорож. А до якої країни будемо подорожувати, дізнаємось пізніше. Нас вже очікує літак.
  • Щоб екіпаж зміг вирушити в політ, потрібні знання погоди. З пункту диспечерів з нами на зв’язку представник метеослужби Дар’я.
  • Дар’я, яка сьогодні погода? (Сьогодні 17 грудня 2020 року, день тижня – четвер, пора року зима, погода – сонячна/похмура, опади були / опадів не очікується).
  • Щоб наша подорож пройшла вдало, потрібно з’ясувати, які події в світі відбувались або відбуваються сьогодні 17 грудня. Кореспонденти каналу «НУШ-3» підготували для вас новини.

1897 — на Харківському паровозобудівному заводі збудували перший український паровоз.

1903 — Орвілл Райт здійснив перший у світі політ на літаку, що тривав 12 секунд.

  • Дякуємо Максиму, Марії, Ярославу.

Сідаємо в літак, пригадуємо правила перебування в літаку. Ми зараз перебуваємо над країною «Царство рослин». Пригадаємо, які знання з теми «Різноманітний світ рослин» кожен з вас поклав до своєї валізи знань.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Метод «Мікрофон»
  • На які дві групи можна поділити природу?

(жива і нежива)

  • Що належить до живої природи?

(людина, рослини, тварини)

  1. Бліц - опитування з LEGO.

(Якщо ви погоджуєтесь з твердженням, піднімаєте зелену цеглинку, якщо ні – червону)

  1. Учені серед рослин виділяють кілька груп: водорості, мохи, папороті, хвойні та квіткові рослини? (Так)
  2. Водорості переважно ростуть на суші? (Ні)
  3. У хвойних рослин насіння утворюється в шишках? (Так)
  4. Розрізняють такі квіткові рослини: дерева, кущі, трав’янисті рослини. (Так)
  5. Тепло, повітря, світло, волога, мінеральні речовини –найважливіші умови навколишнього середовища, які потрібні для життя рослин. (Так)
  1. Рослини є забрудниками повітря. (Ні)
  2. З рослин виготовляють ліки, папір, нитки. (Так)
  3. Головна зернова культура, яку вирощують у нашій державі, - пшениця. (Так)
  4. В Україні найбільш поширена серед плодових культур – вишня . (Ні, яблуня)
  5. Всі гриби їстівні. (Ні)

Вчитель. Молодці! Ви були допитливими дослідники і дуже добре засвоїли рослинний світ.

-  Як треба ставитись до рослин?
- Де зберігаються дані про зниклі види рослин та ті, що потребують охорони?

Червона книга – це важлива книжка і водночас державний документ, у якому є перелік багатьох рідкісних рослин і тварин, що зникають.

- Які ви знаєте рослини рідного краю, занесені до Червоної книги України? (Лілія лісова, підсніжник, сон-трава,  нарцис вузьколистий, тюльпан шренка, шафран, латаття біле, конвалія)
- Причини зменшення рослин в природі?

  1. Зривання та викопування дикорослих рослин.
  2. Витоптування трав'яного покриву під час відпочинку 
  3. Вирубування дерев.

Вчитель. Господиня Флора дозволяє виліт. Літак кружляє над дивовижною країною. Ми з вами здійснюємо посадку в чарівній країні.  Нас гостинно зустрічає господиня Фауна.

Робота над ребусом

Вчитель. Щоб рухатись далі, нам треба розгадати ребус та  дізнатись об’єкт дослідження.

Відповідь: ТВАРИНИ

Робота зі словами

Вчитель. Ребус розшифрований , пропоную не гаяти часу, переходити до роботи.

  • Сьогодні ми будемо пізнавати світ тварин. Сформулюємо поняття про групи тварин; дізнаємося істотні ознаки тварин. Здобуті знання занотуємо у вигляді інтелект - карти. Продовжимо  виховувати бережливе ставлення до тварин.

Бесіда.

Світ тварин надзвичайно різноманітний. Учені поділяють тварин на велику кількість груп. У кожній групі – багато видів.

  • Пригадайте, які групи тварин вам відомі?

(Серед них – черви, молюски, ракоподібні, павукоподібні,  комахи, риби, земноводні, плазуни, птахи, звірі.)

Господиня Фауна зібрала навколо себе різноманітних тварин. Представники цієї країни дуже різняться між собою, мають різні істотні ознаки. Тварини з однаковими істотними ознаками об’єднали в групи. 

Але декілька тижнів потому, на території країни «Царство тварин» лютував ураган. Багато тварин залишилось без житла, втратило зв’язок з рідними. Тварини сумують. Допоможемо їх повернутись додому.

Офтольмологічна пауза.

Щоденні 5. Робота з другом (с. 145-146)

  • У вас на партах лежать картки з істотними ознаками однієї з груп тварин. Щоб з’ясувати, істотні ознаки якої групи тварин описані, вам потрібно пригадати власні знання, знання, отримані на попередніх уроках, логічне мислення, увага та підручник на стор. 145-146. Презентувати. Данні занести до інтелект – карти. Позначити представників цієї групи.

Картка №1 (звірі)

  1. Тіло вкрите шерстю.
  2. Народжують малят.
  3. Вигодовують малят молоком.

Картка №2 (комахи)

  1. Мають 6 ніг.
  2. Є 4 крила (у більшості).
  3. Гарний нюх, слух, зір.
  4. Наявність жала (у деяких) для оборони.

Картка №3 (риби)

  1. Тіло вкрите лускою та слизом.
  2. Не можуть жити на суші.
  3. Відкладають ікру.

Картка №4 (птахи)

  1. Тіло вкрите пір'ям, шкіра суха.
  2. Передні кінцівки видозмінені в крила.
  3. Щелепи видозмінені в дзьоб, зубів нема.
  4. Відкладають яйця

Картка №5 (молюски)

  1. Тіло м’яке.
  2. Захищене черепашкою.
  3. Живуть у морях, прісних водах і на суші.

Картка №6 (земноводні)

  1. Живуть на землі та у воді.
  2. М’яка шкіра, вкрита слизом.
  3. Розмножуються у воді.

Картка №7 (плазуни)

  1. Тіло вкрите сухими лусками або панциром
  2. Тіло тягнуть по землі, деякі мають 4 ноги.
  3. Розмножуються яйцями, але їх не насиджують.

Картка №8 (павукоподібні)

  1. Мають 8 ніг.
  2. Дві частини тіла: голову, об'єднану з грудною кліткою і черевце.

Черви

  1. Мають тонке видовжене тіло і м'який покрив.                                
  2. Тіло має дві дзеркальні частини ліву та праву.

Ракоподібні

  1. Скелет схожий на шкарлупу.
  2. Скелет захищає від ушкоджень.

Вчитель. Відомо близько двох мільйонів видів тварин. Понад 1 070 780 видів  комахи. Риб відомо приблизно 25 000 видів, земноводних — 3400, плазунів — 8000, птахів — 9800-10500, павукоподібних – 25 000, черви – 10 000, ракоподібні – 67 000, молюски – 130 000,  звірів — 4000.

А  в Україні поширено близько п’ятдесяти тисяч видів.

  • Давайте повторимо основні істотні ознаки кожної групи тварин.

Фізкультхвилинка

Заєць запрошує вас відпочити, зробити фізкультхвилинку.

Робота з таблицею

Установи відповідність між колонками за допомогою стрілок. Поєднай стрілками основні ознаки з назвами груп тварин.

Група тварин

Ознаки

Назва  тварин

КОМАХИ

Малят вигодовують молоком

ЛАСТІВКА

ЗВІРІ

Слизька волога шкіра

ЖАБА

РИБИ

Шість ніг

ВЕДМІДЬ

ЗЕМНОВОДНІ

Тіло вкрите пір’ям

КАМБАЛА

ПТАХИ

Тіло вкрите лускою та слизом

МЕТЕЛИК

2.Мозкова атака

  1. Доведіть, що тварини – живі організми.

(Вони народжуються, ростуть, дихають, живляться, розмножуються, пересуваються,  відмирають).

  1. Як переміщуються тварини?

(Стрибають, бігають, повзають, літають, плавають) Хвилинка – цікавинка

1. Назвіть зайву тваринку.

(Крокодил, тому що він відноситься до групи плазуні або бичок, тому що це свійська тварина).

  1. Кого із звірів вважають царем звірів? (лева)
  2. Яка тваринка буде з нами у 2021 році? (бик)

Цікаво знати!

Учень 1.  Слон – єдина тварина, що має чотири коліна.

Учень 2. У зебри молоко рожевого кольору.

Учень 3. Якщо налякати дитинча коали, він заплаче майже як  маленька дитина. Відбитки пальців коали дуже схожі з людськими.

Учень 4. Матуся-крокодилиця сама вирішує, скільки і яких дітей матиме! Стать майбутніх дитинчат залежить від температури у гнізді, де лежать яйця. Із теплого гнізда з’являються  хлопчики, а з прохолодного – дівчатка.

4.Робота на картках. Працюю самостійно.

  1. Закресли «зайву» тваринку.

А) Рак, краб, дощовий черв'як, креветка.
Б) Ящірка, змія, черепаха, жаба.
В) Метелик, бджола, муха, павук.

  1. З’єднай картинку з написом.

  1. Запиши, скільки птахів кожного виду зображено.

Ластівка сільська  ____ Синиця велика ____Горобець хатній___   Усього видів птахів ___.           

Підсумок уроку. Рефлексія

Використовуючи метод «Капелюшки де Боно» підведемо підсумок.

Біла (інформація) – Що ви дізнались про тварин?
Жовта (логічний позитив) – Яку користь тварини приносять людям?
Чорна (критика) – Що може статись, якщо зникнуть тварини?
Червона (почуття та інтуїція) – Яку небезпеку для людини несуть тварини?
Зелена (креативність) – Про які факти, які вас найбільше вразили на уроці, ви розповісте вдома?
Блакитна ( управління процесом) – Про що ще хотіли би дізнатись на наступному уроці?

Вчитель. Любі мої дослідники, на сьогодні наша дослідницька робота добігає кінця, але вже завтра ми продовжимо досліджувати та пізнавати світ тварин.

Поява на Землі людини призвела до повного зникнення 844 видів рослин і тварин. Щоб урятувати від загибелі нові види рослин і тварин, ми повинні зберегти, тобто полюбити цей світ – світ дикої природи.

Прошу вас тільки не забувати:
Кожна тварина варта любові.
Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігати всяку звіринку.
Тільки добра їм потрібно бажати
І намагатися не ображати.
Дякую за співпрацю! Ви – найкращі!

Домашнє завдання

Тваринна символіка є дуже поширеною в різних країнах. Наприклад, кенгуру — символ Австралі. Підготувати розповідь про тварин — символів рідного краю.