Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Як багато очікувань, надій і хвилювань пов'язують діти, батьки, вихователі дитячого садка зі словом школа. Вступ до школи - це початок нового етапу в житті дитини, входження його в світ знань, нових прав і обов'язків, складних і різноманітних відносин з дорослими і однолітками.

Щороку першого вересня разом з тисячами першокласників подумки сідають за парти їх батьки та вихователі. Дорослі тримають своєрідний іспит - саме зараз, за ​​шкільним порогом проявлять себе плоди їх виховних зусиль.

Найважливіше завдання, що стоїть перед системою дошкільного виховання - всебічний розвиток особистості дитини і підготовка до школи.

Підготовка дітей до школи - завдання багатогранне, що охоплює всі сфери життя дитини.

Колектив нашого дошкільного закладу впевнений, що у дитини, що іде вперше до школи, має бути певний рівень пізнавальних інтересів, готовність до зміни соціальної позиції, бажання вчитися. Дітей в передшкільному віці необхідно навчати, оскільки це важливо для їх психологічного розвитку та підготовки до школи. Саме над сукупністю цих властивостей працюють наші педагоги. А високі вимоги життя до організації виховання і навчання інтенсифікують пошуки нових, більш ефективних педагогічних підходів, націлених на проведення методів навчання.

У підготовці дітей до шкільного навчання важливу роль відіграє сімейне виховання. Адже першою сходинкою в житті людини є сім’я. Під керівництвом батьків дитина набуває свій перший життєвий досвід, елементарні знання про навколишню дійсність, вміння і навички. І від того, які традиції панують в сім’ї, яке місце займає в сім'ї дитина — майбутній школяр, яка, по відношенню до нього виховна лінія членів сім'ї, залежить багато чого. Сила впливу сім'ї в тому, що воно здійснюється постійно, тривалий час і в різних ситуаціях та умовах.

Знаючи особливості своєї дитини, батьки зможуть швидше знайти підхід до неї і допомогти педагогові вибрати найбільш ефективні методи впливу в кожному конкретному випадку. Їм під силу попереджати небажані прояви характеру дитини, спільно виробляти оптимальний стиль поведінки для багатьох прогнозованих ситуацій. Цими нехитрими діями батьки створюють оптимальні умови для адаптації дитини до школи, усуваючи як зовнішні, так і внутрішні причини прояви асоціальної поведінки дітей: попередження неуспішності, відставання школярів у навчанні, шкільного неврозу, агресивної поведінки, соціально-педагогічної занедбаності і інших проявів асоціальної поведінки.

На думку педагогів нашого закладу навчання в школі може бути успішним у тому випадку, коли сім'я з самих перших років життя дитини піклується не тільки про її інтелектуальний та фізичний розвиток, але і про те, щоб вміти виховати в ньому працьовитість, дисциплінованість, організованість, самостійність, відповідальне ставлення до дорученої справи. Батьки дошкільників, які часто вимагають від вихователів відпрацювання шкільної програми, мають зрозуміти, що це може викликати зворотній ефект та призвести до втрати дитиною навчальної мотивації та допитливості у першому класі.

Багато батьків не шкодують часу і сил, щоб навчити дитину читати, рахувати, писати, вважаючи, що це і є підготовка до школи.

Вважаємо, цього зовсім недостатньо. Тому, завдання нашого дошкільного закладу полягає в тому, щоб підготувати до навчання у школі не тільки дітей, але і їхніх батьків. Важливо донести до батьків майбутніх першокласників не тільки теоретичні аспекти підготовки дитини до вступу у перший клас, але і намагатися підготувати їх на практиці. Для цього використовуються різні форми організації роботи з батьками, в тому числі визначені «Методичними рекомендаціями щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців» (додаток до листа МОН України від 11.10.2017 №1/9-546).

Ми поступово оновлюємо зміст і форми співпраці педагогів закладу з батьками вихованців, ініціюємо побудову партнерської взаємодії між педагогами дошкільного закладу  і родиною, здійснюємо пошук шляхів, спрямованих на формування взаєморозуміння та довіри між педагогами та батьками, в тому числі у питанні підготовки старших дошкільників до навчання в школі.

Протягом трьох останніх навчальних років у нашому закладі популярною була така форма роботи з батьками як Школа батьків майбутніх першокласників. Робота Школи батьків майбутніх першокласників організовується на один навчальний рік та призначена для батьків, діти яких підуть в перший клас з нового навчального року.

Завданням Школи батьків майбутніх першокласників є  підвищення педагогічної культури батьків з метою адекватного розвитку дитини, адаптації дитини в шкільному середовищі; корекція дитячо-батьківських відносин, профілактика асоціальної поведінки дітей та їх успішність в оволодінні шкільною програмою.

Очікувані результати:

  • Зменшення факторів ризику шкільної дезадаптації, оптимальна адаптація дітей до школи;
  • Формування здорового життєвого стилю і високоефективних поведінкових стратегій у батьків і дітей;
  • Оволодіння батьками методикою визначення рівня сформованості психічних процесів своєї дитини, методами контролю над динамікою розвитку дітей в домашніх умовах.

Зміст засідань Школи передбачає різноманітну тематику, яка стосується не лише психологічної, фізичної, інтелектуальної готовності дітей до навчання в школі, а передбачає навчання батьків підготувати своїх дітей і самим підготуватися до ролі батьків першокласників.

Організаторами та кураторами Школи є вихователь-методист та практичний психолог закладу. Учасниками засідань Школи є батьки старших дошкільників виключно на добровільній основі. Часто на засідання Школи батьків запрошуються вчителі початкових класів, практичний психолог загальноосвітнього закладу.

На початку навчального року проводимо анкетування батьків старших дошкільників щодо бажання участі у роботі школи та визначення питань, які могли б їх зацікавити. На основі анкетування формуємо тематику засідань та їх зміст. Щодо кількості засідань, то варто відмітити, що у перший рік роботи Школи їх було заплановано вісім, але не усі вдалося провести через неможливість батьків їх відвідати. За нашими спостереженнями форми роботи, які передбачають безпосередню участь батьків у них не варто планувати на останні місяці навчального року (звісно, не обійдеться без батьківських зборів), бо тоді кількість присутніх значно нижча. Тому у цьому навчальному році ми запланували лише чотири засідання Школи батьків майбутніх першокласників. Проте в проміжках часу між ними проводимо тестування, анкетування, надаємо консультації, поради, які допомагають закріпити знання та навички з попереднього засідання, чи підготуватися до наступного, тим самим провести продуктивніше час під час зустрічі.

Структура засідань Школи передбачає як теоретичні, так і практичні, інтерактивні форми роботи з батьками. Тривалість засідання варіюється від 1,5  до 2,5 годин.

Пропонуємо орієнтовний план роботи Школи батьків майбутніх першокласників на навчальний рік.

Орієнтовний план роботи

ШКОЛИ БАТЬКІВ МАЙБУТНІХ ПЕРШОКЛАСНИКІВ

Тематика засідання

Мета

План заняття

Терміни проведення

Чи готові Ви до школи?

Познайомити учасників та з’ясувати їхні очікування, сприяти згуртованості групи та створення комфортної атмосфери для успішної роботи; звернути увагу на такі складові шкільної зрілості, як особистісна, інтелектуальна і соціально-психологічна готовність до шкільного навчання та вироблення рекомендацій додо їх формування

Вправа «Сімейне коло»

Бесіда- презентація «Що таке психологічна готовність дітей до школи»

Тренінг «Як же підготувати дитину до школи»

Вправа «Аукціон думок»

Вправа «Коробка»

Поради батькам на щодень

 

Я і моя дитина – пошуки взаєморозуміння

 

створити емоційний настрій на спільну роботу, атмосферу взаємної довіри;

вибрати підтримку, як стратегію поведінки, що формує у дитини повагу до себе;

визначити очікування батьків стосовно особистості своїх дітей;

ознайомити учасників зі стилями батьківської поведінки.

 

1. Міні-лекція «Стилі батьківського виховання»

2. Практикум:

-Прийняття правил роботи в групі «Правила сімейного кола»

- Вправа «Ми батьки»

-Вправа «Мозаїка стилів батьківського виховання»

-Вправа на завершення «Чарівна скринька»

 

Грудень  

Як зберегти здоров’я і життєрадісність першокласника в нових умовах навчання

 

ознайомити батьківський колектив з особливостями психічного та фізичного здоров’я майбутнього першокласника;

переконати батьків у необхідності формування у дитини звички дотримання режиму дня;

запропонувати практичні поради щодо адаптації до школи та режиму дня дитини;

визначити рівень готовності батьків до того, аби стати батьками  першокласника.

1.  Лекція- дискус «Забезпечення психологічного та фізичного здоров’я майбутнього першокласника. Режим дня майбутнього першокласника»

2. Тест «Чи готовий я бути батьком першокласника?»

3. Батьківський ринг «Що? Де? Як? Чому?»

Лютий 

Що ми чекаємо від школи?

 

 

Познайомити батьків майбутніх першокласників із важливою складовою готовності до навчання в школі – мотиваційною готовністю, визначення  проблем, які можуть виникнути при спілкуванні з дитиною та порад щодо їх подолання; визначити відношення батьків до вимог школи, вивчити їх очікування

 

1. Бесіда на тему: «Мотиваційна готовність або що стоїть за бажанням вчитися»

2.Вправа «Конверт дружніх запитань»

3. Ділова гра «Вимоги сім’ї та школи»

4. Вправа «Дискусійна гойдалка»

Квітень  

Досвід показує, щоб налагодити партнерські відносини педагогів із батьками вихованців, важливо, насамперед зацікавити їх, показати результативність діяльності дошкільного закладу через позитивні зрушення в емоційному стані, здоров’ї, навчальних досягненнях їхньої дитини порівняно з попередніми результатами без зіставлення з іншими дітьми [&&? c.448]. Таким способом ми показуємо важливість участі батьків в підготовці дитини до навчання в школі та заохочуємо батьків до співпраці та участі в засіданнях Школи батьків майбутніх першокласників.

Література

  1. «Методичні рекомендації щодо організації взаємодії закладів дошкільної освіти з батьками вихованців», лист МОН України №1\9-546 від 11.10.2017 р.
  2. «Про забезпечення взаємодії в освітній роботі з дітьми старшого дошкільного і молодшого шкільного віку»: Інструктивно-методичні рекомендації, лист МОН України №1\9-634 від 19.08.2011р.
  3. Дитина: Освітня програма для дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту В.О.Огневюк; авт. кол.: Г.В.Бєлєнька, М.А.Машовець; Мін. осв. і науки України, Київ. ун-т ім.Б.Грінченка. – К.: Київ. ун-т ім. Б.Грінченка, 2016. – 304 с.
  4. Обов’язкова освіта дітей старшого дошкільного віку: форми здобуття, організація і зміст роботи: Збірник методичних матеріалів \ [авт.-упоряд.: О.П.Долинна, А.П.Бурова, О.В.Низьковська, Т.П.Носачова]. – Тернопіль: Мандрівець, 2011. – 480 с.
  5. Родинна твердиня.\ Авт.: Блер Кук, Алан Сколуоз, Рекс Джонсон, Діана Нотаро, Памела Авелі. – Всеукраїнська громадська організація «Міжнародний шкільний проект», 2011.