Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Бінарні уроки в сучасній освіті є вже звичним явищем, адже вони є практичним відображенням інтегральної технології навчання і являють собою нестандартну форму творчості двох педагогів. Такі уроки сприяють формуванню пізнавального інтересу учнів, розгляду явища з кількох сторін одночасно. Уроки української мови та літератури найчастіше поєднують з уроками зарубіжної літератури, історії , мистецтва. Пропоную до уваги бінарний урок з астрономії та української мови в 11 класі.

11 клас

Бінарний урок з астрономії та української мови

Тема: Основи космонавтики. синоніміка односкладних та двоскладних речень

Мета: ознайомити учнів з історією розвитку космонавтики, акцентувати увагу на внеску українських учених у розвиток космонавтики; узагальнити та систематизувати набуті знання та практичні навички з «Синтаксису», «Лексикології» та «Стилістики»; формувати ключові компетентності спілкування державною мовою, вміння усно і письмово висловлювати думки, аналізувати, порівнювати, робити самостійно висновки; розвивати компетентність в природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрову компетентність, інтерес до науки, логічне мислення, творчу уяву, стилістичні навички, вміння навчатися впродовж життя; виховувати почуття патріотизму й національної гордості, повагу та національну гідність до української науки та культури.

Тип уроку: засвоєння нових знань; узагальнення та систематизація вивченого.

Обладнання: презентації, плакати, збірник тестових завдань з української мови та літератури О. Авраменко.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Епіграф:  « Хоч і далекі від очей простори неба, та не такі вони віддалені від розуму людського…»   (Ю. Дрогобич)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель астрономії: 12 квітня у далекому вже 1961 році полетіла у космос перша в історії людина – радянський громадянин Юрій Гагарін. Відтоді весь світ, згідно з рішенням ООН, відзначає День космонавтики. То що ж таке космонавтика і яке її значення в нашому житті? 

-       Космонавтика вивчає рух штучних супутників Землі (ШСЗ), космічних кораблів і міжпланетних станцій у космічному просторі. 

Космонавтика в наш час використовується не тільки для вивчення Всесвіту, але й приносить велику практичну користь людям на Землі. Дослідження за допомогою штучних супутників Землі суттєво збагатили людське уявлення про верхні шари атмосфери, підвищили точність та надійність метеорологічних прогнозів. Завдяки супутникам бурхливо розвивається світова інформаційна мережа Інтернет, навігація, геологія, існує  супутниковий радіо- та телевізійний зв’язок, супутникова телефонія. 

Ще з давніх - давен космос привертав до себе увагу людей, які спочатку прагнули лише злетіти у повітря, щоб оглянути Землю з висоти пташиного польоту.

Учитель української мови: згадаймо міф про юнака Ікара та його політ на крилах із пір'я.

1 учень:   Відомий механік Дедал з Афін із сином Ікаром деякий час жили на острові Кріт, де будували палац для царя. Через деякий час вони вирішили повернутись до Афін, але цар їх не відпускав. Навколо острова була вода, тож і можливості потрапити додому, здавалося, не було. Але Дедал знайшов вихід. Він змайстрував з пір'я дві пари крил: одні для себе, другі — для сина. Піднялись на високу гору. Дедал прив'язав крила синові і собі. Наказав синові високо не злітати, а робити все те, що робить він сам. І ось вони летять, як птахи, а внизу під ними море. Спочатку Ікар робив все так, як батько. Але згодом йому закортіло злетіти вище, ближче до Сонця. І тут трапилось нещастя. Сонячні промені розтопили віск, яким було скріплене пір'я на крилах, Ікар упав із великої висоти і загинув.

Звісно, це легенда. В ній відбито давню мрію людей дістатися космосу й вивчити його. Багато віків поспіль інтерес до майбутнього освоєння космосу підтримувала художня література.

Учитель астрономії: Та справжнє виникнення космонавтики було пов’язане звичайно не з літературою, а з розвитком наукових знань. Ще в 1731 р. вийшла з друку книга геніального англійського фізика Ісаака Ньютона, в якій він сформулював поняття штучного супутника Землі та прорахував швидкість, потрібну для виходу тіла у космічний простір. Поступове накопичення наукових знань призвело до того, що вже в кінці 19 - на початку 20 століття ідея космічного польоту перетворилася на реальне науково-технічне завдання.

Учитель української мови:  Усе почуте про космонавтику варто записати кількома ключовими реченнями:

  1. 12 квітня у далекому вже 1961 році полетіла у космос перша в історії людина – радянський громадянин Юрій Гагарін.
  2. Згадаймо міф про юнака Ікара та його політ на крилах із пір'я.
  3. У легенді відбито мрію людей дістатися космосу й вивчити його.
  4. Геніальна книга Ісаака Ньютона.

До цих речень ми повернемося після того, як згадаємо:

-       Що вивчає синтаксис?

-       Які бувають речення за будовою?

-       Хто дасть наукову довідку про двоскладне речення?

1 учень:  Двоскладне речення – це просте речення, у якому наявні два головні члени речення: підмет і присудок (наприклад, Незвіданий ще космос манить людство).

Головний член може бути пропущений. Таке речення називається неповним, його слід розрізняти з односкладним. (наприклад, Марс у темряві - наявна обставина).

Обставина – це другорядний член групи присудка.

-       Хто розповість про односкладне речення?

2 учень:   Односкладні речення – це такі речення, граматична основа яких складається лише з одного головного члена, причому зміст речень залишається зрозумілим.

Односкладні речення з головним членом підметом називаються називні. У такому реченні, крім підмета, може вживатися означення або додаток, адже обставина – це другорядний член групи присудка. (наприклад, Незвіданий космос. Космос з нами).

Односкладні речення з головним членом присудком, поділяють на:

-       означено-особові речення:  (наприклад, Мрію про подорож у космос).

-       неозначено-особові речення:  (наприклад, Завершили політ успішно).

-       узагальнено-особові:  (наприклад, Відкривайте космічні простори).

-       безособові речення:  (наприклад, Як хороше тут!)

Тож вернімось до записаних речень. Визначте їх тип.

Учитель астрономії:  А тепер давайте ознайомимося з етапами освоєння космосу.

І етап — етап наукової фантастики — пригадайте хоча б роман Жуля Верна «З гармати — на Місяць» про подорож на Місяць трьох космонавтів у порожнистому гарматному ядрі, яким вистрілили із гігантської космічної ракети;  «Аеліту» Олексія Толстого про фантастичну подорож землян на Марс.

II етап — теоретичний етап підготовки -  розрахункові роботи «піонерів космонавтики» - Миколи Івановича Кибальчича, Костянтина Едуардовича Ціолковського та Юрія Васильовича Кондратюка, які обґрунтовували лише саму можливість польотів у космос.

Доповіді учнів: 1 учень:  Микола Іванович Кибальчич (1853 - 1881) — винахідник і революціонер-народник, народився 31 жовтня 1853 року в місті Короп Чернігівської області. Створив бомбу за допомогою якої 13 березня 1881 року здійснив замах на імператора Олександра II «Визволителя».

2 учень:  Костянтин Едуардович Ціолковський (1857 - 1935) — радянський вчений-теоретик польського походження, є одним із засновників ракетобудування та сучасної космонавтики, педагог, письменник.

Про свій сенс життя К.Е. Ціолковський говорив так: «Основний мотив мого життя – не прожити даремно, а просунути людство хоч трішки вперед. Ось чому я цікавився тим, що не давало мені ні хліба, ні сил, але я маю надію, що мої роботи, можливо зараз, а можливо в далекому майбутньому дадуть гори хліба і безодню могутності..

Згадаймо загадкову постать ще одного вітчизняного дослідника міжпланетних польотів – Юрія Васильовича Кондратюка.

3 учень:  Юрій Васильович Кондратюк (1897 р.н.)– псевдонім, з яким він увійшов в історію космонавтики. Справжнє ім'я - Олександр Гнатович Шаргей. Кондратюк — український вчений-винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Автор так званої «траси Кондратюка» — найбільш енергетично вигідної траси космічного польоту на Місяць з планети Земля, розрахована Кондратюком і опублікована ним у книзі «Завоювання міжпланетних просторів» (1929 р.). Равликова траєкторія польоту космічного корабля була використана через 40 років американцями у проекті «Аполон» при плануванні висадки американських астронавтів на Місяць (1969 р.). Саме Кондратюк вивів основне рівняння польоту ракети, першим виклав теорію багатоступеневих ракет.

На честь вчених-теоретиків названо вулиці, навчальні заклади, небесні тіла, їм установлено пам'ятники та відкрито музеї.

III етап — етап практичної реалізації космічних польотів.

Основоположником практичної космонавтики вважається Сергій Павлович Корольов (1907— 1966) – геніальний конструктор із Житомирщини, «батько» радянської космічної програми. Під його керівництвом було запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі (4 жовтня 1957 р), перший політ людини в космос (12 квітня 1961 р.)  та вихід людини в космос (18 березня 1965 р.—

Учитель української мови:   Повертаємось до односкладних речень. У тестових завданнях з української мови обов’язковим є визначення типу односкладного речення. Перевіримо завдання 25, ст. 17(за О. Авраменком), яке ви виконували вдома. Чому речення варіанту А зайве?

Учитель астрономії:  Ми з вами згадали історію зародження космонавтики. А які ж її сучасні досягнення?

Україна — визнана в світі космічна держава. 19 листопада 1997 р. -  відбувся політ першого і єдиного космонавта незалежної України - Леоніда Каденюка. Україна бере активну участь у міжнародних космічних програмах. Провідну роль в цьому грає Південний машинобудівний завод та конструкторське бюро Південне в Дніпрі, яке було створене на початку 50-х років 20 ст. Його очолив видатний конструктор ракетної техніки Михайло Кузьмич Янгель. Тут виготовлено понад 400 штучних супутників Землі.  Там створюють та серійно виробляють ракети-носії  «Зеніт», «Дніпро», «Циклон», космічні апарати «Січ-1», «Океан-О», «АУОС» та «Мікрон», системи управління.

Учитель української мови:   Що таке синонімія? Абсолютні синоніми?

1 учень:  Синонімія – повний або частковий збіг значень двох чи кількох слів; подібність слів, морфем, фразеологічних одиниць або синтаксичних конструкцій.

Абсолютні синоніми – слова, що однакові за лексичним значенням (наприклад: алфавіт – абетка, тріумф - успіх).

Що таке стилістичні синоніми?

2 учень:  Стилістичні синоніми – мають виразно експресивне забарвлення і належать до конкретних стилів мовлення (наприклад: лице – нейтральна, пика - розмовна).

Контекстуальні синоніми – близькі за значенням слова лише в певному контексті (наприклад: високий (урожай), багатий (урожай)).

Фразеологічні синоніми – це стійкі сполучення слів, які виступають в якості синонімів (наприклад: коли рак свисне (ніколи) – після дощику в четвер).

Синтаксичні синоніми – різні синтаксичні конструкції, вживані для вираження тієї самої думки (наприклад: Я їду працювати в Одесу, бо дуже люблю це місто (складнопідрядне). Я їду в Одесу – дуже люблю це місто (безсполучникове)).

Синтаксичний практикум

Замінити подані синтаксичні конструкції на синонімічні (двоскладні на односкладні речення).

  1. Дані зі супутників Землі дали можливість підвищити точність та надійність метеорологічних прогнозів. (Зі супутників можливо отримувати точні та надійні метеорологічні прогнози).
  2. Поява супутникового зв’язку обумовлює виникнення світового інформаційного простору. (Виникнення світового інформаційного зв’язку завдяки появі супутникового зв’язку).

Учитель астрономії:   Як ви вже зрозуміли, супутники  відіграють дуже важливу роль у житті людини. Давайте подумаємо що потрібно для запуску штучного супутника у космос?

Потрібно: 1) подолати земне тяжіння; 2) розігнати об’єкт до визначеної швидкості.

Мінімальна швидкість необхідна для подолання сили тяжіння, якої треба надати тілу у горизонтальному напрямку біля поверхні Землі, щоб воно не впало на Землю, а оберталося навколо Землі по коловій орбіті, радіус якої дорівнює радіусу Землі, тобто стало її штучним супутником, називається першою космічною швидкістю,  υ1 = 7,9 км/с.

Виявляється, що в реальних умовах жодний супутник не може обертатися біля самої поверхні Землі по коловій орбіті з першою космічною швидкістю. Чому?

Бо великий опір повітря розігрів би поверхню ракети до такої високої температури, що вона б миттєво розплавилася. Тому ракети під час старту з поверхні Землі спочатку піднімаються вертикально вгору до висоти кілька сотень кілометрів, де опір повітря незначний, і тільки тоді супутникові надається відповідна швидкість у горизонтальному напрямку.

Форма орбіти, по якій рухається супутник, не завжди буде коловою. Орбіта може бути у формі еліпса, параболи або гіперболи. Це залежить від швидкості.

Якщо швидкість більша за υ1 але менша υ2, то супутник рухається по еліпсу.

Друга космічна швидкість (швидкість звільнення),  υ2 = 11,2 км/с - найменша швидкість, при якій тіло рухається по параболічній траєкторії, покидає поле земного тяжіння й може стати супутником Сонця.

Третя космічна швидкість υ3 = 16,7 км/с — мінімальна швидкість, коли ракета при старті з поверхні Землі рухаючись по гіперболі може покинути сферу тяжіння Сонця й полетіти в галактичний простір.

Учитель української мови:   Сьогодні неодноразово звучало слово «космос». А як ви розумієте вислови: космічні висоти, космічні ціни, космічна людина? 

Складання асоціативного грона «Космос».

Учитель астрономії:  А що таке космос з точки зору науки і де його межа?

Космос - відносно порожні ділянки Всесвіту, розташовані поза межами атмосфери небесних тіл. Чіткої межі між земною атмосферою та космосом не існує, оскільки зі збільшенням висоти атмосфера розріджується поступово. Тому Міжнародна Федерація Аеронавтики (МФА) робочою межею між атмосферою та космосом встановила висоту 100 км (Лінія Кармана). 

Учитель української мови:   Сьогодні часто можна почути вислів космічна музика. Що ж це таке? Це загальний термін, який викликає у слухачів глибокі просторові відчуття, планетарні образи, галактичні пейзажі і стимулює космічний політ, неземну красу і відчуття вітаїзму. Така музика є саундтреками до фільмів, використовується у різних релаксаційних та медитаційних практиках. До вашої уваги пропонується космічна музика, але не лише для прослуховування. Ваше завдання написати есе. Нагадаймо ознаки цього жанру.

1 учень:  Есе – це прозовий твір невеликого обсягу і вільної композиції, виражає індивідуальні враження та міркування з конкретного приводу чи питання.

Ознаки есе:

-       довільна форма;
-       дотримання теми;
-       суб’єктивність викладу думок;
-       наявність художніх образів, асоціацій, афоризмів;
-       висока ступінь відвертості.

Напишіть есе (6-7 речень) на тему: «Я і космос».

Домашнє завдання:   Закінчити есе, використовуючи двоскладні та односкладні речення; закріпити вивчене сьогодні на уроці за параграфом 5 (з астрономії).