Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема: Вода – найбільше багатство у світі. Звертання, вставні слова

Мета: дати уявлення про воду як джерело життя на Землі, що оспівана в піснях, прислів’ях та приказках; оксид, який став предметом обожнювання;поглибити знання про склад води та її властивості; охорону природних ресурсів;поглибити знання про звертання, вставні слова, розділові знаки при них; розвивати ініціативність, самостійність, допитливість, увагу, уяву, спостережливість, творчі нахили;виховувати людяність, доброту, почуття прекрасного, бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Тип уроку: інтегрований

Обладнання: аудіо запис, відеоматеріал, репродукції картин Айвазовського, ілюстрації криниць, зразки оксидів фосфору та кальцію, індикатори, металічний натрій, вода, штатив з пробірками, кристалізатор, кристалічний йод, алюміній, скляний ковпак, піпетка, роздатковий матеріал, пластилін, дощечки.

Епіграф:
Ти , красо землі несказанна,
Нам, немудрим,даремний дар.
                                                                 В. Стус

Перебіг уроку

Звучить пісня «Калинова вода» сл. Жуковського, муз. Д. Патричі

Вч. хімії. «…У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти саме життя. Ти – найбільше багатство у світі», - так звернувся до води французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері. Сьогодні, спільно з учитилем української мови ми будемо говорити про основну речовину неживої природи – воду, і при цьому використаємо ваші знання з хімії, біології, екології, української мови.

Вч. укр. мови. На сьогоднішньому уроці ми удосконалимо здобуті вами знання про звертання та вставні слова. Будемо виконувати різноманітні завдання, у яких мова йтиме про воду, яка на землі є символом руху, вона тече не зупиняючись і не знаючи втоми.

Вч. хімії. Життя виникло й розвинулося у воді. Живі організми приблизно на 65 % складаються з води. Кров людини складається на 90% з води, м’язи – на 75%, кістки-28%, око – на 99%. Зневоднення організму на 12-15 % призводить до порушення обміну речовин, на 25% - до його загибелі. Без їжі людина може прожити 40 днів, без води – 3 дні.

Вч. укр. мови. Люди здавна цінували воду. Про неї, як найціннішу рідину, народ склав прислів’я, приказки.

Перше наше завдання «Дослідженні-відновлення»: відновити й записати прислів’я, розставляючи потрібні розділові знаки, визначити групу вставних слів за значенням (розділові знаки розставлено).

Як відомо, без води…
Кажуть, не виливай каламутну воду,…
Справді, вода все криє, …
М’яка вода, дивна річ, …
Без сумніву, куди водиця тече, …
Виявляється, коли квітень з водою,…

Довідка:

там травичка росте;
а береги риє;
травень з водою;
борщу не звариш;
а камінь пробиває;
доки чистої не знайдеш. ( Одне з прислів’їв прокоментувати).

Вч. хімії. Класичну формулу води H2O встановили в 1805 році Гей-Люссак і Гумбольт. У 18 ст. француз Лавуазьє пропустив водяні пари крізь розжарене дуло рушниці й розклав на водень і кисень. Цим він довів, що вода – складна речовина. У вас на партах в хімічних склянках знаходиться вода.

Вправа «Готуємо шпаргалку».

Перше ваше завдання – описати  фізичні властивості води.

Очікувані  відповіді:

  1. Вода за звичайних умов_ безбарвна прозора рідина.
  2. Густина 1г/см за температури 40С, зі зниженням температури густина зменшується, тому лід плаває на поверхні води.
  3. Температура замерзання – 00, точка кипіння – 1000С.
  4. Аномально високі теплоємність – 4, 17 Дж, теплота випаровування і плавлення льоду. Завдяки цьому вода є регулятором температури на Землі.

Проблемне питання: А чи знаєте ви , від чого залежать властивості речовин? ( від будови молекули та кристалічної гратки). Тож давайте розглянемо будову молекули води.

Вправа «Хімічний дизайн». Зараз ми складемо модель молекули води із пластиліну. Атом Оксигену – пластилін блакитного кольору і два атоми Гідрогену – білого кольору. Кут між зв’язками становить 1050. Атом Оксигену більш електронегативний, спільні електронні пари відтягують в його бік, а на атомі Гідроген виникає частково позитивний заряд. Між молекулами води виникає особливий вид зв’язку – водневий. Молекули води стають асоційованими. Саме завдяки такій будові молекули вода є універсальним розчинником.

Вч. укр. мови. Милуючись  гладінню ріки, що виблискує на сонці, або спостерігаючи стрімкий біг гірського струмка, ми замислюємось над тим, що бачимо справжнє диво природи – воду, єдину життєдайну рідину на світі. З давніх-давен люди розуміли , що без води не може існувати жоден живий організм. Вода стала предметом обожнювання.

Завдання «Пунктуаційний практикум»

Завдання:у поданих реченнях розставити потрібні розділові знаки. Пояснити їх вживання ( розділові знаки розставлено).

1.З джерельним словом поетичного рядка прислужимось тобі, священна водо!

2.Будьте захистом,священні води, втамуйте нашу спрагу, подаруйте нам щастя.

3.Води! Дайте благодатну втіху!

4.Водо! У тебе немає ані смаку, ані кольору, ані запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке!

4.Ти сповнюєш, водице, нас радістю , яку не пояснити нашими почуттями.

5.Вода! Ти найбільше багатство у світі!

Вч. хімії.Слід відзначити, що вода_ досить активна речовина. Вона вступає в реакцію з простими та складними речовинами:

  • З простими речовинами – лужними й лужноземельними металами, деякими неметалами (Демонстрація « Взаємодія натрію з водою»)

Закінчити рівняння реакції: Na+H2O       …

  • Зі складними речовинами:

а) оксидами лужних і лужноземельних металів

CaO + H2O…

б) з кислотними оксидами

P2O5 + H2O…

Завдання « Хімічні аналітики». У виданих пробірках знаходяться кальцій оксид та фосфор оксид. 

1)Дослідити, чи взаємодіють дані речовини з водою. Випробовуючи індикаторами утворені продукти.

2)Але це ще не все. Всім відомо, що вода використовується при гасінні пожеж. А виявляється, що водою можна викликати вогонь. Я змішую дві речовини. Як бачите, вони одна з одною не реагують. А тепер додаю краплю води. Бачимо вогонь і фіолетовий дим. (Демонстрація взаємодії алюмінію і йоду – змішати порошок алюмінію і йоду (1:6) , додати води з піпетки й закрити скляним ковпаком).

Ось така унікальна речовина, що входить до складу сполук, реагує з ними, змінює їх властивості.

Вч. укр. мови. Значення води – неоціненне. Зазвичай про воду не задумуються, коли її достатньо. Монгольське прислів’я говорить: « Людина не цінує воду до тих пір, доки не вичерпається джерело». Хіба може бути щось краще, ніж у полуденну спеку набрати з криниці студеної води, щедро напоїти стомлених подорожників. Вода з криниці найчистіша і найсмачніша. Невиданої сили надає вона людині. Тому криницю особливо бережуть і славлять.

Завдання « Творче конструювання» Завдання: розглянувши ілюстрації, скласти речення із звертаннями.

 Очікувані відповіді :

  1. Друже, не плюй у криницю, бо будеш пити водицю.
  2. Поганою вважається звичка, подруго, вдивлятись у криничну воду.
  3. Максиме, якщо хтось перейде дорогу з порожніми відрами – до невдачі.
  4. Гарна, мій товаришу, криниця на батьківському дворі.
  5. Криниця на батьківському дворі, Дмитре, є символом Вітчизни, нашої України.
  6. Бачиш, Маріє, в камені криницю, мале відерце в дзьобі журавля.

Із сивої давнини і до наших днів людина не перестає оспівувати безмежну синь річок та морів і місячні стежки, нескінченні хвилі й примхливі візерунки легкої піни. Український художник вірменського походження , мариніст Іван Костянтинович Айвазовський  усе своє життя , понад 70 років, малював воду, оспівував її красу та велич.

Завдання « Хочеш бути поетом? Будь ним!». Розглянувши репродукції картин та картину Айвазовського « Дев’ятий вал», скласти сенкан

Сенкан – вірш, який складається з п’яти рядків.

  1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (один іменник).
  2. Другий рядок - опис теми, який складається з двох слів (два прикметники).
  3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою і складається з трьох слів (три дієслова).
  4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми , почуття з приводу обговорюваного.
  5. Останній рядок складається з одного слова – синоніма до першого слова, у ньому висловлюється сутність теми, підбивається підсумок.

Вода
Жиильна, життєдайна
Напуває, омолоджує, руйнує
Без неї не обійтися
Життя

Вч. хімії. Нам усім потрібна чиста вода, саме без неї неможливе життя на Землі. Цінувати кожну краплинку води, зберегти нашу планету блакитною – основне завдання кожної людини. 22 березня ми відзначаємо Всесвітній день водних ресурсів. Але берегти її необхідно щодня. На сучасному етапі розвитку науки і техніки необхідно продовжувати розробляти заходи, які покликані перешкодити подальшому забрудненню водних ресурсів.

Вч. укр. мови.  Ми пропонуємо вам переглянути відео сюжет, уявити, що у нас на уроці присутній міністр екології і скласти питання щодо вирішення проблеми забруднення води.

Завдання « Інтервю». ( Учні озвучують складені питання).

Підсумок уроку. Вч укр. мови

  • Я сподіваюся, що тепер ви не зможете байдуже пройти мимо крана, к з якого безцільно витікає вода. Бажаю вам не замутити ні свої душі, ні краплиночки води. Для підбиття підсумків уроку, пропонуємо дати відповіді на запитання

Вправа « Незакінчене речення»

 Учні працюють із відкритими реченнями:

  • На цьому уроці для мене найважливішим було…
  • Урок важливий, тому що…
  • Я дізнався…
  • Я навчився…
  • Мені сподобалось…
  • Я хотів би дізнатися…

Технололічна карта уроку

Прізвище, імя учня _________________________________________________

  1. ­­­­­­­­­­­Вправа «Готуємо шпаргалку»

Описати фізичні властивості води
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Вправа «Хімічний дизайн».

Атом Оксигену – пластилін блакитного кольору і два атоми Гідрогену – білого кольору. Кут між зв’язками становить 1050

  1. Завдання « Хімічні аналітики».

Na+H2O

CaO + H2O

P2O5 + H2O

  1. Українська мова

Як відомо, без води…
Кажуть, не виливай каламутну воду,…
Справді, вода все криє, …
М’яка вода, дивна річ, …
Без сумніву, куди водиця тече, …
Виявляється, коли квітень з водою,…

Довідка:

там травичка росте;
а береги риє;
травень з водою;
борщу не звариш;
а камінь пробиває;
доки чистої не знайдеш. ( Одне з прислів’їв прокоментувати).

  1. Завдання «Пунктуаційний практикум»

Завдання:у поданих реченнях розставити потрібні розділові знаки. Пояснити їх вживання ( розділові знаки розставлено).

1.З джерельним словом поетичного рядка прислужимось тобі священна водо!

2.Будьте захистом священні води  втамуйте нашу спрагу, подаруйте нам щастя.

3.Води  Дайте благодатну втіху!

4.Водо  У тебе немає ані смаку, ані кольору, ані запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке!

4.Ти сповнюєш  водице  нас радістю , яку не пояснити нашими почуттями.

5.Вода  Ти найбільше багатство у світі!

  1. Завдання «Творче конструювання»

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання « Хочеш бути поетом? Будь ним!». Розглянувши репродукції картин та картину Айвазовського « Дев’ятий вал», скласти сенкан

Сенкан – вірш, який складається з п’яти рядків.

  1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (один іменник).
  2. Другий рядок - опис теми, який складається з двох слів (два прикметники).
  3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою і складається з трьох слів (три дієслова).
  4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми , почуття з приводу обговорюваного.
  5. Останній рядок складається з одного слова – синоніма до першого слова, у ньому висловлюється сутність теми, підбивається підсумок.

Вода
Живильна, життєдайна
Напуває, омолоджує, руйнує
Без неї не обійтися
Життя

  1. Вправа «Незакінчене речення»

На цьому уроці для мене найважливішим було…
Урок важливий, тому що…
Я дізнався…
Я навчився…
Мені сподобалось…
Я хотів би дізнатися…