Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета тренінгу: розкриття та усвідомлення проблеми професійного вигорання в освітній сфері; визначення базового методичного інструментарію по роботі з професійним вигоранням педагогів (презентація відповідних технік); визначення стратегії подолання стресових та фрустраційних станів в освітньому процесі.

Обладнання: мультимедійний проектор, стікери, листи формату А3, кольорові маркери.

Таймінг тренінгу «Професійне щастя»

Час

Зміст роботи

1 етап - «Хто Я?»

8.00-8.15

Реєстрація учасників.
Оголошення теми. Представлення модераторів
Презентація програми. Знайомство із робочим зошитом
Оголошення таймінгу і плану роботи. Заповнення вхідної анкети

8.15-8.30

Знайомство.Визначення очікувань.Техніка  «Точка дотику»

8.30-8.55

Обговорення правил роботи. Техніка «Вільний простір»

8.55-9.25

Техніка «Нова соціальна роль»

Результат:знайомство учасників і модераторів; вихід із «зони комфорту»; вихід на позицію: «хто Я?»

2 етап - «Навіщо Я тут?»

9.25-10.00

Інформ-дайджест «Стадії емоційного вигорання» Робота із робочим зошитом с. 1-2 «Визначення понять», «Симптоми стадій вигорання»

10.00-10.40

Робота в групах. Техніка «Графічний портрет»

10.40-10.50

Техніка «Чотири стихії»

10.50-12.00

Форум-театр «Я у світі власної  професії»

Результат:розширення теоретичних знань про стадії емоційного вигорання; «прокачування» вміння роботи в групі; знайомство з технологією «форум-театру»; вихід на позицію: «навіщо Я тут?»

3 етап – «Навіщо МИ тут?»

12.00-12.20

Діагностика рівня емоційного вигорання учасників (назви методик). Аналіз синдромів, які призводять до емоційного вигорання + Профілактика подолання цих синдромів. Робота з зошитом с. 1-2; 7

12.20-12.50

Кава-брейк

12.50-13.10

Техніка «З висоти пташиного польоту»

13.10-13.25

Техніка «Почуй мене!»

Результат: визначення стадії власного емоційного вигорання; визначення ступеню значимості життєвих проблем; вихід на позицію: «навіщо МИ тут?»

4 етап – «Що я можузмінити?»

13.25-13.45

Психосоматичні експрес-техніки для профілактики емоційного вигорання. Робота з зошитом с. 2-3

13.45-14.00

Інформ-дайджест. Стрес та дістрес. Робота із зошитом с. 9-10

14.00-14.20

Техніка «Асоціації»

14.20-14-50

Техніка «Костюм»

14.50-15.20

Техніки «Мої ритуали», «Відчуй на дотик»

15.20-15.40

Техніка «7 питань до себе»

15.40-16.00

Перевірка очікувань.

Підведення підсумків тренінгу.

Результат: набуття методичного інструментарію для припрацювання синдрому емоційного вигорання; вихід на позицію: «що я можу змінити?»

ЗМІСТ ОСНОВНИХ ТЕХНІК ТРЕНІНГУ «ПРОФЕСІЙНЕ ЩАСТЯ»

  • Техніка«Точка дотику»

Мета: знайомство учасників групи; налаштування на думку, що спільні «точки дотику» є у кожного; створення позитивного емоційного фону для подальшої групової роботи.

Обладнання: дошка, кольорові перманентні маркери, стікери.

Зміст графічної гри: учасники групи отримують інформацію про «теорію шести рукотискань», а потім по черзі називають свої імена і дають відомості про себе по чотирьох пунктах:1. Мої цінності; 2. Моя професія; 3. Моє хобі; 4. Моя місія у житті. Відповіді учасників записуються на дошці у чотирьох кутах з вказівкою імені по середині. У процесі роботи від імені учасника креслиться лінія до відповідної відповіді. У результаті – маємо розкреслену дошку з «відповідями», які повторюються у різних учасників (спільні цінності, хобі та ін.). Фінальна теза: «Всі різні, але щось спільне можна знайти у кожного».

  • Техніка «Вільний простір»

Мета:прийняття правил роботи групи; пропрацювати навколишній простір у тренінговій кімнаті.

Обладнання: написи правил, скотч.

Зміст техніки: учасники отримують завдання змінити локацію і обрати правило, яке для них на тренінгу є пріоритетним (правила заздалегідь розвішані по периметру тренінгової кімнати). У результаті – обговорення питання: «Чому саме це правило ви обрали? Яке б правило ви додали від себе?». Фінальна теза: «Правила потрібні. Їх багато. У кожного є свої пріоритети. І всі однаково важливі». 

  • Техніка «Нова соціальна роль»

Мета: вивести учасників із «зони комфорту»; створити умови де вони відчують себе в іншій соціальній ролі ніж є зараз; виховувати толерантне ставлення.

Обладнання: роздруківки з двосторонніми написами соціальних ролей у трудовому колективі школи

Зміст техніки: учасники тренінгу отримують двосторонню роздруківку, яка містить інформацію про його персонажів (наприклад, спочатку він директор, а потім двірник). Приклади («Директор» (потім «Двірник, який любить сильно випити»), «Заступник директора з виховної роботи» (потім «Вчитель зі стажем роботи 50 років»), «Заступних директора з навчальної роботи» (потім «Технічна працівниця, що має проблеми з клептоманією»), «Методист» (потім «Медична сестра»), «Завідуюча господарством» (потім «Психологиня»), «Педагог організатор» (потім «Методист»), «Медична сестра» (потім «Вчителька, яка любить «доносити» на колег»), «Класний керівник найгіршого класу в школі» (потім «Директор»), «Класний керівник найкращого класу в школі» (потім «Вчителька, яка завжди «за добро і справедливість» і має конфлікти з адміністрацією»), «Двірник, який любить сильно випити» (потім «Заступник директора з виховної роботи»), «Технічна працівниця, що має проблеми з клептоманією» (потім «Соціальний педагог, яка раніше працювала в міліції»), «Електрик, що часто перебуває у нетверезому стані» (потім «Заступних директора з навчальної роботи»), «Вчитель зі званням «вчитель року» (потім «Класний керівник найгіршого класу в школі»), «Вчитель зі стажем роботи 50 років» (потім «Електрик, що часто перебуває у нетверезому стані»), «Молодий вчитель, що працює у школі місяць» (потім «Вчитель зі званням «вчитель року»), «Психологиня» (потім «Вчитель праці, який періодично «прогулює» роботу»), «Вчителька, яка завжди «за добро і справедливість» і має конфлікти з адміністрацією» (потім «Педагог організатор»), «Соціальний педагог, яка раніше працювала в міліції» (потім «Молодий вчитель, що працює у школі місяць»), «Вчителька, яка любить «доносити» на колег» (потім «Завідуюча господарством» ), «Вчитель праці, який періодично «прогулює» роботу» (потім «Класний керівник найкращого класу в школі»).Завдання до групи - уявити, що вони знаходяться у приміщенні свого навчального закладу і їм потрібно зайняти відповідну локацію по відношенню до директора школи. Учасники змінюють локацію два рази – спочатку з однією соціальною роллю, а потім з іншою. У результаті – обговорення власних відчуттів від «одягання» на себе відповідної ролі.

  • Техніка «Графічний портрет»

Мета: підвищити згуртованість роботи учасників тренінгової групи; «прокачати» уміння працювати в групі; визначити особливості кожної зі стадій емоційного вигорання.

Обладнання: ватмани (або листи А 3), кольорові маркери, олівці, фломастери, таблички із назвами груп.

Зміст техніки: учасники об’єднуються у групи за вільним принципом (руханка по порам року, фруктам та ін.) і отримують завдання графічно зобразити людину на одній із сталій емоційного вигорання. Перша стадія (зниження глибини та гостроти емоцій; переконання, що «все нормально»; відчуття порожнечі). Друга стадія (часті непорозуміння з оточуючими, зневага, неприязнь до колег, апатія, роздратованість). Третя стадія (зменшення значимості цінностей, байдужість до світу, апатія і відстороненість; важкі емоційні і депресивні стани). У результаті – у трьох груп є три малюнки вчителя на різних стадіях емоційного вигорання. Капітани команд захищають свої роботи і пояснюють як почуває себе вчитель на одній зі стадій емоційного вигорання.

  • Техніка «Чотири стихії»

Мета: навчити методиці розслаблення; аналіз власних відчуттів та психічних станів.

Зміст техніки: учасники групи отримують завдання зайняти зручне положення і «пройти» з модератором шлях «чотирьох стихій». Текст: «Зробіть глибокий вдох і разом з видохом відчуйте своє тіло. Хай думки залишаються у вашій голові але йдуть без вашої участі, десь у «фоновому режимі». Уявіть, що ви знаходитесь у приємному, гарному та безпечному місці на природі. Можливо у горах чи на узбережжі, а може у лісі чи біля річки. Хай це буде те місце, де вам комфортно і добре. Чудова погода, і сонце світить так, як подобається саме вам. Ви відчуваєте тепло і підтримку від землі, а може від піщинок, які лежать на поляні, що покрита травою. Ви відчуваєте себе впевнено і спокійно, ваші стопи наповнюються відчуттям надійності та стабільності. Де б ви не були, поряд знаходиться водойма. Може бути річка або море, озеро чи океан, а може водоспад. Ви чуєте заспокійливий шум води, який начебто знімає напруження і втому і дарує вам відчуття оновлення, чистоти і спокою. Приємний шум або плескання волн, а може м’який рокочущий шум водоспаду приносить заспокоєння і гармонію, що змиває всі стреси. Десь неподалік є джерело тепла. Це може бути сонечко в небі, яке знаходиться у самому зеніті, або показалося із-за облачка. Або цим джерелом тепла може бути ваш дім, де тихо потріскує великий камін. Знається, що у цьому вогні або променях сонця можна спалити, розчинити всі негативні емоції, злість і розчарування. Декілька миттєвостей і вони щезнуть без будь-якого сліду. Ви все більше відчуваєте спокій і гармонію, міцну підтримку землі і очищення від всіх хвилювань, а все навколо наповнює повітря. З кожним вдихом ви все більше відчуваєте як свобода, щастя і енергія розслабляє ваше тіло і наповнює ресурсом. Побудьте трохи у цьому стані, поди шість повною груддю, і коли будете готові, з видихом відкривайте очі».

  • Форум-театр «Я у світі власної професії»

Мета: ознайомити з методикою форум-театру, можливістю її застосування в роботі з учнями та батьками; розкрити й показати шляхи вирішення проблеми професійного вигорання в школі, розвивати навички конструктивного вирішення конфліктних ситуацій; формувати толерантне спілкування до оточуючих.

Обладнання: бейджи, дошка, перманентні маркери.

Зміст форум-театру: учасники діляться на дві великі групи і разом з модераторами змінюють локацію. Вони отримують завдання спрогнозувати, обговорити, а далі – зіграти по ролях конфліктну ситуацію із шкільного життя. Сутність технології полягає у тому, щоб довести конфлікт до «кульмінації» і зупинитися на «полуслові». Після цього декілька учасників із іншої групи, яка спочатку була глядачами мають замінити когось із учасників конфліктної ситуації. Незмінним залишається тільки «агресор». Нова «заміна» отримує завдання змінити лінію поведінки свого персонажа так, що б конфлікт не зайшов «у глухий кут». Всі інші учасники форум-театру продовжують повторювати свої ролі. Такий обмін ролями продовжується до того моменту, доки конфліктна ситуація не знайде «кращого рішення». Модератори контролюють і спрямовують цей процес під час колективних обговорень поведінки героїв.

  • Техніка «З висоти пташиного польоту»

(авторська техніка американської школи Coach training EDU)

Мета: створити умови для перегляду значимості життєвих проблем; дати можливість подивитися на себе «зі сторони».

Обладнання: колонка, легка фонова музика.

Зміст техніки: учасники тренінгової групи отримують завдання зайняти зручну локацію і уявляти собі той сюжет, який проговорює модератор. Вони чують про природу, птахів, навколишній обрій, хмаринки, пролітаючого птаха. Важливо уявити, що цей птах дивиться на все вашими очима. Потім у думках викликається образ про себе і хід свого життя. Аналізується все, що відбувається з точки зору птаха, який кружляє по небу. Результат – погляд на своє життя з точки зору птаха.

  • Техніка «Почуй мене!»

Мета: показати всі складності комунікації у сучасному світі; розкрити базові поведінкові паттерни людського спілкування.

Обладнання: лист паперу, ручка, гаджети (телефон, планшет та ін.)

Зміст техніки: Учасники групи діляться на трійки, де кожен отримує своє завдання. Перший учасник має уважно слухати і більше нічого не робити. Другий учасник має розповідати, якусь інформацію і не відволікатися ні на що. Третій учасник має ігнорувати розповідь другого учасника і робити щось своє (клацати телефон, малювати тощо). Після цього іде обговорення того, як відчували себе учасники трійок. Результат – оцінка ступеню комунікації та стану, який виникає коли тебе «знецінюють» та ігнорують.

  • Техніка «Асоціації»

Мета: сформувати образ тих ситуацій і проблем, які наявні в учасників групи на даний момент часу; визначити «якорі» до яких прив’язані їх емоції та переживання.

Обладнання:дошка, крейда.

Зміст техніки:учасникам групи пропонується у довільній формі підібрати асоціації до слів, що написані на дошці (робота, літо, магазин, печиво, клас, директор, коридор, дзвоник, Італія, піаніно). Після того, як до кожного слова буде підібрана асоціація починається етап обговорення. Модератор тлумачить почуті асоціації і виводить на думку, що наші прив’язки до звичних речей можуть слугувати індикаторами наявності / чи відсутності життєвих проблем.

  • Техніка «Костюм»

Мета: створити «якір», який допоможе учасникам групи виходити і входити у професійний стан; освоїти техніку емоційного розвантаження.

Обладнання: комп’ютер, колонки, легка фонова музика.

Зміст техніки: модератор пропонує учасникам зайняти зручну позу, розслабитися і уявити, що навпроти них стоїть величезне дзеркало. Можна закрити очі для зручності або тримати їх відкритими. Наголос робиться на тому, що у дзеркалі людина має відображатися повністю такою, якою вона вийшла з дому: зачіска, одяг, макіяж, настрій, звички, міміка тощо. Інструкція: «Ви можете розглядати себе у дзеркалі протягом 30 секунд. Тепер створіть у своїй уяві образ ділового костюму, який ви вважаєте доречним для своєї професії. Він може виглядати як завгодно, головне щоб при одному погляді на нього ви відчували професіоналізм. Ви маєте наділити цей костюм набором якостей, які як ви вважаєте мають обов’язково бути присутніми у вашій професійній діяльності: упевненість, спокій, стресостійкість тощо. Далі ви маєте подумки зробити крок у дзеркало і приміряти створений вами костюм. Підгоніть його по своїй фігурі і спробуйте зрозуміти, що  ви при цьому відчуваєте». Для більшого ефекту модератор може запропонувати учасникам групи піднятися і «буквально» зробити крок уперед. Для перевдягання у костюм можна додати будь-який фізичний жест, який можна відтворити де завгодно (щелчок пальцями, дотик до вуха та ін.). Цей якір стає перемикачем в професійних настройках.

  • Техніка «Мої ритуали»

(авторська техніка українського коуча Павлової Юлії Ігорівни)

Мета: вихід із емоційного вигорання, яка створює ефект стабільності для мозку та психіки.

Зміст техніки: потрібно створити список звичних речей, які роблять учасники кожного дня удома. До цього списку можна включати як ті, що приносять радість і задоволення, так і ті, що є просто стабільними. Важливо встановити з учасниками частоту та циклічність повторення вказаних ритуалів (кожний ранок, раз на тиждень, через день тощо).

  • Техніка «Відчуй на дотик»

Мета: усвідомити простір навколо себе; визначити свою здатність довіряти іншим.

Зміст техніки: всі учасники групи розбиваються на пари і отримують завдання протягом 2-х хвилин познайомитися із простором навколо себе. Один водить іншого, який знаходиться із закритими очима. Суть – помацати стіни, речі, квіти і «зрозуміти» простір по новому. Після закінчення вправи йде етап обговорення. Основні питання: «Чи легко довіряти іншому?», «Як відчувається простір зараз?», «Що змінилося в усвідомленні простору?».

  • Техніка «7 питань»

(авторська техніка українського коуча Павлової Юлії Игорівни)

Мета: допомогти учасникам групи визначити свої базові цінності та пріоритети.

Обладнання: листи паперу, ручки з різнокольоровими пастами.

Зміст техніки: учасникам тренінгу пропонується дати відповідь на сім питань про те заради чого вони готові пожертвувати важливими для себе речами (1. Заради чого ви готові пожертвувати сном? 2. Заради чого ви готові пожертвувати грошима? 3. Заради чого ви готові пожертвувати здоров’ям? 4. Заради чого ви готові пожертвувати кар’єрою? 5. Заради чого ви готові пожертвувати сім’єю? 6. Заради чого ви готові пожертвувати свободою? 7. Заради чого ви готові пожертвувати життям?). Після того як всі відповіді написані настає етап обговорення, який має вивести учасників тренінгової групи на усвідомлення їх базових цінностей та значимих речей у житті.