Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
З любові до рідного краю, матері – землі починається людина. Не можна любити те, чого не знаєш. Пізнання історії свого народу й любові до нього нерозривні. Тому сьогодні ми намагаємося вести школярів тими стежками, якими ходили наші діди й прадіди, які прославили нашу землю.
Уроки з міжвікової інтеграції на народознавчій основі мають суттєве значення для формування культури особистості та національної самосвідомості школярів. Мета проведення таких уроків полягає в тому, щоб навчальний процес відбувався за умови постійної активної взаємодії всіх учнів. На уроці є єдиний рівноправний , рівнозначний різновіковий суб'єкт навчання (учні й учитель), які в тісній співдружності працюють над розв'язанням завдань уроку.
Таким чином, проведення різних видів творчих робіт з мови на народознавчій основі сприяє не тільки успішному засвоєнню певних дидактичних завдань уроку, а й формує в учнів мовно – національну самосвідомість, українську ментальність, що важливо для особистісного розвитку, духовного збагачення інтелектуальної культури підростаючого покоління нашої держави.
Сучасне життя все більше переконує , що багато чого, на жаль , втрачено, загублено, забуто. Хоча з давніх – давен славилася Україна розмаїттям народних свят, звичаїв та обрядів. Наші діди і прадіди берегли їх, передавали з роду в рід, з покоління в покоління для того, щоб нащадки ніколи не забували своє коріння, свій родовід, історію свого народу.
Перш ніж проводити такі уроки, ми ознайомилися та творчо переосмислили досвід педагогів – новаторів, справжніх майстрів освітянської ниви.
Тема уроку. З народознавчої скарбниці
Мета: узагальнити і систематизувати знання про мову як найважливіший засіб людського спілкування; формувати уявлення про мову як національну ознаку народу та стійкий інтерес до народознавчого матеріалу, бажання пізнати його глибше, навчити використовувати в побуті, у своєму житті; повторити і поглибити знання учнів з мовних тем; спостерігати за мовними явищами, аналізувати й узагальнювати; розвивати усне та писемне мовлення учнів, прагнення якомога глибше пізнати свій народ, свої національні корені; виховувати любов до рідного краю, почуття патріотизму через влучне слово; вчити співпраці, культури поведінки
Тип уроку: міжвікова інтеграція (4,5 кл); узагальнення та систематизація вивченого матеріалу.
Форма проведення уроку: урок - подорож
Обладнання: ‘‘Українська мова: карта предмета’’, словники, демонстраційний матеріал, символи України, віночок, медіазасоби, наочність.
Хід уроку
Ι. Організаційний момент (Етап орієнтації)
Вчитель української мови. Країною крокує весна - чудова пора року, коли життя вступає в нову силу. Це час, коли зароджуються нові почуття, а разом з ними і ми стаємо дорослішими.
Вчитель початкових класів. Людина ніколи не повинна зупинятися ні у своєму навчанні, ні у творчості. Тому невпинний пошук - це потреба душі.
Психологічний КОМ. Простягніть долоньку. Подаруйте для роботи на уроці старанність, наполегливість і творчість. Простягніть іншу долоньку. На неї ми подаруємо вам любов, терпіння і повагу.
Учитель української мови. Сьогодні у нас незвичайний урок, на якому працюватимуть два різновікові колективи: учні 4 та 5 класів. Сподіваємося, що на уроці ви будете (пізнавати нове, вирішувати проблеми, дивувати, отримаєте від роботи задоволення).
ΙΙ. Етап ціле покладання
Учитель початкових класів. Багата і милозвучна наша рідна українська мова. Вона - диво, скарбниця, в якій зберігається історія нашого народу, його душа, культура
Учитель української мови. Нас чекає велика, кропітка, цікава праця у володіннях Української мови. У цьому нам допоможе карта предмета та веселий Барвінок, який поведе нас стежиною знань.
ΙΙΙ. Узагальнення і систематизація знань
Складання “Асоціативного куща” до слова «мова» у вигляді грона калини.
Учитель української мови. У кінці подорожі нас привітно зустріне українська оселя, збудована колективною працею. А зараз Барвінок запрошує на гостини до першого пункту маршрутної карти - Звуки і Букви.
Учитель початкових класів. 1) Експрес – опитування: Звуки мови вивчає… Звук - це… Звуки поділяються на … Голосні звуки…Не є звуком…. Я, ю, є позначають …, а ї позначає… Буква щ позначає…., а букви дж, дз позначають...
Учитель української мови. 2) Виконайте завдання, скориставшись словами з “Асоціативного куща”: звуко-буквений аналіз слів (4 кл.) та звуковий запис слів (транскрипція) (5 кл.). Солов’ їна, щира, дзвінка.
(Після виконаного завдання з’ являється макет частини української хати).
Учитель початкових класів. Друга зупинка, на яку нас запрошує Барвінок - Будова слова. Саме тут він розширить ваші знання про українську хату, свою небагату, невеличку, улюблену домівку. Тому приготував невелике повідомлення, яке надіслав у цьому конверті. (Відомий український письменник О.Довженко так писав про хату: “... Біла, з теплою солом'яною стріхою… Незамкнена, невеличка, відкрита для всіх, житло просте, як добре слово, й законне, немов би створили його не людські руки, а сама природа…” ).
Учитель української мови. Перед вами інтер’єр житла с. Петриківка колишнього Новомосковського повіту Катеринославської губернії, тепер Петриків- ського району Дніпропетровської області.
Що привернуло вашу увагу на цій ілюстрації?
Учитель початкових класів. Про те, що ще було в хаті, ви дізнаєтеся, прочитавши статтю “Старовинні речі хатнього вжитку” в підручнику з народознавства “Світлиця” на с. 13.
Учитель української мови. 1) Вправа “Мікрофон”: - З яких частин складається слово? - Що таке закінчення? - Що виражає закінчення? (учні 5 кл.) - Дайте визначення основі слова. - Як правильно визначити корінь у слові? - Як розрізнити спільнокореневі слова і форми слів? (5 клас) - Яку роль у слові відіграють префікс і суфікс ?
Учитель початкових класів.
2) Доберіть з тексту по одному слову, які відповідали б таким схемам:
Учитель української мови. Піч - оберіг дому нашого. Давайте пригадаємо, що ж таке оберіг? Піч з давніх - давен вважається гордістю оселі, бо в ній можна було і спекти, і зварити, й обігрітися, і полікуватися.
Учитель початкових класів. А чи знаєте ви, що колись на печі сушили зерно, спали, лікувались? Як заболить у кого спина, то перший лікувальний засіб - піч, промокли ноги - знову ж таки на піч.
Вчитель української мови. Хатня піч - символ життя. Не дивно, що на околиці Межиріччя, що на Рівненщині, споруджено пам’ятник печі - мабуть, єдиний у світі. Демонстрація пам’ятника печі на інтерактивній дошці. (Над макетом хати добудовується стріха.)
Вчитель початкових класів. І знову Барвінок запрошує нас у дорогу. Зупинка №3 - Слово. 1) Інтелектуальна розминка
- Що вивчає лексикологія? (5 кл.) Що називають лексичним значенням слова? (5 кл.) Дайте визначення прямого й переносного значень слів. Що таке синоніми, антоніми? (4 кл.) У чому особливість омонімів? (5 кл.) Чим омоніми відрізняються від багатозначних слів? А чим подібні ? (5 кл.) Що таке етимологія слова? (5 кл.)
Вчитель української мови. 2) Робота в групах.
Ι група. Складіть з кожним словом по два словосполучення, у яких слова вживатимуться у прямому та переносному значенні. Краяти, сіяти, сокіл.
ΙΙ група. Доберіть синоніми до слів: лелека, хата, гроно.
ΙΙΙ група. Підберіть до поданих слів антоніми. Чужина, предки, шанувати.
ΙV група. Складіть по два речення з даними словами так, щоб ці слова були омонімами, і запишіть. Край. Череда. Півник.
V група. Розкрийте значення слів: журавель у небі, дерев’яний журавель, рідне гніздо, гніздо птаха в поданих словосполученнях. Доведіть, що ці слова багатозначні.
VΙ група. Користуючись етимологічним словником, до вказаних давніх назв професій доберіть сучасні відповідники. Бортник, кушнір, лимар.
Презентація роботи груп (З’являється колодязний журавель.)
Вчитель початкових класів. Барвінок пропонує нам дитячу українську народну гру “Панас”.
Наступна зупинка 4 - Правопис. Попрацюємо з орфограмами.
Словниковий диктант (Інтерактивна дошка): Лелека, дзьоб, в’ють, гніздяться, подвір’я, з’являються, проводжати, навесні, восени, прилітати, щасливий, вісник, хатинці, паліччя, швидко, щороку, Червона книга, оперення, сніжно - білі, отрутохімікати, осушення, полив'яний, темніє, дерев'яний, весело, перед, святковий, під, берегти, через, себе, їхнього, абищо, чистий, швидко, шістнадцять, , його, не. (Біля оселі з’являється дерево.)
Вчитель української мови. Вже нас очікує Барвінок на зупинці - Частини мови. 1. Лінгвістичне повідомлення про частини мови за схемою - алгоритмом. (Групова робота)
1) Що називає?
2) На які питання відповідає?
3) Як змінюється?
4) Яким членом речення виступає?
Вчитель початкових класів. Розподіліть слова зі словникового диктанту за частинами мови. У результаті правильного виконання завдання ми сплетемо віночок з квітів - оберегів, символів української землі.
І гр. Іменник (чорнобривці)
ІІ гр. Прикметник (нагідки)
ІІІ гр. Дієслово (волошки)
ІV гр. Займенник (соняшник)
V гр. Числівник і прислівник (мальви)
VІ гр. Службові частини мови (мак)
Ось ми і висадили окрасу життя біля хатини (З'являється квітник).
Вчитель української мови. Продовжуємо подорож. Наступна зупинка - Речення. Мозковий штурм
- Що називається реченням? Якими бувають речення за метою висловлю- вання? Назвіть головні і другорядні члени речення. Сформулюйте правило вживання розділових знаків у реченнях із звертаннями.
Вчитель початкових класів. Синтаксична розминка (Виконати синтак- сичний розбір речення. Учні 4 кл. визначають головні та другорядні члени речення, вказують вид речення. Учні 5 кл. виконують синтаксичний розбір).
З давніх-давен українці виховували у дітей повагу до батьків, до праці, хліба, рідної землі.
Вчитель української мови. Ослухатися батьків вважалося злочином, бо
слово їх святе; обов'язково допомагати старшим у праці - звичайна річ; обманути, вкрасти, зрадити - гріх; захищати рідну землю від неволі - справа гідності і честі чоловіка; берегти сім'ю - жіноче покликання.
Вчитель початкових класів. На основі названих традицій виховання складіть
різні за змістом і метою висловлювання речення і запишіть. Визначте, якому з них можна надати окличної інтонації. (Групова робота)
Презентація роботи груп (з'являється макет огорожі).
Вчитель української мови. Нас очікує остання зупинка - Текст.
Бліц – опитування:Текст – це… Тема тексту – це… Головна думка тексту-це…До тексту добираємо … Типи мовлення є такі…
Вчитель початкових класів. Творче завдання. Використовуючи слова із словникового диктанту, І та ІІІ гр. складіть текст-розповідь про лелеку, ІІ та V гр. текст - опис, а ІV і VІ гр. текст-міркування. (Творчі роботи учні записують на макетах лілей).
Презентація роботи груп. На порозі нас гостинно вітає маленька господиня.
Вчитель української мови. Восени лелеки відлітають у теплі краї, ланцюжок птиць у піднебессі створює своєрідне коло. З землі здається, що то ніби казковий вінок з лілей, який повільно відпливає за обрій. “Бузьки вінок в'ють!” - кажуть люди. То їхній останній вінок літові і рідному краєві.
Вчитель початкових класів. Ось і підійшла наша подорож до кінця. Увесь час нас супроводжував Барвінок .
- А що ви знаєте про цю квітку?
Презентація “Рослини - символи України”.
Вчитель української мови. Дякуємо тобі, Барвінку, за цікаву та змістовну подорож.
- Діти, як ви гадаєте, чи необхідно наслідувати та зберігати традиції?
- Що корисного для себе ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
ІV. Рефлексія Вчитель початкових класів. Як завжди, в кінці нашого уроку ми пропонуємо вам відповісти на запитання анкети:
Чи сподобався тобі урок? Чим саме? Як ти оцінюєш свою роботу в групі?
Чи хотів би ти, щоб такі уроки проводилися й надалі? Кому і за що ти хочеш
подякувати?
Вчитель української мови. Пам'ятайте слова, які дійшли до нас з глибини віків: “Хто коріння своє забуває, той щастя не має”.
Література
- Стефаник С.К. Українське народознавство (Практичне народознавство) : Навчальний посібник – Харків: ББН, 2003.
- Цимбалюк В.І., Жайворонок В.В., Соколовська А.П. Світлиця: Навчальний посібник з українознавства для 1 класу. чотирирічна початкова школа. - К. : Педагогічна думка, 2001.
- Макаренко О.П. Бабусина хата. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан. 2005.