Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Тема: 1-2 урок. Кавабата Ясунарі «Тисяча журавлів». Життєвий і творчий шлях відомого письменника, лауреата Нобелівської премії Кавабата Ясунарі – «красою Японії народженого». Відображення національної етики та естетики в повісті. Гармонія людини і природи – одна з головних проблем твору. Вишукана простота стилю письменника.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із особистістю письменника, його естетичними поглядами; осмислення неординарності як важливої риси людини для її самореалізації в житті; допомогти учням усвідомити особливості японської культури, світогляду. Формувати компетентності: предметні: (навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом, із джерелами інформації); ключові: (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: (навички спілкування в колективі); інформаційні: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її); загальнокультурні: (гуманістичний світогляд, естетичний смак).
розвивальна: уміння застосовувати знання в реальних життєвих умовах, спонукати учнів до спільної діяльності, творчих рішень у процесі розв’язання проблем; уміння працювати з різними джерелами інформації, естетичного дослідження.
виховна: виховувати естетичне сприйняття культури та художнього слова Японії, прищеплювати інтерес до вивчення кращих надбань світової літератури,.
Тип уроку: урок здобуття нових знань і формування на цій основі вмінь і навичок .
Обладнання: портрет, ілюстрації, мультимедійні матеріали: презентація за темою уроку, за біографією, мистецтво в Японії, відеоматеріали: «Японія», «Чайна церемонія»; предмети для чаювання, зразки мистецтва карвінгу, інструменти, овочі, фрукти для карвінгу, зразки орігамі, аркуші паперу, фломастери, маркери для дошки.
Випереджальне завдання: прочитати твір, у складі творчих груп учням підготувати мультимедійну презентацію: за біографією Кавабати Ясунарі, «Мистецтво в Японії», «Вчення школи «Дзен»; інсценування прес-конференції з письменником, відеоматеріал про Японію, про чайну церемонію, створити леп-буки.
Захоплюючись сучасною літературою, я часом намагався наслідувати її зразкам. Але по суті я - східна людина і ніколи не нехтував своїм національним духом.
Ясунарі Кавабата
Зміст уроку
І. Організаційний момент
Перевірка готовності до уроку. Встановлення психологічного клімату.
Слово учителя
Світ безмежний, неповторний, загадковий… І кожна людина прагне пізнати його. Я бажаю вам прекрасних відкриттів.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Інтерактивний діалог «Учитель – учень».
- Що ви пам’ятаєте про Мацуо Басьо? (Японський поет)
- Як називаються його вірші, що складаються з трьох рядків?(Хайку)
Травневий дощ нескінченний
Мальви кудись тягнуться
Шукають дорогу сонця.
Мацуо Басьо
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку. Робота з епіграфом.
(Письменник у своєму духовному розвитку залишався вірним традиціям національної культури – джерелу його творчого натхнення, принципу вільної особистості і загальної гармонії).
Слово учителя. Сьогодні ми з вами будемо подорожувати і відправимося до Японії, у світ японської культури, звичаїв та традицій.
Японія… Які асоціації виникли у вас? Покажіть відображення їх у вигляді малюнків. Може хтось бажає на дошці? (Сакура, чашка, чаювання…).
- Запрошуємо всіх приєднатися до чаювання.
1. Відеоматеріал про Японію та її культуру. (Супроводжують коментарі менеджерів-консультантів)
1) Японія. Архітектура, краєвиди.
2) Презентація «Мистецтво в Японії»
- Культура Японії, яка відома сьогодні , може розумітися перш за все як культура деталі, а не цілого. Не ліс, а дерево; не дерево, а гілка; не гілка, а листок; не листок, а прожилки на ньому – так влаштовано «споглядання» класичної японської культури. Японці люблять висловлюватися стисло і значимо.
- У різних видах японського мистецтва, зокрема в літературі, використовуються деталі-натяки, слова-символи. Весна – це туман, соловей, цвіт сакури. Літо – цикада, дощ, злива, вечірня прохолода. Осінь – роза, хризантема. Зима – сніг.
- Традиційне вбрання кімоно багато людей одягають в святкові дні. Воно носиться цілком оберненим навколо тіла і підв’язується широким поясом (обі). На весілля чоловіки одягають широкі штани (хакама) і вільний жилет (хаорі), який одягається поверх кімоно. Наречена вбирається в кімоно та головний убір.
- Японське мистецтво аранжування квітів (ікебана) датується ІVст., означає «нове життя квітів». В ньому існує багато стилів. Кожен з них спирається на свою філософію. Аранжування квітів підкорюється строгим правилам символіки неба, землі і людей. Ікебана не продається і не дарується, її виготовляють для свого житла.
- Орігамі – це традиційне японське рукоділля: з квадратного аркуша паперу шляхом простого складання виготовляють фігурки різних тварин і птахів. Найчастіше тут виготовляють паперові журавлики.
- Особливу увагу заслуговують маленькі різьблені фігурки. Так звані нецке. Зроблені в основному зі слонової кістки або з дерева. Їх використовували в традиційному японському одязі. В Японії нецке з’явилися в другій половині ІVІ ст. на початку ІVІІ ст.
- У японському місті Кіото на монастирському подвір’ї Рьоандзі є сад каміння. Складається він із 15 кам’яних брил. Розміщенні вони так, що ченці, які в задумі рухаються вздовж саду, з будь-якого місця можуть побачити тільки 14. А 15-тий камінь лишається невидимим. Це символ істини, яку вони шукають. Щоб пізнати істину, треба вдосконалюватись, звільнити серце від суєти, треба стати людиною неземною, що ось-ось добереться істини. Вчитися потрібно у природи. Природа – це натхнення, це незрівнянна ні з чим краса, це – сама досконалість.
- Ханамі – японська національна традиція милування квітами.
- Бонсай – мистецтво вирощування точної копії дерева в мініатюрі.
Слово учителя: В Японії яскраво розвивається мистецтво карвінгу:
Карвінг (вирізати) – це мистецтво художнього різьблення по овочах і фруктах, що зародилося багато років тому на Сході, і за тисячі років стало частиною національних традицій цих країн.
Сьогодні у нас в гостях шановна Наталія Михайлівна Семьонова -призерка конкурсу з карвінгу у Бельгії, яка проведе майстер-клас з цього мистецтва.
2. Майстер-клас з карвінгу . Фотоматеріали з конкурсу в Бельгії
(Учні та гості виконують художнє різьблення по овочах та фруктах)
Слово учителя. Японія захоплює, про неї можна говорити годинами. Японці надзвичайні люди, вони вбачають прекрасне в усьому. Все їхнє життя основане на філософії, духовності. Головна ідея японського мистецтва, літератури – передати через дрібниці важливі речі. Японська культура надто відрізняється від загальноєвропейської.
Змістом їхньої культури є сама природа з її почуттями, людина зі своїм світосприйняттям, оскільки вона – частина цієї природи.
Японці говорять: «Любіть природу, любіть квіти, любіть дерева, небо, красу у великому й малому – і всі навчитеся любити життя, берегти людину!». Давайте і ми будемо любити природу і берегти людину.
ІV. Робота над темою уроку
- Слово учителя.
Кавабата Ясунарі «Тисяча журавлів». У чому творча самобутність митця? Чим він зачарував мільйони читачів?
(Проект «Красою Японії народжений» з використанням «рольової гри», леп-буків, мультимедійних технологій з метою представлення життєвого та творчого шляху, естетичних уподобань письменника.)
- Леп-буки.
- Прес - конференція з автором. Рольова гра «Я-письменник» Презентація «Життя і творчість Кавабата Ясунарі»
Журналіст 1: Цікаво дізнатися про Вашу сім’ю, де ви народилися?
Кавабата: Я народився 11 червня 1899 року в місті Осака, в багатій родині лікаря. Після смерті батьків, з трирічного віку я виховувався дідусем та бабусею. Згодом, після смерті бабусі, я залишився з дідусем.
Журналіст 2: Ким ви мріяли стати в дитинстві?
Кавабата: Я мріяв стати художником. Але дванадцятирічним юнаком вирішив стати письменником. І вже у 15 років почав писати автобіографічну повість, яка була опублікована в 1925році під назвою «Щоденник шістнадцятирічного».
Журналіст 3: Яку освіту ви здобули?
Кавабата: Я вступив у токійську середню школу, почав вивчати європейську культуру, захопився скандинавською літературою, живописом. Був вражений творами Леонардо да Вінчі, Мікеланджело. У 1920 році вступив до Токійського університету на факультет літератури. Однак, на другому курсі вирішив вивчати японську літературу.
Журналіст 4: Ясунарі, розкажіть,будь ласка, про Вашу журналістську діяльність?
Кавабата: Відомий письменник Кан Кикуті запропонував мені стати членом редакції літературного журналу «Бунгей сюнджю»(«Література епохи»). А згодом я з товаришами заснував свій журнал «Сучасна література».
Журналіст 5: Нам відомо, що при підтримці департаменту США, ви здійснили турне по декількох американських університетах.
Кавабата: Так. Здійснюючи турне, я читав лекції про безперервність розвитку японської літератури з ХІ по ХІХ століття, про впливовість західного мистецтва на японських письменників. Також я проводив семінари.
Журналіст 6: Ви перший японський письменник, який був нагороджений Нобелівською премією «за майстерність, яка пристрасно виражає суть японського способу мислення, втілює дух національної культури».
Кавабата: «Усе своє життя я прагнув до прекрасного і буду прагнути до самої смерті. І не зовсім розумію, чому обрали саме мене, адже для письменника слава стає тягарем».
Журналіст 7: На Вашу думку, які твори найбільше вдалися?
Кавабата: «Танцівниця з Ідзу» (1925) – перша моя повість , «Сніжна країна», «Тисяча журавлів» та інші , в яких я порушив проблеми моралі і краси, намагаючись врятувати суспільство XX століття від бездуховності. Для мене завжди були дорогими і духовні традиції світової літератури, і цінності японського народу. Головною проблемою моїх творів є пошук гармонії людини і природи.
Слово учителя: 16 квітня 1972року, будучи важкохворим, Кавабата виходить із лікарні, трагічно помирає.
Квіти – навесні,
Зозуля – влітку,
І восени – луна.
Холодний чистий
Сніг – зимою.
Такими словами дзенського поета Догена (1200-1253) Ясунарі Кавабата розпочинав свою Нобелівську промову, яку він назвав «Красою Японії народжений». Ці рядки вражали його тонкістю, глибиною і теплом почуттів. «Японська душа» була присутньою у всіх творах письменника. Письменник створив свій індивідуальний стиль тому, що він сам - неповторна індивідуальність.
Повість «Тисяча журавлів» є вершиною творчості Кавабати Ясунарі. Головною проблемою твору є пошук гармонії людини і природи.
Проблемне питання: Яка ідея твору? Відповідь маєте дати в кінці 2 уроку.
- Підготовка для сприйняття тексту
- Презентація «Вчення школи «Дзен» (Супроводжують коментарі менеджерів-консультантів)
Тип мислення японців передбачає цілісне сприйняття світу, тобто погляд на речі «зовні» і «зсередини» одночасно. Згідно з вченням школи «дзен», до якої належав і Кавабата, кінцева мета «споглядання» - відчуття єдності зі світом, подолання свого маленького «я», що повинно «розчинитися в атмосфері дійсності». Велике значення тут мають інтуїція, внутрішнє пробудження, відмова від традиційної логіки. Тому в поетиці японського мистецтва основне – це прийом натяку (йодзю), який допомагає відчути те, що не можна побачити і осягнути розумом, а лише «зрозуміти серцем».
У своїх творах «Снігова країна», «Тисяча журавлів», «Стогін гори», «Стара столиця» Кавабата кожного разу звертається до витоків національної культури.
Видатний діяч з японського мистецтва Окакура в книзі «Про чай» стверджував, що справжній характер японців зрозумілий в естетиці чайного обряду «тядо» (шлях чаю), а не в «бусідо» («шлях воїна-самурая»).
2.Перегляд відео «Чайну церемонія». (Супроводжує коментар менеджера-консультанта)
«Шлях чаю» («тядо») японці здавна звуть «дорогою життя», шляхом чистоти і досягнення єдності, гармонії зі світом людей і природи. Суть цього мистецтва полягає в тому, що учасники дійства ніби звільняються від буденних клопотів і турбот, поринають в атмосферу високої духовності. Здавна великого значення надавали місцю, де відбувався обряд. Найкращим вважалися затишні альтанки.
У чайній кімнаті не було нічого зайвого – лише чайне начиння та предмет милування – картина чи ікебана у стародавній вазі або біла квітка. Така витончена простота у поєднанні з навколишньою природою створює естетичну атмосферу, яку японці називали «вабі-сабі» («печальна зваба буденного»).
- Презентація: 4 правила чайної церемонії :
1 - гармонія. Це умова існування. Наслідуючи красу, людина вдосконалює себе та свої стосунки зі світом.
2 - чемність. Насамперед щирість та доброта в стосунках.
3 - чистота. Вона в думках, почуттях.
4 - спокій. Для душевної рівноваги головне у чайному павільйоні – це тиша і спокій.
- Бесіда на основі побаченого:
- В чому полягає сутність чайної церемонії в Японії?
(Сутність чайного церемонії - старовинної традиції, доведеної японською естетикою до рівня високого мистецтва, полягає в тому, щоб дати можливість людині поміркувати над своїм життям, очистити душу від повсякденних турбот і метушні, нагадати про гармонійну єдність людини з природою та іншими людьми).
- Які правила чайної церемонії ви запам’ятали?
- Завдання:
Складіть Асоціативне Гроно «Чайна церемонія» (Гармонія, краса, почуття, щирість, мир, тиша, спокій, повага)
VІ. Засвоєння нового матеріалу.
- Бесіда з учнями на виявлення первинного сприйняття твору.
- Яке враження справила на вас повість Кавабата Ясунарі «Тисяча журавлів?» Чому вона має таку назву?
(В Японії журавлі – це символ благополуччя і щастя. Зображення білих птахів на хустці героїні означає щасливу долю.)
- Де і коли ми знайомимось з головними героями?
- З якою метою використав Кавабата Ясунарі чайну церемонію у композиційній побудові повісті?
(Чайна церемонія поєднує минуле і теперішнє всіх персонажів)
2. Дослідницько-аналітична робота в групах.
І група. Завдання: Дослідіть і проаналізуйте текст. Що лежить в основі композиції повісті? Скільки сюжетних ліній?
ІІ група. Завдання: Дослідіть і проаналізуйте зміст. Як зображується природа у повісті? Знайдіть цитати на підтвердження своїх думок.
ІІІ група Завдання: Дослідіть і проаналізуйте текст. Яку роль відіграє символіка у творі? Знайдіть цитати на підтвердження своїх думок.
ІV група Завдання: Охарактеризуйте образи жінок у повісті. (Юкіко Інамурі, Фуміко, Оота-сан, Тікако)
Представлення результатів роботи.
- Бесіда за змістом повісті:
Слово учителя. Як неодноразово підкреслював сам Кавабата, його метою був не докладний опис чайної церемонії, а застереження від вульгаризації її сучасністю.
- Яку роль у житті героя відіграла Тікако? Чи можна вважати цю жінку берегинею чайної церемонії?
(Згідно з філософією дзен-буддизму, що певною мірою формувала «тядо», зміст чайної церемонії -- у відчутті свободи духу, у незалежності духовної сутності від часу і простору. «Тядо» дає змогу піднестися над буттям. А практицизм Тікако, її нетактовність неприйнятна давнім звичаєм. У зображеному сюжеті твору порушена гармонія, чистота, чемність і спокій, що мають бути в чайній церемонії. Тікако втручається та змінює долі героїв, немов пересуває чашки. Поступово Кікудзі звільнився від її впливу на своє життя. Остаточно ж допомагає йому відродитися Юкіко, яка плекає їхні почуття).
VІІ. Підсумки уроку. Рефлексія.
1.Відповідь на проблемне запитання: Яка ідея твору?
(Провідна ідея твору – мрія про щастя.
Ідея твору: письменник висловлює тривогу за майбутнє нації. Японці ХХ ст. забули свої звичаї та традиції. Під час чайних церемоній обговорюють питання політики, інтимну тематику. Письменник звертає увагу в повісті на те, що треба повернутися до удосконаленої віками давньої традиції. «Тисяча журавлів» - це гімн красі, яка надає сенсу людському життю. )
2.Рефлексія
- Які ваші відчуття після нашого уроку?
Продовжити речення:
- Найбільше мені сподобалось …
Слово учителя. (тримає в руках орігамі журавлика)
У японській символіці журавлі – символ благополуччя і щастя. Героїня повісті має бути щасливою. Мрія про щастя взагалі є провідною ідеєю твору. Будьте щасливі!
VІІI. Домашнє завдання
Підготувати відповіді на запитання та виконати завдання:
- Дайте письмову характеристику образів жінок у повісті «Тисяча журавлів». Яка героїня вам найбільше сподобалась? Намалюйте кардмейкер, за бажанням.
- Ваше ставлення до образу Кікудзі? Складіть синкан.