Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета уроку:

  • сформувати поняття «кримінальне право», поняття та ознаки злочину, ознайомити учнів з джерелами  кримінального права, показати на практичних вправах реалізацію кримінальних правових відносин, дати характеристику елементам складу злочину, видам, стадіям та співучасті у скоєнні злочину;
  • сприяти розвитку інформаційної, комунікативної, соціалізуючої компетентностей, формуванню правової поведінки, розвивати вміння аргументувати власну думку та ефективно здійснювати пошук інформації, використовуючи такі мисленнєві операції як аналіз і синтез в роботі із нормативно-правовими актами
  • виховувати стійке розуміння необхідності дотримуватися законів, що є запорукою правопорядку; повагу до закону.

Очікувані результати: після уроку учні зможуть:

  • давати визначення кримінального права та називати його джерела;
  • розкривати визначення співучасті у вчиненні злочину, називати співучасників;
  • пояснювати, що таке злочин, розкрити його склад;
  • називати види злочинів, стадії скоєння злочину, наводити приклади, аналізувати статті кримінального кодексу України

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина. Привітання, перевірка наявності учнів та готовності до уроку.

Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати 4 розділ програми « Неповнолітні як суб'єкти цивільних, сімейних, трудових,адміністративних і кримінальних правовідносин ». Вивчаючи цей розділ ми знайомимось з галузями права.

ІІ. Актуалізація знань.

  • Назвіть галузі публічного права.( конституційне, адміністративне, фінансове)
  • Що таке правопорушення?(протиправне, винне діяння, що завдає шкоди людям, суспiльству, державi i спричиняє юридичну вiдповiдальнiсть)
  • Назвіть основні види правопорушень?(проступки та злочини)
  • Які причини можуть бути для скоєння правопорушення?(незнання законів, низький рівень свідомості, безкарність, шкідливі звички (алкоголь, наркотики)та інше.
  • Як називається карність протиправної поведінки?(юридична вiдповiдальнiсть)

ІІI. Мотивація навчальної діяльності.

Перегляд фрагменту кінофільму.

  1. Як називається діяння зазначене в сюжеті?
  2. Яка галузь права регулює відносини, що сталися?

Оголошення теми уроку та очікуваних  результатів.

ІV. Оголошення теми та завдань  уроку. Знайомство з епіграфом уроку.

Епіграф до уроку:

«Людина є ні що інше,як ряд її вчинків»
Гегель

Питання  для розгляду на уроці

  1. Поняття злочину. Види злочинів.
  2. Стадії скоєння злочинів.
  3. Співучасть у злочині.
  4. Вивчення нового матеріалу.

Ознакою сьогодення, на жаль, є зростання в Україні злочинності. Перед державою стоять серйозні завдання боротьби зі злочинністю. Юридичною базою боротьби зі злочинністю є кримінальне законодавство.  Саме ґрунтовне знання питань з кримінального права надають можливість ефективного його застосування на практиці.

Стан злочинності в Якимівському районі  (Слайд 7)

вид злочину

2019 рік

2018 рік

динаміка  %

тяжкі

507

517

- 1,9

особливо тяжкі

258

159

   +   62,3

грабежі

 34

  6

   + 466,7

крадіжки

679

538

   +   26,2

шахрайство

 54

  58

-    6,9

  • Розповідь учителя

Під злочином у побуті розуміють дії, які порушують закон і підлягають кримінальному покаранню.

Поняття «злочину» має давню історію і ставлення до нього суспільства було різним. У Давньому Єгипті та Греції злочином вважалося залишення батьків без поховання. У багатьох країнах Європи в період Середньовіччя злочином оголошувалася єресь. Кровна помста в одних країнах розглядалась як обов’язок, а в інших — як злочин. У роки царювання Московського царя Олексія Михайловича злочином вважали такі дії, як порушення «обов’язків ходити до церкви», «недотримання посту».

Уперше спробу дати визначення поняття «злочин» зробили римські юристи. Злочином вони вважали дії, які характеризуються насильством або обманом.

Проте для юридичної науки є важливим більш точне визначення цього поняття, яке зазначене в ст. 11 Кримінального кодексу України.

  1. Поняття злочину. Види злочинів.

Робота з дефініцією «злочин» ( робота в групах ).

1-а група опрацьовує статтю 11 ККУ і порівнює дефініції «злочин» та

« правопорушення »; 

2-а група опрацьовує статтю 12 ККУ і визначає класифікацію злочинів;

Розгляд ситуацій.

а) громадянин країни Г займався на території України збором

    інформації, що становила державну таємницю;

б) група осіб протягом 2 років здійснювала викрадення людей;

в) стоматолог зареєстрував приватне підприємство і відкрив кабінет не

    вказавши в реєстраційних документах рішення суду про заборону

    займатися медичною практикою;

г) лікар в інтерв'ю газеті повідомив про захворювання громадянина Н.

  1. Стадії скоєння злочинів.

Опрацювати текст ст.14-16 ККУ та заповнити таблицю.

 

Стадії вчинення злочину

Готування до злочину

Замах на злочин

Завершений злочин

У чому полягає

 

 

 

 

Вчинення діяння, передбаченого ККУ

Чи доведено дії до кінця

 

 

завершено

Причини припинення діяння

З причин, які не залежать від волі особи

 

 

 

 

Відповідальність

 

 

 

 

Особа відповідатиме за злочин, на який скоєно замах

 

  1. Співучасть у злочині.

Ст. 26 ККУ. Поняття співучасті., Ст. 27 ККУ. Види співучасників., Ст. 28 ККУ. Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією.

Метод «Навчаючи вчуся».

Опрацюйте матеріал про одну з форм співучасті у злочині та ознайомте представників інших груп із цією інформацією.

Картка  №1

Учинення злочину групою осіб це менш небезпечна та недосить поширена форма співучасті. Вона характеризується невисоким ступенем узгодженості та приєднанням учасників до виконавця злочину тільки під час його вчинення без попередньої змови між собою. Наприклад, працівник залізничної станції Петренко побачив, що Воронов відкрив контейнер з імпортними товарами і складає у мішок хутряні куртки. Він підійшов до контейнера і з мовчазної згоди Воронова також викрав шість хутряних курток.

Картка  №2

Учинення злочину групою осіб за попередньою змовою має місце тоді, коли співучасники ще до початку злочину домовилися про спільне його вчинення (наприклад, громадянин Петренко попросив свого знайомого Василенка вкрасти на базі й привезти йому за винагороду бочку бензину).

Картка №З

Злочин вчинений організованою групою (трьома або більше особами), якщо він вчинений групою осіб, які попередньо зорганізувалися у стійке об’єднання для здійснення одного або кількох злочинів, об’єднаних єдиним планом із розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи. Організована група характеризується обов’язковими ознаками — попередньою змовою та стійкістю.

Картка №4

Злочинна організація є найбільш небезпечним з усіх форм співучасті. Злочинна організація є стійким ієрархічним об’єднанням осіб (три і більше), члени якого або структурні частини якого за попередньою змовою зорганізувалися для спільної злочинної діяльності з метою вчинення тяжких або особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації. Наприклад, злочинні організації в сфері наркобізнесу або торгівлі людьми.

VI. Закріплення нових знань і вмінь. ( юридичний практикум )

  1. Група підлітків віком від 13 до 17 років вночі зламала замок, проникла до сільського магазину і вкрала товарів на суму 5000 грн.
  2. Під час полювання мисливець почув у кущах важкі кроки і, очікуючи саме з цього напрямку появи звіра, здійснив постріл із рушниці. Але як виявилося замість звіра до місця розташування мисливців наближався їхній товариш, що запізнився. Чоловік отримав важке поранення від якого пізніше помер в лікарні.
  3. Молода жінка викрала дитину, вимагаючи від батьків викуп у 18 тисяч доларів. Завдяки діям спецпідрозділів органів внутрішніх справ її було затримано, дитину повернуто батькам без будь якої фізичної шкоди.
  4. Група молодиків уночі намагалася відкрити автомобіль з метою його викрадення. Іх було затримано нарядом патрульної служби поліції.
  5. Іван мріє про красиве життя. Він лежить на дивані і розмірковує в якому з місцевих магазинів наприкінці робочого дня може бути найбільша виручка, щоб задарма не ризикувати і здійснити напад з максимальним результатом.

VII. Рефлексія.

Висловіть свої думки, розпочинаючи речення :

  • Протягом уроку я мав змогу …
  • Новим для мене стало…
  • Особливо сподобалося…
  • Для себе я зробив такі висновки…
  • Отримані на уроці знання я зможу використати:…

VIII.Домашнє завдання. 

1)  Правознавство: Підручник для 10 кл., § .26;
2) Знайдіть у пресі повідомлення про резонансні кримінальні злочини та їх покарання;
3)  Розробіть рекомендації « як не стати жертвою злочину».