Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета: поглибити і узагальнити знання учнів про іменник як частину мови, учити розрізняти їх за характерними ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети; розвивати мовлення, пам’ять; розширити уявлення учнів про птахів рідного краю, звичаї і традиції рідного народу; виховувати любов до рідної землі, до природи.
Обладнання: презентація, малюнок сонця, зображення музею, назви залів музею, екскурсовод Іменничок, куб, будиночки.
Тип уроку: урок систематизації і узагальнення знань.
Форма проведення: урок-подорож ( В музеї )
Хід уроку
І. Створення емоційно-сприятливого середовища
Аутотренінг ( які ми на уроці).
У – уважні,
Р – розумні,
О – оперативні,
К – кмітливі.
Отже, девіз уроку :
Не просто слухати, а ...(чути),
Не просто дивитись, а … (бачити),
Не просто відповідати, а … (міркувати),
Дружно і плідно …(працювати).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-- Що допомагає жити всьому живому на землі, купає землю у своєму промінні? (Сонце)
-- Розгадайте кросворд та розмістіть відгадки на промінчиках, а те слово, яке вийде в червоних клітинках, підкаже , з ким ми сьогодні зустрінемося.
(На дошці малюнок сонця)
Чарівний Іван,
Дерев’яний каптан:
Де носом проведе,
Там помітку кладе.(Олівець)
Я для людини друг чудовий.
Мене завжди бери в похід.
Я вказую безпомилково,
Де північ, південь, захід, схід. (Компас)
Маленьке, біленьке, по дошці стрибає,
Білий слід залишає. (Крейда)
Снігові поля, чорні грачі,
Хочеш розумним бути – бери та вчи. (Книга)
Він такий, як олівець.
Розмалює папірець.
Як побачить він водицю —
Вийде сонце і травиця. (Пензлик)
Книжечка маленька,
Аркуші біленькі.
В ній вчимося ми писати,
І складати, й віднімати. (Зошит)
Цю найпершу в школі книжку
Знає будь-який школяр.
До усіх книжок доріжку
Прокладає наш … (Буквар)
-- Що допомагають здобувати ці предмети? (Знання)
-- Так, як сонце світить всьому живому на землі, так знання освітлюють весь життєвий шлях людини.
III. Повідомлення теми, завдань уроку.
- Сьогодні на уроці ми підсумуємо знання про одну із частин мови. А про яку саме, вам підказало виділене слово у кросворді. Підкажуть також промінчики сонечка. Поставте питання до слів-відгадок. До якої частини мови належать ці слова? (До іменника)
Так, сьогодні на уроці ми узагальнемо свої знання про іменник. – Пригадайте, яку частину мови називають іменником.
Розминка (Усно)
- Прочитайте і назвіть споріднені слова
Хто дружніший, той сильніший.
З книгою жити — з добром дружити.
Дружба та братство – найбільше багатство
— Який корінь мають ці слова. Знайдіть серед них іменник.
Довідкове бюро. (виступають підготовлені учні)
1 учень. Іменник – частина мови, найчисельніша серед інших.
Учені дослідили, що половина усіх слів, наявних у нашій мові, припадає на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назву усьому, що нас оточує. А світ такий велетенський. От і виходить, що майже кожне друге слово в нашій мові – іменник.
2 учень. Спостереження показали, що іменник – це перша частина мови, яка з’являється в мовленні дітей. Їх оточує світ речей, і вони жадібно прагнуть дати назви усьому, що бачать.
3 учень. На початку виникнення мови саме іменники допомагали людям порозумітися. Ними вони називали різні предмети. Значення цих слів супроводжували жестами, щоб було зрозуміліше.
Подумайте, де зберігаються старовинні речі, щоб їх могли досліджувати вчені і знайомилися з ними допитливі діти? (У музеї) на слайді підказка йезум. Слово «музей» в перекладі з давньогрецької мови означає «дім Муз». Му́зи, - це богині поезії, мистецтв і наук.
IV. Відтворення та коригування опорних знань.
Хвилинка каліграфії. Перевіряючи ваші зошити, я звернула увагу на те, що деякі учні роблять помилки при написанні та поєднанні літер. (Повторення з’єднання букв).
зей му і ник мен
--Які слова можна утворити з цих складів? (Музей, іменник)
Добір синонімів
- Я запрошую вас відвідати казковий музей Іменника. Гадаю, що після екскурсії музеєм ви пригадаєте все, що вивчили про цю частину мови.
Аудіозапис голосу принца
Шановні третьокласники!
Звертається до вас принц Іменник.
Сьогодні я хочу вас запросити на екскурсію до свого музею.
Музей наш дуже давній. Бо тільки люди почали говорити, то найперше вони давали назви предметам і явищам. Це для того, щоб могли швидше порозумітись. Так виникли іменники. Довго подорожували ці слова по світу і зараз вони є у нашій мові, як подарунок минулих століть.
Відвідайте всі зали музею. Тільки прислухайтеся і придивляйтесь уважно.
Я вірю в ваші сили і добрі знання. До зустрічі у залі Скарбів!
- Є іменники які називають єдині, найдорожчі слова: мама, тато, сім’я , бабуся, дідусь, братик, сестричка.
- Є іменники, що живуть тільки взимку. Які вони? (Сніг, мороз, сніжинки, ковзанка,…).
Які іменники заважають учитися? (Лінь, пасивність, неуважність…).
(Я б хотіла) А які ви б хотіли запросити сьогодні на урок?(Уважність, старанність, пам’ять,…).
Щоб відчинились двері музею, треба зрушити з місця великий камінь
Вправа “ Кубування”
(Завдання записані на кожній грані куба)
Що таке іменник?
Які є іменники?
За чим змінюються іменники?
Який рід мають іменники?
Як визначити до якого роду належить іменник?
Яке число мають іменники?
Робота в парах. Гра «Склади план уроку»
Прочитайте прислів’я (на аркушах)
- Хто багато робить, той і багато вміє.
- Зробив діло – гуляй сміло.
- Добрий початок – половина роботи.
Пронумеруйте прислів’я в такому порядку, щоб відтворити послідовність дій нашого уроку.
(Правильні відповіді перевіряють на слайді)
2.Хто багато робить, той і багато вміє.
3.Зробив діло – гуляй сміло.
1.Добрий початок – половина роботи.)
Молодці. У нас добрий початок і я сподіваюсь, що ми з вами виконаємо багато цікавих завдань.
V.Узагальнення та систематизація понять
Екскурсовод ІМЕННИЧОК
Зал Істот - Неістот
хлопець, донька, дитя, мандрівник, інженер, професор, балерина |
ведмідь, корова, чапля, індик, синиця, бджола, комар |
демон, лісовик, відьма, русалка, мавка, домовик, змій, Нептун, |
- Що означають іменники кожної групи? (1-назви людей, 2-назви тварин, 3-назви міфічних істот(героїв))
- Люди, тварини, міфічні герої є назвами ІСТОТ.
- На які питання відповідають ці іменники? (Хто)
Напишіть в зошити по 3 назви неістоти
- Рослини (береза, малина, мак)
- Почуття (кохання, ненависть),
- Риси характеру (доброта, злоба, вихованість),
- Відносини між людьми (дружба, мир),
- Стан (сон, тиша),
- одиницы вимірювання (метр, кілограм, літр)
- На які питання відповідають ці іменники? (Що?)
- Іменники, які відповідають на питання що? є назвами НЕІСТОТ.
б) Висновок.(Продовж речення) Назви істот відповідають… на питання хто? Назви неістот відповідають… на питання що?
Пам’ятай! Граматичне поняття істоти/неістоти не збігається з поняттям живого/неживого в природі.
Назви істот і неістот розмежовуються за допомогою запитань:
для істот - хто? кого?, для неістот - що? чого?
Зал Родоводу
- Про кого говорять: «Без роду, без племені» (Одинокий, без рідних, без сім*ї)
Серед іменників таких немає, бо кожен іменник належить до певного роду
Гра «Посели в будиночок слова»
На дошці прикріплені 3 будиночки з підписом:
В яких будиночках вони живуть? (Записують по варіантах)
(Птах, повінь, сонце, щастя, кошеня, зима, снігур, шишкар, горобець, весна, повітря, каміння, осінь, конвалія, підсніжник).
1в. слова Ч.Р.- Птах, снігур, шишкар, горобець, підсніжник. Яку групу слів можна виділити серед цих іменників?-(назви птахів)
2в. слова Ж.Р.- повінь, зима, весна, осінь, конвалія. Яку групу слів можна виділити серед цих іменників?- (пори року)
3в. слова С.Р.- сонце, щастя, кошеня, повітря, каміння. Яку групу слів можна виділити серед цих іменників?- (Предмети неживої природи)
Завіває хуртовина —
І летять на Україну
Милі пташки невеличкі —
Кольорові рукавички.
Як червоні ліхтарі,
Сяють взимку… (снігурі).
-Чому саме зображення снігура ви побачили в цьому залі? Та тому що снігурі живуть цілими сім’ями і шанують старших членів роду.
Дослідники. Живуть снігурі переважно в хвойних лісах Півночі. До нас прилітають пізно восени й оселяються недалеко від людського житла. Мандруючи садами, вони збирають насіння бур’янів, ягоди, що залишилися на кущах. Надають перевагу горобині. Комахи в раціон снігурів потрапляють випадково і в незначній кількості. Тривалість життя снігура – до 4 років.
Перелітаючи з дерева на дерево і наспівуючи свої приємні пісні, снігурі дуже оживляють зимові ліси, сади, парки.
У птахів існує така особливість, яку не завадило б придбати людям: якщо одна пташка з снегириной зграї потрапляє в пастку, то всі інші поспішають їй на допомогу. Кліп про снігура
Вчитель. - Снігурів часто зустрічають взимку, але ніхто не бачить влітку. Навесні вони зникають з поля зору. Так куди навесні відлітають снігурі?
Відповідь на дане запитання проста— влітку пташка живе все в тих же лісах, все в тих же рідколіссях і навіть містах, але помітити її вдається не кожному- поводяться пернаті тихо і непомітно , ховаючись в кронах дерев , тому виявити їх досить непросто .
Робота з деформованим реченням
Снігурі звеселяють похмурий ліс своїми піснями.
Підкреслити головні і другорядні члени речення. Назвіть іменники в цьому реченні. Якими членами речення можуть бути іменники?
Зал Числових перетворень
З кінцем зими прийде вона,
Улюблениця всіх, …(Весна)
Тепер Іменничок пропонує попрацювати в парах.
- Прочитайте весняний вірш. Випишіть іменники, які вжиті в множині в стовпчик. Записані іменники змініть так, щоб вони були вжиті в однині і запишіть поряд.
Сміючись, веселі діти
Свої таночки завели,
Запашні весняні квіти
У віночки заплели.
1 пара- працює біля дошки. Діти звіряють з правильно виконаною роботою біля дошки.
- Який висновок можемо зробити ? (Іменники можуть вживатися в однині і в множині )
Зал Етнографії
- Етнографія – це наука, яка вивчає культуру і звичаї народу
Прослухайте текст і здогадайтесь про яке свято в ньому йде мова
Останні приготування до свята розпочинаються у суботу. Цього дня пишуть писанки, фарбують крашанки, запікають сало, ковбаси, м’ясо, подекуди запікають ціле порося. Ввечері господиня починає збирати кошик, кладучи в нього потрохи з кожної святкової страви, після чого накриває все святковим рушником. Несуть його до церкви посвятити. Вітаються на це свято словами: „Христос Воскрес!”.
- Це свято називається…(ВЕЛИКДЕНЬ)
- Отже, що являється символом Великодніх свят? (Писанка і крашанка). Чому їх так назвали?
- Провідміняйте за відмінками ці слова (по варіантах)
Під час записування слів звучить пісня «Писанка»
Перевірка по слайду (взаємоперевірка зошитів)
Доберіть споріднені слова до слова писанка. У цих словах позначте корінь.
Зал Перевертнів Робота у парах.
Виправте помилки і запишіть словосполучення, які утворились.
Засобакали гавки,
Закицькали нявки,
Закачкали кряки,
Закізкали меки,
За зірки сховалось небо,
Перестав усе, як треба.
--Я пропоную вам записати словосполучення, які утворилися. Підкресліть іменники і поставте питання до них. Назвіть їх одним словом. На які питання відповідають ці слова? Вони є назвами істот чи неістот? Доведіть свою думку.
Зал Перетворень (Усно)
- В цьому залі слова різних частин мови можуть перетворюватись на іменники
Добери до поданих слів спільнокореневі іменниики
Що?
Щедрий – щедрість
Писати – письмо
Просити – просьба
Розповідати – розповідь
Хто?
Мудрий – мудрець
Плавати – плавець
Лікувати – лікар
Пекти – пекар
VI.Підсумок уроку.
1) Створення асоціативного куща з теми «Іменник».
- Що ви дізнались про іменники вивчаючи їх на уроках?
2) Зал скарбів.
- Тепер ми нарешті у залі Скарбів, де є скринька, в якій знаходиться записка від принца Іменника.
Аудіозапис голосу «Я був впевнений, що ви встигнете дістатися до скарбнички. Сьогодні я дарую вам свої найкращі іменники».
Діти дістають зі скриньки злитки золота (у вигляді сердечок) з написами: «за старанність», «за творчість», «за уважність», «за наполегливість», «за працьовитість», «за доброту», «за допитливість»
VІI. Домашнє завдання Скласти міркування зі словом, записаним на краплині. Чи допомагає це в навчанні? Чому?