Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Тема: Конституційні права, свободи та обов’язки людини й громадянина. Механізми захисту прав та свобод людини й громадянина в Україні.

Мета: створити умови для розуміння учнями сутності прав людини, їх змісту, властивостей, вироблення позитивного ставлення до виконання обов’язків; поглибити знання щодо механізмів захисту прав людини, зокрема Європейського суду прав людини; розвивати уміння критично мислити; виховувати соціальні й громадянські компетентності.

Обладнання: інтерактивна дошка; мультимедійна презентація відповідно до теми  уроку; 15 примірників Конституції України; папір формату А-3 –    3 шт.; набори кольорових олівців (по 7 шт.) – 14 комплектів; маркери різних кольорів – 14 шт.; аудіозаписи пісень; прості олівці – 14 шт.; ножиці – 3 шт.; клей-олівець – 6 шт.; набір «Глобальні цілі сталого розвитку» – 3 шт. підручник «Основи правознавства»  під редакцією Т.М. Філіпенка, В.Л. Суткового; відеоролик «Європейський суд»; бланки до вправ – 29 шт.

Тип уроку:  комбінований

Форма проведення: урок-подарунок

Хід уроку

І. Мотивація

Презентація учнівського проекту.  Демонстрація відеоролика  «Як ми розуміємо права людини?»

Постановка проблеми: Чи є права людини  всесвітніми?

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Розвиток  внутрішньої мотивації до пізнання   прав людини    

Розпочнімо дослідження  з представлення  прав людини, задекларованих у Конституції України.  Ознайомлення з учнівськими міні-проектами: плакат «Місто прав людини»; сенквейн; діаманта

ІІІ. Домашнє завдання

Опрацювати матеріали до параграфа 13, представлені на блозі

  1. Актуалізація опорних знань

Прочитайте вислів Донеллі «Права та зусилля зрозуміти їхнє значення й функцію стали найважливішими темами головного діалогу двадцятого століття».  Як ви вважаєте, чи  потрібно знати права людини? Чому?

Виконаймо вправу  «Права людини в Конституції України» (додаток 1)

На бланку представлено перелік прав людини, які містяться в розділі ІІ Конституції України. Об’єднайте їх у групи, позначивши  відповідним кольором. Роботу виконайте в парах. Час виконання - 3 хвилини.

(Перевірка виконання завдання за допомогою інтерактивної дошки «установлення відповідності». Групи прав відповідно до Конституції України: громадянські - ст. 27-35;  політичні - ст. 36-40;  економічні - ст.41-45;  соціальні – 46-49;  екологічні - ст. 50, культурні – ст.53-54)

(27-35  36-40  41-45   46-49  50  53-54)

Чи згодні Ви з  твердженням Г. Лакордера «Порядний той, хто своє право вимірює своїм обов’язком» ? Обґрунтуйте свою відповідь.

Наступна вправа - робота з документом, що  є Основним законом нашої держави, а саме, статтями 58- 65 Конституції України.

Вправа  «Обов’язки людини й громадянина»

Об’єднайтеся в групи по чотири особи, не виходячи з-за парт. Опрацюйте ст. 65-68  Конституції України, що стосуються  обов’язків людини й громадянина. Розкрийте  зміст за допомогою пантоміми. Час підготовки - 2 хвилини.

(ст.65 – Захист Вітчизни, шанування державних символів; ст.66 – не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати збитки; ст.67 – сплачувати податки і збори, щорічно подавати декларації про свій майновий стан та доходи; ст.68 – неухильно дотримуватися Конституції України та законів України).

  1. Вивчення нового матеріалу

В.Гюго сказав: «Для мене не важливо, на чиєму боці сила; важливо те, на чиєму боці право».

Як це твердження стосується відносин між людиною і державою?

Чи може людина позиватися до держави?

Тож ми зараз  з’ясуємо, який механізм захисту прав діє  в Європі, коли всі можливості захисту прав у своїй державі  людиною вичерпано.

Завдання до перегляду відеоролику:

Чому Європейський суд з прав людини названо совістю континенту?

Перегляд відеоролику «Європейський суд з прав людини»

Заповніть бланк відповідей після перегляду. Час виконання - 3 хв. (додаток 3).

(Перевірка виконання завдання після перегляду відеоролику за допомогою інтерактивної дошки «куліси»)

Презентація міні-дослідження «Покоління прав людини»

Заповніть таблицю за результатами дослідження «Покоління прав людини» (додаток 4)

Покоління прав людини

Групи прав, які входять

Приклад

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доповідач 1.

Права людини починаються з дуже невеликих місць, зовсім близько від дому. Ці місця такі маленькі, що їх не знайти на жодній мапі світу. Але ці місця – цілий світ для окремої людини: будинок, де вона живе, школа чи коледж, де навчається, завод, ферма або офіс, де працює… Це ті місця, де кожен  чоловік, кожна жінка і кожна дитина домагаються рівного для всіх правосуддя, рівних можливостей, поваги та гідності без дискримінації. Якщо ці права не матимуть значення там, то вони навряд чи матимуть значення деінде. Якщо всі громадяни не діятимуть узгоджено, щоб домогтися дотримання прав людини поруч зі своїм будинком, чи у великому світі, відбудуться зміни?

Елеонора Рузвельт

Доповідач 2.

Інформація про чотири покоління прав людини за створеною презентацією.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Представлення ученицею 10 класу інформації про проект «Найбільший урок у світі» у рамках діяльності Unicef.
  2. Вправа «Права людини крізь глобальні цілі сталого розвитку» (додаток 5).

Робота в групах

  1. Створити ментальну карту прав людини першого покоління. Підібрати малюнки, що відображають глобальні цілі сталого розвитку (Unicef) та проілюструвати зазначені права людини.
  2. Створити ментальну карту прав людини другого покоління. Підібрати малюнки, що відображають глобальні цілі сталого розвитку (Unicef) та проілюструвати зазначені права людини.
  3. Створити ментальну карту прав людини третього покоління. Підібрати малюнки, що відображають глобальні цілі сталого розвитку (Unicef) та проілюструвати зазначені права людини.
  1. Вправа «Гронування». Створення «грон» від слів «права», «обов’язки», «захист». Робота в групах.
  2. Представлення результатів спільної діяльності

VІІ. Оцінювання

VІІІ. Підведення підсумків уроку

Робота за картою  для де брифінгу

❖  Я зрозумів, що….
❖  Мені сподобалося….
❖  Мені  стане в нагоді….
❖  Я б змінив….
❖  Питання, на які бажаю знайти відповідь….
❖  Я не зрозумів….

Додаток 1

З поданого переліку згідно з розділом ІІ Конституції України оберіть групи прав людини та позначте їх відповідним кольором: громадянські – червоним, політичні – жовтим, економічні – зеленим, соціальні – коричневим, екологічні – фіолетовим, культурні – синім.

ПРАВА ЛЮДИНИ В КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

II Розділ Конституції України закріплює й гарантує основні права та свободи людини й громадянина

Невід'ємне право на життя (ст. 27);
Право людини на повагу до її гідності (ст. 28);
Право на свободу та особисту недоторканність (ст. 29);
Право на недоторканність житла (ст. З0);
Право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції (ст. 31);
Право на невтручання в особисте й сімейне життя (ст. 32);
Право на свободу пересування, вільний вибір місця проживання (ст. 33);
Право на свободу думки й слова (ст. 34);
Право на свободу світогляду й віросповідання (ст. 35);
Право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації (ст. 36);
Право брати участь в управлінні державними справами (ст. 38);
Право збиратися  мирно, без зброї і проводити  збори, мітинги, походи й демонстрації (ст. 39);
Право на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування (ст. 40);
Право кожного володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності (ст. 41);
Право на працю (ст. 43);
Право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів    (ст. 44);
Право на відпочинок (ст. 45);
Право на соціальний захист (ст. 46);
Право на житло (ст. 47);
Право на достатній життєвий рівень (ст. 48);
Право на охорону здоров'я (ст. 49);
Право на безпечне для життя і здоров'я довкілля (ст. 50);
Право на освіту (ст. 53);
Гарантування свободи творчої діяльності (ст. 54).

ПЕРЕВІРКА ДО ВПРАВИ «ПРАВА ЛЮДИНИ В КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ» (ІНТЕРАКТИВНА ДОШКА)
ГРОМАДЯНСЬКІ ПРАВА                               
ПОЛІТИЧНІ ПРАВА
ЕКОНОМІЧНІ ПРАВА
СОЦІАЛЬНІ ПРАВА
ЕКОЛОГІЧНІ ПРАВА
КУЛЬТУРНІ ПРАВА

27-35  36-40  41-45   46-49  50  53-54

27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

Додаток 2

Опрацюйте ст. 65-68  Конституції України, що стосуються  обов’язків людини  й громадянина. Розкрийте  зміст за допомогою пантоміми

І група

     ст.65 – Захист Вітчизни

ІІ група

     ст.65 –шанування державних символів

ІІІ група

     ст.66 – не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані збитки

ІV група

        ст.66 – не заподіювати шкоду культурній спадщині, відшкодовувати завдані збитки

V група

     ст.67 – сплачувати податки й збори

VI група

     ст.67 – щорічно подавати декларації про свій майновий стан та доходи

VІІ група

      ст.68 – неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, не посягати на права й свободи, честь  і гідність інших людей

Додаток  3

Дайте відповіді на запитання після перегляду відеоролику «Європейський Суд  з прав людини: підстави та порядок звернення»

Коли була створена Рада Європи?

1949 р.

Дата прийняття Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод?

1950 р.

Коли почав діяти Європейський Суд?

1959 р.

Дата набуття чинності Європейської Конвенції про захист прав людини для України?

1997 р.

Яке найголовніше право визнає Європейська Конвенція про захист прав людини?

Право на життя

Чи є обов’язковим рішення суду для держав-

учасниць Конвенції?

Так

Через який час можна звертатися до Європейського суду з дня винесення національними органами остаточного рішення по справі?

6 місяців

Протягом якого максимального терміну Європейським Судом може бути прийнята  справа до розгляду?

1 рік

Певна сума грошей на відшкодування шкоди внаслідок порушення прав, гарантованих Конвенцією, називається…

Сатисфакція

Додаток 4

Заповніть таблицю за результатами дослідження «Покоління прав людини»

Покоління прав людини

Групи прав, які входять

Приклад

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Додаток 5