Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

В умовах сучасної школи одним із головних завдань навчання рідної мови є формування в учнів умінь і навичок, які б сприяли вільному використанню засобів мови в будь-яких життєвих ситуаціях під час сприймання, відтворення і створення висловлювання. Особлива увага нині у шкільному курсі рідної мови відводиться на розвиток зв’язного мовлення. На цих уроках розв’язується комунікативне завдання курсу – сформувати в учнів комплекс умінь, необхідних для створення текстів.

Мета даної публікації – представити розробку уроку для учнів 6 класу з розвитку зв’язного мовлення.

Основним завданням даного уроку є формування мовленнєвої компетенції школярів. Насамперед учні повинні засвоїти поняття: мова і мовлення; усне і писемне мовлення; стилі і типи мовлення; монологічне й діалогічне мовлення; текст як результат мовленнєвої діяльності, його ознаки; тема та основна думка тексту; абзац та мікротема в тексті. Формування в учнів умінь і навичок зв’язного мовлення тісно пов’язано з іншими напрямами роботи з розвитку мовлення, що здійснюється у процесі реалізації змісту інших змістових ліній: збагачення мовлення з погляду лексичної і граматичної будови; засвоєння норм української літературної мови; розширення культурного кругозору учнів і формування їх особистісних якостей; розвиток інтелекту.

Слід звернути увагу, добираючи види робіт, на те, щоб допомогти дітям усвідомити суть мовного явища. Щоб результат цих занять був позитивний, необхідно повсякчас враховувати вже набуті учнями знання, продумати зміст, методику й організацію кожного з рекомендованих уроків розвитку зв’язного мовлення залежно від теми уроку, характеру і складності навчального матеріалу. Учитель повинен чітко знати, якими уміннями і навичками учні мають оволодіти в процесі самостійного написання твору. Насамперед – це уміння вдумуватися у тему твору, збирати матеріал до твору, дотримуватися певної послідовності викладу, правильно висловлювати думки, виправляти, переробляти написане.

До вашої уваги пропонується розробка уроку для 6 класу на тему: «Твір-опис природи за картиною Катерини Білокур «Квіти за тином».

Мета: формувати текстотворчі вміння; удосконалювати культуру писемного мовлення; сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу школяра; розвивати спостережливість, емоції, відчуття прекрасного; зацікавити вітчизняним образотворчим мистецтвом; виховувати любов до рідної землі, гордість за Україну.

Обладнання: інтерактивна дошка, слайди, репродукції картин, магнітофон або ноутбук.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми.

Зв’язне мовлення.

Учитель. З цією темою ми вже не один раз зустрічалися, коли писали перекази та твори. А які типи і стилі мовлення ми при цьому використовували?

Діти відповідають.

Учитель. Нещодавно ми писали твір-опис інтер’єру приміщення. Тоді ви прекрасно описали хто свої улюблені кімнати, а хто шкільні кабінети. Сьогодні у нас теж подібна тема – твір-опис, але описувати ми будемо природу. Але це не звичайний твір-опис природи, який ми раніше писали на основі власного спостереження („Зимова казка”, „Весняна таємниця”, „Шелест осіннього лісу”).

Сьогодні у нас твір-опис природи за картиною. Ми будемо описувати картину, оживляючи зображену на ній природу. Але спочатку давайте пригадаємо українських художників, яких ви знаєте, та  картини, які вони написали.

Діти називають картини художників ХІХ ст. (переглядаючи слайди)

Учитель. Так, і серед цих корифеїв живопису є прекрасна жінка-художник, яка творила чарівний світ природи на полотнах. Її ім’я – Катерина Білокур. Письменник Олесь Гончар назвав її чарівницею із Богданівки. Хто із вас знає її біографію і може нам розказати?

Учні. (Коротко розповідають про життєвий шлях народної художниці).

Учитель. Давайте, діти, і ми полинемо у чарівний світ мистецтва народної художниці. Звучить  запис музичного твору П. Чайковського „Вальс квітів”. Учні розглядають слайди (ілюстрації картин Катерини Білокур).

Учитель. Які враження справили на вас ілюстрації картин Чарівниці із Богданівни? Що в них особливого? хто на вашу думку був учителем Катерини Василівни, адже в школі вона не вчилася?

Діти. Природа.

Учитель. Так, про це писала і сама художниця. „Я на матір-природу дивилась. В неї вчилась. Там цвіте квіточка синя, а там – жовта  й червона, там кущик травиці, гілка калини схилилась, а над нею хміль і панич покрутились. Там фіалкові дзвіночки тихесенько вітром гойдаються, а там сині Петрові батоги над пахучим чебрецем схиляються... І все це було чудово, чудово! І я передавала на свої картини – і теж виходило чудово! ”  Давайте запишемо тепер у зошити тему нашого уроку: „Твір-опис природи за картиною ”. Сьогодні ми звернемо увагу на одну із картин художниці „Квіти за тином”.

Діти уважно розглядають ілюстрацію картини.

Осмислення картини запитаннями: Що зображено на картині „Квіти за тином”? Які почуття виразила художниця? Яку пору року можна впізнати на основі зображеного? Який настрій викликає картина?

«Дане»      «Нове»

  • Образотворча лексика

художник пейзажист, живописець, маляр, майстер пензля

малювати  відтворити, відобразити, показати, нанести, створити,втілити

картина     ілюстрація, полотно, малюнок, декоративний розпис

  • Назви рослин і їх частин квіти, стебла, гілки, листя, цвіт, пелюстки, пуп’янки, суцвіття
  • Назви квітів мальви, лілії, жоржини, троянди, дзвіночки, флокси, півонії, ірис, нагідки, чорнобривці, ромашки
  • Кольори зелений, салатовий, золотистий, сріблястий, бронзовий, жовтий, жовтогарячий, темно-зелений, червоний, рожевий, голубий

Тема картини – оспівування рідного краю. Головна думка композиції – розмаїття квітів на фоні чистого погідного неба під лагідним сонячним промінням. Головна ідея твору – пробудити любов до землі батьків, виховувати бережливе ставлення до всього, що росте і милує око. Звучить пісня «Квітка душа».

Учитель. А тепер попробуємо описати картину, адже наша тема – твір-опис. А оскільки ми описуємо пейзаж, то пригадаймо, що таке пейзаж. Пейзаж – це вид чи зображення якоїсь місцевості; жанр живопису, в якому предметом зображення є природа. Пейзаж має план: правий (те, що зображено справа), лівий (те, що зображено зліва), передній (те, що зображено ближче до глядача, в центрі картини), задній (те, що зображено далі).

Отже, на передньому плані у ледь помітному затінку (затемнена частина плоту) видно чіткі обриси кожної квітки, кожного листочка. На другому плані – світловий ефект. Віддаленість манить нас заглянути вглиб і дізнатись, що там, які ще несподівані квіти і кольори. У чому ми бачимо високу майстерність художниці? Виразність кожної пелюстки, пуп’янка, листочка. Які основні кольори? (Червоні, зелені, білі, голубі). Відчувається тиша навкруги. Ніщо не порушує чарівного спокою. Сонце щедро обдаровує земну красу своєю теплотою. А над головою – чисте блакитне небо.

Права частина картини насиченіша. До нас посміхаються чарівні настурції. Лілії ніби підставляють свої корони теплому сонячному промінню. Жоржини нахилили свої важкі голівки до троянд. Півонія соромливо відвернулась від тюльпана. Коли вдивляєшся в них, то відчуваєш, що квіти наче оживають і від них віє прохолодою і п’янким ароматом теплого літа. Поринаєш в чарівну гармонію різнобарвних кольорів і незвичайних форм.

Що ж, усно в нас з вами виходило прекрасно. То ж давайте тепер перенесемо все це на папір. Ви можете вибрати будь-яке із двох запропонованих завдань:

  1. Опишіть картину.
  2. На основі картини напишіть твір-фантазію.

Робота на чернетках.

Редагування тексту.

Учні  зачитують написане. Потім переписують на чистовик.

Учитель. Дорогі дітки, дякую за урок. Давайте творити прекрасне на нашій землі.

Таким чином, представлений урок є важливими для формування мовленнєвої компетенції школярів. У наш час суспільство як ніколи потребує освічених, інтелігентних людей із високим рівнем духовного і мовленнєвого розвитку, сформованим мовленням особистостей, які вміють мислити, правильно й точно висловлювати думки, коректно спілкуватися.

Література

  1. Глазова О.П. Рідне слово: Посібник з розвитку зв’язного мовлення. – К.: Магістр-S, 1998. – 54 с.
  2. Катерина Білокур: Малярство і проза. – К.: Родовід, 2016. – 108 с.
  3. Стасюк С.П. Українська мова. Тематичні словники на уроках розвитку зв’язного мовлення [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://osvita.ua/school/lessons_summary/mova/72383/
  4. Український живопис ХІХ – початку ХХ ст. з колекції Національного художнього музею України [альбом / авт. проекту А. Мельник; авт. ст., упорядкув.: О. Жбанкова]. – К.: Артанія Нова, 2005. – 270 с.: іл.