Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Інформаційно-комунікативна компетентність - один з основних пріоритетів сучасної освіти. Змінюється весь характер життя, надзвичайно зростає роль інформаційної діяльності, а всередині неї - активної, самостійної обробки інформації людиною.
Однією з причин використання нових інформаційних технологій в даному уроці є те, що вчитель змушений постійно вирішувати дилему - як "укласти" зростаючий обсяг навчального матеріалу в невелике число годин, особливо при вивченні історії у непрофільних класах старшої школи.
Одним із шляхів вирішення проблеми є створення навчальних презентацій, які на сучасному етапі розвитку інформаційних технологій є одним з найефективніших методів представлення та вивчення будь-якого матеріалу. Мультимедійні презентації дозволяють підійти до процесу навчання творчо, урізноманітнити способи подачі матеріалу, поєднувати різні організаційні форми проведення занять з метою отримання високого результату, при мінімальних витратах часу на навчання.
Інформативність електронних презентацій набагато вище традиційних за рахунок мультимедійності – наявності не лише тексту і графіки, але й анімації, відео та звуку. Мультимедійні презентації надають можливості здійснювати віртуальну взаємодію користувача з об'єктами або процесами пізнання, які знаходять своє відображення на екрані. Іншими словами, використання мультимедіа-презентацій дозволяє створювати інформаційний і візуальний образ об'єкту, який досліджується.
Використання презентацій дозволяє вчителеві зручно й ефективно візуалізувати статичну й динамічну інформацію, самостійно готувати завдання, підбирати навчальний матеріал, що відповідає змісту конкретної теми з будь-якої базової дисципліни, і з історії зокрема. У традиційному навчанні підготовка уроку викликає низку труднощів, які пов’язані з необхідністю продемонструвати учням статичні та динамічні елементи.
Тема уроку: «Суцільна колективізація України»
Мета уроку:
- з’ясувати причини переходу до прискореної колективізації;
- зрозуміти політику радянської держави щодо приватних сільських господарств, трагічної долі заможного селянина – господаря;
- критично оцінити джерела знань, подій та діяльність людей з позиції загальнолюдських цінностей;
- виховувати в собі неприйняття насильства та жорстокості
Важливі дати:
- Листопад 1929 р. – постанова пленуму ЦКВКП(б) про здійснення колективізації
- Січень 1930 р. – постанова ЦКВКП(б) про заходи щодо ліквідації куркульських господарств у районах суцільної колективізації
Терміни та поняття: колективізація, розкуркулювання, куркуль
Очікувані результати:
- Називати та характеризувати причини колективізації
- Називати та пояснювати основні дати та поняття
- Характеризувати складові колективізації та її наслідки
Обладнання та матеріали: мультимедійна презентація, проектуючі засоби, дидактичні матеріали.
ХІД УРОКУ
- Організаційна частина уроку.
- Повідомлення теми, мети уроку, очікуваних результатів. (слайд 1-5 )
- Мотивація навчальної діяльності учнів.
Проблемне питання: Чи згодні ви з твердженням про те, що колективізація – це перемога великої ідеї, світле свято визволення села, яке добровільно прямує до нового життя? (слайд 6 )
План: (слайд 7 )
- Перехід до суцільної колективізації.
- Ліквідація куркульства як класу.
- Наслідки колективізації.
- Організація діяльності учнів на уроці.
- Перевірка домашнього завдання. Учні працюють у парах. (слайд 8-13 )
Завдання : знайди помилку
- Індустріалізація – це відбудова важкої промисловості та інших галузей крупного машинного виробництва.
- Курс на індустріалізацію був проголошений у 1929 році.
- Причини індустріалізації –
- неспроможність СРСР розрахуватися за борги після Першої світової війни;
- наздогнати й перегнати країни Сходу за економічними показниками.
- Вивчення нового матеріалу.
А) Завдання 1: Проаналізуйте таблицю та порівняйте темпи зростання промислового і сільськогосподарського виробництва. Що привернуло вашу увагу? Які ви можете зробити висновки?
Учні працюють у парах. (Орієнтовна відповідь учнів: Економіка розбалансована, промислове виробництва удвічі опереджає сільськогосподарське) (слайд 14 )
Б) Слова учителя: «На минулому уроці ми вивчали першу складову сталінської модернізації – індустріалізацію. Сьогоднішня тема надасть вам ґрунтовні знання про ще одну складову, яка торкнулася аграрного сектора - колективізація. Актуальність теми полягає в тому, що наслідки колективізації ми відчуваємо і сьогодні.
Тож, як ви вважаєте: що таке колективізація. (Робота учнів у парах, метод асоціацій) (слайд 15 )
В) Завдання 2. Робота з документом (групова робота). (слайд 16 )
Як пояснюють причини колективізації сучасні дослідники?
Чи збігаються їхні точки зору з офіційними документами?
Думка дослідника
Існує думка, що такі надзвичайні заходи були зумовлені безвихідною ситуацією із забезпеченістю країни збіжжям, необхідністю прогодувати місто, робітничий клас. Проте це не так. Для внутрішнього ринку в ті часи хліба не вистачало. Йшлося про демпінговий експорт з метою будь-що здобути валюту на прискорену індустріалізацію. 1932 р. було вивезено за кордон 1760000 тонн пшениці, а 1933 р., незважаючи на голод, — 1 717 500 тонн, тобто майже стільки ж.
Думка дослідника
Керівництво мало надію, що за індустріалізацію заплатять селяни; колективізація сільського господарства, яка проводилась у роки першої п'ятирічки, була покликана досягнути такого результату, змушуючи селян змиритися з низькими державними цінами на їхню продукцію...
Офіційний документ
Гасла до XIV річниці Жовтня:
Боротьба за хліб – боротьба за соціалізм! Міцніше вдар по куркулю, по рвачах, по дезорганізаторах хлібозаготівлі! Ні одного центнера приватнику!
За виконання плану хлібозаготівлі!
газ. «Правда». – 24 жовтня 1931р.
Офіційний документ
Зі звернення ЦК ВКП(б) «До всіх організацій ВКП(б)» від 13 лютого 1928 р.
На січень 1928 р. ми мали найсерйознішу кризу в хлібозаготівлях. Що означає криза в хлібозаготівлях, у чому її сенс, які вірогідні результати? Це означає, перш за все, кризу постачання робітничих районів... Це означає, по-друге, кризу постачання Червоної Армії... Це означає, по-третє, кризу постачання лляних та бавовняних районів. Це, означає, по-четверте, відсутність хлібних резервів у руках держави як для потреб усередині країни (на випадок неврожаю), так і для потреб експорту, необхідного для ввезення устаткування і сільськогосподарських машин.
Сталим И.В. Сочшения. – Т. 11. – С. 10-11.
Думка дослідника.
Було два шляхи виходу з хлібозаготівельної кризи: підвищити ціни на зерно і тим самим задовольнити потребу селянства на товари широкого вжитку чи під загрозою штрафних санкцій, навіть з конфіскацією майна, змусити селян здавати хліб за невигідну ціну. Протягом 1926— 1927 рр. радянське керівництво діяло першим шляхом, але з січня 1928 р. Політбюро ЦК ВКП(б) було прийнято рішення про примусове вилучення в селян зернових залишків. Сталін оголосив курс на форсовану колективізацію сільського господарства, а з липня 1929 р. був взятий курс на суцільну колективізацію. Одним з її ініціаторів в Україні став генеральний секретар ЦК ВКП(б)У С.Косіор, який зобов’язався провести колективізацію протягом року.
Учні виділяють причини колективізації і групи звітують перед усім класом.
Г) Завдання 3. Робота в парах. (слайд 17 )
Яким було ставлення до колективізації різних прошарків населення?
Які прошарки хотіли йти в колгосп, а які ні?
На який прошарок більше розраховувала радянська влада у проведенні колективізації? Яким чином влада могла змусити селянина вступати в колгоспи?
БІДНИЙ СЕЛЯНИН |
СЕЛЯНИН-СЕРЕДНЯК |
ЗАМОЖНИЙ СЕЛЯНИН |
Слова учителя: «Процес примусового залучення заможного селянства до колгоспів отримав назву “розкуркулення”, який був затверджений постановою в січні 1930 року.» (слайд 18 )
Д) Завдання 4. Обговорення в групах.
Хто ж такий куркуль?
Учні висловлюють думку.
Слово учителя: «Подивіться на визначення та на два наступні кадри та проаналізуйте, чи є правильним визначення «куркуля», запропоноване радянською владою?» (слайд 19-21 )
Слово учителя: «У той час були поширені агітаційні плакати стосовно ліквідації «куркулів» як класу. Подивіться на наступний слайд і скажіть для чого це було потрібно владі?» (слайд 22)
Д) Завдання 5. Робота в групах.
Які були наслідки колективізації? Подивіться відеосюжет та зробіть висновок. (слайд 23-24)
- Відповідь на проблемне питання уроку. (слайд 25)
Учні відповідають на проблемне питання.
- Підведення підсумків уроку.
- Домашнє завдання, оцінювання учнів.
Домашнє завдання: опрацювати §54-55 підручника.