Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Мета: формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України; ознайомлення якомога ширшого кола громадськості з європейськими цінностями та традиціями; популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді; залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС.
Форма проведення: засідання діалог-клубу.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, роздавальний матеріал.
ХІД ЗАСІДАННЯ ДІАЛОГ-КЛУБУ
I ВСТУПНИЙ БЛОК
Вступне слово ведучого
Ведучий. Сьогодні європейський вектор розвитку України стає все більш чітким. Обравши Європу у якості зразка майбутнього розвитку, Україна має підпорядкувати цій меті економічні, політичні, соціокультурні, наукові й освітні пріоритети. Важливим при цьому є й збереження власних надбань, якими вона завжди вирізнялась серед країн європейського простору.
Інтеграція України в Європейський Союз багато важить для нашої країни.
По-перше, це трансформація системи врядування в бік її повної інституціоналізації та існування справді демократичного суспільства й індивідуальної свободи, формування уряду людей для людей, який ґрунтуватиметься на законодавчих та судових засадах.
По-друге, це економічна ефективність - економіка України повинна бути конкурентоспроможною на міжнародному рівні, пропонуючи та розподіляючи якісні товари та послуги на внутрішньому ринку зі зростанням процвітання всього населення.
По-третє, це технологічні нововведення – вдосконалене перетворення наукового знання на корисні технології через ринкове впровадження традиційно великого запасу теоретичних знань в Україні в нововведення, корисні з комерційного погляду.
По-четверте, це розвиток соціальної cфери – доступ до найкращої освітньої перспективи в Західній Європі, адекватної охорони здоров'я, забезпечення пенсіонерів і, за сприятливих умов, соціальне партнерство між урядом, бізнесом та робітниками.
Оголошення мети
Ведучий. Процес європейської інтеграції ставить перед українцями багато викликів. Ми вважаємо за необхідне ведення діяльності, пов’язаної з культурною інтеграцією, популяризацією серед населення фундаментальних європейських цінностей – свободи, демократії, толерантності, прав людини. Перед тим, як створити Європу в Україні, потрібно створити те, що є європейським. І це, в першу чергу, відбувається в наших думках, у нашій свідомості. Європа, європейська єдність і співпраця є цікавою, важливою та захоплюючою ідеєю, довкола якої ми намагаємося згуртувати людей.
Головна мета:
- формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України;
- ознайомлення якомога ширшого кола громадськості з європейськими цінностями та традиціями;
- популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді;
- залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС.
Представлення гостей
II ОСНОВНИЙ БЛОК
Обговорення питань засідання
(дискусійні питання виводяться на слайди і виносяться на загальне обговорення учасниками засідання)
- Слайд. 1. Що значить європейський вибір для України?
Виступи учнів (підготовлені заздалегідь)
Учень 1. Європейський вибір України є природнім та цілком закономірним. Його можна пояснити декількома факторами.
По-перше, це географічна та цивілізаційна близькість між Україною та Європою. Якою б банальною не була ця істина, але українці були, є і завжди будуть європейцями.
Учень 2. По-друге, історична традиція співпраці українців із іншими європейськими народами (Київська Русь IX-XIII ст., козацька Україна XV-XVII ст. та ін.). Із проголошенням незалежності України в 1991 році всім стало зрозуміло, що п'ята за населенням та перша за територією на європейському континенті Українська держава є одним із ключових елементів політичної, військової, економічної, наукової та культурної співпраці Європи.
Учень 3. По-третє, «ідея повернення в Європу», що охопила посткомуністичні держави Центральної та Східної Європи, виявилися каталізаторами процесу зближення Києва та Брюсселя. Цей фактор змусив спрямувати русло зовнішньої політики України в бік більш стриманих центрів європейської інтеграції: Брюсселя, Страсбурга і Люксембурга.
Учень 4. Останній фактор європейського вибору України, що теж був і залишається важливим елементом інтеграції України, це – «євро стандарти» економічного процвітання, політичної стабільності, соціального благополуччя, демократії та особистої свободи громадянина. На фоні економічної кризи, корупції, організованої злочинності, політичної нестабільності в країні “євро стандарти“ політичного та соціального буття виступають більш ніж привабливими взірцями для наших співвітчизників.
Дискусійне поле спілкування
Ведучий. Україна непроста країна, в якої є свій Захід і Схід і яка до цього часу перебуває в пошуку своєї ідентичності. Але для того, щоб остаточно визначитися з вектором (не тільки на папері), нам потрібна чітка відповідь на запитання: нас справді хочуть бачити в Європі чи з нами лише граються, вибудовуючи відносини з Росією? Нам знадобилася достатня кількість часу та випробувань останніх років, щоб порушити питання таким чином. Воно не провокаційне. Ми його прожили й відчули нутром.
- Слайд 2. Якою є позиція нашої держави щодо незворотності процесу її інтеграції в європейське співтовариство?
Виступи учнів (підготовлені заздалегідь)
Дискусійне поле спілкування
- Слайд 7. Якими є концептуальні засади місцевого самоврядування та регіонального розвитку у контексті європейського вибору України?
Виступ запрошеного експерта
Ведучий. Неможливо продекламувати європейський вибір і не приводити місцеве самоврядування у відповідність із європейськими стандартами, досвідом і вимогами, оскільки це може підірвати віру наших людей у реальність такого шляху.
Дискусійне поле спілкування
Ведучий. Кінець ХХ- початок ХХІ століття відзначений в Україні прискоренням розвитку сектору вищої освіти: кількість студентів наблизилася до показників провідних країн Західної Європи – Німеччини, Великобританії, Франції та Італії; значно зросла кількість молоді, яка після закінчення середньої школи вступає до вищих навчальних закладів (ВНЗ); вектор державної освітньої політики спрямовано на формування розвиненої і самодостатньої людини, професіонала і особистості.
На практиці це означає, що заплановано підвищувати освітній рівень суспільства, забезпечувати високу якість освіти та професійну мобільність випускників ВНЗ на ринку праці. Відповідно до Національної доктрини розвитку освіти в Україні в ХХІ столітті такі завдання реалізуються в умовах значної інтенсифікації європейських інтеграційних процесів.
- Слайд 8. Які конкретні кроки можна й потрібно зробити в системі освіти для того, щоб випускники отримували освіту, яка відповідає вимогам роботодавців?
Виступ запрошеного експерта
Дискусійне поле спілкування
- Слайд. Які можливі подальші кроки України на шляху інтеграції до європейських структур?
Виступи учнів (підготовлені заздалегідь)
Учень 1. Перший варіант. Поглиблення співпраці відповідно до Угоди про партнерство та співробітництво з ЄС, використовуючи її економічні положення та створення зони вільної торгівлі. Цей варіант має всі підстави для успішного втілення в життя лише з однією умовою: Україна подолає економічний спад і досягне стабілізції своєї економіки, водночас, продовжуючи курс реформ.
Учень 2. Другий варіант. Тісна співпраця України з ЄС в галузі зовнішньої політики і подальших кроків взаємодії із європейськими структурами, Україна цілком реально зможе отримати статус асоціативного партнера ЄС. В разі підйому своєї економіки, це «часткове асоційоване членство в ЄС у політичній сфері» Україна здатна перетворити на повноцінне.
Учень 3. Третій варіант. Цей варіант спирається на негативні тенденції розвитку Української держави, і хотілось би зазначити, що він повинен залишитись тільки на папері, не дивлячись на реальні можливості його втілення. Внаслідок нестабільності та соціальних протиріч ще протягом 10 років ЄС втратить інтерес до підтримки України. Держава, яка є неконкурентоспроможною на європейському та світовому ринках, держава-споживач застарілої техніки та неякісних товарів, держава із низьким життєвим рівнем населення і мінімальним рівнем свободи особистості не зможе бути рівним партнером Євросоюзу. Така держава врешті-решт перетвориться на сировинний придаток для розвинутих країн та джерело дешевої робочої сили. Будемо сподіватися, що цей сценарій ніколи не спіткає Україну.
Дискусійне поле спілкування
Результати анкетування учнів:
III РЕФЛЕКСИВНИЙ БЛОК
Ведучий. Отже, від слів про вступ України у ЄС до реальної економічної, політичної, оборонної, одним словом, повноцінної інтеграції нам належить дуже плідно і наполегливо попрацювати і довести, в першу чергу собі, що ми здатні бути конкурентними у глобальному світі, що ми перспективний і бажаний партнер для будь-якої країни або міждержавного утворення.