Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Постановка проблеми. Проблема інтелектуального розвитку дітей дошкільного віку в усі часи була актуальною.  Найбільш сприятливий період для розвитку інтелекту дитини – це вік від народження до шести-семи років. Це той час, коли дорослим необхідно розвивати пам’ять, мислення, сприймання, увагу, уяву дитини.  

Розвиваючі ігри - що це? Це - ігри нового типу, ігри, що моделюють  творчий процес і створюють свій мікроклімат, де з’являються можливості для розвитку творчої сторони інтелекту.

Аналіз останніх досліджень і публікацій.  Дослідження проблеми інтелектуального розвитку дітей дошкільного віку є актуальною серед психологів і педагогів. Їй були присвячені дослідження та роботи зокрема Л.С.Виготського, С.Д.Бірюкова, А.М.Сікорського, Н.В.Дружиніна, Г.Домана, О.К.Тіхомірова, Р.Стернберга, А.М.Матюшкіна, А.Н.Вороніна, К.Бюрена, К.Лоренца, Д.Ельконіна, Ж.Піаже, А.І.Зачиняєва, А.Ф.Лазурського, В.Воскобовича та ін.

Мета статті: розкрити особливості використання технології «Казкові лабіринти гри» для інтелектуального розвитку дошкільників.

Виклад основного матеріалу. Поштовхом для винайдення розвиваючих ігор у Вячеслава Воскобовича стали власні діти. Вони народились у інженера-фізика в епоху перебудови, коли відвідування магазинів іграшок призводило молодого батька до суму. Там пропонували ігри, в які грали ще бабусі і дідусі, а вже активно велись розмови про альтернативну педагогіку, тому В'ячеслав Валерійович вирішив внести особистий вклад в передові методи виховання. Перші його ігри з'явилися в 90-х роках минулого століття. Серед безлічі розвиваючих ігор, знайомих нам з педагогічної дидактики, з’явилась зовсім нова, особлива, творча група ігор - розвиваючі ігри В'ячеслава Валерійовича Воскобовича.

На основі розвиваючих ігор В.Воскобовича створена технологія розвитку інтелектуальних здібностей у дітей від 3-х до 7-ми років «Казкові лабіринти гри». Дана технологія - це використання авторських ігор у системі їх постійного і послідовного ускладнення. Поетапне включення ігор визначається віковими особливостями дитини.

Етапи використання ігор

На першому етапі дошкільник завдяки обстежувальним діям знайомиться з кольором, формою.

На другому етапі - за допомогою образа запам’ятовує поняття, символи.

Наступний етап - знайомство з закономірностями, принципами взаємодії (збільшення, трансформація) планування своїх дій.

Постійне ускладнення ігор дозволяє підтримувати дитячу діяльність в зоні оптимальних труднощів. Таким чином реалізується принцип потенційного розвитку дитини.

Особливості розвиваючих ігор В. Воскобовича - це широкий віковий діапазон учасників ігор, багатофункціональність розвиваючих ігор, варіативність ігрових завдань, творчий потенціал кожної гри, казкова «огранка».

Розділи технології:

  • «Розвиваючі ігри»
  • «Ігрові навчальні засоби»
  • «Педагогічні рекомендації для вихователів, батьків, дошкільнят».

В методичних рекомендаціях по використанню кожної гри визначені вікові межі і особливості сприйняття ігор дошкільниками.

Зміст ігор розкривається за допомогою системи запитань і завдань, які поступово ускладнюються. Створені умови дозволяють дитині і педагогу виявити свій творчий потенціал. Дорослий може самостійно урізноманітнити і збагатити зміст будь-якої гри. Коли діти легко виконують завдання, їм пропонують складніші вправи.

Основні принципи технології.

Принципи, покладені в основу цих ігор - інтерес, пізнання, творчість є максимально діючими, так як гра звертається безпосередньо до дитини доброю, веселою, сумною мовою казки, інтриги, цікавого персонажа або запрошенням до пригод.

Гра плюс казка. Перший принцип - навчання дітей дошкільного віку у грі. Особливості цих ігор в тому, що реально вибудовується весь процес навчання дитини. «Казкові лабіринти гри» - це форма взаємодії дорослого і дітей через реалізацію певного сюжету казки. В сюжет казки органічно включено систему запитань, завдань, вправ.

Інтерес дітей до казок дуже часто використовують для підвищення ефективності навчання, тому всі розвиваючі ігри В. Воскобовича об'єднані казковим простором під назвою «Фіолетовий Ліс». В Фіолетовому Лісі у кожної гри є свій простір і свій казковий герой. Наприклад, «Геоконт» - це Чудова Галявина Золотих Плодів і Павука Юка, «Прозорий квадрат» - це Чарівне Озеро Айс, Невидимка  Всюсь, Малюк Гео, а Ворон Метр допомагає об'єднати і пов'язати в одне ціле всі ігри.

Можливо трохи шокують незвичайні назви героїв. Виникає питання: «Чому не використовувати добре відомих героїв знайомих казок?»

По-перше: і Буратіно, і Незнайка, і Баба-Яга являють собою певний тип характеру. Важко уявити злого Буратіно і Добру Бабу-Ягу.

По-друге: все незвичайне і нестандартне завжди цікавить дітей, краще запам'ятовується.

Розвиток психічних процесів. Постійне і поступове ускладнення ігор (по спіралі) дозволяє підтримувати дитячу діяльність в зоні оптимальних труднощів. В кожній грі дитина досягає певного предметного результату.

Ранній творчий розвиток. Ігри створюють умови для прояву творчості, стимулюють розвиток творчих здібностей. Дорослому залишається тільки використати цю природну потребу для поступового залучення дітей до більш складних форм ігрової активності.

Ознайомившись та зацікавившись даною технологією, почали застосовувати її в практичній роботі з дітьми.

З цією метою створили відповідні умови:

- придбали та використовуємо в роботі «2-колірний квадрат», «4-колірний квадрат», «Змійку», «Прозорий квадрат», «Геоконт», «Счетовозік»;
- познайомили дітей з персонажами казок: малюком Гео , павуком Юком, вороном Метром, невидимкою Всюсь;
- створили в групі інтелектуальний ігровий простір «Фіолетовий Ліс» -  сенсомоторну зону, в якій дитина активно спілкується з героями-персонажами.

Використовуючи технологію «Казкові лабіринти гри» спланували такі форми роботи:

- логіко-математичні ігри;
- інтегровані та ігрові заняття;
- спільна ігрова діяльність дітей і дорослих;

Починаючи із найпростішого, запропонували дітям «2-колірний квадрат» і почали заняття  з дітьми 4-5 років.

 «2-колірний квадрат Воскобовича» - гра-головоломка, під час якої діти засвоюють прийоми конструювання геометричних фігур і алгоритми складання предметних форм, розвивається дрібна моторика рук, просторове мислення, творча уява.

Ознайомлюючись з казковими персонажами - мамою Трапецією, татом Прямокутником, дідусем Чотирикутником, діти мандрують з «Чарівним квадратом» по казці, долають разом з ними зовсім не казкові перешкоди, домагаючись успіху.

Ігри з «Казковим квадратом» необхідно включати як частину занять з математики під час ознайомлення з геометричними фігурами, з поняттями «довгий-короткий», орієнтуванням в просторі (верхній, нижній кути, середина), проводили окремі ігрові заняття, використовувати в груповій та підгруповій роботі з дітьми.

Наступним етапом знайомства з іграми є  «4-колірний квадрат», «Змійка».

Граючи з цими іграми діти складають різнокольорові фігури. Клоуни Діон, Дван і Трін пропонують повернути колір геометричним фігурам за схемою та  придумати і скласти свої фігури, дати їм назви.

Під час гри «Прозорий квадрат» малюки знайомляться з еталонами форми і величини, співвідношенням цілого і частини. Звичайні прозорі пластинки з геометричними формами стають «Нетанучими льодинками озера Айс». Мандруючи з малюком Гео, діти перетворюють казкові образи в предметні форми, закріплюють знання про форму, величину предметів, співвідношення цілого і частин.

Застосовуючи ігри В.Воскобовича вдалось створити умови для інтелектуального, творчого розвитку дітей. За результатами моніторингу на кінець року у дітей добре розвинуті сенсорні, пізнавальні здібності, вміння аналізувати, порівнювати, зосереджуватись на виконанні завдань, діти добре знають геометричні фігури, орієнтуються на площині, засвоїли еталони форми та величини.

Ігри на  розвиток вміння орієнтуватися в просторі, називати геометричні фігури та конструювати предметні силуети.

  1. Ознайомлення з «2-х кольоровим квадратом».
  • Казка про квадрат. З чого складається квадрат?
  1. Перетворення великого квадрата в маленький.
  2. Гра-перетворення «Будинок за схемою».
  3. Гра « Що я можу скласти з квадрата»

Ігри на вміння вирішувати логічні завдання та конструювати предметні силуети із геометричних фігур за схемою.

  1. Ознайомлення з грою «Прозорий квадрат».
  • У Малюка Гео є чарівні прозорі льодинки. Він хоче вибрати всі льодинки з квадратами.
  • Вибрати льодинки з трикутниками. Розкласти їх на 2 групи:великі та маленькі.
  1. Гра «Склади за зразком із льодинок та знайди зайву» (мал. №1).
  2. Гра «Склади за зразком» ( мал.№2).
  3. Складання фігур із «2-кольорового квадрата»

Ігри на розвиток вміння порівнювати предмети за кольором і формою, конструювати предмети за схемою.

  1. Гра «Склади будиночок з одного кольору».
  2. Гра «Склади маленький квадрат за схемою».
  3. Казка про семафор. (Які кольори має семафор?)
  4. Гра « Пригадай та склади раніше вивчені фігури».

Висновки. Отже, ігри Воскобовича - не просто приємне проведення часу для дітей. Вони є по-справжньому розвиваючими, при чому розвивають особистість дитини всебічно, в різних напрямках.

Вважаємо за необхідне  навчити дітей засвоювати знання з радістю, вміти ставити розумні запитання і самостійно шукати на них відповідь, бути впевненими в собі та своїй талановитості.

Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А. М. Богуш. – К.: Видавництво – 2012
  2. «Казкові лабіринти гри». Метод.посіб./ В.В.Воскобович. Санкт-Петербург, 2007.
  3. http://klasnaocinka.com.ua/ru/article/intelektualnii-rozvitok-doshkilnikiv-za-pedagogich.html