Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Актуальність та мета роботи в тому, що саме життя диктує переважне використання тих чи інших засобів, форм та методів навчання. Кожен період життя ставить перед педагогами свої цілі та методи їх досягнення. Сучасна концепція освіти полягає у саморозвитку, самовдосконаленні особистості, а для професійних освітніх закладів ще й досягненню професійної компетентності. Таким чином і з’являються нові сучасні технології навчання, як результат пристосування до сучасного життя, яке вносить свої корективи у навчальний процес.
Для здійснення міжпредметних, пізнавальних зв’язків необхідно виявити ці зв’язки в навчальних програмах, встановити їх при плануванні, конкретно реалізувати у навчальному процесі. Але при цьому важливо враховувати їх багаточисельність. Коло міжпредметних зв’язків викладач визначає в кожному конкретному випадку з урахуванням їх хронологічних видів: попередні, супутні (зв’язки між дисциплінами, що вивчаються паралельно), наступні або перспективні.
Для успішного здійснення пізнавальних, міжпредметних зв’язків у кожному конкретному випадку викладач повинен чітко усвідомлювати, з якою метою встановлюється зв’язок і в якій формі це буде зроблено. Зокрема, міжпредметні зв’язки можуть встановлюватись з метою глибшого розуміння навчального матеріалу, систематизації та узагальнення знань, формування у учнів умінь застосовувати знання даної дисципліни під час вивчення інших, формування світоглядних висновків, розвитку інтересу до вивчення дисциплін природничого циклу. У процесі встановлення міждисциплінарних зв’язків на занятті викладач може організувати різні форми роботи. [9].
Розвиваюча функція пізнавальних, міжпредметних зв’язків визначається їх роллю в розвитку системного і творчого мислення учнів, у формуванні їх пізнавальної активності, самостійності і інтересу до пізнання природи і суспільства. Пізнавальні, міжпредметні зв’язки допомагають перебороти предметну інертність мислення і розширюють кругозір учнів.
Види пізнавальних, міжпредметних зв’язків у змісті навчання географії полягають у сукупності функцій зв’язків які реалізуються в процесі навчання тоді, коли вчитель географії здійснює все різноманіття їх видів. Розрізняють зв’язки внутрішньоциклові (зв’язок фізичної географії з природничими, а економічної і соціальної – із суспільними науками) і міжциклові (зв’язки географії з математикою, трудовим навчання та ін.). Види міжпредметних зв’язків діляться на на групи, виходячи із основних компонентів процесу навчання (змісту, методів, форм організації): змістово – інформаційні і організаційно – методичні.
Понятійні пізнавальні зв’язки – це розширення і поглиблення признаків предметних понять і формування понять, спільних для споріднених предметів (загальнопредметних). До загальнопредметних понять в курсах природничого циклу відносяться поняття теорії будови речовин – тіло, речовина, склад, молекула, будова, властивості, а також загальні поняття – явище, процес, енергія та інші. Ці поняття широко використовуються при вивченні різноманітних природних явищ і процесів. При цьому вони поглиблюються, конкретизуються на географічному матеріалі і набувають узагальненого, загальнонаукового характеру.
Використання пізнавальних, міжпредметних зв’язків – одне із найбільш складних методичних завдань вчителя географії. Воно вимагає знань змісту програм і підручників з інших предметів. Реалізація між предметних, пізнавальних зв’язків у практиці навчання передбачає співробітництво вчителя географії з вчителями фізики, хімії, біології, історії, економіки; відвідування відкритих уроків, спільного планування уроків і т. д. [2].
Вчитель географії з врахуванням загально шкільного плану навчально – методичної роботи розробляє індивідуальний план реалізації між предметних, пізнавальних зв’язків в курсах географії. Методика творчої роботи вчителя включає ряд етапів: Вивчення опорних тем і підручників інших предметів, читання додаткової наукової, науково – популярної і методичної літератури; поурочне планування пізнавальних, міжпредметних зв’язків з використанням курсових і тематичних планів; розробка засобів і методичних прийомів реалізації пізнавальних, міжпредметних зв’язків на конкретних уроках; розробка методики підготовки і проведення комплексних форм організації навчання; розробка прийомів контролю і оцінки результатів здійснення між предметних зв’язків в навчанні.
Пізнавальні, міжпредметні зв’язки з біологією та іншими предметами природничого циклу. З вивчення оболонок Землі починається в географії послідовне формування наукової картини світу. Оболонки нашої планети (літосфера, гідросфера, атмосфера, біосфера) тісно взаємодіють одна з одною, і їхня взаємодія формує найбільший природний комплекс нашої планети – географічну оболонку. В процесі їх розвитку в них відбуваються різноманітні фізичні, хімічні, біологічні явища і процеси, тому якісне засвоєння учнями курсу загальної фізичної географії неможливе без використаня міжпредметних зв’язків з курсами природознавства та біології [1, с.34-35].
Наприклад, під час вивчення теми «Гідросфера», можна опиратися на знання учнів, отримані при вивченні природознавства у п’ятому класі. Учням відомо про роль води у природі, кругообіг води, властивості води.
Знання, вміння і навички, отримані в курсі біології допоможуть учням краще зрозуміти основні закономірності географічної оболонки.
Мета використання пізнавальних, міжпредметних зв’язків з з біологією полягає у прищепленні учням почуття відповідальності за збереження різноманіття рослинного і тваринного світу на нашій планеті, розуміння того, що людина і природа повинні співіснувати в гармонії. Значна увага повинна приділятися екологічному вихованню [3, с.84].
Пізнавальні, міжпредметні звязки з математикою. Важливе місце у загальній фізичній географії належить розв’язуванню математичних задач. Так, у шостому класі при вивченні теми «Атмосфера», учням пропонуються такі завдання: визначіть, яка буде температура повітря на вершині гори висотою 1600 м, якщо біля підніжжя вона становить +220С; тиск повітря біля підніжжя гори на висоті 500 м над рівнем моря – 700 мм рт. ст., а на вершині – 620 мм рт. ст. Визначіть абсолютну і відносну висоту вершини гори; визначіть тиск і температуру повітря на вершині г. Говерли, якщо біля підніжжя (на висоті 400 м над рівнем моря) вогни відповідно становлять 730 мм рт. ст. і +180С; скільки часу потрібно мотоциклісту, щоб проїхати відстань між населеними пунктами, якщо вона на карті масштабу 1: 1000 000 становить 10 см, а швидкість мотоцикліста – 60 км/год?; відстань від Тернополя до Києва 480 км. Встановіть масштаби карт, якщо на них ця відстань становить: а) 24 см; б) 8 см; в) 4,8 см.;
Висновок. Проаналізувавши вивчену тему, на основі сучасної концепції освіти, яка полягає у саморозвитку, самовдосконаленні особистості освітніх закладів ще й досягненню професійної компетентності на уроках географії доцільно використовувати міжпредметні зв’язки починаючи з викладання предмету 5 -6 класів та в подальшому вивченні. Кожен навчальний заклад, кожен окремо взятий викладач шукає свій шлях досягнення мети, долаючи ряд найскладніших проблем: недосконалість навчальних програм, їх часта зміна, відсутність демонстраційного матеріалу, приладів та реактивів. Таким чином і з’являються нові сучасні технології навчання, як результат пристосування до сучасного життя, яке вносить свої корективи у навчальний процес. В результаті відбувається поступовий процес реформування та демократизації освіти, що відповідає усім змінам у нашому суспільстві.
Література
- Біда О. Міжпредметні зв’язки природознавчих дисциплін початкової і основної школи. //Біологія і хімія в школі.-2001.-№3.-с.34-35.
- Богданов К.Ю. Физик в гостях у биолога. – М.: Наука. Гл. Ред.. физ.-мат. лит., 1986.- 144с.
- Гадюк Т.В. Біологія. Хімія. Географія.(Інтегровані заняття). – Тернопіль: Підручники і посібники, 1997. – 84с.
- Зверев И.Д., Максимова В.Н. Межпредметные связи в современной школе. М.: Педагогіка, 1981.
- Максимова В.Н., Груздева Н.В. Межпредметные связи в обучении географи, биологии. М.: Просвещение,
- Максимова В. Н. Межпредметные связи в обучении и воспитании учащихся. //Біологія в школе. -1981. №1- с.36-40.
- Несынов Е.П. Живое глазами химика. Киев, наукова думка, 1981. – 148с.
- Павлюченков Є. М. Організація методичної роботи. Харків. Видавнича група «Основа» 2005.
- Фёдорова В.Н., Кирюшкин Д.М. Межпредметные связи. М.: Педагогика, 1979.
- Чухрай Е.С. Молекула, жизнь, организм: Кн.. для внеклас. Чтения. 8 – 10 кл. – М.: Просвещение, 1981. – 160с.
- Шерстнев М.П., Комаров О.С. Химия и биология нуклеиновых кислот: Кн.. для учащихся 10-11 кл. сред. Шк..- М.: Просвещение, 1990. – 1