Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Актуальність даної теми є безсумнівною, оскільки викликана необхідністю впровадження інноваційних підходів під час  розвитку логічного мислення школярів з особливими потребами.

Головною метою Концепції спеціальної освіти осіб з психічними та фізичними вадами в Україні є – «визначити провідні напрямки спеціальної освіти в Україні на найближчі роки та перспективу, створити життєздатну систему безперервного навчання осіб з психофізичними вадами для досягнення ними якомога високих освітніх рівнів, забезпечити можливості постійного духовного та фізичного самовдосконалення особистості,  нормалізації її інтеграції в сучасну систему соціальних відносин» [4].

Мета дослідження: здійснити аналіз особливостей розвитку логічного мислення учнів з особливими потребами;  апробувати на практиці комплекс методів у процесі самопідготовки з основних навчальних предметів початкової школи; обrрунтувати та продемонструвати на прикладах важливе значення розвитку логічного мислення для дітей з особливими потребами.

Завдання дослідження: опрацювати літературу з теми; визначити сутність і специфіку розвитку мислення учнів з особливими потребами; ознайомитись з інтерактивними технологіями у розвитку логічного мислення школярів.

Згідно з новим Державним стандартом початкової загальної освіти, метою освітньої галузі  "Математика" є формування предметної математичної і ключових компетентностей, необхідних для самореалізації учнів у швидкозмінному світі. Для досягнення зазначеної  мети передбачається формування: цілісного сприйняття світу,  розуміння ролі математики у пізнанні дійсності; готовності до розпізнавання проблем, які розв'язуються із застосуванням математичних методів, здатності розв'язувати сюжетні задачі, логічно міркувати, обґрунтовувати свої дії та дії за алгоритмом; вміння користуватися математичною термінологією, знаковою і графічною інформацією; орієнтуватися на площині та у просторі; застосовувати обчислювальні навички у практичних ситуаціях і розуміти сутність процесу вимірювання величин; інтересу до вивчення математики, творчого підходу та емоційно – ціннісного ставлення  до виконання  математичних завдань; уміння навчатися [2].

У формуванні ключових компетентностей допомагають інтерактивні технології. Учні повинні розв’язувати задачі, які спонукають думати, зіставляти різні методи; сприяють розвитку мислення (творчого, критичного) і застосуванню різних способів вираження думки; інтуїції – здатності передбачати результат і знаходити шлях до розв’язання; знаходити їм практичне застосування.

В процесі розвитку логічного мислення школярів з особливими потребами важливим є навчити дітей робити нехай і маленькі, але власні відкриття. Корисним є не  результат вирішення завдань, а  сам процес - з думками, помилками, міркуваннями (хоч і не завжди правильними чи логічними). Адже це в кінцевому етапі може призвести до особистих перемог учнів, що є надзвичайно важливим для дітей з особливими потребами.

Діти з обмеженими можливостями часто не можуть пояснити певний факт чи явище через недостатню кількість знань. Тому їх потрібно зацікавити і спонукати до пізнавальної діяльності нестандартними завданнями, оригінальними запитаннями. І, коли учні усвідомлять, що самостійно знайшли відповідь навіть на найпростіше запитання, вони відчують радість своїх досягнень і бажання дізнаватися щось нове.

Логічні прийоми мислення – це перший компонент пізнавальної діяльності учня. Формуючи у дітей уявлення, поняття, уміння і навички, вчитель постійно звертається до логічних прийомів мислення. Однак, логічне мислення не можна сформувати за допомогою будь-якого одного прийому: усі прийоми пов’язані між собою внутрішньою логікою, тому можуть бути сформовані в певній послідовності [1].

Якщо ця робота проводиться систематино і ціленаправлено, то результат не примусить довго чекати (але для кожного учня він залежить від індивідуальних можливостей). Адже для дітей з особливими потребами розвиток логічного мислення є складним процесом, який вимагає значних зусиль не тільки збоку вчителя, а й самого учня.

Проаналізувавши  рівень навчальних досягнень протягом трьох років, можна зробити висновки про незначні успіхи школярів з особливими потребами. Але навіть невеликі досягнення  дітей цієї категорії важливі для їх подальшого розвитку. Інтерактивні технології у розвитку логічного мислення учнів мають велике значення. Систематичне та доцільне використання завдань з логічним навантаженням під час кожного уроку допоможе досягти позитивних результатів. Враховуючи специфіку мислення дітей з обмеженими можливостями, вчителю та учню потрібно докласти чимало зусиль для цього. Не потрібно зупинятися при найменших труднощах, а наполегливо і систематично працювати над підвищенням результативності роботи та рівня знань учнів. Адже відомо, що «сучасний урок – твір мистецтва, де педагог уміло використовує всі можливості для розвитку особистості учня»

Розвиток логічного мислення у дітей з обмеженими можливостями – одне із найскладніших та найважливіших завдань початкового навчання. Адже вміння логічно мислити – необхідна умова успішного засвоєння навчального матеріалу. Аналіз рівня розвитку мислення учнів з особливими потребами засвідчив, що у таких дітей цей процес вимагає особливої уваги. Завдання з логічним навантаженням викликають у них значні труднощі. Це свідчить про низький рівень мислення. Для розвитку логічного мислення особливих дітей необхідно:використовувати матеріал, який сприяє максимальній активізації пізнавальної активності учнів і попереджає стомлюваність;чергувати розумову і практичну діяльність;застосовувати чітко систематизований, цікавий, яскравий наочний матеріал з багатьма практичними прийомами;відпрацьовувати вміння учнів діяти самостійно і не боятися брати на себе відповідальність за прийняте рішення; підтримувати, заохочувати ініціативу для підвищення самооцінки школяра та впевненості в собі;багаторазово повторювати інформацію, яка повинна бути виражена в доступній формі;застосовувати індивідуальний підхід в навчально-виховному процесі.

Успішність та ефективність формування та розвитку логічного мислення учнів з особливими потребами залежать від форм та методів організації освітнього процесу.  Від  активності школяра, його бажання і вміння вчитися, вміння  міркувати, обґрунтовувати свої думки, спілкуватися з вчителем, з учнями класу залежить успіх у навчанні та рівень розвитку логічного мислення. Важливими є доступні форми викладу матеріалу, повторюваність, предметно-наочний характер навчання, розвиток стимулів, мотивації та інтересу. Неабияку роль відіграє оптимістично-підтримуючий аспект відносин. Розвиток логічного мислення особливих дітей значною мірою залежить від того, на скільки враховуються і реалізуються індивідуальні можливості дитини.

Отже, систематичне і доцільне використання завдань з  логічним навантаженням  допоможе досягти стійких та позитивних результатів. Учні, в міру своїх можливостей, будуть здатні аналізувати, співставляти, оцінювати, синтезувати, співпрацювати в парі чи групі. Це допоможе дітям з особливими потребами пізнати задоволення від власного успіху.

Література

  1. Богданович М. В. Розвиток учнів з особливими потребами. Матеріали Всеукраїнських педагогічних читань / упор. Н. П. Листопад, О.В.Онопрієнко. –  Тернопіль. Навчальна книга, 2012. – 80 с.
  2. Інтерактивні технології навчання: теорія, практика, досвід: метод. посіб. Авт.- уклад.: О. Пометун, Л. Пироженко. – К.: А.П.Н.; 2002, – 136 с.
  3. Концепція спеціальної освіти осіб з психічними та фізичними вадами в Україні [Електронний ресурс]: http://uchni.com.ua/pravo/10662/index.html