Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

У наш час гостро стоїть питання виховання та соціалізації особистості, яка може самостійно орієнтуватись у дійсності, вміє знаходити нестандартні рішення на основі критичного ставлення до здобутої інформації, і тому проблема соціалізації та розвитку творчих здібностей дітей старшого шкільного віку набуває особливого значення, бо саме підлітковий вік має безліч можливостей для їх розвитку.

У педагогіці все більшого значення набуває питання створення освітнього середовища, яке найбільш повно задовольнило б потреби особистісного розвитку учасників освітнього процесу.

Нині, на початку ХХІ ст., розвиток і світогляд учнів зазнав великих змін. Порівняно з попередніми десятиріччями сучасна молодь стає більш розкутою та самостійною, починає швидше адаптуватися до вимог суспільства. Це говорить про те, що змінились  життєві пріоритети сучасних учнів. Атмосфера, що панує у Криворізькому обласному ліцеї-інтернаті для сільської молоді, якнайкраще сприяє розкриттю особистісних якостей учнів, формує креативність, розвиває обдарування та лідерські якості, сприяє безперервному процесу соціалізації учнів.

Винятковість ліцею полягає в тому, що це заклад інтернатного типу. Тут живуть і навчаються старшокласники – юнаки та дівчата – з усіє Дніпропетровщини, які знаходяться за один крок від дорослого, самостійного життя.

Мистецтво педагогічного забезпечення діяльності учнівського самоврядування має ту особливість, що дитяче самоврядування багаторазово винагороджує й учня, і вчителя, фокусується на майбутніх можливостях, а не на минулих помилках. Забезпечувати діяльність учнівського самоврядування – це  завжди пам’ятати про те, що суб’єктом самоврядування є сама особистість школяра, що зростає, пізнає, виховується, соціалізується і розвивається.

Саме для того, щоб збагнути нову «роль», звикнути до неї, усі учні Криворізького обласного ліцею-інтернату для сільської молоді є членами дитячого творчого об’єднання «Колос». Діяльність даного об’єднання  залежить від запитів та інтересів учнів, традицій ліцейського братства, можливостей педагогічного колективу. Тут панує взаємоповага, готовність допомогти, підказати. Діти і дорослі у ліцеї керуються таким принципом: співпраця на рівних. Основна мета ліцейського самоврядування полягає в тому, щоб через розвиток соціальної активності учнів виховувати в них почуття власної гідності.

Структура дитячого творчого об’єднання «КОЛОС»  гнучка, варіативна, має двоступеневу структуру – загальноліцейську і класну, з чітким взаємозв’язком органів учнівського самоврядування класів із загальноліцейськими. 

Керівним органом управління дитячого творчого об’єднання «Колос» є Президент ліцею та Кабінет Міністрів ліцею, очолюваний Прем’єр-міністром ліцею.

З метою демократизації ліцейського життя, розвитку  лідерських комунікативних якостей особистості, подолання вад особистісного розвитку школярів, сприянню успішної соціалізації ліцеїстів щоосені у Криворізькому обласному ліцеї стартує проект «Вибори Президента ліцею». Він включає в себе 3 етапи:

  1. Реєстрація кандидатів у Президенти ліцею, старт агітаційної кампанії;
  2. Гра «Дебати»;
  3. Вибори Президента ліцею шляхом анонімного голосування.

Гра «Дебати» ставить на меті:

  • навчити ліцеїстів планувати і втілювати у життя власні творчі проекти;
  • розкрити організаторські та творчі здібності кандидатів у Президенти ліцею;
  • виховати в учнів активну життєву позицію, підготувати їх до дійової участі в демократичному управлінні суспільством;
  • виховати почуття відповідальності за свої вчинки, толерантне ставлення до опонентів.

Ця форма роботи з лідерським активом надзвичайно важлива, адже є першою важливою сходинкою, яка дає змогу навчитися жити в умовах демократії, виробити в себе навички активної участі в діяльності своєї організації, у вирішенні питань, які мають колективне, громадське значення.

Принцип партнерства учнів та учителів, про який зазначалося вище,  є особливо визначальним для здійснення позаурочних видів діяльності: організація та проведення загальноліцейських свят, робота у гуртках та клубах, проведення туристичних злетів.   Важливим для проведення цих заходів є усвідомлення учнями того, що не вчителі роблять це за них, а вони самі  є ініціаторами, керівниками та виконавцями власних проектів. А вчителі у цій ситуації скоріш виступають у ролі координаторів.

Прояв лідерських якостей, розкриття талантів та обдарувань, задоволення потреб приймати і бути відповідальними за самостійно обрані  рішення – це завдання, що стоять перед органами учнівського самоврядування у Криворізькому обласному ліцеї.

Участь учнів у діяльності органів учнівського самоврядування відповідно до своїх інтересів і потреб, вияв максимальної самостійності у плануванні і виконанні обраної справи, постійне послідовне ускладнення видів суспільної діяльності – все це стимулює громадянську активність особистості, дозволяє успішно соціалізуватися їй у межах свого навчального закладу, допомагає визначити для себе цілі й завдання подальшого розвитку.

Залучення дитини до активної участі в житті ліцею дозволяє забезпечити виховання особистості, яка здатна включитись в демократичні процеси, вміє самостійно проектувати власне життя, визначати його стратегію відповідно до особистих уявлень про навколишнє середовище та способи взаємодії між ними.

Педагогічний колектив у Криворізькому обласному ліцеї здійснює консультативно-педагогічне керівництво органів учнівського самоврядування обох рівнів. Роботу ліцейських міністерств координують педагоги-радники. Педагогічний колектив надає допомогу ліцеїстам у згуртованості учнівського колективу, розвитку активної життєвої позиції та ініціативи учнів, у розвитку їх творчих здібностей. Класні керівники координують роботу класного самоврядування, надають рекомендації щодо покращення роботи, допомагають при плануванні, організації та підготовці виховних заходів та у вирішенні питань, які стосуються навчання та виховання учнівського колективу.

Залучення ліцеїстів як у ліцейську, так і у класну структуру самоврядування дозволяє забезпечити виховання особистості, яка здатна включитись в демократичні процеси, вміє самостійно проектувати власне життя, визначати його стратегію відповідно до особистих уявлень про навколишнє середовище та способи взаємодії між ними.

А потрібно виховувати соціально активну молодь, щоб розвивати в учнів почуття власної гідності, відповідальності, толерантності та конструктивності мислення, поваги до власної та чужої праці, оптимізму, гуманізму, здатності до самоаналізу і самовиховання.

Дитяче самоврядування є конкретним видом діяльності школярів. Відповідаючи за окремі розділи роботи свого колективу, діти організовують своїх товаришів на виконання завдань, беруть участь у плануванні, контролюють і перевіряють один одного. Хоч би які функції виконував активіст, його треба навчити самостійно мислити, аналізувати й оцінювати конкретну ситуацію з громадянських позицій, приймати розумне рішення.

Треба зауважити, що активність учнів у позаурочній діяльності найчастіше відбувається паралельно з активною позицією учнів у навчанні.

Лідери учнівського самоврядування, старости класів, громадські діячі найчастіше прагнуть реалізувати себе у багатьох сферах як ліцейського життя, так і поза його межами. Таким чином, активна участь у роботі дитячого творчого об’єднання «Колос» охоплює усі сфери, в яких розгортається процес соціалізації ліцеїстів, і створює необхідні умови для його безперервного розвитку.

Література

  1. Аніщенко А. П. Педагогічні умови соціалізації старшокласників у територіальній громаді: Автореферат дис. канд. пед. наук: 13.00.05 / Луганський нац. пед. ун-т ім. Т. Шевченка. – Л., 2010.
  2. Гуманізація навчально-виховного процесу: збірник наукових праць – За заг. ред. проф. В. І. Сипченка: Слов’янськ: — СДПУ, 2010. —247 с. (З матеріалів статті автора).
  3. Козубенко Т. М. Організація учнівського самоврядування // Виховна робота в школі. – 2008. – №11. – С. 5-19.

ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСИ

- http://www.library.kherson.ua/socialisation/socializacija_1_etap.pdf
- http://metodportal.net/node/15262
-https://infourok.ru/uchnivske-samovryaduvannya-v-procesi-socializacii-uchnivskoi-molodi-1193119.html