Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя, світогляд, розумовий розвиток,
міцність знань , віра у свої сили…
В.О.Сухомлинський.
Здоров’я – це все, а всі інші блага людини без здоров’я – ніщо. Цей вислів дає можливість зрозуміти, що здоров’я є основною складовою життя людини.
Країна та батьки довірили нам найдорожче – дітей. Виростити їх міцними, загартованими, бадьорими , з раннього віку долучити до прекрасного світу гармонії , сили й краси, піклування про зміцнення їхнього здоров’я – є одним із найважливіших посадових і громадських обов’язків педагогів. Для реалізації цього завдання особливо важливо сформувати у дитини відповідальне ставлення до власного здоров’я та знання про нього, оздоровчі уподобання, інтереси, потреби та життєві звички.
Ясла-садок – це місце, де дитина проводить значну частину часу. Тому саме він має великі можливості у здійсненні ряду заходів із питань збереження здоров'я. Спільна робота педагогічних працівників, батьків і громади допомагає успішно вирішувати задачі фізичного виховання і формування позитивної мотивації до здорового способу життя.
Саме з цією метою презентуємо роботу Херсонського ясла-садка №28 Херсонської міської ради – «Школи сприяння здоров’ю», адже загартування та оздоровлення дитячого організму різноманітними видами водних ресурсів – одне з наших приорітетних завдань.
Творчий, ініціативний, досвідчений педагогічний колектив злагоджено працює над вирішенням поставлених проблем та завдань, досягаючи вагомих успіхів у вихованні підростаючого покоління. Комфортним перебуванням дітей в яслах-садку опікуються 16 вихователів, інструктор з фізичної культури, два музичних керівника, сестра медична старша та сестра медична басейну, а також ще 26 чоловік обслуговуючого персоналу. Упродовж усіх років існування ясла-садок очолює турботлива та професійна людина – Пелих Наталія Олексіївна. Освітньою роботою керує досвідчений вихователь-методист Пасечнюк Тетяна Дмитрівна.
Ясла-садок понад 20 років поглиблено працює за фізкультурно-оздоровчим напрямком, є опорним садком з теми «Шляхи оновлення роботи з фізичного виховання та оздоровлення дітей», ділиться досвідом своєї роботи, дає майстер-класи, показує практичні заняття для молодих вихователів міста, слухачів курсів підвищення кваліфікації при Херсонській Академії неперервної освіти та батьків. Дев’ятий рік ми працюємо як «Ясла-садок – Школа сприяння здоров’ю», в якій створена власна система оздоровлення, основниими складовими якої є забезпечення належного фізичного розвитку, надання знань про засоби збереження та зміцнення свого здоров'я, комплексне використання ефективних методів фізкультурно-оздоровчої, оздоровчо-профілактичної, методичної роботи.
Основні напрямки «Школи сприяння здоров’ю»: зміцнення здоров’я дітей, формування у них морально-вольових та фізичних якостей; впровадження інноваційних методик з фізичного виховання; використання нетрадиційних форм роботи, диференційний підхід до загартування дітей раннього віку; використання занять з плавання для оздоровлення, формування життєво важливих рухливих умінь і навичок дітей, розвиток їх фізичних здібностей, якісної фізичної підготовки до школи.
Завдання «Школи сприяння здоров’ю»: створення умов для охорони та зміцнення здоров'я дітей; формування у дітей потреб дотримувтися здорового спорсобу життя; забезпечення повноцінного фізичного розвитку дітей шляхом інтеграції здоров’язбережувальних технологій з різними видами дитячої діяльності; оволодіння дитиною основними рухами, базовими вміннями та навичками у різних іграх та вправах; розвиток фізичних якостей дитини і рухових здібностей, швидкістю реакції, спритністю, гнучкістю, силою, витривалістю.
Для реалізації завдань формування у дошкільників здорового способу життя педагоги закладу створили розвивальне середовище, мета якого створення необхідних умов для високоякісного проведення різноманітних фізкультурних заходів з достатньою кількістю фізкультурно-ігрового інвентаря для спортивних ігор та завдань з фізкультурно-спортивного змісту, а також заняття плаванням у цікавій ігровій формі.
Модель «Ясла-садок – Школа сприяння здоров’ю» втілюється в освітній процес через такі центри:
- фізкультурно-оздоровчі центри (фізкультурна зала, басейн);
- спортивні міні-ценри( групові);
- центри «Пісочно - водної релаксації» (групові);
- центри «Пошуково-дослідницької діяльності» (групові);
- міні- музей води «Вода знайома й загадкова».
Фізкультурна зала оснащена технічними засобами навчання, великогабаритним стаціонарним обладнанням, достатньою кількістю фізкультурно-ігрового інвентаря, атрибутів для рухливих ігор.
Басейн обладнано спеціальним інвентарем для безпеки занять з плавання, а також іграшками для навчання елементів плавання.
На спортивному майданчику ясел-садка є все необхідне обладнання для проведення занять з фізкультури на повітрі.
На кожному груповому майданчику є малі форми для активної рухової діяльності: колоди, перекладини, драбинки , кільця-мішені; ігрове обладнання для розвитку рухових здібностей: паровозики, будиночки, машини, човники.
У групових кімнатах облаштовані спортивні міні-центри, головною метою яких є: доступність фізкультурного обладнання, формування у дошкільників постійного інтересу до систематичних занять фізкультурою. Вони оснащені інвентарем для самостійної рухової діяльності дітей: масажні килимки, роликові тренажери для ніг, доріжки «здоров'я» для ходіння по нерівній поверхні (пробки, галька, шишки, пісок, канати), м'ячі різних розмірів, м'ячі хіп-хопс, скакалки, дартс, кеглі, дидактичні спортивні ігри, інвентар для спортивних ігор.
У групах раннього віку є обладнання для розвитку рухової активності дітей: гойдалки, гірка, тренажери, доріжки «здоров'я», обладнання для підлазання.
Робота закладу здійснюється відповідно до Закону України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Положення про дошкільний навчальний заклад; Організації фізкультурно-оздоровчої роботи в ДНЗ (інструктивно-методичні рекомендації №1/9-438 від 27.08.2004 р.); «Положення про організацію фізичного виховання і масового спорту в дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах України» № 458, від 02.08.2006 р., Наказу МОН України від 07.10.2003 року №903/822. «Про систему організації фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи в дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладах»,освітньоюї програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина», програми розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», парціальної програми «Малючок-здоров’ячок», Додаткової парціальної програми спецкурсу з навчання плаванню дошкільників «Казкове плавання» і власної Конценції, в якій розкриваються основні поняття, що визначають характер діяльності ясел-садка. Розроблені послідовні педагогічні завдання щодо формування здорової дитини шляхом використання різноманітних форм оздоровлення водою.
Навряд чи знайдеться дитина, яка б не любила грати з водою – бризкатися, переливати воду з ємкості в ємкість, запускати кораблики.
У яслах-садку функціонує стаціонарний басейн, що дає можливість забезпечити вихованцям цікаві й ефективні заняття в басейні. З моменту його відкриття, ми впровадили такі методи і форми навчання які органічно вплелися в освітній процес закладу. Наші діти з великим задоволенням відвідують заняття в басейні, які мають оздоровчу спрямованість та акцентуються на індивідуальному підході до кожної дитини.
Приміщення басейну обладнане сучасною вентиляцією, осушувачем повітря та електричним нагрівачем води, достатньо освітлене, чисте. У ньому дотримується належний температурний режим.
У перелік обладнання для занять входять: мотузки; рятувальні засоби: надувні круги, жилети, нарукавники, дошки для плавання маленькі та великі, пояси для плавання; гумові іграшки: іграшкові човники, м’ячі, обручі, палиці, прапорці, нудли, ласти, окуляри та маски для занурення; атрибути для рухливих ігор.
Заняття в басейні проводяться упродовж року, двічі на тиждень. Навчати дітей плавати починаємо з молодшої групи. Розклад занять складено так, щоб діти усіх вікових груп відвідували басейн двічі на тиждень. У ці дні не плануються фізкультурні заняття та заняття фізичними вправами під час денних прогулянок.
Ефективність навчання дітей плавання залежить від того, наскільки воно цікаво для малят. Ми впевнені, що в основі навчання плаванню дітей дошкільного віку мають бути ігрові методи та прийоми – найдоступніші та найцікавіші для малечі, а також постійний пошук нових, нетрадиційних і цікавих методів та засобів навчання. [9]
У яслах-садку однією з традиційних форм організації активного відпочинку дітей є проведення свят і розваг на воді. Свято – це поєднання в собі підсумкового та ігрового заняття.
Свята та розваги на воді проводяться один-два рази на рік, у другу половину дня. (Це зручніше для батьків, яких ми обов’язково запрошуємо).
Участь у святах і розвагах допомагає дітям глибше усвідомити значення систематичних вправ у плаванні для досягнення бажаних результатів, формує їхній інтерес до регулярних занять плаванням.
Щомісяця у закладі проводяться «Дні Здоров’я», під час яких діти всіх вікових груп беруть участь у розвагах на воді. До них педагоги готуються заздалегідь: ретельно підбирають цікаві, веселі естафети, ігри, готують необхідні атрибути, а також призи, медалі, подаруночки всім учасникам. У розвагах діти обов’язково показують уміння та навички, якими вони оволоділи за минулий місяць.
Тематика розваг дуже різноманітна: «Плавай з нами, плавай як ми», «Блакитні доріжки», «В акваріумі» тощо. Під час дозвілля проводяться різні веселі ігри, естафети, атракціони. Наприкінці навчального року в старшій групі проводиться свято «Посвячення в плавці». Крім вихователів і вихованців на нього запрошуються батьки. Діти мають можливість продемонструвати свої вміння з плавання. Хто навчився плавати, отримує «Посвідчення плавця». Також організовуються змагання найкращих плавців. Діти отримують медалі та грамоти.
Цікаво у садочку проходять свята Нептуна, які також стали традиційнми. У них беруть активну участь усі педагоги. Готують сценарії, костюми, прикрашають басейн, організовують музичний супровід. І діти, і дорослі стають активними учасниками театралізованого дійства, в якому естафети, ігри та змагання спрямовані насамперед на створення у дітей радісного, піднесеного настрою.
Широко використовують наші педагоги і загартовуючі процедури. Основні фактори загартовування – природні та доступні: “Сонце, Повітря і Вода“.
Водні процедури: загартовувальні водні процедури привчають дітей використовувати в гігієнічних цілях прохолодну воду (спочатку +33, +28С, а потімхолоднішу). Полоскання горла: досить ефективна процедура місцевого загартовування. Малюки полоскання ротової порожнини та горла проводять водою кімнатної температури після кожного прийому їжі. Вихователі привчають дітей полоскати рот починають з трьох років, з чотирьох – учать полоскати горло.
Вологе обтирання тіла: діти від двох років і більше здійснюють індивідуальною рукавичкою або рушничком щодня після денного сну. Розширене умивання. Діти вмиваються прохолодною водою з-під крана. При цьому поступово розширюють площу впливу води.
Ходіння по вологих килимках, насичених розчином морської солі, йоду, відварами лікарських рослин здійснюють наші діти після денного сну.
Ходіння босоніж по росяній траві, землі, вологому піску, калюжах (улітку). Навесні та влітку корисно до 5 хвилин прогуляти дітей під мокрими після дощу деревами, взимку – під засніженими.
Топтання у воді проводиться після денного сну у воді кімнатної температури.
Купання дітей влітку проводимо у групових душових зонах, басейні після прогулянки.
Плескання у виносних басейнах організовується з підгрупами дітей у літній період на вулиці (у надувних басейнах).
“Штучний дощ” і “водяні бризкалки з пляшок” використовують на прогулянці влітку в дуже спекотні дні під час розваг з водою.
Сніг. Узимку доцільно проводити розтирання долонь чистим снігом (30-60 с), з подальшим просушуванням та зігріванням їх у рукавичках. [4]
У кожній віковій групі ясел-садка оформлені центри «Водно-пісочної релаксації», які допомагають педагогам у вирішенні однієї з найважливіших завдань у розвитку дитини. Мова йде про самодіяльну гру-експериментування з різними підходящими для цього предметами й природними матеріалами.
Організовуючи ігри з водою і піском педагоги не тільки знайомлять дітей із властивостями різних предметів і матеріалів, але й закріплюють елементарні поняття про форму, величину, колір предметів, розвивають дрібну моторику дитини. Ігри з водою викликають позитивні емоції, сприяють внутрішній розкутості малюка. Воду можна переливати з долоньки в долоньку, із ємкості в ємкість, а в пісок можна закопувати різні предмети й відкопувати їх, будувати гірки, доріжки, а потім руйнувати й знову будувати.
Значну роль в освітньому процесі ясел-садка відіграють групові центри «Пошуково-дослідницької діяльності».
Пошуково-дослідницька діяльність сприяє створенню активної пізнавальної діяльності в дітей, збагачує, урізноманітнює педагогічний процес; її елементи органічно переплітаються з іншими видами дитячої діяльності. Спираючись на базові завдання дітей з різних ліній розвитку, пошуково-дослідницька діяльність поглиблює весь процес розвитку дитини, формує системні та глибокі знання про навколишній світ.
Для реалізації поставлених завдань в екологічній кімнаті гуртка «У гармонії з природою» створена спеціальна лабораторія. Творчою групою педагогів розроблена програма пізнавального розвитку дошкільників у пошуково-дослідницькій діяльності відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти України.
Дуже важливо, щоб діти брали участь у процесі дослідження природи оскільки ті вміння, які вони розвинуть у собі, будуть переноситися в інші навчальні дисципліни й стануть у нагоді впродовж усього життя. До цих вмінь належать спостереження, порівняння, опис, передбачення, повідомлення, класифікація та вимірювання.
Використання музейної педагогіки в яслах-садку започатковано ще з 2000 року. Педагоги ясел-садка часто замислювалися над тим, як ознайомити дошкільнят з абеткою загальнолюдської культури, як домогтися, щоб у дитини виникла потреба бути доброю, чуйною, як розкрити її особистий потенціал. Творчий пошук привів нас до музейної педагогіки, засобами якої можна ефективно розв’язувати ці завдання.
Чудовим рішенням колективу було створення в різних вікових групах таких міні-музеїв: «Майстерня народних умільців», «Бабусина скриня», «Порцелянова лялька», «Комахи», «Лялька-мотанка», «Кіндер-сюрприз», «Василя Сухомлинського». Саме вони дали змогу зробити музей звичним і привабливим для дітей, адже малюки самі брали участь у їх облаштуванні, шукали, упорядковували та виготовляли експонати, а головне – відкривали для себе красу рідної землі, її славного минулого. Такі музеї, створені спільними зусиллями педагогів, дітей та батьків, якнайкраще спонукали малюків берегти культурну спадщину і природні багатства рідного краю. Це надзвичайно цікава та корисна для дітей навчальна дисципліна.
А перлиною нашої музейної педагогіки став міні-музей «Вода знайома й загадкова». Адже наше рідне місто Херсон і Херсонська область розташовані на річці Дніпро та узбережжі Чорного та Азовського морів, мають славетні морські традиції, а загартування та оздоровлення дитячого організму різноманітними видами водних ресурсів – одне з наших пріоритетних завдань. Інтерес до води у маленьких херсонців пробуджується з раннього дитинства. Аби задовольнити його, а також формувати емоційно-ціннісне , бережне ставлення до природи ми створили на базі закладу міні-музей: «Вода знайома й загадкова».
Мета музею: Розширювати уявлення дітей про воду як матеріальне середовище для життя; вчити розрізняти її стани – рідкий, твердий, газоподібний; давати уявлення про те, якою буває вода – чистою, прозорою, брудною, холодною, теплою тощо. Формувати бережне ставлення до води, вчити цінувати її, економно використовувати, а також формувати емоційно-ціннісне, бережне ставлення до природи.
Наш музей складається з таких розділів: 1. Що таке вода? 2. Це цікаво знати. 3. Як вода працює на людину. 4. Ігротека, досліди з водою. 5. Поштова скринька.
У розділі «Що таке вода?» знайомимо дітей з цим природним об’єктом. Розповідаємо, що вода – дорогоцінний дар природи, який забезпечує життя на Землі. За допомогою кольорових ілюстрацій знайомимо дітей з мешканцями водоймищ – морів, озер, болот, річок. Невеличкий штучний водоспад дозволяє послухати спокійне дзюркотіння води, порелаксувати.
У розділі «Це цікаво знати» зібрали цікаву інформацію про воду: про те, як вона з’явилася на планеті, про мешканців нашої планети, яким вода потрібна кожного дня і про тих, хто багато часу може обходитися без неї.
У розділі «Як вода працює на людину» розповідається, яку користь приносить вода. Наприклад, воду використовують на заводах і фабриках, у сільському господарстві. Без води не обходиться будь-яке будівництво. На річках будують ГЕС, які виробляють електричний струм. По річках, морях, океанах плавають кораблі, які перевозять людей, ловлять рибу, необхідну для харчування людини. Біля води – найкращі місця для відпочинку. Вода загартовує людину. Використання води з кожним роком зростає. Прісної води на Землі мало, тому її треба цінувати й берегти.
У четвертому розділі « Ігротека, досліди з водою» зібрані розвивальні та дидактичні ігри, в яких діти можуть закріпити свої уявлення про воду, а також створені умови для організації та проведення дослідницької діяльності.
Останній розділ нашого музею «Поштова скринька» складається зі скриньки, куди діти та батьки можуть покласти свої запитання. [11]
Кожний вихователь знає, як складно враховувати потреби й інтереси кожного вихованця, працюючи в групі, що налічує двадцять і більше різних за темпераментом і рівнем розвитку дітей. Одним зі шляхів реалізації індивідуального підходу на практиці є залучення дошкільників до гурткової роботи. Це дає змогу своєчасно і найповніше розкрити природний потенціал кожної маленької особистості на основі їх власних потреб, інтересів, нахилів.
У яслах-садку достатня увага приділяється студійно-гуртковій роботі, що дає змогу організувати пошукову, експериментальну, креативну діяльність дітей. Охоплено гуртковою роботою 62% дітей. У закладі фукціонують наступні гуртки та секції:
- «Гармонія руху» – гурток спортивного танцю, основним направленням якого є заняття на степ-платформах. Гуртківці виступають на міських спортивних святах, з показовити виступами перед батьками.
- «Олімпійський резерв» – спортивно-оздоровчий гурток з фізичного виховання. Команда гуртківців приймає участь у міській спартакіаді «Крок до олімпу», займає призові місця, нагороджується грамотами. При вступі до школи ці діти продовжують активно займатися спортом.
- «Дельфінятко» – гурток з синхронного плавання. Щорічно вихованці гуртка виступають з показовими виступами на Днях відкритих дверей, Днях здоров’я. Після випуску з ясел-садка вихованці продовжують займатися плаванням у Херсонській дитячо-юнацькій спортивній школі № 6, з якою ми працюємо у тісній взаємодії.
- «У гармонії з природою» – гурток з екологічного виховання. У дітей виховується бажання дбайливого ставлення до свого здоров’я, розуміння важливості природних ресурсів у житті людини, економне ставлення до природних ресурсів, розуміння цінності природи, правильна поведінка в природі; розширюються знання про природу рідного краю.
- «Розумні рученята» – гурток з художньої праці. Заняття гуртка покликані стимулювати у дітей творчі здібності, прилучати дітей до краси і гармонії, до світу мистецтва, пробудити її творчі сили і бажання займатися різними видами художньої праці. Збагачують знання про властивості різних матеріалів, формування корисних практичних навичок. Основними напрямками роботи гуртка є флористика, аплікація, пластилінографія, виготовлення ляльки-мотанки.
- «Спритний м’яч» – гурток з водного-поло. Во́дне по́ло(команднаспортивна гра у воді, в процесі якої учасники двох команд прагнуть закинути м'яча у ворота суперника і не пропустити у свої.
Діти вчаться узгоджувати свої дії з діями товаришів і найбільш ефективно використовувати особисті можливості на користь команди. Гра з м’ячем є ефективним засобом розвитку спритності, в тому числі, ручної. Цікаво, що у цю гру, залюбки, грають і дівчата.
- «Little learners» – гурток з англійської мови. Програма гуртка спрямована на формування у дітей базових навичок і вмінь, необхідних для подальшого розвитку комунікативної компетенції в початковій школі, підґрунтям для якої є комунікативні уміння, сформовані на основі знань і навичок про навколишній світ, природу та людину. Основним принципом навчання іноземної мови на початковому етапі є принцип усної основи, що зумовлює засвоєння навчального матеріалу в усній мові (говоріння та аудіювання). Це обумовлено психологічними особливостями дітей даної вікової категорії (легко засвоюють лексичний матеріал, відтворюють звуки, вимову та інтонаційний малюнок). [10]
Педагогічний колектив упроваджує в роботу з дітьми такі інноваційні та нетрадиційні технології та програми: малювання на воді за методикою «Ебру»; кольоро-, аромо-, квітко терапія; ар- терапія – малювання на склі та харчовій плівці; сольова анімація; степ-аеробіка; пісочна терапія; програму з фізичного виховання О.Аксьонової «Школа розумного руху»; авторська програма Л.Шульги «Барвиста радість»; елементи авторської програми з фізичного виховання М.Єфименко «Театр фізичного виховання».
Мистецтво малювання на воді за методикою «Ебру».
Нашим вихованцям надзвичайно подобається малювати на воді. Це чудове заняття дає їм змогу потрапити у справжній казкововий світ фантазій. До того ж малювання на воді має виражену терапевтичну дію – заспокоює, зосереджує дошкільників. Методика малювання на воді «Ебру» – нескладна, утім, вона потребує обережності, охайності та терпіння. Виконані у цій техніці малюнки виходять яскравими, непередбачуваними, вишуканими, а головне – неповторними.
Заняття з використанням кольоро-, аромо-, квітко терапії
Природотерапія передбачає вплив природних чинників на чуттєву і емоційну сфери психіки дітей.
Арт-терапія – малювання на склі – не лише оригінальний засіб розвитку творчих здібностей малят, формування у них художнього мислення, а й ефективний вид арт-терапії. Одночасно, створюючи зображення по різні боки скла, малюки вчаться бачити світ у його багатомірності й мінливості, розуміти закони взаємозалежності, а також налагоджувати контакти, спільно працювати, виражати себе і при цьому цінувати самовираження іншого ..
Малюють дітки пальчиками, долоньками, кулачками, стоячи по обидва боки скла. У своїх роботах юні художники намагаються передати своє сприйняття світу, емоційний стан, настрій тощо. [6]
Степ – аеробіка – це тренування, в основу якого покладено різні способи спуску та підйому на степ-платформах. Під час занять на степ-платформах покращується вентиляція легенів, поступово формуються навички правильного дихання під час рухів.
Сольова анімація. Сольова анімація з йодованою сіллю, яку ми використовуємо, дає дітям можливість виражати свої почуття, бажання, хвилювання та захищає дитячий організм від йододифіциту.
Сольову анімацію ми поєднуємо з аромотерапією та кольоротерапією. На заняттях використовується морська сіль з екстрактами ромашки, календули, липи.
Пісочна терапія. Ігри з піском дають дитині змогу відчути себе впевненою і вмілою: вона створює нове, не боїться ламати старе і щось змінювати. У пісочниці створюються оптимальні умови для розвитку творчого потенціалу дитини, активізації її просторової уяви, образно - логічного мислення, тренування дрібної моторики рук. У процесі колективних ігор наші діти усвідомлють морально-етичні норми, у них формується гармонійний образ світу.
Ігри з піском є ефективним методом психологічної допомоги дитині:
- у формуванні впевненості у собі та стійкої самооцінки;
- у гармонізації внутрішнього емоційного стану, зокрема, при негативізмі, образливості, конфліктності;
- при переживанні будь-яких травматичних ситуацій;
- в адаптації до будь-яких змін у житті дитини – вступ до дитячого садка, зміна дитячого колективу.
Одним із найдревніших способів малювання є малювання на піску і одним з порівнянно нових – малювання піском. Дуже цікавий вид роботи для дітей – малювання на піску та малювання кольоровим піском. Складно переоцінити позитивний вплив малювання на дитину. Це не просто розвага, гра, вміння відтворити навколишній світ. Малювання сприяє гармонійному розвитку дитини та формуванню таких базових якостей особистості, як самостійність і креативність. Малювання сприяє розвитку дрібної моторики, а як наслідок – розвитку мовлення і розумових здібностей. [6]
Дякуючі міським школам інноваційних технологій, наші педагоги мали можливість познайомитися, попрацювати, накопичити матеріали, впровадити в роботу з дітьми інноваційу програму О.П. Аксьонової « Школа розумного руху» та авторську програму Л.Шульги «Барвиста радість». Та й самі авторки цих інновацій часті гості наших педагогів
Методика фізичного виховання дітей М.М. Єфименко основана на нетрадиційних формах фізичного виховання.
Уже понад 20 років наші педагоги широко застосовують у роботі з дітьми практичний матеріал з цієї програми: фізкультпаузи, фізкультхвилинки, гімнастику пробудження (яка дає змогу дітям поступово прокинутись, перетворитися в певний персонаж, за вказівкою вихователя, виконати певні рухи), елементи фізкультурних занять.
З 1 червня в яслах-садку розпочинається літній оздоровчий період.
Літній ранок наших дітей починається з ходіння босоніж по росяній траві , яка оздоровлює дітей і дарує їм енергію природи. [8]
Підвищити рухову активність дітей упродовж дня дає змогу доріжка здоров’я. У нашому закладі їх декілька: спеціально обладнана траса , призначена для ходьби, бігу, катання на самокатах, велосипедах тощо; смуга перешкод складається з колоди, шин, вертикально вкопаних колод (лабіринт), металевих дуг, ями з піском для прижків у довжину; хвиляста доріжка з гравію для ходіння босоніж; майданчик, з розвішаними на деревах кільцями, обручами, дерев’яними кругами, для метання м’ячами або торбинками з піском в ціль.
Організовуємо в межах ранкової гімнастики, фізкультурного заняття – флешмоби, вправи на фітболах, степ-платформах, вправи з елементами «Кік-аеробіки»( це вправи зі скакалкою, які сприяють розвитку в дітей відчуття рівноваги й координації рухів), методики «Мім-стиль», квест-технологій.
Обов’язковим заходом у системі фізкультурно-оздоровчої роботи нашого садка в літній період є піші переходи, пікніки та туристичні міні-походи. [7]
Для емоційного комфорту дітей влітку було запроваджено водно-емоційні часинки з використанням різноманітних розваг з водою.
Усі ці заходи – це дієвий спосіб активізувати руховий режим дошкільника. Допомагають у розвитку таких психо-фізичних якостей, як життєрадісність, рішучість, сміливість, витривалість,спритність. Вони накопичують ресурси для активної діяльності упродовж наступного навчального року.Та найголовніше – наші діти ростуть здоровими, щасливими і їх життя наповнюється позитивними емоціями.
Література
- Базовий компонент дошкільної освіти в Україні // Дошкільне виховання, 1999 р. - № 1. С. 6-19.
- Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в Україні: Науково-методичний посібник / Наук. ред. О.Л. Кононко. – К.: Ред. журн. «Дошкільне виховання», 2003 р.
- Програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений Старт».
- Людмила Єніна. Хлюпайтеся на здоров’я // Дошкільне виховання. – 2003 р. -№ 7. С. 24-25.
- Юрій Короп. Ванна – домашній басейн // Дошкільне виховання. – 1998 р. - № 9. С. 21-23.
- Інга Кужелєва. Малюємо й експерементуємо в нетрадиційних техніках // Методична скринька вихователя. – 2018р. - № 11. С. 26-27.
- Лариса Проводнюк, Інна Шевцова. Зміцнюємо здоров’я влітку: від фізкультурних занять до захопливих квестів//Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2017р. -№ 6.С.12-18.
- Ірина Терещенко. Поради на літо. Ігри та вправи у воді // Дошкільне виховання. – 2011 р. - № 6. С. 28-30.
- Додаткова парціальна програма спецкурсу з навчання плаванню дошкіль