Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
«Зберігати, розвивати, відновлювати» - ось формула здорового способу життя. Людина, яка веде здоровий спосіб життя, повинна багато рухатись, займатися спортом, правильно харчуватись, радіти життю та вміти спілкуватися з іншими людьми. Одним з основних засобів зв’язку та спілкування між людьми з найдавніших часів є звуки. Людина завжди жила в світі звуків. Серед живих істот тільки вона в повній мірі використовує властивості навколишнього середовища як провідника, носія звуків. Саме людина внесла в світ звуків мову та музику. Але є і зворотній бік медалі. Наше століття стало найбільш шумним. Технізація та урбанізація нашого життя, які з року в рік стають все більш інтенсивними, привели до збільшення рівня шуму та його джерел. Сьогодні шум став одним з найбільш небезпечних чинників існування. «Шум- повільний вбивця»-заявляють американські спеціалісти. Він негативно впливає на всі системи органів та скорочує тривалість життя людини. У великих містах 60% населення страждає від надмірного впливу цього екологічного чинника.
Тема негативного впливу шуму на організм людини не втрачає актуальності та набуває з кожним роком все більшого наукового обґрунтування, тому потребує більш детального вивчення на уроках біології.
Матеріали статті можуть бути використані не тільки на уроках біології та екології у 8, 9, 11 класах, а й у позаурочній роботі екологічних та біологічних гуртків.
Під час підготовки до уроку/заняття гуртка рекомендується провести попереднє анкетування серед учнів, вчителів, а, можливо, і батьків з метою встановлення середнього щоденного об’єму шумового впливу та їх ставлення до шуму як серйозного негативного екологічного чинника.
Анкета
1 Який звук будить вас вранці?
2 Під які звуки ви засинаєте вночі?
3 Як ти зазвичай розмовляєш з оточуючими?
а) дуже голосно; б) не напружуючись; в) тихо
4 Як часто ти використовуєш навушники?
а) не використовую; б) до 1 години на день; в) 2-3 години на день;
г) 4-5 годин; д) ваш варіант
5 Як довго ви розмовляєте по телефону?
а) намагаюсь спілкуватися тільки «вживу»; б) до 1 години на день;
в) 2-3 години на день; г) 4-5 годин; д) ваш варіант
6 Під які звуки ви робите домашне завдання/ роботу?
7 Якій музиці ти віддаєш перевагу?
а) класичній; б) поп-музиці; в)рок; г)ваш варіант
8 Скільки «шумних» побутових приладів одночасно працюють у вашому домі?
а) 1-2; б) 3-4; в)5-6; г) ваш варіант
9 До якої години ваша сім’я дивиться телевізор, «сидить в Інтернеті»?
10 Які промислові підприємства знаходяться поблизу вашого дому?
11 Ви вважаєте свій двір достатньо озелененим?
12 Чи є вікна, стіни вашого дому шумонепроникними?
13 Як шум впливає на людину?
14 Як боротися з шумом?
15 Як часто ви відпочиваєте на природі?
Урок біології у 8 класі
Мета:
- сформувати поняття «екологічні чинники», «абіотичні, біотичні, антропогенні чинники», «шум»; вивчити типи шумів за походженням, типи звуків за частотою; навчити учнів визначати відносний поріг власної слухової чутливості; посилити екологічну спрямованість біологічних знань; розкрити негативний вплив шумового забруднення навколишнього середовища на організм людини, придбання учнями знань етичного, гуманітарного характеру; оволодіння основами методології наукового призначення(елементи дослідницької роботи);
- продовжити формування наукового світогляду( матеріальність та пізнання світу, зв'язок будови з функцією, способом життя), реалізація аспектів екологічного, санітарно- гігієнічного, морального виховання; формування компетенцій- готовності до розв’язання проблем, працювати у групах вміння організовувати, планувати та частково оцінювати свою діяльність; вміння працювати з інформацією, комунікабельності; становлення активної суб’єктивної позиції у навчанні; виховання шанобливого ставлення до власного здоров’я та оточуючих;
- подальший різнобічний розвиток особистості: тренування пам’яті, спостережливості, стимуляція пізнавального інтересу, творчих здібностей, навичок аналізу проблем та шляхів їх розв’язання; розвиток пізнавального інтересу, логічного мислення( вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати ,визначати та пояснювати поняття, робити висновки); розвиток навичок застосування біологічних знань на практиці, роботи з підручником, зошитом, додатковою літературою, цифрових навичок, soft skills, digital skills.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Використання елементів міжпредметної інтеграції з екологією, фізикою, літературою, основами здоров’я
Методи і техніки: частково- пошуковий( виконання самостійних досліджень, створення проектів); словесні(евристична бесіда з елементами самостійної роботи, спрямоване опитування), наочно-образний( робота з таблицями, схемами, інтернетом; прослуховування записів шумів, уривків з художніх творів); «мозковий штурм», « коло ідей» ,випереджувальне завдання , проект, «мікрофон», моделювання, робота в групах, пізнавальна гра, проблемні ситуації, творчі завдання на передбачення та прогнозування
Обладнання: шумомер, таблиці « Сприйняття звуків», « Рівні звуків від різних джерел», « Дія шуму на організм людини», « Слуховий аналізатор», « Схема виникнення та розповсюдження звуку», довідники, тлумачні словники, підручник «Біологія. 8 клас»/ В.Соболь.Кам’янець-Подільський, 2016; оціночні та інформаційні листки, ватмани, комп’ютер, телефони, записи шумів, творів Гріга «Ранок», Вівальді «Весна», механічні годинники, лінійки, маркери
Хід уроку
І Організаційний етап
Привітання. Перевірка готовності класу до уроку. Організація роботи учнів на уроці у складі трьох груп, які обирають капітана та статиста, який буде відзначати в оціночних листках правильні відповіді, роботу в групах, участь у проектуванні.
Девіз уроку: Мені треба розібратися самому, а для цього треба думати спільно.
Епіграф до уроку: Колись людині доведеться заради власного існування настільки ж старанно боротися з шумом, як вона бореться з холерою або чумою Роберт Кох
На столі у кожного учня інформаційні листки, в які діти по ходу уроку записують тему, дають визначення новим термінам, поняттям, складають опорні схеми
ІІ Підготовка до сприйняття
Актуалізація опорних знань. Методом спрямованого опитування з’ясовуємо рівень базових знань учнів з цієї теми: Яка будова слухового аналізатора людини? Яке значення слухової сенсорної системи? Що таке слух? Що може стати причиною порушення слуху?
Мотивація навчальної діяльності. У довідниках учні знаходять відповідь на питання: Що вивчає екологія людини? З чим пов’язано виникнення цієї науки? Прослухавши уривок з повісті Нечуя- Левицького «Над Чорним морем», вірш Неоніли Гуменюк « Звуки природи» в супроводі музики Гріга, учні з’ясовують, про який забруднювач навколишнього середовища йдеться. Проблемне запитання:
У засобах масової інформації шуму як екологічному чиннику приділяється мало уваги, багато хто не вважає його забруднювачем атмосфери. Чи згодні ви з такою думкою? На які питання ви хотіли б отримати відповіді на уроці? Групи записують свої питання на аркушах-транспарантах, вивішують на дошці. Повідомлення теми та задач уроку
ІІІ Вивчення нового матеріалу
Екологічні чинники та їх класифікація
Випереджувальне завдання:
Учні повинні знайти в інтернеті визначення екологічних чинників їх класифікацію та записати у інформаційних листках. Кожна з груп самостійно вивчає характеристику відповідного типу екологічного чинника та ділиться інформацією з іншими групами. І група- абіотичні; ІІ- біотичні; ІІІ- антропогенні чинники. За допомогою різних тлумачних словників кожна з груп дає визначення шуму. Встановлюємо, яке з них є найбільш точним та який термін присутній у всіх визначеннях і є його синонімом (звук). Виступ « експертів» з природничих наук:
1) Визначення звуку. 2) Класифікація звуків за частотою. 3) Вплив ультра- та інфразвуків на людину. 4) Класифікація звуків за гучністю.
Прослуховуючи записи природних та антропогенних шумів, встановлюємо: до яких груп чинників може належати шум різного походження; яке мають емоційне забарвлення( позитивне/ негативне); з якими шумами ми частіше стикаємось у повсякденному житті; який орган людини в першу чергу реагує на надмірний шум?
Презентація «експертів- отоларингологів».
Виконання
Лабораторного дослідження: «Вимірювання порога слухової чутливості» (підручник, стор. 195-196) дає учням можливість перевірити чутливість власного органу слуху та припустити можливі причини іі порушення.
Дискусійне запитання: Чи тільки органи слуху страждають від шуму? Презентація «експертів- медиків» на тему: «Аудіологія: перспективи розвитку».
Доповідь «експертів- практиків»: аналіз попереднього анкетування та результатів дослідження шумового рівня у школі, на шкільному подвір’ї та впливу шуму на психологічні процеси учнів 8 класу- пам'ять, увагу, стомлюваність. Кожна з груп знаходить в інтернеті інформацію про гігієнічні норми гучності звуку; створює схему «Можливі наслідки шумового забруднення для людини» та коментує її.
Один з варіантів: Дія шуму труднощі взаєморозуміння розсіювання уваги слабка зосередженість досада втрата сну дратівливість зниження функціональної діяльності невдоволення труднощі у сім’ї сварки психологічні проблеми, захворювання
ІV Узагальнення і систематизація
Проблемне питання: Чи можливо в сучасному житті зменшити вплив аудіо забруднювачів на організм людини? Що може зробити кожен нас? Групи захищають проекти на заздалегідь задану тему:
«Захист від шумового забруднення на різних соціальних рівнях»
І група- Я- директор заводу: «Пам’ятка Антишум»
ІІ група - Я- мер міста: «Будуємо місто Екоград»
ІІІ група – Я- обиватель: «Мій дім- моя фортеця»
Враховуються: змістовність проекту, естетичність оформлення, майстерність презентації
V Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
Статисти здають оціночні листки, за якими визначаються найактивніші учні та виставляються оцінки.
Використовуючи вправу « Мікрофон», проводимо рефлексію. Свою відповідь кожен має почати словами: « Завдяки сьогоднішньому уроку я тепер знаю, що…». Визначаємо, чи на всі питання, що були поставлені учнями на початку уроку, були дані відповіді.
VI Домашнє завдання Опрацювати відповідний параграф підручника. Написати твір на тему: «Орган слуху людини сто років по тому. Причини та наслідки»