Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Соціально-економічні зміни в країні, перехід командно-адміністративної системи до ринкової настільки якісно змінюють всі параметри у соціальному житті українського суспільства, що ефективна соціалізація, соціально-професійна адаптація випускника школи можлива тільки на основі цілеспрямованої підготовки до життєдіяльності. 

Зараз постає потреба у створенні умов для формування у старшокласників закладів загальної середньої освіти індивідуального освітнього запиту, особистісної потреби у виборі професійної діяльності, готовності до професійного самовизначення і подальшої самореалізації в нових економічних і соціокультурних умовах.

Необхідність подолання суперечностей між об'єктивно існуючими потребами суспільства в збалансованій структурі кадрів визначає профорієнтацію як суспільно значущу проблему, яка виникла завдяки суб'єктивному професійному спрямуванню молоді, особливо з сільської місцевості.

Важливість соціально-професійного самовизначення старшокласників підкреслюється у державних документах, зокрема: Конституції України, Законах України «Про освіту», Національній стратегії розвитку освіти в Україні на період до 2021 року, Концепції державної системи професійної орієнтації населення, Положення про професійну орієнтацію молоді, що навчається,  Законами України «Про зайнятість населення», «Про соціальні послуги» тощо.

Проблемами особистісного і професійного самовизначення займалися багато вчених. Різні аспекти особистісного самовизначення розглядалися в працях C. Рубінштейна, К. Абульхановой-Славської, P. Гінзбурга, Л. Божович та ін. Проблеми професійного самовизначення висвітлені в роботах Є.Климова, П.Шавир, Б.Федоришина, Н.Пряжнікова, С.Чистякової та ін [5; c.7 - 8].

Загальні проблеми організації дієвої системи профорієнтаційної роботи у закладах загальної середньої освіти актуалізовано у працях Д. Закатнова, Л. Йовайши, Є. Климова, О. Мельника, Н. Отрощенко, Є. Павлютенкова, М. Піддячого, О. Пряжнікова, В. Сидоренка, В. Синявського, М. Тименка, О. Федоришина, С. Чистякової та ін. Дослідники наголошують, що в процесі професійної орієнтації учнів слід зважати на тип навчального закладу, місце його розташування й особливості обраної старшокласником сфери майбутньої професійної діяльності [5; c.7 - 8].

Недостатня теоретична розробленість цієї проблеми, необхідність її глибокого й послідовного вирішення на рівні педагогічної теорії та практики, а також зростання ролі людського чинника в розвитку соціально-економічного потенціалу держави стали підставою для вибору теми наукової роботи.

Отже, в сучасному суспільстві з’явилась необхідність доцільної розробки і впровадження технології соціально-професійного самовизначення старшокласників в умовах сільського закладу загальної середньої освіти.

Розроблена була технологія соціально-професійного самовизначення старшокласників в умовах сільського закладу загальної середньої освіти. Дана технологія включає в себе 3 етапи: підготовчий, реалізації і підсумковий. 

На підготовчому етапі були підготовлені інформаційно-довідкові, діагностичні матеріали. Створений куточок профорієнтації  з розділами: “Світ професій”, “Пізнай самого себе”, “Література на допомогу школярам”, “Куди піти вчитися?”,  “На допомогу вчителям та батькам”.  Була створена атмосфера добра і співпраці, діти вільно зверталися за консультацією до вчителів-предметників, класного керівника, психолога.

На цьому етапі у старшокласників підвищився інтерес до вибору майбутньої професії, визначення подальшого життєвого шляху, підвищився рівень обізнаності старшокласників про професії, заклади освіти, де можна отримати бажаний фах, перспективи фахового зростання, почала вдосконалюватися громадянська компетентність.

Усі старшокласники зареєструвалися на платформі профорієнтації  та розвитку кар’єри  Державної  служби зайнятості, де пройшли тестування  «Загальні розумові здібності», «Аналітичні здібності, здатність до логічного мислення», «Стресостійкість та адаптивність», «Здатність до командної роботи», «Комунікативні та організаторські здібності», «Схильність до підприємницької діяльності», «Яка сфера діяльності вам підходить?».  Це дозволило учням визначити свої здібності, сферу діяльності, яка підходить.

На етапі реалізації робота проводилась під час уроків та в позаурочний час.

Основними формами роботи вчителя – предметника щодо соціально-професійного самовизначення старшокласників  при вивченні програмних тем були: бесіди про професії, які пов'язанні з вивчаючим матеріалом; розв'язання різних типів задач з практичним змістом;  участь в олімпіадах, вечорах, теоретичних конференціях;   проведення тематичних, літературно-художніх вечорів, усних журналів.

Заходи, які були проведені в позаурочний час  мали практичне спрямування. Їх можна було об’єднати за такими напрямками «Я - особистість», «Я - в професії», «Я - в соціумі».

Заходи за напрямком «Я – особистість» сприяли самопізнанню старшокласників, сформували в учнів уявлення про свою індивідуальність (ідентичність), визначили інтереси, схильності, ціннісні орієнтації, найбільш значимі потреби.  Проведені тренінг „Моя особистість: слабкі і сильні сторони», «Як  боротися з власними труднощами?», дебати «Мої власні якості та навички, необхідні для успіху: які вони?».

Заходи за напрямком «Я - в професії» були спрямовані на професійне самовизначення, усвідомлений вибір професії, сприяли розширенню світогляду старшокласників, отриманню і застосування інформації про професії, заклади освіти, де можна здобувати професії. Практична робота  з базою професій і довідником абітурієнта допомогла учням побачити різноманіття професій, познайомитись з довідником абітурієнта, його складовими і перспективами використання.  Проведені  тренінги «Професія: сьогодні і завтра», «Я - в майбутній професії», «Самостійний вибір майбутньої професії – успіх в майбутньому»,  профорієнтаційна гра «Я – професіонал».  З метою знайомства з роботою успішних підприємств Куп’янщини здійснено перегляд відео про компанії «Куп’янський м’ясокомбінат», «Українська східна рибна компанія»,  учні дізналися про умови праці, професії, які затребувані на даних виробництвах.  Проведені години спілкування, зустрічі під час яких старшокласники дізналися про особливості професійної діяльності батьків, представників місцевого самоврядування.

Заходи за напрямом «Я в соціумі»  сприяли усвідомленню старшокласників як громадян, членів суспільства, отримання правових знань, які стануть необхідними в подальшому житті. Проведені гра «Країна майбутнього», дискусія «Свобода вибору життєвого шляху для мене: що це?»,  тренінг «Я – громадянин».

Також були проведені екскурсії на підприємства, учні взяли участь у багатофункціональному профорієнтаційному заході «Ярмарок можливостей», організованому Куп’янським міськрайцентром зайнятості.

На підсумковому етапі було здійснено: аналіз свідомого соціально-професійного самовизначення, моніторинг діяльності педагогів; коригування результатів та усвідомлення подальших дій.

Таким чином, реалізована соціально-педагогічна технологія дозволила здійснити ефективне соціально-професійне самовизначення старшокласникам в умовах сільського закладу загальної середньої освіти, сприяла отриманню професійної, соціальної допомоги учням, сутність якої полягає у соціально-професійному самовизначенні та усвідомленому виборі професії. Така діяльність забезпечує ефективне використання особистісного потенціалу старшокласників, а також адекватне співвідношення їх індивідуальних особливостей і здібностей із соціальними запитами. Її результат – конкурентноспроможна, соціально-успішна особистість

Література

  1. Доротюк В.І., Піддячий М.І., Левченко Ф.Г., Рогоза В.В., Васьківський М.В., Доротюк О.Г.; Соціально-професійна орієнтація учнів в умовах профільного навчання: монографія / - К. : Педагогічна думка, 2015. – с.10 - 114
  2. Мельник Ж. В. Профорієнтаційна робота з учнями старшої школи як один із напрямів діяльності соціальних педагогів загальноосвітніх навчальних закладів / Ж. В. Мельник // Збірник наукових праць Кам'янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Серія : Соціально-педагогічна. - 2015. - Вип. 24. - С. 84-94.
  3. Отрощенко Н.Л. Профорієнтація учнів загальноосвітньої школи як соціально-педагогічна проблема / Н.Л. Отрощенко // Науковий портал Донбасу : елект-рон. журн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка. — 2007. — No 1. — Режим доступу: http://alma-mater.lnpu.edu.ua/elect_v/N1/r2/07onlysp.pdf.
  4. Педагогічна підготовка сімей різного типу до професійного самовизначення старшокласників : методичний посібник / [В. П. Горпинюк, О. М. Докукіна, Т. В. Кравченко, І. М. Мачуська, К. М. Павицька, Л. В. Повалій, В. Г. Постовий, А. В. Хижняк, О. Л. Хромова ; за заг. ред. Т. В. Кравченко]. — Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2014. — 268 с.
  5. Професійне самовизначення учнівської молоді в умовах освітнього округу: монографія /Л.А.Гуцан, О.Л.Морін, З.В.Охріменко, О.М.Пархоменко, Л.І.Гриценок; І.І.Ткачук , за ред. О.Л.Моріна.-Харків: «Друкарня Мадрид»,2016 –220 с.