Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

«Здоров’я людини – найбільша цінність» - так говорить народна мудрість. Щоб людина мала змогу піклуватися про своє здоров’я, про розвиток, вона повинна свідомо ставитися до життя як найважливішого дарунку природи [2, с.77].

Зберегти та зміцнити здоров’я дітей дошкільного віку в умовах закладу дошкільної освіти можна шляхом комплексного розв’язання педагогічних, медичних та соціально-психологічних завдань з урахуванням індивідуальних особливостей дитини в різні вікові періоди [13,с.13].

Впроваджуючи різні здоров'язберігаючі технології для зміцнення і профілактики здоров'я, ми зупинилися на солетерапії.  Солетерапія – один з видів здоров’язбережувальних технологій -  оздоровлення сіллю, немедикаментозний спосіб лікування.

Тому, ми розробили цілу систему роботи з використання солетерапії в нашому закладі дошкільної освіти.

Проєкт «Застосування солетерапії в оздоровленні дітей дошкільного віку»

Мета: використання сольової терапії для збереження і зміцнення здоров'я дітей дошкільного віку.

Завдання для вихованців: зміцнювати м'язовий тонус руки за допомогою механічного впливу кристалів морської солі; зниження рівня захворюваності, підвищення індексу здоров'я вихованців; забезпечити фізичне, соціально – моральне, духовне, інтелектуальне благополуччя дошкільнят; розвивати уяву, увагу, посидючість; збагачувати знання і уявлення про навколишній світ.

Завдання для педагогів: створити умови по використанню солетерапії для збереження і зміцнення здоров'я вихованців відповідно до їх вікових особливостей; розробити та впровадити план заходів у освітньо - виховний процес, спрямований на створення умов для збереження і зміцнення здоров'я вихованців; створити нові форми і методи використання солетерапії в роботі з вихованцями; проводити оздоровлення в цікавих різноманітних ігрових формах.

Завдання для батьків: організувати консультативну допомогу батькам з питань збереження психофізичного здоров'я вихованців через використання морської солі в домашніх умовах.

Етапи роботи

Етапи

Зміст роботи

Аналітичний (травень - серпень2018.)

• вивчення рівня захворюваності та індексу здоров'я дітей;

• анкетування батьків з питання збереження і зміцнення здоров'я дітей;

• створення матеріальної бази (придбання морської солі, контейнерів для її використання і т.д.)

Пошуково-дослідницький

(вересень 2018р.)

розробка документації для успішної реалізації плану заходів;

• створення умов для успішної реалізації плану заходів;

• початок реалізації плану заходів, спрямованого на створення умов збереження здоров'я дітей.

Практичний

(жовтень-квітень 2018-2019рр.)

·   реалізація плану заходів;

·   контроль за реалізацією плану заходів;

·   корекція плану заходів.

Підсумково-діагностичний  (травень 2019р.)

·   узагальнення результатів роботи (у формі презентації);

·   аналіз досягнення мети і вирішення завдань, зазначених в роботі по використанню сольової терапії в ЗДО

Форми та види  застосування солетерапії під час оздоровлення дітей в умовах ЗДО: полоскання рота розчином морської солі;  полоскання рота сольовим розчином; використання соляних мішечків; використання кристалів морської солі в кінезорефлексотерапії, або  на коригуючи доріжках; ходьба по килимку, змоченому у розчині морської солі; ванночки з розчину морської солі для ніг (під час оздоровчого періоду); ігри та вправи, заняття з різних розділів програми на соляних майданчиках (індивідуальна миска з сіллю, таця  або  спеціальний столик з сіллю, органайзер з сіллю для занять з більшою кількістю дітей); фізкультурно - оздоровчі вправи на органайзерах з сіллю.

Особливу увагу в закладі дошкільної освіти ми приділили облаштуванню  оздоровчих осередків з сіллю.  На першому етапі були створені всі необхідні умови для використання морської солі: придбана морська соль, контейнери для її зберігання.

Велику увагу приділили оснащенню кабінетів психолога, вчителя-логопеда. До кабінету психолога придбаний столик «Соляна фантазія», сенсорний куточок, яким з великим успіхом користуються для психологічного розвантаження вихованців. У кабінеті пізнавально-мовного розвитку обладнаний ландшафтний стіл для проведення дослідницької та експериментальної роботи з морською сіллю: колби, пробірки, мікроскоп, спиртівка, фарби, лупи, контейнери з морською сіллю і ін. Кабінет оснащений колекцією різновидів солі (морська, кухонна, йодована), картинами і ілюстративним матеріалом з морською сіллю. З метою використання морської солі на заняттях з фізичного розвитку батьками і педагогами виготовлені мішечки з морською сіллю. На заняттях з музичного розвитку використовуються шумові інструменти - брязкальця з морською сіллю, виготовлені батьками і педагогами, контейнери з морською сіллю.

В ході роботи успішно вирішена задача по збагаченню знань і уявлень вихованців про користь морської солі. На цьому етапі роботи були проведені з дітьми бесіди про користь солі, загартування, пізнавально-дослідницьку діяльність з вивчення властивості морської солі і ін.

Протягом всіх етапів роботи на рівні педагогів і старшої медсестри проводився моніторинг здоров'я. Вивчалися наступні показники: відсоток вихованців, що хворіли на ГРВІ та ГРЗ, хворобами органів дихання; індекс здоров'я (%); відсоток дітей, які часто хворіють (%); відсоток вихованців, які не хворіли за рік (%); відсоток дітей, що стоять на обліку у фахівців (%); відсоток розподілу дітей по групах здоров'я (%).

На першому етапі моніторингу були вивчені медичні карти, результати медичних оглядів фахівців, були розроблені і проведені анкетування батьків, педагогів та дітей. Вивчені дані допомогли сформулювати висновок: не всі дорослі, особливо батьки, знали про нові здоров'язберігаючі технології. Особливо не було повного уявлення у дорослих про солетерапію.

Другий етап був спрямований на активне застосування морської солі в освітньому процесі та в домашніх умовах. Велике значення надавалося загартовуючим заходам, застосування морської солі в освітньому процесі, яким в обов'язковому порядку передували бесіди, консультації, майстер-класи з батьками для пояснення їм необхідності процедур з морською сіллю.

Для педагогів були проведені: круглий стіл «Морська сіль. Користь і шкода»; майстер - клас «Нетрадиційна техніка малювання. Малювання морською сіллю», «Чарівна сіль. Дитяче експериментування як спосіб розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку»; консультація по використанню вправ з морською сіллю. Аналіз анкет педагогів показав, що в ході реалізації технології «солетерапія» підвищився показник компетентності педагогів в оволодінні методами і прийомами солетерапії.

В ході роботи була надана консультативна допомога батькам з питань збереження психофізичного здоров'я вихованців через використання морської солі в домашніх умовах. Для батьків проведені: майстер-класи «Розум на кінчиках пальців», «Розвиваємо мову, граючи»; міні-лекція «Морська сіль - користь і шкода, консультації : «Значення солі для здоров’я людини», «Лікувальні процедури з морською сіллю в домашніх умовах», «Рецепти використання натуральних морських  солей для дітей». В групах випустили газету для батьків «Пролісок» (інформація про солетерапію). Активізований зворотний зв'язок через «Батьківську пошту». На основі цього, підвищилася  компетентність батьків по використанню морської солі в домашніх умовах.

На третьому етапі (травень 2019 року) з метою вивчення змін в стані здоров'я вихованців була зібрана інформація за результатами обстеження дітей, складені списки дітей по співвідношенню до певних груп здоров'я, узагальнені дані моніторингу стану здоров'я і фізичного розвитку, проведені повторні анкетування.

Види та методика сольового загартовування дітей дошкільного віку

Сольове загартовування показаний всім дітям дошкільного віку.

Як показує практика, ефективним засобом загартовування в дошкільному дитинстві є ходіння босоніж по сольових доріжках (змочених 5%-вим  йодно - сольовим розчином або 10%-вим розчином з морської солі)  в складі кінезорефлексотерапії – так звані «стежини здоров’я», що є профілактикою плоскостопості у дітей. Для «сольових доріжок» потрібні:  велика таця; великі кристали морської солі; вологе та сухе полотно. Позитивний ефект сольових доріжок полягає в тому, що сіль подразнює стопу дитини, багату нервовими закінченнями. Ходьба триває 2 хв., спільно з коригуючими вправами.

Процедура  проходить наступним чином: дитина встає ногами на першу серветку, змочену сольовим розчином. Потім переходить на другу вологу, стирає сіль з підошви ніг, і проходить на суху, витираючи ступні насухо. Важливим моментом при проведенні загартовування на сольових доріжках є те, що стопи повинні бути попередньо розігріті, тобто проводиться нехитрий масаж стоп - стопа легко розминається і розігрівається від природних вправ. Тому діти, спочатку проходять по «чудо» - килимках (корекційних доріжках), які були виготовлені з різного непридатного і природного матеріалів: фломастерів, пробок від пляшок, гудзиків, гальок, шишок. Викладаємо масажнi килимки та ребристу дошку, ящики з різними фракціями, серед яких і морська сіль.  Між ними кладемо змочену в солону воду пелюшку. Коли діти ходять стежинкою, стопа розминається і сіль краще проникає через шкіру. Ходьбу по «вологих доріжках» ми чергуємо з ходьбою по великих кристалах морської солі, що сприяє профілактиці плоскостопості та розвитку тактильних відчуттів.  Такі вправи дуже подобаються  дітям і проводяться зазвичай як гімнастика після денного сну.

А в літній період намагаємося занурювати ніжки дітей в таз з солоною водою, температура якої становить+22 –24°С.

Сольовий майданчик (органайзер). Для занять з підгрупою дітей ми пошили  із щільної тканини органайзер розміром 2x2м., який встелений 10-сантиметровим шаром кам’яної солі. Краї органайзера обшиті. По краях вставлена мотузка, при її затягуванні органайзер перетворюється на зав’язаний мішок. Діти ходять по солі босоніж, роблять зарядку, малюють.  Після роботи на соляному органайзері діти проходять по змоченій  в прісній воді пелюшці, витираючи ноги від солі. Потім мотузка органайзера  затягується, що призводить до його зачинення  та переноситься  у відведене місце. 

Мішечки з сіллю. Ми провели поглиблений медичний огляд дітей і побачили, що серед дітей немає практично здорових. Найбільше скарг було на поганий зір, викривлення хребта, що переростає потім в сколіоз. Дієвий спосіб попередження цих захворювань підказала нам методика Олександри Дубогай (док. пед.наук, професора НПІ ім.. Драгоманова). Саме від неї ми дізналися про соляні мішечки. Цього року дітям пошили мішечки з щільної тканини розміром 20x15 см, насипали в них йодовану сіль, приблизно 100-150 грамів. Завдання: вдосконалення навичок правильної постави; розвиток і вдосконалення рухових навичок дітей; вдосконалення захисних сил організму. Наприклад, ходьба із мішечком на голові, зі збереженням правильної постави 1-2 кола; ходьба з мішечком на голові, переступаючи через перешкоди (мотузку, гімнастичну лавку), зупинки для перевірки правильної постави перед дзеркалом або партнером 1-2 кола; ходьба з мішечком на голові з одночасним виконанням різних рухів: напівприсядки, високе піднімання стегна (чергування 4-8 кроків) - 1-2 хв. Ці вправи дозволяють навчитися правильно тримати тіло.

Як результат, зміцнюються м'язи, які утримують хребет, не псується зір. Застосування солі запобігає хронічним хворобам дихальних шляхів, застудам і недугам щитовидної залози, покращує зір, стає рівною постава, подразнюючи всі рецептори шкіри та слизові оболонки носа й рота.  Мішечки з морською сіллю сприяють не лише формуванню правильної постави, зміцненню м’язів спини та шиї, а водночас морська сіль оздоровлює органи дихання та є профілактикою йододефіциту.  Морська сіль дуже велика і злегка масажує голову. У ній містяться корисні речовини та мінерали, які сприятливо діють на організм. Використовуються кожен ранок по 5-10 хвилин.

Таці (ящички) з морською сіллю. Для індивідуальних занять ми використовуємо  пластмасові таці менших розмірів. На них висипаємо сіль, з якою діти маніпулюють: пересипають, здавлюють, малюють по солі. Глибокі мисочки з сіллю, для пошуку «скарбів». Діти занурюють руки в сіль, виконують довільні рухи, або  за вказівкою вихователя.

У загальну роботу по здоров'язбереженню в ЗДО введено в повсякденне використання соляних ламп, які благотворно впливають на здоров'я, зміцнюють імунітет і підвищують життєвий тонус, опірність організму до різних захворювань, сприяють спокійному сну у дітей, знімають втому, зміцнюють організм.

Після кожного прийому їжі діти полощуть рот водою з морською сіллю (чайну ложку розводимо у склянці води), починаючи з 3-х років. Навіть якщо дитина не вміє ще полоскати ротик, вона набирає води і сіль всмоктується. Це добре впливає на ясна, підвищує захисні сили організму.

Таким чином, в результаті використання морської солі в роботі вихователів, практичного психолога, інструктора з фізичної культури, вчителя - логопеда, музичного керівника в закладі дошкільної освіти, батьками в домашніх умовах, ми отримали картину стану здоров'я вихованців в позитивній динаміці.

Отже, використання здоров'язбережувальної технології - «солетерапія»   сприяє: отриманню дітям великого емоційного задоволення; удосконаленню координації рухів; профілактиці плоскостопості; зміцненні імунітету; розвитку тактильних відчуттів; лікувальному впливу на шкіру; забезпеченню математичного, мовленнєвого, морально-етичного, пізнавального, креативного розвитку.

Література

  1. Андрющенко Т. Методи формування здоров'язбережувальної компетентності у дітей дошкільного віку / Т. Андрущенко // Психолого- педагогічні проблеми сільської школи. Випуск 47, 2013.
  2. Андрющенко Т. В. Формування  здоров’язбережувальної  компетентності  у  дітей  старшого  дошкільного віку: метод. посібн. / Т.В. Андрющенко. – Тернопіль: Мандрівець, 2016.
  3. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А. М. Богуш, та ін. – К.: Видавництво, 2012.
  4. Богініч О. Л. Фізичне виховання, основи здоров'я та безпеки життєдіяльності дітей старшого дошкільного віку: навч.-метод. посібник / О. Л. Богініч, Н. В. Левінець, Л. В. Лохвицька, Л. А. Сварковська. – К.: Генеза, 2013.
  5. Дубчак Н.В. «Здорова людина – це найкоштовніший витвір природи»// Дитячий садок. – 2006. – №.17.