Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

«Казка-благодатне джерело виховання любові до Батьківщини,
яке нічим не можна замінити. Патріотична ідея казки –
в глибині її змісту: створені народом казкові образи,
що живуть тисячоліття, доносять до серця й розуму
дитини могутній творчий дух народу, його погляди
на життя, ідеали, прагнення»
В.Сухомлинський

Основним завданням дошкільної освіти є виховання національних почуттів і патріотизму у дітей - виховання дитини як свідомого громадянина, державотворця, носія християнських чеснот та української національної культури, екологічно грамотної людини, з високим рівнем політичної та правової культури,  доброго сім’янина.

Патріотичне виховання у нашому  дошкільному навчальному закладі  здійснюється педагогічним колективом системно  через національно – патріотичні куточки, міні-музеї груп, заняття в музеях міста, родинні свята і Дні родини у дитсадку, святкування визначних дат, ознайомлення з  національними міфами та символами, участі в різноманітних громадських акціях патріотичного змісту, що є одним з основних засобів становлення дитини-патріота та сприяють формуванню любові до родини, дитячого садка, рідного міста,  України.

Важко не погодитись з висловом В. Сухомлинського «Любов до Батьківщини починається із захоплення красою того, що бачить перед собою дитина, чим вона милується, в що вкладає частку своєї душі. Захоплення красою землі, де жили діди і прадіди, де нам судилося прожити життя, повторити себе в дітях, постаріти і піти в землю, яка народила нас – це найважливіше емоційне джерело любові до Батьківщини».

Василь Олександрович сформулював завдання для вихователя – «відкрити перед кожним вихованцем усі джерела, якими живиться могутнє почуття любові до Батьківщини. Це і природа рідного краю, слово рідної мови, культ Матері і Батька, Мала Батьківщина, її історичне та героїчне минуле, працелюбність».

Гартування маленького патріота проходить також шляхом формування уявлень про назву рідного міста, найближчих вулиць, площі, столиці нашої Батьківщини, про її визначні місця. Діти старшого дошкільного віку ознайомлені з державною символікою України (прапор, герб, гімн), людьми, які прославили нашу країну та характерними рисами українського народу (миролюбність, доброзичливість, гостинність, працелюбність, тощо).  Пробуджують у  дітей любов до рідної землі, повагу до людей праці, інтерес до історії та культури своєї країни.

Ознайомлення дошкільників з рідним містом та прилеглими територіями, починаючи з молодшої групи, сприяють  цільові прогулянки та екскурсії "Люби і знай свій рідний край", під час яких вихователі вчать любити своє місто, природу, знайомлять з народними майстрами Ніжинщини. Вихователі приділяють належну увагу ознайомленню дошкільнят з державною символікою України, виховують повагу до них.

Впровадження національно- патріотичної педагогіки, ідей та творчої спадщини В.О.Сухомлинського є пріоритетним напрямком діяльності педколективу закладу, тому було складено  план заходів щодо вдосконалення національно-патріотичного виховання:

  • тиждень «Дорогою В.О.Сухомлинського» (заняття, бесіди, читання творів, розв'язування проблемних ситуацій за змістом творів Сухомлинського, консультації для батьків, родинно-методичний захід, присвячений до дня народження великого педагога);
  • з нагоди дня інвалідів - зустріч з молодою людиною з обмеженими можливостями "Чужого болю не буває";
  • зустрічі з учасниками АТО, заходи: «Листівка для воїна», «Обереги для захисників»;
  • екскурсії – покладання квітів до пам"ятників Я. Батюку, Л. Губіній, Вічного вогню та ін.

Вихованню у дітей загальнолюдських цінностей, почуття патріотизму сприяє театралізована діяльність, читання та бесіди за творами  В.Сухомлинського. Діти розуміють красу і мелодійність української мови, розуміють значення таких  цінностей, як чуйність, милосердя, повага до батьків, свого роду, оточуючих.

Дійсно, перевтілюючись в героїв казок дошкільнята набувають позитивних і позбуваються негативних рис характеру. Саме прості,  наближені до життя казки виявляють усе краще, що вже є у кожної дитини. 

Слухаючи казку, уявляючи її, дитині стає зрозумілим те, що потребує додаткового пояснення. «Дитина переломлює отриману інформацію через свій світ, через своє оточення, надає йому цілісного значення, де один з вимірів є патріотизм. Саме у казці ненав’язливо, у доступний спосіб формуються почуття, поняття, які з часом змінюються, шліфуються, стають переконаннями дитини, а згодом дорослої людини» - вважав В.О.Сухомлинський.

Виховання у дитини патріотизму,  любові до Батьківщини, завдання не тільки закладу освіти, а й родини. Робота з казкою вдома сприятиме зростанню авторитету батьків серед дітей. У колі сім'ї дитина слухає батьків, бачить приклад духовної поведінки і формує власне бачення світу. Виховуючи  дітей за допомогою казок, вихователі  та батьки допомагають їм краще адаптуватися в на­вколишній дійсності, долати труднощі та проблеми, що виникають у житті.

Залучення батьків до роботи з казкою є одним з напрямів співпраці закладу освіти з сім'єю на засадах педагогіки партнерства. Завдяки партнерському підходу батьки мають можливість долучитися до освітнього процесу, окреслити спільний погляд з педагогами на розвиток дитини, вчасно і правильно реагувати на її проблеми,  розуміти її вподобання та життєві орієнтири, усвідомлювати власну відповідальність та обов’язки. 

На сьогодні ефективною формою  включення батьків до співпраці з закладом освіти  вважається упровадження технології проєктування моделі партнерської взаємодії з сім'єю. Педагогічний колектив практикує таку ефективну форму методичної роботи як методичний стартап (від англ. start-up — запускати) – запуск проєкту, метою якого є створення ідей, рішень, що приводять до розв'язання поставлених завдань, проблем, які відповідають на актуальний запит суспільства та спрямовані на покращення громадського життя. За допомогою стартапу ми виявляєм, розвиваєм та стимулюєм творче самовдосконалення учасників освітнього процесу, виявляєм лідерів, що активно впроваджують інноваційні технології, методики, пропагують власні досягнення, формують творчий потенціал у вихованців, сприяють формуванню інноваційного іміджу закладу освіти.

Прикладом співпраці закладу та батьків на засадах педагогіки партнерства є методичний стартап «Патріотична Ромашка», в основі якого у групах  педагоги спільно з батьками творчо підійшли  до реалізації завдань патріотичного виховання в закладі і в родині через використання  творчої спадщини  В.Сухомлинського.

Педагогіка партнерства, дитиноцентризм, проблеми  наступності  у формуванні ціннісних орієнтацій, почуття патріотизму  в  сім'ї,  садку та  школі   на засадах педагогіки В.О.Сухомлинського стали головним мотивом стартапу , під час якого педагоги і батьки вкотре переконались, що мають спільне бажання виховати  дітей  справжніми Людьми, патріотами своєї країни.

Стартап для батьків і педагогів «Патріотична ромашка»

МЕТА: формувати в учасників стартапу навички ефективної взаємодії та безоцінного спілкування; розвивати вміння узагальнювати і синтезувати складну інформацію, формулювати ідею; активізувати і розвивати мисленнєву діяльність, образне мислення; удосконалювати вміння виражати власне ставлення до патріотизму.

ЗАВДАННЯ:

  • формувати національно-патріотичну самосвідомість у батьків, активну громадську позицію, громадянське самовизначення та суспільну активність;
  • ознайомити батьків з творчою спадщиною видатного педагога В.Сухомлинського щодо національно-патріотичного виховання;
  • розвивати прагнення виховувати дітей свідомими громадянами, патріотами своєї держави;
  • виховувати у дітей національну гідність, любов та повагу до історії Батьківщини та рідного краю, свідоме  ставлення до обов’язків людини,
  • громадянина, бажання гордитися своєю Батьківщиною, народом.

Обладнання: комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка,аркуші А-4, фломастери.

УЧАСНИКИ:
батьки вихованців, педагоги дошкільного закладу .

ТРИВАЛІСТЬ: 60-80 хв.

ХІД:

І частина

Візитка ДНЗ

Доброго ранку!- мовим за звичаєм.
Доброго дня ! - присутнім ми зичимо!
У ромашковім раї усіх щиро вітаємо,
У Світ ідей Сухомлинського  закликаєм!

Він -добрий геній джерела живої думки,
Культу Людини, любові до життя,
Культу Матері і Батьківщини.
Він Слово рідне любити  нас навчав.

І ми працюємо заради майбуття,
Як закликав Великий вчитель.
Виховуєм на прикладах життя
Маленьких патріотів України.

Ми віруємо в силу Доброти,
У  неповторність рідної природи,
У нас немає кращої мети,
Ніж сміх дітей і їх щаслива доля.

Щоб привітати дорогу гостину,
Давно вже зачекались малюки-
Ромашки нашого зоряного Саду,
що надихають нас до творчості завжди! О.Є.Петренко

 Пісня «Садок РОМАШКА»
(слова і музика О.М.Васілівецької)

Цей наш садочок нам, як рідний дім,
Живеться весело і радісно у нім,
Тут вихователі усі, як рідні мами,
З любов’ю на  щоднини  зустрічають.

Нас тут навчають, як на світі жить,
І як довкіллям треба дорожить,
Та як примножити оцю красу довкола,
Щоб було затишно, красиво, веселково.

Нас тут навчають наш садок любить,
У дружбі жити, нею дорожить,
Любити тата, неньку і рідню,
І Батьківщину рідную свою.

Ведуча: - Дитинство - яскрава, неповторна сторінка в житті кожної людини, а дитячий садок - це той світ, в якому дитина проживає найважливіший період свого розвитку, і від того, хто буде поряд із нею, яким буде зміст її виховання, що буде використовуватись для її розвитку, залежить не лише майбутнє дитини, а й майбутнє родини, майбутнє країни, майбутнє народу.

Ми вірим в майбутнє твоє, Україно!
Говорять сьогодні дорослі й малі,
Бо ти в нас – найкраща, бо ти в нас єдина,
У світі немає такої, як ти.
Україно, соборна державо,
Сонценосна колиско моя,
Хай у віках живе твоя слава,
Завойована в чесних боях!

Пісня «За славу і за волю боролися віками»

ІІ частина

Вправа “Знайомство”

Ведуча: Шановні гості, колеги, батьки! Оскільки ви знаходитеся у садочку «Ромашка», то наша спільна справа сьогодні буде нагадувати «ромашковий бум» творчості  й мудрості, під час якої ми напишемо спільний проект роботи «Патріотична ромашка» щодо формування патріотичних почуттів у дошкільників з використанням творчої спадщини В.О.Сухомлинського.

Мотивація до роботи.

Ведуча:- Перш, ніж ми почнем нашу з вами роботу пропоную послухати притчу.

Притча «Про рай і пекло»

Одного разу мудрець попросив Господа Бога показати йому рай і пекло. Господь відвів мудреця до приміщення, де нестерпно страждали голодні люди. Посеред кімнати стояв великий казан зі смачною кашею. Люди мали ложки, але вони були довші за руки, і жоден не міг втрапити ложкою до рота. “Так, це справжнє пекло!” — подумав мудрець.

Потім вони зайшли до іншого приміщення, де всі були ситі й веселі, хоча там стояв такий самий казан, а люди мали такі самі довгі ложки. Що ж робило життя цих людей райським? Придивившись, мудрець побачив — вони годували одне одного!

Ведуча: - Ці люди вміли взаємодіяти. Перевіримо, чи вміємо ми  взаємодіяти.

Вправа на активізацію «У цій залі друзі всі!» (5 хв)

Ведуча:- Щоб наша робота була плідною пропоную налагодити дружні відносити за допомогою виконання вправи«У цій залі друзі всі!»

  • Перед Вами текст, який ми повторюємо його рухами, а на рахунок «1-2-3» – плескаємо у долоні.

У цій залі друзі всі – раз, два, три!
Він, вона, і я, і ти – раз, два, три!
Руку дай тому, хто зліва,
Руку дай тому, хто справа
– Ми – одне велике коло,
Ми – одна сім’я!

Далі текст повторюється, змінюються тільки дії:

У цій залі друзі всі – раз, два, три!
Він, вона, і я, і ти – раз, два, три!
Усміхнись тому, хто зліва,
Усміхнись тому, хто справа
– Ми – одне велике коло,
Ми – одна сім’я!
Він, вона, і я, і ти – раз, два, три!
«Обніми того, хто зліва ...»
«Обніми того, хто зправа...»
– Ми – одне велике коло,
Ми – одна сім’я!

Ведуча: - Прошу кожного підійти і обрати  квітку ромашки . Займіть місця за столами за кольором обраної вами квітки. Учасники зібрання об'єднаються в  робочі групи  за кольором ромашки (біла, жовта,фіолетова)

Ведуча:- Щоб забезпечити ефективну роботу, нам необхідно скласти правила, які ми будемо дотримуватись впродовж  нашої зустрічі.

  • Дотримуватися регламенту.
  • Слухати і чути (один говорить – усі слухають).
  • Бути доброзичливими.
  • Бути активними.
  • Пам’ятати, що поганих ідей не існує.
  • Міркувати творчо.
  • Ризикувати.
  • Не критикувати: кожний має право на власну думку.
  • Дотримуватися принципу конфіденційності.

Вправа «Чи згодні Ви з твердженнями» (метод-прес)

Ведуча:- Кожна група має обговорити твердження і погодитись з ним  або ні:

 І група «Патріотом має бути кожен, тому що…»

ІІ група «Бути громадянином означає бути патріотом своєї Батьківщини?»

ІІІ група «Ніхто нам не збудує держави, коли ми її самі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути» здорово!» В. Липинський

Інтелектуальна вправа «Закінч прислів'я»

Ведуча: - Згадайте закінчення прислів’я та дайте своє тлумачення

І група“Жити – … Вітчизні служити.”

ІІ група“Батьківщина — мати, …умій за неї постояти.”

ІІ група“Де народився – там і …згодився.”

Ведуча: - Дійсно, патріотизм – складне і багатогранне поняття, один з найважливіших компонентів індивідуального та суспільного способу життя.

Вправа «Портрет людини-патріота» (3хв)

Ведуча: - Щоб узгодити розуміння характерних рис і якостей особистості, яку можна називати патріотом-громадянином пропоную наступне завдання для роботи у групах.

Обладнання: заставка із назвою вправи, три аркуші фліпчарту, маркери, фломастери, стікери, ножиці, клей.

Ведуча: - Створити портрет людини, якій притаманні риси та якості патріота-громадянина. Представнику кожної групи бути готовому до  презентації.

Ведуча: - Ми  маємо схожі уявлення про людину- патріота, які сформувалися на основі розуміння змісту цього поняття патріотизму.

Рефлексія. Вправа Сенкан

Ведуча: - Для роботи у групах пропоную творче завдання: скласти сенкан патріотичної тематики.

Сенкан – це вірш, що складається з п‘яти рядків.

Назва“сенкан” походить відфранцузького слова “п‘ять”.

Композиційна структура сенкану:

  • перший рядок маємістити слово, якепозначає тему (зазвичайцеіменник);
  • другий рядок – цеопис теми, якийскладається з двохслів (два прикметника);
  • третій рядок називаєдію, пов‘язану з темою, і складається з трьохслів (цедієслова);
  • четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьохслів і висловлюєставленнядо теми, почуття з приводу обговорюваного;
  • п‘ятий рядок складається з одного слова – синоніма до першого слова, в ньомувисловлюєтьсясутність теми, нібиробитьсяпідсумок.

Приклади сенканів:

Патріот

Сміливий, справжній
Любить, зберігає,примножує
СповнавідданийсвоїйБатьківщиніГромадянин

Україна

Сильна, незалежна
Єднає,захищає, гарантує
Це наша спільнадержаваМати

Захисник

Безстрашний, хоробрий
Боронить, допомагає,перемагає
Приклад для кожного громадянина

Герой

Ведуча: - Упроваджуючи літературну спадщину В. Сухомлинського в освітній процес дошкільного закладу, педагоги мають ефективні результати у формуванні духовно збагаченого і розвиненого інтелектуально громадянина, патріота України.  

Презентація форм роботи з патріотичного виховання за казками В.Сухомлинського.

Гра-розминка «Не хочу хвалитися, але я…»

Ведуча:- Шановні батьки!Наші педагоги ознайомили Вас з родзинками свого досвіду з патріотичного виховання дошкільників за казками В.Сухомлинського.

-  Які  творчі ідеї щодо формування патріотичних почуттів у дітей Ви б запропонували або вже використовуєте у вихованні Вашої дитини?

- Пропоную дати відповіді у формі розминки. Кожен по черзі називає своє ім’я і говорить фразу, що починається зі слів: «Не хочу хвалитися, але я…»

Наприклад: «Не хочу хвалитися, але я  виховую дитину патріотом. Бо… І це здорово!»

Ведуча: - В.О.Сухомлинський стверджував: « Успішний розвиток  дитини залежить від потенціалу батьків і педагога, їх вміння творчо мислити і втілювати свої задуми у життя».

Ведуча: - В.О.Сухомлинський був переконаний, що в закладі освіти  має панувати 4 культи: культ Батьківщини, Людини, Матері,  і Слова.

Гуманістичні ідеї В. Сухомлинського, як і всієї його педагогічної системи, виявляються вже в самому ставленні до дитини. Пригадаймо основні принципи у системі поглядів В.О.Сухомлинського:

- гуманістичне ставлення до особистості кожного  вихованця;
-  урахування його  індивідуальних особливостей;
-  формування духовного світу малюка;\
- стимулювання розвитку і саморозвитку дитини,  звернення до її внутрішнього світу;
- використання демократичних педагогічних засобів і методів навчання й виховання (повага, заохочення, опора на позитивне);
- розвиток творчих сил кожної окремої особистості в умовах колективної  співдружності.

Ведуча: - Провідним у педагогічній спадщині В. О. Сухомлинського є питання виховання у дітей любові до Батьківщини - виховання любові до сім’ї, до місця, де народився, до рідної мови, до природи рідного краю. Він зазначав: "Любов до Батьківщини починається із захоплення красою того, що бачить перед собою дитина, чим вона милується, у що вкладає частку своєї душі". У своїх  казках та оповіданнях Великий педагог закодував логічні питання, що змушують дитину  шукати відповіді на них.

Ведуча:- наші вихованці з задоволенням переконають Вас у цьому.

Поетична хвилинка.

ПШЕНИЧНИЙ КОЛОСОК

Оповідання

Сергійків старший брат Максим пішов служити в армії. Надіслав брат додому листа. Пише, що служить далеко-далеко, біля самого моря. А там усе не таке, як удома: скрізь каміння, і море безкрає, суворе...

«Сергійку,— пише брат.— Піди в поле, зірви колосок пшениці, поклади в конверт і надішли мені».

Пішов Сергійко. Зірвав колоска й замислився: що в ньому, в цьому колоску? Нащо він братові?

Поклав Сергійко колоска в конверт. І написав: «Колоска я зірвав на ниві, що починається за нашою хатою». І як написав це, то зразу збагнув, чого брат колоска просив.

Вправа «Розминка» (робота в групахах).

  • Щоб підготуватись до проведення наступної вправи, пропоную об’єднатись у пари за власним бажанням. Вправа називається «Розминка».

Хід вправи

 Ведучий: - Пропоную у кожній групі обрати представника, який обере завдання для роботи у групі.

Вправа «Відкритий мікрофон».

Ведуча:- Представник групи висловлює думку про почуте.

Для першої групи «Батьки» завдання наступне: Переконайте  дитину, який саме слід має залишити кожна людина.

Для другої групи «Вихователі»: дати пораду дитині у формі прислівя.

Для третьої групи «Письменники»завдання таке: придумати власну розв’язку (продовження) твору.

Ведуча: - Який висновок можемо зробити?(Відповіді учасників.)

Ведучий: -Ми з вами плідно працювали – час і відпочити.Запрошую усіх на рухавку.

Гра – руханка  «Дружба» (http://pribregniy.com.ua/).

Права рука розгойдує хмаринки,
Ліва рука торкається травинки.
Ти посміхнись, скажи усім: Привіт!
Чуєш тебе вітає цілий світ!

Приспів: З нами разом - Опа – опа
2 топ - топа, 2 хлоп – хлопа
Опа – опа настрій як?
Настрій наш - ось так!
Права рука. Ліва рука.

І всі разом.
Права нога, як гойдалка гойдає
Ліва нога у класики стрибає
Ти посміхнись, скажи усім: Привіт!
Чуєш тебе вітає цілий світ!

Приспів:
Права рука. Ліва рука
Права нога, Ліва нога

І всі разом
Праве плече казки шепоче вуху,
Ліве плече його не хоче слухати.
Ти посміхнись, скажи усім: Привіт!
Чуєш тебе вітає цілий світ! Приспів.

Ведуча:- Ось і підійшли ми до колективного   «написання»  розділів  проєкту «Патріотична ромашка», які ми  обговорили та виробили під час виконання практичних вправ, творчих завдань.

- Які ідеї Вас найбільше зацікавили?
- Що б ви хотіли додати до нашого проєкту? 
- Чи  переконалися Ви у доцільності такого проекту для об'єднання наших зусиль у  патріотичному вихованні дітей на засадах творчої спадщини В.О.Сухомлинського?

Ведуча: - Підсумовуючи нашу роботу пропоную написати свої враження на ромашці, закінчивши думку:

Сьогодні мене вразило…
Сьогодні мені згадалося…
Мені запам’яталося …
Мені було цікаво …
Мене порадувало …
Спілкування було …
Сьогодні під час тренінгу я отримала…
Під час тренінгу я відчувала…
Під час тренінгу я дізналася…
Надалі я буду застосовувати (користуватися)…

Ведуча: - якщо ваші сподівання  здійснились, то підійдіть до нашого символічного дерева і розмістить квіточку з очікуванням на дереві.     

Ведуча: - Яким би досвідченим не був педагог, якими б люблячими не були батьки дітей, але без терпеливості і витримки не досягти результату у виховання. До Вашої уваги   казка для дорослих.

Психологічна казка "Тихіше, будь ласка". 

Десь в лісі жила-була річка. Чиста-чиста, прозора-прозора.

Увесь свій ліс поїла прохолодною водою. Кожному дозволяла заглядати в себе, як в дзеркало. Ні з ким не сварилася, з усіма спілкувалась. Весела, добра річка. Так було довго. Але одного разу уранці прокинулася вона у поганому настрої. 

Чи то сон сумний побачила, чи то дещо сталося. Зітхнула річка сумно, потягнулася і зачепилася хвилею за корч, подряпалася. 

Зовсім засмутилася річка, трохи помутніла її вода. Помітило це сонце.

Вирішило розвеселити річку. Полоскотало її своїм довгим промінцем, та якось невдало: зламався промінь, вколов і без того подряпану хвилю. 

Закричала річка перелякано.

  • «Що за безглузді жарти"? подумала вона скривджено. А тут ще

неприємність:хтось дуже штовхнув річку копитцем. Виявляється,зовсім маленьке лосеня, погойдуючись на своїх тоненьких ніжках, прийшло попити. 

Заплуталося в річковій траві і впало у воду, ледве вибралося. Ця дрібниця остаточно вивела річку з себе. 
-  Так, засмучена, скривджена річка розсердилася, пирхнула і вийшла з себе. 

З берегів своїх.Спочатку обережно, на прибережну траву. 

Далі – до перших кущів. Потім закрутилася навколо стволів дерев.На всі боки, далі, далі, далі розтікається. І розуміє, що не те робить, а повернутися не може. 

І об корчі подряпалася, і сонячний промінь ненавмисно вколов, і лосеня, звичайно ж не навмисно впало у воду. Все розуміє річка, а тепер безформна мілка величезна калюжа. Все розуміє, а повернутися не може.

  • Зірвалася. Вийшлаз себе. І вперед бігти не може, сил більше немає. Гойдається, майже стояча вода, між кущіві дерев. Гниють гілки, листя, трава в стоячій воді. Ніхто неп'є з колишньої річки, ніхто в неї не заглядає. Каламутною, брудною, в'язкою трясовиною стала чиста,світла річкова  вода.

Болото. Зрадлива купина. Повзучі стебла. Страшні чорні віконця.Болото... 

А була річка. Була. Добра, весела лісова річка. Тільки ось з себе вийшла. Вийти кожен може. Завжди може, вийти легко. Дуже занадто навіть. Непотрібно кричати. Спокійно. Тихіше. Будь-ласка.Тихо.

Ведуча:-Отже, вибір за Вами!
"Це неможливо"! - каже Причина.
"Це безрозсудність"! - зазначає Досвід.
"Це марно"! -стверджує Гордість.
"Спробую" - шепоче Мрія.

Ведуча:- Бажаємо бути для Ваших дітей тихою, чистою, прозорою річкою, щоб ваша дитина завжди могла втамувати у ній духовну спрагу.

  • Бажаємо, щоб Вашим добрим супутником у вихованні дітей була МРІЯ!

Ведуча: - На згадку про наш «ромашковий бум» творчості, прийміть ці рукотворні ромашки – символ нашого закладу.

Нехай життя дарує щастя й долю,
Душевну щедрість, доброту й любов.
Терпіння, працьовитість, силу й волю,
Поступливість і злагоду в усьому.