Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сьогоднішній світ не схожий на вчорашній, а завтрашній – не буде схожий на сьогоднішній. Динамічно розвиваються ІТ-технології та впроваджуються в усі сфери життєдіяльності людини. 65% сучасних дітей виростуть, опанувавши професії, яких поки не існує сьогодні. Майбутнім фахівцям потрібна всебічна підготовка і знання з самих різних областей технології, природничих наук та інженерії. Знаходячись у пошуку альтернативного шляху освіти для нового покоління ми відкриваємо для себе STEAM-підхід (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics - наука, технологія, інженерія, мистецтво, математика). Ці дисципліни пов'язані одна з одною і розвиваються синхронно, причому швидкими темпами. Тож всі майбутні професії будуть так чи інакше стосуватися технологій у розрізі естетичних наук.

STEAM-підхід змінює наш погляд на навчання і освіту. Роблячи акцент на практичних здібностях, школярі розвивають свою силу волі, творчий потенціал, гнучкість мислення і вчаться співпраці з іншими. Ці навички і знання і складають основну освітню задачу, тобто те, до чого прагне вся система освіти.

Основна ідея STEAM-підходу така: практика так само важлива, як і теоретичні знання. Основною відмінністю є те, що тут діти використовують і свій мозок, і свої руки для успішного вивчення безлічі предметів. Знання, які вони отримують, вони «добувають» самостійно.

STEAM надихає наших дітей – майбутнє покоління винахідників, новаторів і лідерів – проводити дослідження, як вчені, моделювати, як технологи, конструювати, як інженери, бачити, як художники, аналітично мислити як математики, і грати, як діти.

Як одного разу імпресіоністи в своєму маніфесті декларували бажання вийти з запорошених майстерень на пленер і відмовитися від статичної натури, замінивши її на наповнені життям сцени з повсякденного побуту, так і сучасна парадигма освіти переживає зрушення в бік від класичної фронтальної форми навчання, виходячи за рамки традиційного короткострокового і ізольованого викладання.

Як же бути рядовому, але відкритому для нових тенденцій вчителю? Як не опинитися за бортом цих змін? Ми ставимо на перше місце якість освіти і її відповідність запитам майбутнього з урахуванням індивідуальних потреб наших учнів. Так, головним завданням вчителя є закладення якісного фундаменту і передумов до подальшої самоосвіти і навчання протягом усього життя.

Яким же чином відбувається впровадження STEAM у нашому освітньому закладі?

STEAM – це один з безлічі інструментів в організації сучасного процесу освіти. У процесі формування концепції освітнього простору ми керуємося чотирма «китами» освіти (принциповими комплексно-взаємодіючими положеннями), які були озвучені ЮНЕСКО: вчитися, щоб знати (learn to know), вчитися, щоб робити (learn to do), вчитися, щоб бути (learn to be), вчитися, щоб жити разом (learn to live together). Для нас сучасний процес навчання – це багатокомпонентний процес, що включає всі чотири положення в рамках будь-якого уроку або діяльності дітей в стінах нашого закладу освіти.

Що ж стосується STEAM, то в даному підході знайшли практичну реалізацію наведені вище положення, і саме тому ми його впроваджуємо. В цілому ж, комплексне вивчення природничих наук, технологій, інженерії, творчості, математики стає найбільш затребуваним в сучасному світі. У нашій країні приватні установи освіти також заявляють про використання STEAM-підходу, але виникає безліч питань: «На якому щаблі освіти можна впроваджувати даний підхід?», «Чи замінить STEAM-освіта вже існуючі освітні програми?», «Чи є в країні фахівці, здатні адаптувати STEAM в початковій, середній та старшій школі?», «Чи зможуть випускники успішно здати ЗНО або витримати вступні випробування за кордоном?».

Ми вважаємо, що підхід можна застосовувати вже на першому ступені навчання, в початковій школі. Повністю замінити існуючі освітні програми на STEAM і гарантувати якісний результат, на наш погляд, неможливо і не потрібно, так як в рамках вже існуючих програм початкової освіти закладено те, що здатне реалізувати концепції проектного підходу – формування універсальних загальноосвітніх умінь і навичок. Більш того, фахівців, здатних інтегрувати STEAM в програму шкіл майже немає, готових навчальних планів – теж. Ми розуміємо, що підготовка методичної бази проектних робіт, створення цифрового і інтерактивного освітнього простору – це завдання тривалістю не в один день, місяць або два. Більш того, цей процес повинен бути гнучким і м'яким по відношенню до дітей, постійно вдосконалюватися за результатами зворотного зв'язку від них і моніторингу отриманих результатів. Даний процес повинен бути прийнятий вчителями і батьками і, що важливо, давати якісний результат.

Ми реалізовуємо STEAM-підхід на уроках з різних навчальних предметів: «Математика», «Читання», «Іноземна мова», «Трудове навчання», «Мистецтво»    «Образотворче мистецтво», «Інформатика», «Фізика», «Географія». В основі – метапредметний підхід, який дозволяє інтегрувати знання з різних областей. Наприклад, вивчаючи нову букву, діти знайомляться з представниками тваринного світу, назви яких починаються з досліджуваної літери, знаходять на карті місця їх проживання. З вивченого числового ряду вибирають числа, вигадують умови і самостійно складають завдання або створюємо закономірності. На трудовому навчанні учні знайомляться з унікальними архітектурними спорудами і, використовуючи картон, клей папір, створюють їх  міні-копії. На уроках англійської мови навчальний кабінет іноді перетворюється на справжню арт-студію із чотирма секціями – порами року: Winter, Spring, Summer, Autumn та із двома видами завдань для кожного сезону: інтелектуальним та творчим. На уроці фізики учні, використовуючи світлодіоди і електричні ланцюги, «запалили» зірки на картині Вінсента Ван Гога «Зоряна ніч». Діти перейнялися величчю і загадковістю творіння великого художника, запропонували спосіб реалізації, розібралися з тим, що ж таке струм, електричні ланцюги, провідники, джерела живлення, дізналися про користь і небезпеку електрики і 8 містичних загадок Ван Гога.

Під час роботи Літньої школи юні дослідники зібрали «Багаторівневий підземний паркінг». Мета проекту полягала в тому, щоб зробити модель паркінгу, який займає мало місця, розміщує багато машин і дуже корисний у великих містах і селищах. Для реалізації цього проекту застосовували звичайні підручні матеріали та звичайно знання з математики, фізики, хімії і образотворчого мистецтва. Поки учням вдалося лише механізувати паркінг. Тому метою подальшої роботи над проектом є його автоматизація, щоб машини автоматично піднімались та опускались на потрібний рівень.

«Соняшник – квітка сонця» - так звучала тема уроку з природознавства, під час якого діти не тільки дізнались про цікаві факти пов’язані з соняшником, а й ознайомились з історією створення соняшникової олії, із способами її виготовлення, практично спробували це зробити, складали та розв’язували задачі, ознайомилися з творами мистецтва, пов’язані з соняшником, висловили враження від картин художників, сконструювали моделі соняшника в техніці торцювання, виготовили лепбук.

Щороку у гімназії проходить Екологічний фестиваль. Складовою фестивалю є конкурс костюмів із підручних матеріалів. Конкурс проходить між учнями молодших класів, але допомагають у виготовлені костюмів учні-старшокласники. Ось тут і стає у пригоді вивчена тема на уроках образотворчого мистецтва «Дизайнерство одягу».  Нібито нічого складного, але коли діти зіштовхнулися з проблемою, що робити, з чого та як, розпочалось саме цікаве… Спочатку потрібно прорахувати всі розміри (висоту, ширину, обхват, об’єм тощо) і тут в нагоді знадобилися математичні знання. Далі потрібно було обрати матеріал, з якого буде виготовлена сукня, і тут в пригоді стали знання природничих дисциплін (біологія, хімія, основи здоров’я). На етапі створення ескізу майбутнього одягу, учням допомагають знання з  образотворчого мистецтво, музика, адже якраз музика і надихає людину творити дива. Ескізи створювалися і на папері, і в комп’ютерних програмах. Під час процесу виготовлення одягу діти звертаються до мейкерства – власній майстерності виготовлення виробу, а також до предмету «Технології».

Прикладів можна наводити безліч. Використовуючи STEАM-освіту на практиці ми навчаємо учнів мислити та знаходити необхідну інформацію, приймати рішення, вирішувати складні завдання, організовувати співпрацю з іншими учнями та учителем.

STEAM-освіта є досить прогресивною та необхідною вимогою часу і вимагає не стільки матеріального забезпечення та обладнання освітнього закладу, скільки креативного підходу до викладання дисциплін від самих вчителів, які мають бути фахівцями не в одному напрямку.

Педагогічний колектив нашого закладу освіти зорієнтований на вибудовування суб'єкт-суб'єктних відносин в освітньому просторі вчителя і учня. Шлях передачі знань від учителя до учня трансформується в шлях спільного пошуку нової інформації. Для нас сучасний учитель – це мотиватор, навігатор, комунікатор. Він організовує освітній простір таким чином, щоб дитина росла інтелектуально, розвивала загально навчальні вміння та навички, майбутні професійні компетенції, вміла взаємодіяти в команді, розвивалась як особистість.

Література

  1. Інтернет-ресурс: http://myteachingyears.blogspot.com/2017/03/stem.html
  2. Інтернет-ресурс: https://innovationhouse.org.ua/statti/osvita-stem-i-steam-dodajte-trohi-tvorchosti-do-nauki/
  3. Інтернет-ресурс: http://man.gov.ua/upload/news/2017/12_11/Zbirnyk.pdf