Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасний світ швидко змінюється. З’являються нові технології, які змінюють не тільки матеріальний та соціальний аспекти буття людини, а й провокують  зміни в економіці та на ринку праці. Крім появи нових професій, з’являтимуться і  принципово нові вимоги до працівників. Адже життя нового суспільства потребуватиме і  особистості нового типу – здатної до сучасних умов соціальної мобільності,  до  засвоєння передових технологій, до креативного підходу у вирішенні життєвих ситуацій, до самостійного прийняття рішень і відповідальності за них.

Одним із соціальних інститутів, що виконує функцію підготовки підростаючого покоління  до життя є школа. І сьогодні,  ми, повинні подумати про те, що саме школа, готує  людину майбутнього, якій буде потрібна всебічна підготовка і знання з найрізноманітніших освітніх галузей, інженерії та технологій. Тому модернізація освітнього середовища є нагальною потребою.

І мотиватором такої модернізації стає STEM.

Чому саме STEM?

Бо STEM – це освіта майбутнього, це  комплексний міждисциплінарний підхід, який поєднує у собі природничі науки з технологіями, інженерією і математикою. У цьому гармонійному поєднанні – головна перевага STEM, бо як і наше життя – усі предмети – взаємозалежні та інтегровані в єдине ціле  [5, с. 53; 2, с.27; 3].

Метою діяльності ХЛ № 149 є підготовка  конкурентноспроможного випускника, здатного до навчання та розвитку у змінному високотехнологічному, мультикультурному середовищі,  який не просто вчиться генерувати цікаві ідеї, а й  відразу втілює їх у життя, навчається планувати свою діяльність.

Колектив Харківського ліцею № 149 почав робити перші кроки у запровадженні STEM в освітній процес з 2017 року. Особливістю навчання в нашому ліцеї є поглиблене вивчення не тільки предметів природничо-математичного циклу, але й філологічного напряму. Це сприяє долученню до процесу впровадження STEM-освіти і вчителів гуманітарних предметів.

Перед педагогічним колективом ліцею постало завдання розробити стратегію дій з впровадження STEM:

  • опрацювати нормативно-правові документи;
  • вивчити підходи та особливості сучасної STEM-освіти;
  • проаналізувати можливості впровадження STEM в ХЛ № 149 [4].

Була проведена організаційно-методична робота серед педагогів закладу щодо впровадження STEM-орієнтованого навчання. Адміністрація ліцею взяла участь у роботі WEB-STEM школи 2017, 2019, 2020. Були проведені семінари для ознайомлення вчителів з особливостями STEM-освіти, учителі брали активну участь у вебінарах та конференціях, присвячених STEM-освіті. Це забезпечило інформаційний супровід методичної роботи вчителів ліцею та сприяло підвищенню їх творчого потенціалу.

Були визначені основні напрямки впровадження STEM  у ліцеї: STEM-урок, проектна діяльність, впровадження в освітній процес LEGO, STEM-  екскурсії, пошуково-дослідницька діяльність, проведення КФМР для вчителів з розповсюдження досвіду роботи.

Міждисциплінарний підхід STEM освіти реалізується в ліцеї під час проведення інтегрованих уроків [6, с. 91]. Учителі ліцею накопичили досвід проведення інтегрованих уроків з біології та математики, біології та хімії, математики  та трудового навчання, біології та української мови, української літератури та іноземної мови. Під час таких уроків учні набувають здібності видозмінювати ті стереотипи мислення, яких вони вже навчилися, вчаться моделювати нові підходи до осмислення раніше засвоєного або нового матеріалу,  створюють певні продукти (презентації, текстові документи, тощо), розвивають творчі здібності та удосконалюють комунікативні навички.

Особливе місце у впровадженні STEM-освіти посідає використання інформаційно-комунікаційних технологій. У ліцеї діють два кабінети інформатики, на базі яких, в тому числі, проводяться і інтегровані уроки. 

Ефективним засобом STEM-освіти в ліцеї є  проектна діяльність [6, с. 92; 1, с. 11,  13]. У ліцеї функціонує творча науково-інформаційна лабораторія «Формат», головною метою якої є  створення умов для творчого та інтелектуального розвитку дитини в позаурочний час, формування дослідницької компетентності, здатності до самостійних спостережень, дослідів, експериментів. Творчою науково-інформаційною лабораторією «Формат» був ініційований проект «Цікава наука», метою якого стала популяризація науки серед учнів початкової школи та сприяння позитивного ставлення до неї. Учасниками проекту стали шість груп учнів 8-9-х класів, кожна з яких презентувала учням початкової школи практичну значимість однієї з наук: біології, хімії, фізики, математики, географії, інформатики. Проект «Цікава наука» сприяв  поглибленню знань учнів про навколишній світ, формуванню навичок пошуково-дослідницької діяльності та початку формування наукового світогляду учнів.

В масштабах ліцею  були проведені проекти  «День Води», «День Землі» . У цей день усі уроки будувалися навколо зазначених тем. Ці тематичні Дні  наочно продемонстрували можливості інтеграції у створенні цілісного образу світу [2, с.27].

Окремої увагу заслуговує використання ЛЕГО як засобу  STEM-освіти в ліцеї.  Вчителями ліцею активно впроваджується міжнародна програма «Шість цеглинок». Практика їх використання свідчить про  зростання мотивації до навчання в учнів 1-х класів. Учні 4-го класу взяли участь у проекті «Конструктор ЛЕГО – гра чи захоплююче та розвиваюче навчання» і довели, що ЛЕГО  може бути не тільки іграшкою, але й  будівничим матеріалом для створення побутових дрібничок, як-то ключниця, підставка для телефону та зарядного пристрою, авангардною фото рамкою, пеналом.

У ліцеї проводяться фестивалі ЛЕГО-творчості. У них беруть участь учні початкової школи, які виступають і в ролі авторів архітектурних шедеврів і в ролі відвідувачів АРТ-фестивалів. Учням пропонується сконструювати архітектурний об’єкт, використовуючи деталі ЛЕГО. Фестивалі викликають неабиякий інтерес та захоплення у відвідувачів.

Таким чином, проектна діяльність сприяє реалізації особистісного потенціалу учнів, а дослідницькі навички та практичний досвід, набуті у процесі проектної діяльності, сприятимуть прискоренню адаптації молоді до мінливого світу. Саме STEM-освіта надає можливості для розвитку дослідницьких вмінь учнів.

Потужним засобом заохочувального відбору учнівської молоді, яка зможе реалізувати себе в науково-технічній сфері, є участь у міжнародних інтерактивних конкурсах, олімпіадах, турнірах, конференціях, наукових пікніках, фестивалях та інших інтелектуальних змаганнях. 

Успішний розвиток STEM-освіти здійснюється через залучення ресурсів та співробітництво у процесі навчання й викладання із зовнішніми учасниками, такими, як вищі навчальні заклади, наукові музеї, природничі центри, підприємства, громадські та інші організації. Учні ліцею беруть участь у майстер-класах, воркшопах, науково-освітніх лекціях, що проходять під час проекту «Канікули з Політехом». Учителі ліцею активно використовують потенціал STEM-екскурсій, які проводиться в умовах виробництва, музею, виставки, лабораторії, природного ландшафту з метою спостереження і вивчення учнями різних об’єктів і явищ навколишнього середовища, розширення і доповнення знань, які вже були вивчені на уроках. 

З метою залучення учнів до практичної діяльності, перенесення пізнавально-творчої атмосфери наукових пікніків, днів науки та наукових музеїв в ліцеї був створений музей  «STEM на долонях», суть якого полягає   у створенні експозиції наукового музею в школі. У музеї  «STEM на долонях», зібрані пристрої, які знайомлять з історією розвитку інформаційних технологій.  Можна пройнятися духом історії тих речей, які зараз стали невід’ємною частиною життя кожного з нас і побачити з чого все починалося, до кожного експонату можна доторкнутися і усвідомити як став можливим сучасний технологічний розвиток. На базі центру старшокласниками проводяться тематичні лекції та майстер-класи для учнів середньої та початкової школи.

Накопиченим досвідом з використання STEM технології учителі ліцею діляться з колегами під час проведення районних практичних семінарів та на сторінках періодичних видань.

Навчання – це не просто передача знань від учителя до учнів, це спосіб розширення свідомості і зміни реальності. Раннє залучення учнів в STEM сприяє розвитку креативного мислення,  формуванню компетентності дослідника, кращій соціалізації особистості. STEM крокує в ногу з часом, відкриваючи нові можливості. Ми крокуємо в ногу зі STEMом.

 Література

  1. Андрієвська В. М. Проект як засіб реалізації STEAM-освіти у початковій школі / В. М. Андрієвська // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: «Педагогіка. Соціальна робота». – 2017. – Випуск 2 (41). – С. 11-14.
  2. Балик Н. Р. Підходи та особливості сучасної STEM-освіти / Н. Р. Балик, Г. П. Шмигер // Фізико-математична освіта. – 2(12). – 2017. – С. 26-30.
  3. Журавель Т. О. Інтегроване навчання – основний складник STEM-освіти / Т. О. Журавель,  Н. О. Соколова. -  [Електроний ресурс]. – Pежим доступу: http://otr.iod.gov.ua/images/pdf/2016/12/09.pdf
  4. Методичні рекомендації щодо розвитку STEM-освіти у закладах загальної середньої та позашкільної освіти у 2019/2020 навчальному році : Лист ІМЗО від 22.08.19 р. № 22.1/10-2876 -   [Електроний ресурс]. – Pежим доступу: https://drive.google.com/file/d/1jF4z8ADQGX59abukBq8N5JRi8Vd4AmvI/view
  5. Патрикеєва О. О. Актуальність запровадження STEM-навчання в Україні / О. О. Патрикеєва // Інформаційний збірник для директора школи та завідуючого дитячим садочком. – К.: Освіта України. – 2015. – № 17-18(41). – С. 53-57.
  6. Патрикеєва О. Упровадження STEM-освіти у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах: методичний аспект // Рідна школа. – 2017. – № 9-10. – С. 90-95.