Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Головним завданням освіти є підготовка молоді до сучасного життя, тобто формування в неї необхідних компетентностей, а одним із засобів їхнього формування є інтеграція навчальних дисциплін.  Функції рослин відіграють важливу роль майже в усіх сферах життя людини. Тому в край необхідно навчити зростаюче покоління зберігати та розмножувати рослини, що також сприяє покращенню екологічної ситуації.

Ідея проекту полягає не тільки у вивченні теоретичних основ з інтегрованих предметів, а також практичної частини, яка передбачає розмноження рослин учнями та їхню висадку. Саме тому, метою проекту є:

  • розвиток ключових компетентностей «Нової української школи»;
  • ознайомлення з теоретичним курсом з біології «Рослини»;
  • розвиток навичок мовлення з німецької мови до теми «die Natur»;
  • практичне застосування здобутих знань;
  • озеленіння пришкільної території;
  • покращення екологічної ситуації в місті.

Цільова група: учні 6 класу

Під час проекту реалізується розвиток ключових компетентностей, які зазначені у реформі «Нова українська школа». Наскрізними компетентностями є: критичне та системне мислення, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, вирішувати проблеми:

  • вільне володіння державною мовою: Здобувачі освіти вільно спілкуються українською мовою під час вирішення поставлених задач, використовують фахові терміни з біології;
  • здатність спілкуватися іноземними мовами: учні використовують німецьку мову під час вивчення біології; користуються інформацією біологічного характеру, отриманою з німецькомовних текстів;
  • математична компетентність: учні роблять обчислення на основі спостережень з метою визначення результатів досліду;
  • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій: учні самостійно та в групі досліджують живу природу, аналізують й визначають проблеми довкілля;
  • екологічна компетентність: ціннісне ставлення до навколишнього середовища як до потенційного джерела здоров’я, добробуту та безпеки людини і спільноти; вміння робити висновок про безпосередню залежність людини від рослини, необхідність збереження екології;
  • інформаційно-комунікаційна компетентність: на уроці учні використовують гаджети для роботи з мобільними освітніми застосунками, опрацьовують інформацію, діляться нею з оточуючими; створюють план, спілкуються в інформаційному просторі, використовують інтернет-ресурси;
  • громадянські та соціальні компетентності прав людини: на уроці учні навчаються працювати в групах для досягнення спільного результату; усвідомлюють цінність праці та працьовитості для створення добробуту.

В основі проекту - педагогіка партнерства – спілкування, взаємодія та співпраця між учителем, учнем і батьками. Учні, батьки та вчителі, об’єднані спільними цілями та прагненнями, є добровільними та зацікавленими однодумцями, рівноправними учасниками освітнього процесу, відповідальними за результат.

Методичні рекомендації

Етап

Навчальні предмети

Тривалість

1.

Чому рослини особливі?

Біологія, німецька мова

90 хвилин

2.

Чому нам потрібні рослини?

Біологія, німецька мова

90 хвилин

3.

На шляху до мети

Позакласна діяльність

Позаурочний час

4.

Майстер-клас «Паперова квітка»

Німецька мова, трудове навчання

60 хвилин

5.

Ярмарок «Перетвори паперову квітку у справжню»

Позакласна діяльність

Протягом перерв 

6.

Практичне заняття «Ми саджаємо сьогодні»

Німецька мова, трудове навчання, біологія

45 хвилин

7.

«Які рослини зростають у нашому кабінеті?»

Німецька мова

45 хвилин

8.

Догляд за рослинами та спостереження за їхнім ростом

Біологія

2 місяці

9.

Презентація результатів спостережень за ростом рослин

Біологія, німецька мова

45 хвилин

10.

Екскурсія до ботанічного саду

Німецька мова, біологія

2 години

11.

Висадка рослин на пришкільній ділянці

Німецька мова, трудове навчання, біологія

2 години

Етап І. Чому рослини особливі?

Даний етап спрямований на повторення та систематизацію знань, які учні отримали на уроках німецької мови та біології. Основної метою цього заняття є сприяння розумінню учнями, що зелені рослини вирізняються серед інших об’єктів живою природи здатністю виділяти кисень та залежності всього живого від рослин. На цьому етапі учні усвідомлюють безпосередню залежність людини від рослин, як від джерела кисню.

Етап ІІ. Чому нам потрібні рослини?

Провідною метою даного етапу є формування ціннісного ставлення до навколишнього середовища, а саме до зелених насаджень, як до потенційного джерела здоров’я, добробуту та безпеки людини і спільноти. На початковій фазі даного етапу учні роблять висновок, що людство використовує рослинні ресурси майже у всіх сферах своєї життєдіяльності, а існування живого на нашій планеті взагалі неможливе без кисню. Цей висновок став поштовхом до подальшої діяльності – необхідності розмножувати і оберігати рослини.

Основний зміст заняття спрямований на отримання наукових знань з теми «Розмноження рослин», які учні зможуть застосувати практично у наступних етапах проекту.   

Етап ІІІ. На шляху до мети.

Щоб викликати в учнів бажання не лише спостерігати за ростом і розвитком рослин та апробувати способи розмноження рослин,  організувати та провести акцію спрямовану на популяризацію ціннісного ставлення до навколишнього середовища як до потенційного джерела здоров’я, добробуту та безпеки людини і спільноти, на зустріч у проекті запрошено експертів із садівництва та догляду за зеленими насадженнями. Експерти забезпечують учнів насінинами для пророщування та розмноження рослин. І учням поставлені запитання «Яку кількість матеріалів необхідно придбати для посіву насінин?» і «Яким чином ми можемо фінансувати проект?».

Даний етап реалізується впродовж декількох зустрічей у позаурочний час у школі та онлайн-спілкування, шляхом колективної роботи над створенням документів з спільним доступом.  

Мета даного етапу не має відношення до певного навчального предмету, але він відповідає концепції «Нова українська школа», змінюючи фокус освітньої діяльності у бік практики, інтерактивності та функціональності.

Етап ІV. Майстер-клас «Паперова квітка».

Під час пошуку шляхів реалізації мети проекту було вирішено організувати ярмарок з виробами рунічної роботи. Оскільки діяльність учнів пов’язана з розмноженням рослин, було обрано квіти із паперу. Для цього етапу запрошено експерта-дизайнера, який провів майстер-клас з виготовлення квітів з цукеркою усередині.

Цей етап поєднує уроки трудового навчання та німецької мови. Навчальна діяльність учнів та учениць ґрунтується на знаннях та навичках, які вони отримали під час майстер-клас.

Етап V. Ярмарок «Перетвори паперову квітку у справжню»

Для реалізації цього етапу були виготовлені квіти з паперу з цукеркою усередині. Квітка – символізує спрямованість проектної діяльності учнів на популяризацію ціннісного ставлення до природи, необхідності збереження та відновлення зелених насаджень. З цією ж метою були виготовені плакати екологічного змісту. Протягом ярмарку учні повідомляють зацікавленим про свої наміри та запрошують до участі у екологічній акції.

Етап VІ. Практичне заняття «Ми саджаємо сьогодні».

Для реалізації даного етапу на практичне заняття зарошуються експерти-садівники. В результаті спілкування з експертами учні розширюють свої знання та уявлення про екологічну ситуацію у місті, дізнаються про способи та умови розмноження дерев, правилами догляду за ними. За допомогою експертів учнів саджають насінини дерев, та користуючись раніше отриманими знаннями висаджують цибулини квітів, розмножують рослини шляхом ділення куща та живцюванням.

Етап VІІ. «Які рослини зростають у нашому кабінеті?»

Для даного етапу підготовлено німецькомовні фахові тексти про рослини, які посадили учні, і складені завдання до них. Таким чином реалізується принцип рівнозначності предметних та мовних компетентностей.

Етап VІІІ. Догляд за рослинами та спостереження за їхнім ростом.

На даному етапі учні працюють у групах. Кожна група вирощує певні рослини і фіксує результати спостережень за ними у запропоновані таблиці. На початковій фазі етапу створюється пам’ятка з догляду за рослинами, визначаються критерії оцінювання роботи груп та пропонується форма звіту про результати спостережень.

Цей етап триває більше двох місяців до моменту узагальнення та презентації результатів. Учні продовжуватимуть доглядати за рослинами до висадки їх на пришкільній ділянці.

Етап ІХ. Презентація результатів спостережень за ростом рослин.

Даний етап проводиться у формі звітів учнів про результати їхніх спостереження. Також учні готують фахові доповіді про способи розмноження рослин, які демонструють рівень оволодіння теоретичними знаннями та практичними навичками з теми «Розмноження рослин». Деякі учні готують короткі повідомлення німецької мовою про рослини, які вони виростили. Для реалізації цього етапу учнями колективно створюється мультимедійна презентація за допомогою додатку Google Slides, і доопрацьовується під наставництвом вчителів в програмі Power Point.  

Етап Х. Екскурсія до ботанічного саду.

Провідною метою екскурсії є вивчення умов росту та життєдіяльності рослинних організмів. У результаті спілкування з працівниками ботанічного саду учні мають здобути інформацію про особливості пересадки рослин з горщика до місця постійного росту, вивчити сприятливі умови для пересаджування та вимоги до вибору місця.

Крім того під час відвідування ботанічного саду учні мають можливість поширити свій кригоріз, побачити рідкісні види рослин та отримати корисні знання.

Етап ХІІ. Висадка рослин на пришкільній ділянці.

Заключний етап проекту – пересаджування рослин із горщиків на зелені ділянки біля школи. Кінцева мета проекту реалізується шляхом колективної діяльності учнів, залученням батьків та інших учнів школи до участі у природоохоронній акції.

Очікувані результати:

  • підвищення рівня компетентності в природничих науках:
  • учні застосовують науковий метод,
  • спостерігають за ростом рослин та описують результати власних спостережень,
  • аналізують умови розвитку рослин,
  • формулюють гіпотези щодо успішності проростання рослин в залежності від типу розмноження,
  • збирають дані розвитку рослин,
  • проводять експерименти, аналізують результати,
  • засвоюють тему «Рослини та їх розмноження» з курсу біології;
  • підвищення рівня мовно-мовленнєвих навичок з німецької мови:
  • засвоєння лексичного матеріалу з теми «Natur»,
  • закріплення граматичних навичок з теми «Порядок слів у речення», Perfekt, прислівники часу,
  • поширення словникового запасу;
  • використання в усному мовленні наукових понять німецькою мовою,
  • опрацювання текстів німецькою мовою, спілкування за змістом прочитаного, пошук необхідної інформації у наукових текстах,
  • удосконалення навичок аудіювання
  • удосконалення навичок усного мовлення з використанням вивчених лексичних одиниць
  • підвищення інформаційно-цифрової компетентності:
  • застосування ІКТ для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією,
  • використання освітніх мобільних додатків,
  • використання ІКТ для організації роботи в групах та колективної роботи.
  • підвищення соціальної і громадянської компетентності:
  • участь учнів у громадському житті при проведенні ярмарку,
  • командна робота учнів;
  • удосконалення навичок роботи в парах, групах.
  • розвиток творчої особистості:
  • розвиток творчих здібностей під час виготовлення квітів та декорацій для ярмарку.
  • розвиток екологічної грамотності учнів:
  • усвідомлення ролі рослин в навколишньому середовищі, покращення екологічної ситуації шляхом висадки рослин,
  • усвідомлення результату впливу людини на зміни в екосистемі,
  • розуміння необхідності збереження рослин.
  • розвиток підприємливості:
  • генерування та втілення учнями у життя ідеї щодо можливості придбати рослини для їхнього вирощування з метою подальшої висадки задля збереження певних видів рослин шляхом їхнього розмноження, покращення екологічної ситуації в місті;
  • фінансова грамотність:
  • ведення звіту про витрати,
  • планування бюджету проекту.

Розробка та реалізація проєкту впроваджено у спіавторстві з вчителькою німецької мови Марчук А.С.