Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Життя людей в  Україні  в ХХІ столітті висуває нові вимоги до цілей, завдань, структури та змісту дошкільної  освіти України, що пояснюється глобалізаційними процесами, змінами ціннісних орієнтацій та світоглядних позицій, прагненням нашої країни інтегруватися до європейського простору.

Тому в наш час на  ринку освітніх послуг між дошкільними закладами України поступово виникає і посилюється конкуренція, яка є актуальною як для комерційних так і для державних ЗДО.         

Отже,  заклади дошкільної освіти  всіх типів і форм власності змушені докладати чимало зусиль до того, щоб залучити нових вихованців. З цією метою вони розробляють і   вживають різноманітних заходів, серед яких важливими є заходи щодо створення та підтримання привабливого іміджу закладу дошкільної освіти.

Позитивний імідж закладу, його привабливість в очах вихованців та їх батьків пояснюється прагненням керівництва врахувати інтереси різних прошарків споживачів як у плані одержання основної й додаткової освіти, так й у плані розвитку особистості учасників освітнього процесу.

Метою  роботи  зі   створення іміджу ЗДО є підвищення конкурентоспроможності, залучення інвестицій, встановлення і розширення партнерських зв'язків.

Проблема  іміджу в широкому розумінні цього слова виступає  предметом дослідження зарубіжних авторів – Л. Браун, П. Берд, українських дослідників, які займаються проблемами іміджу сучасного ЗДО, —

О. Л.  Кононко  та  Н.В. Погрібняк.

Імідж закладу  дошкільної освіти неоднозначне поняття в сучасній іміджеології. Він складається з уявлень про якість освітніх послуг, взаємин між вихователями, вихованцями та їх батьками, кадрового потенціалу та стану матеріальної, методичної й освітньої  бази. Таким чином, формується внутрішня й зовнішня аудиторія іміджу ЗДО. Внутрішня аудиторія містить у собі співробітників закладу дошкільної освіти. Зовнішня аудиторія складається зі споживачів, тобто дітей, їх батьків й навколишніх структур [3, 19].

Отже, імідж сучасного закладу дошкільної освіти  нового типу — це емоційно забарвлений образ дошкільного закладу, часто свідомо сформований, який має цілеспрямовано задані характеристики і покликаний чинити психологічний вплив певної спрямованості на конкретні групи соціуму.

Позитивний імідж сучасного закладу  дошкільної освіти нового типу визначають такі складові:

— наявність наявність довгострокової освітньої стратегії;
— сприятливий морально-психологічний клімат у колективі, дружня, довірча атмосфера, що панує в ньому;
— захоплений, небайдужий, професійний педагогічний колектив;
— наявність згуртованого дитячого колективу;
— культ колективних традицій, проведення «сімейних» свят;
— постійний саморозвиток колективу, об’єднання спільного справою дитячого, батьківського й виховательського колективів;
— наявність яскравої зовнішньої атрибутики: девіз, герб, елементи форми в одязі, власний сайт в Інтернеті й т. д.

О. Кононко в свою чергу, досліджуючи основні характеристики сучасного дитячого садка, виділила наступні показники позитивного іміджу ЗДО:

1) просторі та світлі приміщення, зручні меблі, різноманітні іграшки та дидактичні матеріали в достатній кількості, дбають про їхнє здоров’я;

2) незаплямована репутація протягом тривалого часу;

3) стабільна, організована, ритмічна праця;

4) підготовка до школи;

5) висококваліфіковані фахівці;

6) у роботі застосовуються інноваційні підходи, експеримент;

7) розвивальне середовище для формування у дітей життєвої компетентності;

8) незвичайний, не схожий на інші, кращий за них;

9) прагне встигнути за часом: у ньому навчають іноземної мови, ознайомлюють з азами комп’ютерної грамоти, вводять дитину в сучасний інформаційний простір [5, 3-6].

Сформований позитивний імідж допоможе вирішити низку завдань, таких як: збільшення привабливості сучасного закладу  дошкільної освіти – у першу чергу для батьків, дітей і персоналу; підвищення ефективності заходів з інформування населення про нові освітні послуги; полегшення впровадження нових освітніх послуг; підвищення рівня організаційної культури ЗДО; поліпшення соціально-психологічного мікроклімату у педагогічному колективі закладу.

Основними методами формування іміджу ЗДО є:

  • ефективні піар-заходи (дні відкритих дверей, презентації і виставки освітніх послуг, публікації в ЗМІ і т. д.);
  • благоустрій будівлі та території ЗДО;
  • підвищення педагогічної культури педколективу і всього персоналу.

Отже, створення позитивного іміджу сучасного закладу  дошкільної освіти нового типу – це складний і тривалий процес формування міцної і високої репутації, привабливості, створення ситуації успіху на всіх рівнях роботи ЗДО.

Головними суб’єктами формування іміджу ЗДО  нового типу є директор, педагоги і співробітники, а також в силу зворотнього зв’язку – різні соціальні групи, зацікавлені в наданні освітніх послуг. До цих груп відносяться: діти та їхні батьки, працівники установ додаткової освіти, що надають освітні послуги паралельно із ЗДО (гуртки, секції тощо); педагоги початкової школи, які приймають випускників; працівники органів управління освітою; місцеві жителі.

Досвідом формування  іміджу сучасного закладу дошкільної освіти нового типу хочу сьогодні з вами поділитися.

Комунальний  заклад дошкільної освіти  «Дюймовочка» Оріхівської  міської ради Запорізької області  розрахований на  75    місць.

Директор: Гуржій Людмила Михайлівна, спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання: «старший вихователь». Педагогічний стаж – 33 роки.  На посаді директора Людмила Михайлівна  працює з  1 червня 2012 року.

Відомості

Показники

1.

Мова навчання

українська

2.

Кількість груп усього

4

 ясельні

1

дошкільні

3

3.

Режим роботи груп:

 

10,5 годин

4

4.

Кількість вихованців

76

5.

Кількість працівників усього

26

педагогічний персонал

11 педагогів

обслуговуючий персонал

15  працівників

Свій план освітньої роботи колектив  комунального закладу дошкільної освіти «Дюймовочка» підпорядковує вимогам  Базового компоненту дошкільної освіти в Україні та реалізує дані вимоги через  програму  розвитку дитини дошкільного віку «Я у світі».

Пріоритетним завданням  роботи нашого закладу є  патріотичне  виховання дошкільників. 

Вивчення громадської думки в колективі дитсадка дозволило адміністрації закладу сформувати чітку стратегію розвитку,  в плані формування позитивного іміджу КЗДО  «Дюймовочка».

Першочергове завдання  формування іміджу сучасного ЗДО – є створення сприятливих, осучаснених умов перебування дітей в закладі дошкільної освіти. Тож колектив на чолі з директором приступив до реалізації даного завдання.

Першим оновлення торкнулося   території та  основної споруди ЗДО. Колективом  разом з батьками протягом літнього оздоровчого  періоду  2012 року було створено яскраве обладнання для ігрової діяльності дітей на майданчиках ЗДО.  В цей же час було   проведено  додаткове озеленення  території дитсадка, та замінено  покрівлю основного приміщення ЗДО.

Відношення до роботи всього колективу  у вирішенні даного завдання дало свої результати: вже у вересні 2012 року за значний внесок у благоустрій міста, оригінальність оформлення території дошкільного закладу , за її зразкове утримання та з нагоди 237 – річниці заснування міста  Оріхова, КЗДО «Дюймовочка» визнаний  переможцем та нагороджений  дипломом в номінації «Краща територія підприємства».

У 2013 – 2014 навчальному  році  осучаснено та відремонтовано внутрішні приміщення  та коридори ЗДО. Осучаснено  ігрові зони в кожній групі, куточки для батьків,

  • проведено капітальний ремонт системи водовідведення з повною заміною сантехніки.
  • придбані дитячі ліжечка в 2 групи;
  • проведено часткова заміна вікон на металопластикові;
  • проведено капітальний ремонт системи опалення на пральні .

У 2014 – 2015 році в закладі  створено та обладнано методичний кабінет, ізолятор, оновлено  традиційне та нетрадиційне обладнання спортивної зали, обладнано спальню та  костюмерну кімнату.

В  цей же час з допомогою депутата  Оріхівської районної ради, голови депутатської фракції партії «Наш край» -  Хоменка Віктора Івановича в закладі було  побудовано та здійснено пуск котельні  на твердому паливі.

У 2016 – 2017 році в КЗДО «Дюймовочка»:

за клопотанням депутата  Оріхівської районної ради, голови депутатської фракції партії «Наш край» -  Хоменко  Віктора Івановича ,  з допомогою депутата Верховної ради України  - Бандурова  Володимира  Володимировича на кошти субвенції з державного бюджету, місцевим бюджетом на здійснення заходів щодо соціально – економічного розвитку окремих територій

-  проведено остаточну  заміну вікон на металопластикові;

  • на території -  силами колективу, в тісній співпраці з батьками - обладнано спортивний майданчик;
  • відремонтовано підлогу по всіх  павільйонах групових майданчиків.

Вся  ця проведена  робота,  справила  великий вплив на формування позитивного іміджу нашого дитячого садочка. Ще однією складовою іміджу ЗДО – є  імідж працівників закладу й зокрема імідж керівника та педагогів.

Тому, не менш важливим, для формування іміджу сучасного ЗДО,  завданням   є  створення  іміджу  роботи педагогічного  колективу.

Для реалізації даного завдання  адміністрацією   було організовано  різноманітні  активні форми роботи з педагогами та популяризація роботи колективу в періодичних виданнях та на сайтах Інтернет – порталів.

На виконання вимог концепції з національно – патріотичного виховання молоді,  та заходів, щодо  реалізації концепції  національно – патріотичного виховання дітей та молоді  в   КЗДО «Дюймовочка» створено творчу групу з патріотичного виховання. Керівник: вихователь – Білан Ольга Вікторівна.

Члени творчої групи активно працюють над  впровадженням в освітній процес парціальної програми з патріотичного виховання «Україна – моя Батьківщина», автори: Олена Миколаївна Каплуновська, Ірина Іванівна Кичата, Юлія Миколаївна Палець.

Для реалізації завдань  з патріотичного виховання дітей членами творчої групи в тісній співпраці з батьками вихованців,  в закладі було створено міні – музей українського  декоративно – прикладного мистецтва, який містить у собі  предмети старовинного українського посуду, іграшки, предмети ужиткового мистецтва, українські народні музичні інструменти.

Для  ознайомлення дітей та їхніх батьків з національною культурою, формування національної свідомості у дітей, пробудження до життя національних традицій, національного духу нашого народу  - педагогами  в тісній співпраці з батьками вихованців , по групах ЗДО  оновлено та доповнено національні куточки. Експозиція національних куточків не переповнена, постійно поновлюється, має естетичне оформлення.

На виконання рішення педради з патріотичного виховання – члени творчої групи  створили презентації, для використання з метою демонстрації дітям  на заняттях на теми:

- «Оріхів – місто серця мого»,
- «Державні та народні символи України»,
- «Київ – столиця України»,
- «Українські  народні ремесла» та інші.

По всіх  вікових групах виготовлено дидактичні ігри з патріотичного виховання, для використання як на заняттях з дітьми , так і в повсякденній діяльності.

Колективом на чолі з  директором в КЗДО «Дюймовочка» було проведено районний  семінар – практикум для вихователів, методистів, та музичних керівників ЗДО  району на тему: «Особливості виховання патріотизму у дітей дошкільного віку».

План проведення  семінару  - практикуму включав у себе :

- Практичний показ роботи з  дітьми та батьками вихованців з патріотичного виховання - Родинне свято «Хай в серці кожної  дитини живе любов до України» ( Підготували та провели  члени творчої групи вихователь Дернова Людмила Анатоліївна та музичний керівник Вороніна Ольга Сергіївна ).

-  Методистом  презентовано досвід роботи нашого закладу  дошкільної освіти з патріотичного виховання дошкільників ;

- проведено  майстер – клас з виготовлення оберегу для дітей, ляльки – мотанки Немовлятка, в якому мали змогу повправлятися всі педагоги .

Даний захід був відзначений схвальними відгуками як батьків старшої групи «Дзвіночок», ( бо вони були учасниками родинного свята), так і педагогів району.

- Про схвалення роботи педагогів батьками свідчить публікація в  Оріхівській районній газеті «Трудова слава» -  «Родина – найцінніший скарб людства».

- Про якість підготовки до семінару колективу,  свідчить стаття інспектора – методиста з дошкільної освіти, відділу освіти Оріхівської райдержадміністрації   Світлани Семенівни Лукінської на сайті відділу освіти та  на сторінках газети «Трудова слава» під назвою «Патріотизм починається з колиски».

- Матеріали семінару – практикуму  направлені для публікації у  науково – методичному журналі Міністерства освіти і науки України для педагогів і батьків  «Дошкільне виховання».

- В рамках  проведення  заходів, присвячених до Дня Соборності України 22 січня 2018 року в  КЗДО «Дюймовочка» проведено відкритий захід патріотичного змісту :  показове  інтегроване заняття для дітей старшого дошкільного віку «Вишиванка - вишиваночка» за участі заступника голови громадської організації  учасників бойових дій та АТО в місті Оріхові, солдата 55 окремої артилерійської бригади – Дудко  Анатолія  Леонідовича та методиста відділу освіти , молоді та спорту виконавчого комітету Оріхівської міської ради Масюк Марини Віталіївни.

Заняття підготувала та провела член творчої групи ЗДО з патріотичного виховання, досвідчений вихователь Андрющенко Наталія Кузьмівна.

Діти, одягнені в українські національні костюми, читали вірші українських поетів, грали в народні ігри, що сприяло формуванню у дітей поваги та шанобливого ставлення  до традицій українського народу, зокрема до національного вбрання.

Сюрпризним моментом для дітей стала поява українського  візочка, запряженого конем, який привіз ляльок – українців Оленку і Тарасика.

Діти вправлялися  в умінні  створювати власноруч геометричний та рослинний орнаменти для оздоблення  одягу маленьких українців.

Апогеєм заняття стало  емоційне звернення  до дітей  заступника голови громадської організації  учасників бойових дій та АТО в місті Оріхові, солдата 55 окремої артилерійської бригади – Дудко  Анатолія  Леонідовича, який висловив захоплення знаннями та вміннями наших дітей  та пригостив їх солодощами.

В свою чергу діти, на згадку про зустріч, подарували нашому захиснику малюнки та обереги, з щирою подякою за мирне небо над нами та побажаннями міцного здоров’я.

Освітній  захід пройшов  у атмосфері  любові, довіри, щирості та  домашнього затишку. І діти, і дорослі  отримали  естетичне та емоційне задоволення.

- Про якість проведення заходу  свідчить стаття в  районній газеті «Трудова слава»,  під назвою «Маленькі патріоти з КЗДО «Дюймовочка»».

-  До дна захисту дітей  1 червня 2016 року  в дитсадку проведено відкритий захід «День вишиванки». В рамках проведення свята  у І молодшій групі «Ягідка» був проведений колективний перегляд інтегрованого  заняття з художньо – мовленнєвої діяльності та  аплікації за однойменним віршем Лесі Українки «На зеленому горбочку», яке  провела вихователь Зиміна  Валентина Георгіївна.

- Про якість підготовки даного методичного  заходу ,  свідчить стаття на сторінках газети «Трудова слава» під назвою «День вишиванки в КЗДО «Дюймовочка»».

 - До дна захисту дітей  1 червня 2017 року  в дитсадку проведено відкритий захід -   свято «Ми діти твої, Україно!», яке підготувала та провела музичний керівник Вороніна Ольга Сергіївна.

- Про якість підготовки даного методичного  заходу,  свідчить стаття на сторінках газети «Трудова слава» під назвою «День захисту дітей в КДНЗ «Дюймовочка»» та однойменна  стаття на сайті відділу освіти Оріхівської райдержадміністрації.

-  20 лютого  2018 року в КЗДО  «Дюймовочка»  відбувся захід ,  присвячений  вшануванню подвигу учасників Революції гідності та пам'яті Героїв Небесної Сотні . Діти  та дорослі вшанували   пам'ять героїв покладанням квітів до світлин  Героїв Небесної Сотні, пригадали  героїчні вчинки наших  полеглих захисників, схилили голови у  хвилині мовчання.

- Про якість проведення заходу свідчить стаття у районній газеті «Трудова слава» на тему під назвою «Герої не вмирають».

Наступним кроком у формуванні позитивного іміджу роботи педагогічного колективу  сучасного ЗДО  є участь  його вихованців та педагогів у різноманітних конкурсах.

Так вихователь вищої категорії, член  творчої групи з патріотичного виховання Дернова Людмила Анатоліївна  разом зі своїми вихованцями  в червні 2015 року приймала участь у обласному фестивалі «Україна – рідний край»  та зайняла ІІ місце  в районному етапі  фестивалю.

Матеріали про участь нашого ЗДО  у фестивалі «Україна – рідний край» висвітлено на сайті відділу освіти Оріхівської райдержадміністрації та на сайті кафедри дошкільної освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

За особливі успіхи у здійсненні навчання і виховання  дітей дошкільного віку Людмила Анатоліївна Дернова нагороджена  Дипломом лауреата районної педагогічної премії за 2016 рік,  яка заснована Оріхівською районною радою  у  2016 році до Дня працівників освіти .

Колектив КЗДО  «Дюймовочка» веде активне громадське життя, бере участь у всіх міських заходах. Це і «День Соборності України», «День захисту дітей», «Конкурс – фестиваль «Травневі дзвіночки»» , «День Конституції України», «День незалежності України», «День визволення міста», «День працівників освіти», «День захисника України». Регулярно двічі на рік наш колектив у повному складі готує та пригощає солдатською кашею жителів міста на День визволення міста та на День Перемоги.

За активну громадську позицію, постійну допомогу у підготовці та проведенні святкових заходів на території міста до Дня визволення міста міський голова , а нині голова Оріхівської об’єднаної територіальної громади – Сергій Михайлович Герасименко неодноразово  висловлював  директору  та колективу КЗДО  «Дюймовочка» подяку від імені міської ради.

Колектив КЗДО  «Дюймовочка» приймав участь у всіх благодійних акціях міського та обласного значення.

За активну участь у благодійній акції «Серце до  серця», яка проводилася в 2015 році  з метою збору коштів для забезпечення медичним обладнанням реанімаційних відділень  дитячих лікарень колективу КЗДО «Дюймовочка» оголошена подяка від імені голови благодійного фонду «Серце до серця» Баранської Євгенії.

Патріотичне виховання дошкільників має вирішувати широке коло завдань. Це не лише виховання любові до рідного дому, сім’ї, дитячого садка, з якої зароджується любов до рідної країни, а й виховання шанобливого ставлення  до захисників Вітчизни.

Тому колектив нашого садочка ніколи не стояв осторонь волонтерського руху в умовах АТО на сході України. В тісній співпраці з батьками колектив приймає  участь у всіх благодійних акціях, організованих волонтерськими організаціями:

В межах заходів з  патріотичного виховання дошкільників в, колектив КЗДО  «Дюймовочка»  разом з батьками  приймав  участь у благодійній  акції «Великодній кошик солдату».,Учасники  акції   збирали великодні кошики для бійців  української армії

  • Дітьми власноруч виготовлено обереги, намальовано  малюнки.
  • Всі зібрані речі для воїнів передано волонтерам, які доставляють  їх нашим захисникам.

Наш колектив приймав участь  і у Акції «Миколайчик – захиснику України», під час якої воїнам зібрано та передано малюнки, теплі речі, продукти та речі першої необхідності, які зібрали небайдужі  батьки наших вихованців.

Також, діти зібрали кришечки з пластикових пляшок – на протези воїнам, які були поранені в зоні проведення АТО.

У червні 2017 року на виконання листа Департаменту освіти і науки облдержадміністрації «Про підтримку учнівської патріотичної ініціативи «Випускники навчальних закладів-бійцям, постраждалим в АТО» діти КЗДО  «Дюймовочка» разом з батьками виготовили обереги, сплели патріотичні браслети, намалювали малюнки, а педагоги – склали вірш.

Синам України!

Солдате, милий! Син Вкраїни – неньки!
Закривший  нас від ворога грудьми,
Знай – ТИ  НАЙКРАЩИЙ   В СВІТІ, мій рідненький!
Одужуй! Повертайся в стрій! ЖИВИ!!!
За біль, страждання, рани, щем і втому,
За  всі страхи й  мерзенності війни
У вічному  боргу перед тобою
Усі майбутні доньки і сини!
Тебе чекає вдома вся країна:
Кохана, мати,  подруга, сестра
І діти всі – майбутнє України
Сьогодні в шані шлють тобі листа!
«Мій старший брате, тату, дядьку, друже,
Великий подвиг – захист від біди!
Ти знай – ТЕБЕ ЛЮБЛЮ  Я ДУЖЕ!
В моєму серці  будеш назавжди!
Всевишній Боже! Я Тебе благаю!
Одужать швидше всім допоможи
Братам – солдатам! Рано їм до Раю!
Для миру й щастя Ти їх збережи!!!»

- Про участь  дошкільного закладу у волонтерському русі  свідчать стаття на сторінках газети «Трудова слава» «Маленькі патріоти, дошкільнята Оріхівщини – воїнам АТО», 

матеріали висвітлено завідувачем  районного методичного кабінету відділу освіти Досаєвою Тетяною Всеволодівною   

- на сайті відділу освіти Оріхівської райдержадмністрації

- та на сайті департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації.

Також в КЗДО «Дюймовочка» створено сайт : dujmovochka at.ua.

На цьому сайті висвітлюється  інформація про  життя дитячого  садочка.

На виконання частини 3 статті 21 закону України «Про дошкільну освіту»  наказу Міністерства освіти і науки України від 30.01.2015 № 67 «Про затвердження Порядку Державної атестації дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів» та наказу відділу освіти Оріхівської районної державної адміністрації від 30.12. 2015 № 362 «Про державну атестацію дошкільного навчального закладу комунальної форми власності «Дюймовочка» у 2016 році» було здійснено атестаційну експертизу комунального закладу дошкільної освіти «Дюймовочка»   Оріхівської міської ради з 28.11.2016 по 12.12. 2016 року.

Члени комісії, педагоги, батьки, члени громади мали змогу переглянути відкриту публічну презентацію діяльності закладу.

Впровадження інтерактивних технологій  з навчання дітей старшого дошкільного віку елементів грамоти, математики, розвитку мовлення, з фізичного виховання  члени комісії  мали змогу побачити на заняттях педагогів закладу.

За результатами атестаційної експертизи КЗДО  «Дюймовочка» визнано таким, що пройшов державну атестацію з оцінкою «Добре».

За останні 5 років наш заклад  змінився, став  сучасним , конкурентоспроможним, затишним.

  • Та ж формування іміджу нашого садочку не закінчено, а продовжується. У перспективі діяльності нашого закладу ще багато плідних ідей, які ми обов’язково втілимо в життя заради нашого майбутнього – наших дітлахів.

Література

  1. Базовий компонент дошкільної освіти / Науковий керівник: А. М. Богуш, дійсний член НАПН України, проф, д-р пед. наук; Авт. кол-в: Богуш А. М., Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л., Гавриш Н. В., Долинна О. П., Ільченко Т. С., Коваленко О. В., Лисенко Г. М., Машовець М. А., Низковська О. В., Панасюк Т. В., Піроженко Т. О., Поніманська Т. І., Сідєльнікова О. Д., Шевчук А. С., Якименко Л. Ю. ― К.: Видавництво, 2012.
  2. Зуєвська І. Критерії ефективності позитивного іміджу школи // Директор школи. – 2006. – № 2 (386). – С. 10-13.
  3. Карамушка Л.М. Створення іміджу навчального закладу як важливий напрямок   менеджменту  освіти/  Л.М.  Карамушка//  Управління  сучасними  навчально-виховними закладами в системі освіти: Матеріали міжрег. наук.- практ. конф.- Запоріжжя, 1996. – С. 11-15.
  4. Кононко О. Сучасний дитсадок: який він? / О. Кононко // Дошкільне виховання. – 2006. – № 7. – с. 3-6.
  5. Крутій К. Формування позитивного іміджу навчального закладу / К. Крутій // Практика управління дошкільним закладом. – 2011.– № 2. – С. 4–10
  6. Організаційно-педагогічні аспекти діяльності нових типів дошкільних закладів : Методичні рекомендації / Укл. О. Я. Лобас, Г. П. Лаврентьєва, А. П. Бурова. – К. : ІЗМН, 1997.
  7. 7. Погрібняк Н. Створення іміджу сучасного дошкільного закладу / Н. Погрібняк // Дошк. виховання. – – № 11. – С. 10-11.
  8. Почепцов Г. Г. Типы имиджей / Г. Г. Почепцов // АЗрR Digest. – 1996. – № 5. С. 19.
  9. 9. Шепель В. М. Имиджелогия. Как нравиться людям / В. М. Шепель. М. : Народное образование, 2002. – 576 с.
  10. Шпалінський  В.В.  Психологія  управління:  Навч.  посібник  для  керівників  навчальних закладів, практик. психологів, вчителів та вихователів/ Шпалінський  В.В., Помазан К.А. – Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2002. – 128 с.