Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Сучасне життя ставить перед освітянами актуальний напрямок роботи  – створення позитивного іміджу закладу дошкільної освіти. Це результат модернізації системи освіти України, інтеграції в європейський простір,  здійснення розпочатих інноваційних перетворень професійного навчання освітян нашої країни. Для вирішення цієї проблеми потрібно колективу ЗДО прийняти конструктивне рішення, бо від нього залежить кінцевий результат – бути закладу одному із перших в рейтинговому списку закладів освіти чи прозябати на нижчих щаблинках.

Успіх – це нагорода за минуле, радість для теперішнього, енергія для майбутнього. В кожного свій шлях до успіху, але для більшості – це результат наполегливої праці, великої відповідальності та віри в свою мрію.

Дощкільний заклад - це відкрита соціально - педагогічна система, яка активно взаємодіє з батьками вихованців та соціумом. Проблема її, мета, зміст, результати інноваційних процесів, окремих педагогічних нововведень не завжди зрозумілі батькам. Їх очікування, сформовані на основі загального уявлення про дошкільний заклад. Ось тут і виникає необхідність формування іміджу освітньої установи, розкриття і популяризація інноваційних педагогічних, професійних здобутків діяльності колективу. Зробити можливо це через аналіз педагогічної діяльності ЗДО, розробки та пошук оптимальних шляхів реалізації іміджевої політики дитячого закладу[1: 5].

Метою створення іміджу ЗДО є підвищення конкурентоспроможності, залучення інвестицій, встановлення і розширення партнерських зв'язків.

Не всі працівники усвідомили значення іміджу в справі презентації себе батькам та громадськості, багато хто продовжує діяти за відомими старими методами. І програють у конкурентній боротьбі.

Імідж є результатом певних психологічних процесів проявів особистісних якостей членів колективу, служить зовнішнім джерелом формування враження про даний заклад у партнерів. Тому всі стратегії самопрезентації мають на меті встановити, уточнити або підтримати свій образ в очах інших. Імідж знаходиться в ряду таких понять, як рейтинг, репутація, популярність, престиж, авторитет та ін..

В.М. Шепель, фахівець у галузі соціології управління та іміджелогії, дає таке визначення: «Імідж - індивідуальний вигляд або ореол, створюваний засобами масової інформації, соціальною групою або власними зусиллями особистості з метою залучення до себе уваги» [2: 223].

Під формуванням іміджу освітньої установи ми розуміємо процес, в ході якого створюється спланований образ на основі наявних ресурсів.  

Провідними компонентами іміджу дошкільного закладу є:

  • образи завідуючої, вихователів груп, музичного керівника, інструктора з фізкультури, інших працівників;
  • якість освіти, стилі роботи ЗДО;
  • комфортність та відповідний санітарний стан в приміщеннях та на території закладу;
  • безпечність перебування дітей;
  • наявність варіативних форм освіти.

Відношення до роботи всього колективу дає свої результати - суспільний рейтинг закладу за відгуками батьків, громадськості, керівників установ та організацій району, області щодо діяльності дошкільного закладу, повинен бути високий. 

Зазначене стосується різних категорій людей, і керівника закладу теж. Саме він має бути взірцем не лише для працівників, але й для батьків вихованців. Він перебуває перед очима громади. Завдяки іміджу завідувача  нерідко створюють і відповідний імідж ЗДО, який він очолює. Саме тому цей імідж може бути позитивним, негативним або нейтральним. Ось у чому полягає актуальність проблеми створення адекватного посаді іміджу керівника освітнього закладу[5: 28].

Загальні ознаки професійного іміджу керівника дошкільного закладу:

-  образ керівника має бути правдоподібним і вірогідним. Доречні стримані висловлювання, інформація без гіперболізації, нав’язливості та зайвої емоційності, демонстрування успіхів, щира зацікавленість, вагома аргументація тощо;

- образ має бути яскравим і конкретним;

- образ має бути доступним для розуміння навіть неспеціалістів із певної галузі. Завдяки цьому інформацію про об’єкт легко і просто засвоїти та швидко запам’ятати. У результаті вдається уникнути небажаних наслідків;

- образ має бути цікавим для соціуму(дітей).

Одна із складових іміджу ЗДО - це імідж працівника цього закладу і зокрема імідж вихователя

Л.М.Мітіна, М.Н.Котлярова, В.А.Кан-Калик, С.Я. Ромашина, О.Кононко сучасні вітчизняні дослідники, говорять про значущість особистісного іміджу педагога. Вони вважають за необхідне розуміння педагогом того, що його позитивний образ відіграє важливу роль в педагогічному процесі[3: 10-11].

У зв’язку з цим зростають вимоги до особистості педагога та його іміджу. Розвиток професійного іміджу сучасного педагога має відбуватися впродовж усього його життя.

Педагог, який займається створенням власного іміджу, не тільки краще виглядає, але і краще себе почуває, більш впевнений, а в результаті і успішніше працює. У зв'язку з цим вихователю необхідно постійно прагнути до створення і підтримання свого позитивного професійного іміджу.

Його імідж включає в себе три складові: імідж для подання дітям; імідж для представлення батькам; імідж для представлення трудовому колективу.

Дітям важлива кінетична, мовна, інтелектуальна і артистична культура вихователя, вміння слухати, уявляти, бути щирою, здатною відчути себе дитиною. Імідж, для батьків складатиметься з мовної, соціальної та внутрішньої культури вихователя.

Для іміджу трудовому колективу важлива грань - його інтелектуальний рівень. Таким чином, вихователь дошкільного закладу повинен бути багатогранною особистістю, і кожен раз повертатися до співрозмовника потрібною гранню[4: 3].

Любов до дітей, піклування про них об’єднує колектив. Свої плани колектив дошкільного закладу підпорядковує вимогам   Базового компоненту розвитку дітей дошкільного віку. Особистісно-орієнтоване навчання і виховання є основою для реалізації державної програми. А це передбачає впровадження різноманітних освітніх технологій, оновлення пріоритетних завдань виховання та навчання дітей дошкільного віку, створення розвивальних умов для самовизначення дитини, її повноцінного, своєчасного і різнобічного розвитку, виховання ініціативності, креативності.

Свою роботу вони організовують так, щоб дитина не тільки отримувала знання, а й мала можливість в різних ситуаціях ці знання використовувати, ними оперувати.

Отже, із зростанням значення інформації у житті суспільства підвищуються вимоги до формування іміджу. Для  створення позитивного іміджу  дошкільного закладу потрібно поглиблено вести роботу на сайті дошкільного закладу з метою поширення  досвіду ЗДО. Обов’язково в дошкільному закладі повинні працювати високопрофесійні, креативні, націлені на високий рівень результату педагоги. Приміщення ЗДО та ігрових вуличних майданчиків мають відповідати вимогам законодавства: ОБЖД, ТБ, ПБ, ОТ та вимогам законодавства санітарно-гігієнічних правил. Мусить бути наявна документація згідно з номенклатурою. Колективом створений відповідний освітньо-виховний процес в групах. І має постати на першому місці використання інноваційних форм в роботі, передового педагогічного досвіду. А створене предметно-ігрове середовище слугувати  для різнобічного розвитку дітей, відповідати вимогам програми. Приміщення груп оригінально, естетично оформлені та мати свій стиль, дизайн, декор.

Література

  1. Організаційно-педагогічні аспекти діяльності нових типів дошкільних закладів: Методичні рекомендації / Укл. О. Я. Лобас, Г. П. Лаврентьєва, А. П. Бурова. – К.: ІЗМН, 1997.
  2. Шепель В. М. Имиджелогия. Как нравиться людям / В. М. Шепель. М.: Народное образование, 2002. — 576 с.
  3. Погрібняк Н. Створення іміджу сучасного дошкільного закладу / Н. Погрібняк // Дошк. виховання. — 2004. — № 11. — С. 10-11.
  4. Кононко О. Сучасний дитсадок: який він? / О. Кононко // Дошкільне виховання. — 2006. — № 7. — с. 3-6.
  5. Журнал «Вихователь-методист» №1 2011року ст..28-39.