Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Ефективність освітнього процесу при вивченні хімії можна підвищити завдяки застосуванню сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Вони сприяють активізації пізнавальної діяльності учнів, розвитку їхньої самостійності в опануванні знань, формуванню ключових компетентностей, посиленню позитивної мотивації навчання.
Формула Нової української школи – наскрізне застосування інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі.Сучасний світ складний. Дитині недостатньо дати лише знання. Ще важливо навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємопов’язані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, потрібні для успішної самореалізації у житті, навчання та праці (відповідно до Концепції НУШ). Тому я вважаю, що дана тема актуальна в умовах створення сучасного освітнього середовища.
Метою даної роботи є розкриття важливості використання технології створення ментальних карт на уроках хімії. Ментальні карти при вивченні хімії є зручною, ефективною технікою візуалізації мислення та альтернативного запису, їх використання є досить результативним.
Основні завдання створення ментальних карт:
- покращити процес запам’ятовування навчального матеріалу;
- забезпечити умови для розвитку творчої особистості дитини;
- формувати позитивне ставлення в учнів до процесу навчання та пізнавальної діяльності;
- мотивувати до навчання;
- сприяти медіаграмотності всіх учасників освітнього процесу;
- інтегрувати педагогіку партнерства в освітній процес.
Ментальні карти (інтелект карти, карти розуму, карти пам'яті, Mind Maps) -це унікальна технологія роботи з інформацією, спосіб зображення процесу загального системного мислення за допомогою схем.
Ментальні карти - це спосіб запису, альтернатива тексту та схеми; вони активізують сприйняття за допомогою різноманітності: різна товщина ліній, різні кольори гілок, точно вибрані ключові слова при вивченні теми. Техніка ментальних карт допомагає не тільки організувати і упорядкувати інформацію, але і краще сприйняти, зрозуміти та запам'ятати її.
На уроках хімії я використовую ментальні карти для розробки проектів різної складності, створення презентацій, вирішення творчих завдань, тренування творчого мислення, креативності, розвитку творчої уяви та інтелектуальних здібностей учнів.
З метою активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів при вивченні у 7-му класі теми: «Вода, склад молекули, поширеність у природі, фізичні властивості», пропоную учням самостійно складати певні частини ментальної карти, які стосуються вивченого теоретичного матеріалу. Така практика розвиває в учнів пам'ять, увагу, викликає зацікавленість. Ментальна карта заохочує вивчення матеріалу таким чином, що пов’язуються усі блоки матеріалу, який вивчається на уроці. Після складання ментальних карт учні коментують свої дії, намагаються за допомогою карти розкрити сутність матеріалу теми.
Під час вивчення теми: «Вода - розчинник» учні складають ментальні карти у парі або групі. Така форма роботи розвиває пізнавальний інтерес до навчання, індивідуальні особливості, пов'язані з розвитком самостійного мислення, інтелектуальної активності, творчого підходу до вирішення завдань.
При вивченні теми: «Значення води і водних розчинів у природі та житті людини» під час створення інтелект - карти в учнів формуються вміння збирати і фіксувати дані, представляти їх наочно, формулювати висновки (математична, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя) .
При створенні інтелект - карти при вивченні теми: «Проблема чистої води» учні розвивають логічне мислення, підвищують якість та інтенсивність навчання, тренують пам’ять (компетентності у природничих науках і технологіях; екологічна грамотність та здорове життя).
Застосування таких карт допомагає донести до учнів чітке узагальнене уявлення того матеріалу, який вивчається; закріпити формування нових понять, явищ, подій; дає можливість візуалізувати ключові поняття та узагальнити їх взаємозв’язок.
Даний метод дає можливість підвищити мотивацію, якість знань, конкурентоспроможність учнів; розвивати предметні та ключові компетентності, творчі здібності; активізувати діяльність, вивчати особистість учнів, виявляти причини їх труднощів; коригувати знання.
Ментальні карти привертають увагу учнів до творчого мислення, організації і вирішення проблем. Метод інтелект-карт універсальний (своєрідний лайфхак) для обробки інформації будь-якого типу, прийнятний до застосування в будь-якій сфері життя.
Створення ментальних карт на уроках хімії зацікавлює учнів, дозволяє їм краще запам’ятати та засвоїти навчальний матеріал з предмету; самостійно здобувати знання у ході навчальної діяльності; висловлювати власну точку зору щодо певних процесів чи явищ; формує в учнів уміння вчитися впродовж життя.
Література
- Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти (постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1392).
- Програма для загальноосвітніх навчальних закладів: хімія 7-9 класи, затверджена наказом Міністерства освіти і науки України від 07.06.2017 № 804.
- Концепція «Нова українська школа» на період до 2029 року (схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988-р.).
- Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок: Інтерактивні технології навчання. - К.: А.С.К., 2003.-192 с.
- Попель П., Крикля Л. Підручник з хімії для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: ВЦ Академія , 2015. – 191 с.
- Кіндрат І. Використання інтелект-карт у плануванні та організації освітнього процесу / І. Кіндрат // Нова пед. думка. – 2012. – № 4. – С. 153-156.
- Інформаційні джерела інтернетресурсів.