Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Взаємодія відіграє основу співпраці сучасного педагога із сім’єю дошкільника.
Головними ініціаторами цього зв'язку мають виступати педагоги закладу дошкільної освіти, оскільки вони підготовлені професіонально до освітньої роботи, а, отже, розуміють, що її успішність залежить від злагодженості й наступності у вихованні дітей. Вихователь розуміє, що співпраця потрібна в ім’я дитини, і в цьому необхідно переконувати батьків. [1.c.28]
У сучасній роботі з батьками ефективним є використання методів взаємодії, як діалог, ідейне коло (ток-шоу), дискусія, коло спілкування «Запрошуємо на каву», спільний сучасний проект вихователів з батьками.
Ця злагоджена співпраця дуже допомагає з’єднати батьківський колектив, заохочувати до діалогу, зняти психологічне напруження, взаємодіяти один з одним та висловлювати спільну думку, спонукати обмінюватися досвідом щодо виховання дітей, формувати педагогічні вміння та навички. Під час цих заходів ми обговорюємо та розбираємо проблемні ситуації, моделюємо життєві ситуації, граємо в рольові ігри. Даний підхід допомагає: обмінюватися між собою досвідом, цінною для всіх інформацією, заохочувати до активності та творчості, самопізнання. Зрештою, така співпраця педагогів з батьками переходить на геть новий рівень взаємодії у дошкільному осередку. [2c.1]
Варто долучати батьків до наповнення розвивального середовища закладу дошкільної освіти, організації свят для дітей тощо. Разом з педагогами обговорюємо яких батьків долучити до тієї чи іншої справи, головне, щоб брали участь всі, без винятку. Наприклад, виготовлення лепбуку на тему «Валеологія» під час якого батьки виявили бажання розробити проект разом з нами. Ми разом зробили замальовки лепбука і обговорили його наповнюваність. Згрупували декілька батьків для виконання цієї роботи і вийшов дуже цікавий проект. Задоволені батьки своєю роботою, задоволені вихователі всім проектом, задоволені діти, коли побачили новий лепбук. Його ми плануємо використовувати на заняттях і як наочний посібник на батьківських зборах.
Ще одна цікава, на мій погляд, форма взаємодії з батьками - це педагогічний «діалог на стіні». Для цього ми розміщуємо на стіні фото з назвою «Вітаємо» найбільш активних дітей на заняттях і в повсякденні. В кінці дня батьки обов’язково запитують у вихователя і разом з тим у дитини, за що він сьогодні найкращий. Звичайно, дитина почуває гордість за свої маленькі-великі досягнення. Впродовж тижня обов’язково з’являється фото кожної дитини.
Можемо також розглянути деякі інтерактивні методи роботи з батьками, які ми проводимо на батьківських зборах. Класичні збори – це вже для батьків неактуально. Тому намагаємося з колегами продумати і впроваджувати нові методи спілкування. Наприклад, ток-шоу. Це така форма роботи, в основі якої — обговорення актуальної проблеми через запитання-відповіді. У ток-шоу ведучими є вихователі, а участь беруть також глядачі-батьки. В самій основі такого шоу найголовніше - це діалог. Ми сідаємо за круглий стіл, щоб кожний бачив свого співрозмовника. Так, це ток-шоу дає змогу всебічно осмислити реальні знання і життєвий досвід батьків, отримати нові навички і уміння формувати переконання, активну життєву позицію та вчитися розвивати вміння вести діалог: конструювати доказовий ряд, вміти грамотно критикувати і спокійно слухати критику, переконувати співрозмовника (також це може бути дитина); формулювати власні думки, публічно висловлюватися. Наші батьків уже знайомі з таким форматом та його правилами. Ця форма роботи дуже цікава для батьків передусім тому, що на нашому ток-шоу відсутні лектори і слухачі. Всі присутні на цьому шоу активно приймають участь в обговоренні та виконують ролі експертів. Ток-шоу — це водночас і як розвага, і як спосіб спілкування батьки-батьки або батьки-вихователі та навчання.
Сучасні форми роботи цікавлять батьків своєю оригінальністю та новизною, сприяють згуртуванню колективів, як педагогічного так і батьківського, допомагають подолати перешкоди в спілкуванні. У процесі нової спільної діяльності у батьків та педагогів народжуються свіжі думки та нові ідеї.[2.c.2]
Проаналізувавши багато джерел інформації та виходячи з власного досвіду можна сказати, що узгоджена робота батьків і педагогів буде досягнута, коли ми будемо дотримуватися низки принципів: принципу індивідуального підходу до кожної родини, принципу толерантності, принципу правильно обраних методів у вихованні і праця з батьками в тандемі.
Наша мета як педагогів полягає не тільки в отриманні знань і розвитку вмінь і навичок, а і в дотриманні єдиного виховання як в дошкільному закладі, так і в колі родини.
Ми, як педагоги, впроваджуємо нові знання по роботі з родиною: проводимо різні форми зборів, спілкуємося індивідуально, проводимо свята та розваги спільно з батьками, робимо виставки дитячих робіт, спільних робіт дітей та батьків, залучаємо до екскурсій та і взагалі до повсякденного життя дитячого садочку.Правильно організувавши роботу з батьками, ми неодмінно отримаємо результати. Це принесе користь дітям , батькам і в цілому дитячому колективу. Тому участь батьків у дошкільному осередку дуже важливо. Це дозволить принести кожному користь і зрозуміти проблеми і принципи функціонування, а також специфіку роботи закладу. Разом з батьками ми повинні бути, перш за все, партнерами, спільними учасниками освітнього процесу, навіть товаришами в деяких питаннях.
Отже, завдяки закладу дошкільної освіти батьки отримають той самий необхідний досвід на перших етапах навчання. Тому найважливішим буде, щоб батьки отримали його на найвищому рівні, щоб була довірлива атмосфера в стосунках родини і педагогів, їх правильна взаємодія. Тому не забуваємо: батьки і педагоги – партнери!
Література
- Каньоса Н. Г. Теорія та методика співпраці днз з родинами : навч.-метод. посіб. / – Кам’янець-Подільський : Зволейко Д. Г., 2015. – 188 с.
- https://www.pedrada.com.ua/article/2289-suchasni-formi-roboti-z-batkami