Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Доцільність введення раннього навчання іноземної мови визначається тим, що в початковій школі закладається фундамент для подальшого вивчення іноземних мов в основній школі, який вміщує як елементарні базові мовні навички та уміння їх використання так і розвиток у процесі спілкування мовних здібностей, які є необхідними для вивчення іноземних мовленнєвих показників психічного розвитку, а саме: слухова диференціальна чуттєвість, об'єм оперативної і вербальної пам'яті, швидкість мовних узагальнень [2, с.38].
Важливим фактором є також надбання учнями вже в початковій школі мовного досвіду та почуття мови, тому основний напрямок у навчанні іноземної мови у наш час - комунікативний. У зв'язку з цим особливого значення набувають питання оволодіння комунікативною компетенцією та всіма її компонентами, а саме: мовним, мовленнєвим, соціокультурним, стратегічним. Основною складовою частиною мовної компетенції є фонетична. Її можна визначити як уміння учнів сприймати на слух усі звуки, інтонацію, ритм іноземного мовлення і фонетично грамотно вимовляти звуки в мовленнєвому потоці, додержуючись його ритміко-інтонаційного малюнку, типового для певної комунікативної ситуації. Огляд методичних джерел ( Л. Калініна , І. Самойлюкевич, Л. Березенська, О. Казачінер, Л. Резник) дає можливість виділити основи формування слуховимовних та інтонаційних умінь, що закладаються на початковому етапі навчання з наступним їх удосконаленням на середньому і старшому ступенях. У зв'язку з цим, метою дослідження є висвітлення основних технологій формування іншомовної фонетичної компетенції учнів початкової школи. Відповідно до нових програм з іноземних мов для загальноосвітньої школи формування фонетичної компетенції починається з другого класу, що обумовлено комунікативним підходом до навчання іноземної мови. Так, робота над фонетичним матеріалом є не окремим її видом, відірваним від усього ходу уроку, а важливою його частиною, інтегрованою в процес спілкування.
Для компенсації відсутності природного мовного середовища, забезпечення ситуативно зумовленої презентації та опрацювання фонетичного матеріалу доцільно використовувати аудіовізуальні засоби навчання. Для молодшого школяра це може бути звукозапис заримовок, коротких віршів, пісень, прислів'їв, джазових наспівів, ситуативних мікродіалогів, ритмізованих казок, оповідань у виконанні носіїв мови, що є автентичними зразками іншомовного мовлення.
Враховуючи психофізіологічні особливості молодших школярів - наочно-образне мислення, нестійку увагу, розвинуте емоційно-чуттєве сприйняття світу, учитель іноземної мови має вдаватись до нестандартних форм і методів навчання фонетики - ігрової діяльності, елементів драматизації, використовуючи при цьому яскраву, кольорову наочність .
Для того, щоб поставлена під час вступного курсу вимова не погіршилась, удосконалюємо її на кожному уроці за допомогою фонетичної зарядки, що входить до складу спеціальних вправ, спираючись на різні засоби навчання.
Для ефективного формування фонетичної компетенції на початковому етапі навчання звертаємося до прислів'їв. Вони допомагають поставити вимову окремих важких приголосних, особливо тих, які відсутні в рідній мові [1,с7].
Традиційно робота над прислів'ям проводиться в три етапи:
- Презентація
- Робота над змістом
Значення деяких слів розкривається за допомогою коментарю, перекладу чи синонімів.
III. Робота над вимовою
Важкі звуки вимовляються ізольовано, потім, відповідно, слово з цим звуком, словосполучення, речення. Спочатку проводиться хорова робота, потім індивідуальна.
Прислів'я можна використовувати як на початку уроку на початковому етапі навчання, коли в дітей формуються навички вимови, так і на середньому етапі навчання, коли використання прислів'їв не лише сприяє підтриманню та вдосконаленню вимовних навичок учнів, але й стимулює їх мовленнєву діяльність. Прислів'я можуть бути використані під час вивчення різних аспектів іноземної мови як ілюстративний матеріал, стимул для усної мовленнєвої діяльності. Завдяки стислості, емоційності, специфічній римі та ритмічній структурі прислів'я викликають інтерес учнів, легко запам'ятовуються та сприяють більш міцному засвоєнню граматичного матеріалу.
Доцільно виділити джазові наспіви для дітей - це ритмізовані міні-діалоги, побудовані з урахуванням ретельних буденних ситуацій спілкування, які дають змогу дітям навчитися виражати свої почуття та емоції через ритм, наголос, інтонації.
Проблема усунення фонематичного недорозвинення мовленння у початковій школі залишається відкритою. Дуже часто учитель змушує дитину повторити слідом за ним слова й окремі звуки, не враховуючи, що в багатьох випадках, наслідуючи, діти говорять набагато краще, ніж самостійно. Більш точне уявлення про особливості вимови можна сформувати, використовуючи для дослідження набір різних малюнків. Дитині пропонується кілька малюнків і вона повинна назвати, що на них зображено. Оскільки недоліки вимови стосуються певних звуків, то до цього набору повинні бути включені картинки, у назвах яких є свистячі й шиплячі, дзвінкі та глухі, а також сонорні звуки. Ось орієнтовний перелік того, що може бути зображено на малюнках:
- для виявлення вимови свистячих звуків: sad, sell, Sam, small, stand, zoo, quiz, fox, box, text;
- для виявлення вимови шиплячих звуків:shelf, shirt, benсh, cherry, short, сhilly;
- для виявлення вимови сонорних звуків: red, rat, rabbit, drum, lamp, little, tram, ribbon.
- у загальноосвітній школі вчителю, у класі якого є діти з мовними порушеннями, необхідно організовувати з ними спеціальні заняття, щоб заповнити прогалини у розвитку звукового боку мовлення, тобто сформувати чітку (правильну) вимову звуків і розвити повноцінні фонематичні процеси шляхом диференційованого та індивідуального підходу під час навчання в межах загальної класної роботи та частково в позаурочний час. Тому система подолання фонематичного недорозвинення передбачає два взаємопов'язані напрями роботи:
- коригування вимови, тобто постановку й уточнення артикуляції звуків, літери яких замінюються на письмі та розрізнення їх на слух;
- послідовний і планомірний розвиток звукового аналізу й синтезу слова [3,с.22].
Отже, дослідження відкриває перспективи щодо вивчення проблеми формування іншомовної фонетичної компетенції учнів початкової школи в розробці фрагментів уроків з використанням вправ з усунення фонетичного недорозвинення мовлення.
Література
- Казачінер О. Вивчення прислів'їв та приказок на уроках англійської мови // Англійська мова та література. – – №14. – С.5-9.
- Калініна Л., Самойлюкевич І., Березенська Л. Технології формування фонетичної компетенції учнів // Іноземні мови в навчальних закладах. – – №3. –С.38.
- Левина Р.Е. Нарушения письма у детей с недоразвитием речи. – М.,1961. – С. 21-22.