Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Cучасний урок української мови – урок, на якому вчитель уміло використовує всі можливості для розвитку особистості учня, її активного розумового зростання, глибокого й осмисленого засвоєння знань, для формування її моральних основ [3, с. 18]. В умовах бурхливого розвитку суспільства змінюються вимоги до уроку, переглядається його структура, основні методи, засоби навчання тощо.

У різних педагогічних дослідженнях поширені визначення уроку як динамічної, процесуальної системи, що постійно вдосконалюється (Ю. Конаржевський, І. Підласий, М. Поташнік, А. Хуторський та інші). Традиційні ж форми організації навчання з часом уповільнюють творчі пошуки учителя та учнів. Педагоги відчувають дискомфорт від одноманітних методичних форм, якими заповнені програмові вимоги. Щоб зробити урок цікавішим, а засвоєння інформації – швидшим і глибшим, учителі намагаються поєднати традиційні і новітні методи.

Проблема вибору інноваційного методичного напряму та ефективного підходу при вивченні української мови є актуальною, оскільки українська мова сьогодні є не просто частиною загальної культури учнів, це ще й запорука майбутнього успіху під час вступу випускників до вищих навчальних закладів. Досягнення високого рівня володіння українською мовою неможливе без фундаментальної мовної підготовки вшколі. Метою пропонованого дослідження є пошук ефективних інноваційних підходів при вивченні української мови. Реалізація поставленої мети здійснюється через використання ряду прийомів навчання, різноманітних підходів, методів та робочих технік.

На сьогодні в педагогіці немає жодної класифікації методів навчання, яка охопила б широкий та різноманітний діапазон традиційних та нетрадиційних методів навчання української мови. Неможливо зупинятися на використанні тих чи тих методів окремо. Тільки за умови вдалого поєднання традиційних та нетрадиційних методів навчання української мови можна отримати високий результат.

Однією із можливостей розв’язання проблеми пошуку шляхів підвищення пізнавального інтересу учнів до вивчення української мови є використання інноваційних технологій у навчанні. Застосування на практиці інноваційних методологічних підходів дають можливість учителям мови впроваджувати та удосконалювати нові методи роботи, підвищити ефективність навчального процесу і рівень знань учнів [6, с. 319]. Якісна мовна підготовка учнів неможлива без використання сучасних освітніх технологій.

У педагогіці термін «інновація» означає нововведення, оновлення процесу навчання. Інноваційні технології містять такі підходи до навчання української мови: інтерактивні методи навчання; використання технічних засобів навчання (комп’ютерних та мультимедійних, мережі Іnternet) для контролю знань, зберігання і використання навчальних матеріалів [2, с. 10].

Про динаміку використання інноваційних методів навчання на уроках української мови свідчить аналіз науково-педагогічної та методичної літератури. Цій темі присвячено дослідження І. Дичківської, Л. Пироженко, О. Пометун, Н. Суворової, І. Хом’яка, А. Ярошенко, у яких описано теоретичні засади інноваційних методів, їх класифікації та результативність використання. Особливості інтерактивних методів навчання в школі охарактеризовано в наукових працях педагогів, психологів і методи.стів (І. Гейко, В. Кремень, О. Падалка, В. Паламарчук, Т. Шамова). Дослідники проблем педагогічної інноватики – О. Абдалова, О. Василенко, В. Докучаєва, О. Ісакова, О. Фатхутдінова – розуміння нового в освітньому процесі співвідносять із такими характеристиками: корисне, прогресивне, позитивне, сучасне, передове.

Як зауважує О. Пометун, інновація означає перетворення, новизну, трансформацію; нововведення передбачає залучення чогось справді нового. Інновації самі не народжуються, вони виникають як результат наукових пошуків, спроб, досліджень, передового педагогічного досвіду та експериментів[4, с. 8].

Автори колективної монографії «Інтерактивні технології на уроках української мови та літератури» зазначають, що упровадження інноваційних методів значно покращує якість подачі навчального матеріалу й результативність його засвоєння учнями, збагачує зміст освітнього процесу, підвищує мотивацію до вивчення української мови та літератури, створює умови для більш тісного партнерства між вчителями та учнями [7, с. 12].

На відміну від звичайних уроків, метою яких є оволодіння знаннями, вміннями та навичками, уроки з використанням інноваційних методів найбільш повно враховують інтереси, нахили, здібності кожного здобувача освіти. На таких уроках поєднується досвід традиційних уроків – сприймання нового матеріалу, засвоєння, осмислення, узагальнення, – але у незвичайних формах.

Найперше, щопотрібно сучасному вчителю – блог. Блог-технології допомагають реалізувати творчий потенціал учителя та учнів. Крім того, створення вчительського блогу – гарний спосіб популяризації діяльності вчителя як серед учнів, їхніх батьків, так і серед колег.

Інноваційний метод навчання ведення блогу може бути реалізований за допомогою програми Edmodo. Edmodo – це освітня технологічна платформа, що пропонує комунікацію, співпрацю та можливість тренерської роботи для загальноосвітніх шкіл, коледжів і викладачів. Мережа Edmodo дає вчителям змогу ділитися вмістом, створювати тести, вікторини та опитування, керувати спілкуванням з учнями, колегами та батьками.

Однією з найбільших переваг є те, що це інтерактивний простір для учнів. Програма маєінтерфейс, схожий на Facebook, але це закрита, захищена мережа лише для вчителів та учнів, тому ідеально підходить для застосуванняметоду ведення блогу. Крім того, його застосування допоможе перенести позитивне ставлення до соціальних мереж на вивчення української мови[1].

Ведення блогу – це творче планування, добір гіпотез, систематизація, опис теми в блозі. Цей метод потребує систематичності, і найкраще до нього повертатися хоча б один раз на місяць.Учитель створює сторінку класу на платформі, де учні висвітлюють тематичне питання шляхом дописів. Протягом уроку діти обговорюють публікаціїта пишуть блог як домашнє завдання. Варто дозволяти учням самим обирати теми для публікацій, проте наштовхнути на вибір суспільно важливих тем. Так, поєднуючи теоретичний матеріал уроку, можна досягти розвитку соціокультурної компетентності. Наприклад, до теми«Прийменник» у 7 класі учні у блозі описують проблему забруднення планети, обов’язково використовуючи складні прийменники.

У зв’язку з тимчасовим запровадженням дистанційного навчання заклади освіти почали застосовувати технологію «вебінар». За допомогою інтернет-технологій вебінар зберіг головну ознаку уроку – інтерактивність, яка забезпечує моделювання функцій доповідача, слухача, що працюватимуть інтерактивно, комунікуючиза сценарієм проведення такого уроку [1].

Під час вебінару доречно використовувати прийоми ілюстрації та демонстрації за допомогою інтерактивних порівняльних таблиць, алгоритмів, презентацій, відеороликів тощо. Як зазначає І. Хом’як, «одним із психологічних принципів розвивального навчання є формування узагальнених прийомів розумової діяльності, що поділяються на прийоми алгоритмічного типу й евристичні. Оскільки вправи алгоритмічного типу орієнтують учнів на дії за готовим зразком, сковуючи якоюсь мірою пошуковий процес мислення, необхідно поєднувати їх із прийомами евристичного типу, а саме: конкретизації, абстрагування, варіювання, аналогії, постановки аналітичних питань» [5, с. 135]. Тому, добираючи прийоми, що вдало доповнять матеріали алгоритмічного характеру, варто звернути увагу на інноваційний метод інтерактивних вправ. Це метод варіативних вправ, які за завданням схожі до традиційних, та спосіб їх виконання – інший. Наприклад, умова традиційної варіативної вправи: «Запишіть прислівники у три колонки відповідно до способу їх написання: разом, окремо чи через дефіс», – та умова інтерактивної варіативної вправи: «Перетягніть мишкою прикметники в __ колонку з правильним написанням». Використати чи створити інтерактивну вправу можливо за допомогою інтернет-сайтів. Чимало зразків уже готових вправ, кросвордів, тестових завдань розміщено на сервісі LearningApps.

Крім того, популярними сьогодні є використанняелектронних сервісів Google. Багато сервісів цієї компанії використовуються в освіті, оскількице допомагає учителям створювати різноманітні завдання, спілкуватися.

Ще одним не менш цікавим освітнім ресурсом єPrezi– своєрідна жива презентація. Цей ресурс пропонує велику кількість можливостей для візуалізації, за допомогою використання відеоматеріалів, графіки тощо.

За допомогою комп’ютерних технологій можна використовувати на уроці наочність вищого рівня – відеоматеріали, анімаційні фрагменти,віртуальні екскурсії. Учні можуть і самі створювати віртуальні мандрівки та відео, використовуючи ілюстрації та фрагменти із кінострічок. Використання фільмів та відеороликів на різних етапах уроку урізноманітнює викладання предмета та приваблює своєю новизною та свіжістю школярів.

На сьогодні не втрачає актуальності й процес створення мультимедійних презентацій. Це викликає живий інтерес в учнів, покращує процес засвоєння матеріалу, унаочнює пізнання, сприяє розвитку творчих здібностей школярів.

Узагальнюючи, можна сказати, що впровадження інтерактивних методів на уроках української мови є необхідним елементом навчального процесу, що сприяє формуванню в учнів глибоких теоретичних знань, практичних навичок, стимулює конструктивно-критичне мислення, пробуджує інтерес та мотивацію. Крім того, новітні методи допомагають встановити партнерські взаємовідносини між вчителем та учнями, що позитивно впливає на процес засвоєння інформації та формування соціокультурної компетентності.

Поява нових нетрадиційних технік у навчанні української мови вказує на значну перспективу подальшого наукових досліджень у сфері пошуку та застосування ефективних інноваційних підходів при вивченні рідної мови.

 Література

  1. Бойко Н. В. Застосування інноваційних методів навчання української мови в умовах карантину [Електронний ресурс] / Н. В. Бойко // ΛΌГOΣ. ONLINE: International scientific e-journal. 2020. – № 8. – Режим доступу : https://www.ukrlogos.in.ua/10.11232-2663-4139.08.04.html – Заголовок з екрану.
  2. Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології / І. М. Дичківська. –К. : Академвидав, 2004. – 352 с.
  3. Максимчук Г. Інтерактивні методи навчання української мови // Г. Максимчук, І. Хом’як // Дивослово. – 2012. – № 8. – С. 18-21.
  4. Пометун О. І. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання / О. І. Пометун, Л. В. Пироженко. – К. : А.С.К. – 2004. – 192 с.
  5. Хом’як І. Програмоване навчання / І. Хом’як // Вісник Львівського університету. – 2010. – № 50. – С. 135-143.
  6. Чернова А. В. Інноваційні підходи у викладанні української мови як іноземної / А. В. Чернова // Ученые записки Таврического национального университета им. В.Н. Вернадского. – Серия «Филология. Социальные коммуникации». –2012. – Том 25 (64). – № 1. – Часть № 2. – С. 318-322.
  7. Щербина В. Інтерактивні технології на уроках української мови та літератури / В. Щербина, О. Волкова, О. Романенко. – Х. : Основа. – 2005. – 96 с.