Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Вступ. Каліграфія – це мистецтво писати красивим почерком. Але, розглядаючи учнівські зошити, переконуєшся, що більшість унів мають не каліграфічний почерк. Кількість дітей з труднощами навчання письму сягає 25-30 %. Дослідження науковців свідчать, що ці труднощі не завершуються в початковій школі, а лише модифікують і зберігаються до закінчення школи.
Проблема навчання письму залишається актуальною і до сьогодення. ЇЇ розв’язують педагоги і фізіологи, вчителі і методисти. Ця робота створена, щоб зрозуміти, як допомогти дитині подолати труднощі навчання письму, який вплив має процес формування навички письма на розвиток школяра, його вікові особливості, стан здоров’я, методика навчання та інші фактори.
Роль і значення хвилинок каліграфії на уроках мови в початкових класах
Систематична робота по формуванню каліграфічного почерка учня – одне з головних завдань початкової школи. Відомий вчений-психолог А. Р. Лурія відзначав, що «процес письма відноситься психологією до найбільш складних, усвідомлених форм мовленнєвої діяльності» [6;5].
Робота з краснопису починається вже з перших днів навчання дитини. Каліграфічно правильне письмо сприяє естетичному, емоційному вихованню школярів, вихованню охайності, зосередженого старанного відношення до виконання будь-якої роботи. Метою хвилинок каліграфії є формування граматично правильного, чіткого й досить швидкого письма. Почерк – це душа людини, її обличчя. В. О. Сухомлинський зазначав: «Без уміння вільно, швидко і свідомо читати, вільно, швидко напівавтоматично писати людина залишається мовби напівсліпою» [8; 520].
На хвилинках каліграфії необхідно шляхом правильного відбору і проведення спеціальних вправ сформувати в учнів такі навички, які б при переході на швидке письмо сприяли б збереженню чіткості почерка. Виробити в учнів чітке, красиве і швидке письмо неможливо за короткий час. Для цього потрібно декілька років, тому що навичка письма формується повільно.
На хвилинках каліграфії висуваються задачі по удосконаленню навички каліграфічного письма, попередженню та виправленню помилок при письмі. Крім загальних завдань роботи з усім класом, вчитель ставить за мету виправлення тих чи інших недоліків письма у окремих учнів.
Прийоми роботи вчителя по формуванню графічних умінь учнів в процесі оволодіння письмом
Порядок написання нової букви (період навчання грамоти) орієнтовно такий:
1.Повторення засвоєних букв з метою закріплення навичок (диктанти: зорові, предметні, слухові).
2.Спрямування уваги учнів на мету роботи, якої треба досягти на уроці.
3.Звуко-буквений і складовий аналіз слова.
4.Показ нової друкованої і рукописної букви (малої і великої). Поелементний аналіз, синтез, порівняння з раніше вивченими буквами, зіставлення з друкованою, характерні особливості нової букви.
5.Початкова підготовка до написання букви учнями. «Написання в повітрі» з відкритими і закритими очима, крейдою на дошці, вологим пензлем на дошці з коментуванням (де починати, куди вести, як закінчити).
6.Написання в зошиті елементів букви.
7.Показ учителем поєднання елементів у цілій букві.
8.Повторний показ написання всієї букви. Написання учнями цілої букви в зошиті.
9.Написання букви в поєднанні з іншими буквами у складі або слові.
10.Написання окремих слів, словосполучень або речень на діапазоні вивчених букв.
11.Детальний аналіз учнями виконаної роботи.
При навчанні краснопису традиційно мають значення такі форми роботи: показ вчителем процесу письма, списування учнями з готового зразка – зразка вчителя на дошці або в зошиті, спосіб копіювання, «письмо в повітрі», уявне письмо або обведення над зразком; аналіз форми букви, письмо під рахунок (такт), прийом помилкового написання, штрихування.
Поруч з традиційною методикою навчання письма та формуванням каліграфічних умінь і навичок молодших школярів я пропоную і авторські технології. Це спеціальний альбом з рукописними буквами та їх елементами, що враховує наочно-дієвий характер мислення дитини, але в той же час удосконалює наочно-образне й формує аналітичне мислення.
Також додаткова розліновка зошита. Спочатку використовують вертикальні лінії в міжрядковому просторі, замінюючи їх точками. Подалі залишається робочий рядок й рідкі (через 30 мм) вертикальні лінії з нахилом. Така зміна розліновки забезпечує постійне ускладнення дій учня, зростання його самостійності.
Мною розроблена система хвилинок каліграфії, роблю уроки і зошити нестандартними, цікавими, формую естетичні смаки, привчаю до охайності; передбачаю розвиток дрібних м’язів руки дитини 6-7 років, координації рухів, окоміру, вміння орієнтуватися на аркуші паперу у клітинку, розширюю поняття про геометричні фігури та виробляю навички каліграфічного письма.
Наповнюю традиційні хвилинки краснопису необхідною лексичною, орфографічною та мовленнєвою діяльністю. Додаткові графічні вправи полягають у списуванні з дошки та з підручника складів, слів, речень і невеликих зв’язних висловлювань, поданих рукописним і друкарським шрифтом. Графічні вправи слід органічно поєднувати з роботою над удосконаленням фонематичного слуху школярів, з розвитком умінь здійснювати звуковий і звуко-буквений аналіз слів, сприйнятих переважно на слух і лише в деяких випадках поданих у графічній формі. Для цього слід активно застосовувати різноманітні навчальні вправи з елементами диктанту – зорового, зорово-слухового, попереджувального, коментованого письма, письма по пам’яті тощо.
Висновки. Формування навичок красивого, правильного каліграфічного письма – це один із основних напрямків роботи початкової школи. Основними методами навчання каліграфії слід вважати: генетичний метод, показ вчителем процесу письма, списування, копіювання, «письмо в повітрі» (уявне письмо), аналіз форми букви, письмо під рахунок, помилкове написання, взаємоперевірка.
Робота з краснопису починається з перших днів навчання дитини. Паралельно з формуванням технічних і графічних навичок вчителю необхідно формувати загальнонавчальні вміння учнів, які безпосередньо впливають на графічне зображення літер, зокрема: правильно сидіти за партою, тримати зошит і ручку під час письма, орієнтуватися в розліновці зошита.
Протягом усього навчального року на кожному уроці української мови вчитель планує 8-10 хвилинні вправляння учнів в каліграфічному письмі. На кожному уроці педагог звертає увагу дітей на конфігурацію тієї чи іншої букви на таблиці «Пиши красиво і правильно». В навчальному процесі на хвилинках краснопису рекомендовано: написання літер, з’єднання букв, прямих та обернених складів, що обов’язково включають різні типи з’єднань букв. Запис слів з аналізованою буквою (буква в різних позиціях слова: на початку, в середині, в кінці) та реалізація виховного моменту уроку. Графічні вправи слід органічно поєднувати з роботою над удосконаленням фонематичного слуху школярів, з розвитком умінь здійснювати звуковий і звуко-буквений аналіз слів. Для цього слід активно застосовувати різноманітні навчальні вправи з елементами диктанту – зорового, зорово-слухового, попереджувального, коментованого письма, письма по пам’яті тощо. Хвилинки каліграфії слід наповнити необхідною лексичною, орфографічною та мовленнєвою діяльністю.
Робота над каліграфією, технікою письма не обмежується періодом навчання грамоти, а продовжується в наступних класах. Корекційна робота щодо усунення графічних недоліків не повинна обмежуватися уроками письма, а продовжується на математиці, уроках образотворчого мистецтва, трудового навчання.
Література
- Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи / Упорядн. Стребна О. В., Соценко А. О. – Х.: Вид. Група «Основа», 2005. – 176 с.
- Кіясь С. В., Мажник Т. Г., Захарченко І. В. Вчимось писати красиво. Матеріали до уроків. – Харків: Торсінг, 2001. – 128 с.
- Кирей І. Ф., Трунова В. А. Методика викладання каліграфії в початковій школі. – К., 1996.
- Кочерга О., Назарова Л. Як навчання письма впливає на психічне здоров’я учнів початкової школи / О. Кочерга // Початкова школа. – 2016. – № 2. – С. 33-
- Кучинський М. Формування навичок письма – одна з основних проблем початкової школи // Початкова школа. – – № 5. – С.10-13.
- Лурия А.Р. Очерки психологии письма. – М., 1950.
- Прищепа О. Проблеми удосконалення графічних навичок письма учнів 4 класу / О. Прищепа // Початкова школа. – 2016. – № 9. – С. 19-23
- Сухомлинський В. О. Вибрані твори в 5-ти томах. – К., 1976. – Т. 2.
- Федосова Н.А. Особенности обучения письму шестилетних // Начальная школа. – – № 4.