Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: познайомити учасників з можливостями технічних засобів навчання при забезпеченні дистанційного навчання молодших школярів, надати практичні поради по налагодженню комунікацій із здобувачами освіти, розібрати механіку ефективних комунікацій на прикладі різних простих та дієвих інструментів, запропонувати платформи для дистанційної роботи та ознайомити з їх можливостями.

Актуальність: Світ постійно змінюється і осучаснюється. Для забезпечення пізнавальної активності учнів, для підтримання інтересу до навчання у сучасних дітей вчителі мають крокувати в ногу з часом. Для цього нам потрібно так організувати навчальний процес, щоб використання ТЗН (технічних засобів навчання) підвищило інтерес учнів до навчання у школі. Саме тому сучасному вчителю не обійтись без інтерактивних завдань з використанням ТЗН. Ще однією вагомою причиною для цього стало запровадження карантину на території України з забороною відвідування навчальних закладів. Тому вчителям довелося шукати альтернативні методи навчання. Їм на допомогу знову прийшли ТЗН. Але через вік і наявні уміння учнів початкової школи зручними будуть не всі ресурси (зокрема, діти до 14 років не можуть мати електронну пошту і т.п.). Я пропоную розглянути деякі з засобів забезпечення дистанційного навчання, які я використовую у своїй роботі з учнями 3 класу.

У цій статті ви дізнаєтесь про таке:

  • Проблеми дистанційного навчання, з якими я зіткнулась під час впровадження дистанційного навчання у своєму класі.
  • Які особливості оцінювання під час дистанційного навчання?
  • Як же організувати дистанційне навчання і оцінювання учнів?
  • Як проводити диктанти, читання напам’ять і їхню перевірку при дистанційному навчанні?
  • Як діяти, якщо у класі є діти без доступу до ґаджетів чи якісного інтернету?
  • Поради щодо організації матеріалу та учнівських робіт.

Світ не стоїть на місці, постійно змінюється, тому ми, вчителі, повинні крокувати в ногу з часом, щоб підтримувати постійну пізнавальну активність наших учнів. Саме тому все частіше звертаємось до ТЗН під час проведення уроків та в позакласній роботі.

Ще однією причиною для кращого оволодіння роботою з ТЗН стали останні події в країні та світі. Тепер вже офіційно: карантин продовжено до 24 квітня[1]. Це означає, що ще місяць школярі не відвідуватимуть школу. Навчати і оцінювати результати дітей вчителям доведеться вже у реаліях тривалої і вимушеної онлайн-освіти.

Виявилося, що не всі вчителі, батьки та учні були готові до таких різких змін. На допомогу вчителям середньої та старшої школи прийшла держава, організувавши відео-уроки, які з 06 квітня будуть транслювати на телебаченні. Вчителі ж початкової школи, принайні на цю годину, мають самостійно забезпечити навчання.

І тут ми натикаємось на ряд проблем:

  • Самоорганізація учнів (на всі учні мають достатній рівень самоорганізації та не звикли виконувати завдання без допомоги батьків);
  • Технічне забезпечення вчителів та учнів (не всі вчителі та учні мають потрібну технічну забезпеченість та доступ до інтернету);
  • Недостатнє фінансування для забезпечення матеріально-технічної бази навчальних закладів для проведення дистанційного навчання;
  • Справедливе оцінювання (не всі батьки відповідально ставляться до самостійного виконання перевірочних робіт здобувачами освіти, тому за тести можна отримати бали, вищі ніж знання учнів).

Як же організувати дистанційне навчання?  Після оголошення впровадження дистанційного навчання я почала досліджувати можливості та шукати потрібні платформи. Перш, ніж обрати зручний формат я провела опитування серед батьків, та виявила, хто має доступ до інтернету та наявні технічні засоби, які можна використати для навчання (комп’ютер, телефон, планшет). Вся наша школа перейшла на платформу АТОМС (https://atoms.com.ua/), це електронний журнал для вчителя, з можливістю оцінювання та запису завдань для виконання, а для дітей це електронний щоденник, де вони можуть переглянути свої оцінки та завдання. Перевагою цієї платформи є те, що вона рекомендована Міністерством освіти, є змога вербального оцінювання (замість оцінки, або в додаток до оцінки, вчитель може додати коментар), а недолік: у відсутності зворотнього зв’язку. Тому зворотній зв’язок я організувала за допомогою декількома шляхами: це чат у месенджері Viber окремо з батьками та учнями (які мають таку можливість), онлайн-тестування на сайтах Всеосвіта (https://vseosvita.ua/test), На урок (https://naurok.com.ua/test) та перевірочні роботи, створені за допомогою  гугл-форм (https://docs.google.com/forms/u/0/).

Через чат у Viber (батьки надсилають фото робіт учнів, а я надсилаю детальні інструкції виконання завдань і повертаю перевірені фото робіт з моїми правками). Хочу додати, що цей месенджер додатково встановила і на комп’ютер для легшого оперування матеріалами. Для збереження даних, всі матеріали мною завантажуються на гугл-диск. Кожного понеділка у чат батькам та дітям (діти, які мають таку можливість об’єднались в окрему групу у Viber та підтримають зв’язок зі мною там) я завантажую завдання з інструкціями до виконання та активними посиланнями на відео (які є у вільному доступі в інтернеті або на ті, які відзнято мною і завантажено на гугл-диск) на цілий тиждень. Додатково мною складено розклад проведення онлайн-уроків (ми їх називаємо «уроки в піжамах») на платформі Zoom. У безкоштовному доступі необмежена кількість конференцій по 40 хвилин з можливістю демонстрації мого екрану та передавання доступу для виконання завдань на моєму комп’ютері учням. Перед початком роботи батькам надсилала покрокову інструкцію завантаження, встановлення, реєстрації та підтвердження заявки.

Хочу зауважити, що поточну роботу оцінюю вибіркова, основну кількість оцінок складають результати тестів і перевірочних робіт.

Для перевірки навчальних досягнень учнів я використовую тести на сайтах Всеосвіта [3], На урок [2] та створення перевірочних робіт за допомогою гугл-форм [4].

Як проводити диктанти, вивченя уривків напам’ять і їхню перевірку при дистанційному навчанні? Диктанти ми писали під час онлайн-уроку у Zoom (діти, які не мають можливості приєднатись до уроку отримали запис уроку та писали диктант під час його перегляду), потім надіслали фото робіт у Viber (та зберігають їх до повернення у школу), а я їх перевіряла у графічному редакторі Paint на комп’ютері. З уривком напам’ять вийшло складніше, бо деякі діти соромились розповідати під час конференції, тому я дозволила надсилати у чат у месенджері відео, де діти розповідають уривок з заплющеними очима або дивлячись на стіну (щоб виключити можливість читання), так само, через відео перевіряла і виразнісь читання.

Як діяти, якщо у класі є діти без доступу до ґаджетів чи якісного інтернету? Після опитування виявилось, що не всі діти мають доступ до інтернету чи гаджетів. З такими учнями працюю окремо, проводжу консультації по телефону (виділила окремі дні та час для них).

Підбиваючи підсумки хочеться сказати, що різноманітність платформ та можливості їх використання обмежуються лише бажанням навчитись ними користуватись та технічною забезпеченістю вчителя. Сучасний електронний світ дає безліч можливостей, нам потрібно лише себе організувати, обрати потрібні саме нам і навчитись ними користуватись. Я використовувала деякі, представлені мною вище, платформи і під час проведення очного навчання, у дітей це викликало інтерес та зацікавленість. Це давало позитивні результати в здобутті знань і навичок. Як пораду, хочеться додати: структуруйте свої завдання (так зручніше для вас), мною створено окрему папку на гугл-диску, яка вмішує папки з датами (в них папки з переліком предметів), в які розміщую матеріали. Так ними зручно користуватись та легко знайти. За аналогією структурую і учнівські роботи на гугл-диску. Так я себе убезпечую від їх втрати та заощаджую місце в пам’яті комп’ютера.

Література

  1. https://mon.gov.ua/ua/news/zagalnonacionalnij-karantin-prodovzheno-do-24-kvitnya-rishennya-uryadu?fbclid=IwAR3hYPs5ciELEwVinN_gdSsbsE1F0oUsNWwONB2MnTutae3ra9UXz4I8nqQ
  2. https://naurok.com.ua/webinar/vikoristannya-onlayn-testiv-formuemo-klyuchovi-kompetentnosti
  3. https://vseosvita.ua/library/vikoristanna-testiv-ak-zasobu-kontrolu-dosagnenna-planovanih-rezultativ-pocatkovoi-osviti-110771.html