Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Дитячий дизайн - це перспективний напрям художньо-естетичного розвитку дітей, що відповідає вимогам  часу. Ця позиція  обумовлена тим, що  дизайн розглядається як художньо-продуктивна діяльність  самого широкого діапазону, що може бути використана в освітньому середовищі закладу  дошкільної освіти, так як для  неї  характерні тенденції інтеграції мистецтв: живопису, графіки, скульптури, фотографії, літератури, музики.

В ДНЗ № 3 «Планета дитинства» - установі художньо-естетичного спрямування,  для  здобувачів  дошкільної освіти організовано опанування технології  дизайну в рамках  інваріантної складової навчального плану, а саме гурткової роботи.  Цією діяльністю охоплено дошкільників 4-6 років, які відвідують гурток  2 рази на тиждень. В умовах  інтеграції освітнього процесу, вихователі в співпраці з керівником гуртка реалізують  блочно-тематичне планування та  впроваджують дитячий дизайн в навчальній та партнерській діяльності.

Заняття дизайн-діяльністю не просто озброюють дошкільників  вміннями і навичками, а й дають можливість поглянути на навколишній світ очима творця. Вони будять інтелектуальну та творчу активність дитини, вчать планувати свою діяльність, вносити зміни в зовнішній вигляд і конструкцію виробів, планомірно  здійснювати задумане. Знання з основ дизайну допомагають дітям  розібратися, як організувати своє предметне оточення, щоб воно було комфортним, приємним і натхненним.

Заняття в гуртку дитячого дизайну тісно пов’язані з реалізацією варіативної частини навчального плану -  передбачають поглиблення й розширення знань дітей про різні види декоративно-ужиткового мистецтва (вишивка, писанкарство, декоративний розпис),  навчання дітей основ композиції (компонування) та просторового розташування, умінь проектування, створення планів-схем .

Для  впровадження технології дизайну з дорослими  учасниками освітнього процесу  було проведено теоретичне опанування  основ дизайну, з’ясовано особливості використання в дошкільному віці. Так як дитячий дизайн має свою специфіку:

  • оригінальність і неповторність творчого продукту;
  • знайомство з системою сенсорних еталонів, як передумовою модульного принципу проектування;
  • колективно - роздільний характер виконання задуму;
  • предметно і просторово-декоративний характер проектної діяльності;
  • використання матеріалів і технік за аналогією;
  • особливий, загальний підхід в оцінці художності професійного і «дитячого» мистецтва;
  • самодостатність і не конкурентоспроможність продукції дитячої творчості .

Застосування дизайн-технології   для дітей 5-6 років   має свої особливості. Основною рисою є те, що  в процесі творчої діяльності дошкільник  здатний представляти  лише загальну картину роботи. Він не навчений ще розчленовувати творчу задачу на окремі фрагменти, структурувати їх у своїй свідомості. Дошкільник  не може створювати креслення і схематичні малюнки. Однак креслення, малюнок, ескіз якого-небудь виробу можуть бути йому зрозумілі.

Вже з 4-х років діти здатні уявити собі, яку форму і розмір має знайома кімната або ділянка землі; вони здатні зрозуміти, що значить макет того чи іншого предмета, кімнати. Старші дошкільнята здатні подумки уявити шляхи вирішення завдання, кінцевий результат - образ майбутнього  виробу.  З допомогою дорослого поетапно діти здатні реалізувати свій "проектний задум", передбачаючи художній результат.

Крім того, на шостому році життя інтенсивно розвиваються художнє сприйняття і творчі здібності дітей, підвищується прагнення до самостійної творчості, формується оцінне ставлення до навколишнього. Тому,  саме цей вік дуже сприятливий для занять дитячим дизайном.

Загалом розрізняють дизайн площинний (поліграфія, реклама), предметний (Одяг, меблі), просторовий (інтер'єр, екстер'єр), змішаний (Оформлення свят).   Стосовно дитячого дизайну, то  використовують  інше  позначення, а саме : площинний (аплікативного-графічний), об'ємний (предметно-декоратівний), просторовий (архітектурно-художній).

По кожному типу здійснюється три напрямки діяльності (види дитячого дизайну):

  • аранжування - передбачає розвиток традицій дитячого рукоділля з орієнтацією на прикрашання  одягу і декор інтер'єру. Це можуть бути: композиції фітодизайну, букети, картини-гербарії, біжутерія зі штучного і природного матеріалу, вітражі та мозаїки з кольорового пластику, ігрові деталі і елементи сюжетно-тематичних, казково-чарівних і орнаментальних композицій.
  • дизайн одягу - передбачає ознайомлення дітей з культурою одягу і деякими доступними дошкільнятам способами створення малюнків - ескізів, фасонів і декоративного оздоблення елементів одягу. На дозвіллі діти малюють ескізи костюмів для персонажів літературних творів, мультфільмів, спектаклів, а також для себе - одягу повсякденного та святкового.
  • декоративно-просторовий дизайн - орієнтує увагу дітей на декоративне оформлення вигляду будівель і ландшафту, на естетизацію  ляльково-ігрового простору, інтер'єрів   групових кімнат, приміщень до святкових ранків дитячого садка. Діти набувають  цей дизайн-досвід при створенні макетів кімнат, будиночків, використовуючи підручні матеріали.

В результаті освоєння  елементів дизайну вихованці  навчаються  використовувати  і поєднувати різні художні матеріали (гуаш, кольорові олівці, акварель, папір); самостійно, активно і творчо застосовувати раніше засвоєні способи зображення, використовуючи виражальні засоби; виділяти особливості предмета, передавати його форму, величину, будову, пропорції, колір; розміщувати зображення на аркуші, дотримуючись перспективи (близько, далеко);  з'єднувати в одному малюнку різні матеріали, техніки для створення виразного образу; створювати фон для зображуваної картини різними способами; визначати назви кольорів, різних відтінків; отримувати різні кольори і відтінки фарб шляхом змішування, розбілювання, розведення водою. Діти зможуть  використовувати набуті знання і вміння в практичній діяльності та повсякденному житті, в ході самостійної творчої діяльності.

Вся робота з дошкільниками  ділиться на 4 блоки і реалізується вродовж 2-х навчальних років:

1 Блок: Знайомство з основними поняттями дизайну (задум, гармонія, композиція) і композиції (простір, лінія пляма, форма, колір, фактура). Знайомство з основними професіями дизайн- індустрії (модельєр, стиліст, архітектор. Діагностика здібностей дітей;

2 Блок: Площинний (аплікативно – графічний). Це дизайн, який включає в себе паперову пластику, моделювання дитячого одягу, взуття, друк, аплікацію з різних матеріалів, мозаїку, фіто-композиції, плетіння, панно, та ін.

3 Блок: Об'ємний (предметно - просторовий) дизайн, який включає в себе: створення  різних прикрас, дизайн одягу, прикрашання  предметів особистого користування, предметів побуту, створення елементів  прикрашання інтер'єру та ін.

4 Блок: просторовий (архітектурно - художній) дизайн, включає в себе створення композицій з крупноблочного матеріалу (коробки, конструктори), створення ландшафтних композицій.

За допомогою навчання дітей елементам дизайну відбувається розвиток дрібної  моторики, художніх здібностей дитини-дошкільника формування  художньо-естетичного смаку і інтересу до мистецтва.

Заняття дитячим дизайном дозволяють сформувати у дошкільників знання, вміння, навички прикладної творчості та рукоділля і одночасно надають можливість творчого прояву особистості в виготовленні неповторних дитячих робіт, які використовують  в житті самої дитини, дитячого садка і сім'ї.

Інтеграція сучасних технологій  гурткової роботи, таких як дизайн-творчість,  в освітній процес закладів дошкільної освіти сприяє позитивному впливу на формування особистості  здобувачів дошкільної освіти. В результаті цієї роботи  відбувається активізація пізнавального інтересу, розвиток креативності – важливої складової особистості дошкільника,  а також  уваги, спостережливості, наполегливості, волі. Все це  сприяє  формуванню істотних умов для підготовки дитини до навчання в школі, повноцінного розвитку творчої особистості, надаючи свободу в відображенні свого бачення світу.