Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?
- збірник матеріалів
- публікація на сайті genezum.org безкоштовна
- заочна участь
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
- постійний доступ
- можна проходити у будь-який час
- дистанційне навчання
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
- безкоштовний перегляд
- інтерактив зі спікером
- онлайн формат
- для закладів загальної середньої освіти
- для закладів дошкільної освіти
- Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
Кількість інформації у світі постійно зростає, тому актуальною стає необхідність уміти її опрацьовувати і краще запам’ятовувати. Для реалізації цих завдань потрібні нові прийоми і способи роботи з навчальною інформацією. Таким інноваційним методом, який варто застосовувати на уроках природничих дисциплін, є технологія майндмеппінг, або ж метод асоціативних зв’язків – складання інтелектуальних карт.
Інтелектуальна карта, чи ментальна карта, карта пам’яті, карта думок, карта розуму, карта мислення. На українську мову термін “mind map” перекладають по-різному, але його суть від цього не змінюється. Саме поняття вперше ввів Тоні Б’юзен (Tony Buzan) у 1970 році. Спершу “mind map” означало: “хороша форма для нотаток”. Ще будучи студентом, Тоні пропонував його як альтернативний спосіб ведення конспектів, оскільки простий запис речень на папері не приносив бажаного результату. На даний момент, інтелектуальні карти вийшли за межі конспектування і значно розширили сфери застосування: вони вважаються хорошим інструментом для організації думок і навіть для покращення інтелекту. Тепер Б’юзен пояснює техніку майндмеппінг як: “багатогранний пристрій для тренування, що розвиває кожний ментальний м’яз розуму” [1]
Інтелектуальні карти охоплюють і допомагають записати, запам’ятати, з’єднати і вивести інформацію візуально. Створюються вони на папері (оригінальний спосіб), або ж за допомогою програмного забезпечення, якого станом на 2014 рік існує вже близько 50 видів. Основні елементи карти – ключі (або їх ще називають тригери): слова і малюнки, кожен із яких символізує конкретний спогад, сприяє виникненню нових думок та ідей і таким чином допомагає повніше використовувати можливості розуму. Тригери радіально розходяться від центральної ідеї за допомогою серії з’єднуючих гілок. Процес побудови карти імітує поведінку нейронів в процесі думання, коли активуються зв’язки між ними. Згадайте, як ви думаєте: не реченнями, а картинками, кольорами і діями. Провідна ідея карт пам’яті полягає у відображенні саме такого “натурального” стилю мислення. [2]
Сфера застосування
Основних напрямків, в яких застосовуються інтелектуальні карти, є три. І кожен із них містить по кілька піднапрямків.
Розвиток особистості:
- Генерація ідей, їх аналіз у пошуках рішення, узгодження і впровадження потенційного рішення.
- Упорядкування інформації у вигляді логічного ланцюжка подій, ідей і фактів.
- Опрацювання інформації. Техніка майндмеппінг дозволяє читати швидше, запам’ятовувати більше, краще концентруватися.
- Стратегічне думання: можливість поглянути на проблематику повністю та враховуючи всі особливості. Складання планів, розуміння своїх цілей, опис напрямків діяльності.
- Вийти за рамки своїх же власних обмежень (улюблений приклад Бюзена: paperclip).
- Навчання:
- Згадаємо класичне застосування – ведення конспектів. Інтелектуальні карти для цього підходять краще за звичайні нотатки. Їхнє створення займає менше часу, ніж написання великого об’єму тексту, крім цього, таке відображення інформації саме по собі є логічно організованим. Кожна карта пам’яті є унікальною і зберігається в пам’яті як цілісний об’єкт.
- Створення звітів, статей, оглядів. Інтелектуальна карта допомагає чітко визначити структуру та розставити акценти в потрібних місцях, що значно полегшує написання роботи.
- Вивчення іноземної мови використовуючи метод асоціацій.
- Робочий процес:
- Створення презентацій та проектів ідей, в яких відображено хід думок.
- Прийняття рішень.
- Мозкові штурми. Карти пам’яті є потужним інструментом для роботи із асоціаціями. Записуючи, а потім переглядаючи ідеї, знаходяться нові зв’язки між концепціями, які були непоміченими до того. Крім того, сам спосіб малювання карти переводить мозок у режим креативності.
- Знову планування. Мова йде про зустрічі, розмови.
- Керування задачами. Перед усім це постановка і визначення параметрів. А деякі види ПЗ дозволять здійснювати і оперативне керування.
- Керування проектами. Цей напрямок ще розвивається.
Завдання технології інтелектуальних карт:
- Розвиток креативності учня;
- Прискорення процесу навчання;
- Формування комунікативної компетентності в процесі групової діяльності;
- Покращення всіх видів пам’яті;
- Формування загально навчальних умінь, пов’язаних зі сприйняттям, переробкою та обміном інформацією;
- Формування організаційних умінь.
Застосування інтелектуальних карт є доцільним на різних типах уроків та на різних їх етапах. Є різноманітні способи створення інтелектуальних карт: від ручного (на аркуші паперу) до комп’ютерного (за допомогою спеціальних комп’ютерних програм). Створення інтелектуальних карт підходить для дитини з будь-яким типом сприйняття.
Я ж застосовую складання інтелектуальних карт на уроках фізики та інформатики під час актуалізації знань, узагальнення та систематизації знань, формування вмінь та навичок. Як приклад можна навести урок в 9 класі на тему «Розв’язування задач з теми «Рівноприскорений прямолінійний рух. Прискорення, швидкість рівноприскореного прямолінійного руху. Переміщення під час рівноприскореного прямолінійного руху. Графіки руху»
Мета уроку:
навчальна: узагальнення та систематизація знань з теми «Рівноприскорений прямолінійний рух»; набуття вмінь та навичок розв’язувати задачі на рівноприскорений рух та його характеристики.
розвиваюча: розвивати логічне мислення, творчі здібності та пізнавальний інтерес; продовжувати формувати навички культури графічних записів.
виховна: виховувати спостережливість, самостійність; формувати науковий світогляд та інтерес до предмету.
Обладнання: картки з завданнями, заготовки для складання інтелектуальних карт, листівки-смайлики (індикатори настрою).
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Структура уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
- Скласти інтелектуальну карту «Рух»
- З’єднайте праву і ліву частини
- Заповнити таблицю «Фізичні величини»
- Розв’язування задач
ІV. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
- Завдання додому.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вітання.
Вчитель пропонує учням підняти листівки-смайлики, як індикатори настрою на початку уроку.
- Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети уроку.
На попередніх уроках ми вивчали рівноприскорений прямолінійний рух. Ознайомилися з фізичними величинами, які його характеризують. Навчилися описувати рух у графічній формі. Сьогодні ми узагальнимо все, що ми вивчили.
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
- Скласти інтелектуальну карту «Рух»
Інтелектуальна карта може бути представлена в картинках відповідного змісту. Зовнішнє оформлення інтелектуальної карти може бути змінено за бажанням вчителя чи учня.
(Приклад інтелектуальної карти, що подана в графічній формі)
- З’єднайте праву і ліву частини
- Заповнити таблицю «Фізичні величини»
4. Розв’язування задач
1. Тролейбус, рухаючись зі швидкістю 18 км/год, зупиняється за 4 с. визначте прискорення його руху та гальмівний шлях.Рівняння руху тіла має вигляд . Охарактеризуйте рух, укажіть його параметри, побудуйте графіки.
2. За графіком охарактеризуйте рух; знайдіть параметри руху (швидкість і прискорення); запишіть рівняння руху . Визначте переміщення, здійснене за період 5 с руху. - Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
- «Мікрофон»
- Чи цікавим був урок?
- Що найбільше Вам сподобалося (не сподобалося)?
- Що нового Ви навчилися?
- Індикатори настрою.
Кожен учень піднімає листівки-смайлики, щоб визначити настрій на кінець уроку.
VІІ. Завдання додому.
- Повторити тему «Рівноприскорений прямолінійний рух».
- Розв’язати задачу.
- Реактивний літак рухається з швидкістю 324 км/год. скільки часу пройде до зупинки, якщо прискорення його руху 9 м/с2?
- Космічний корабель розганяється із стану спокою до швидкості 11 км/с, подолавши 200 км. З яким прискоренням він рухався?
З наведеного зразка застосування інтелектуальних карт можна зробити висновок, що вони є цікавим та інноваційним підходом до опрацювання, структурування та узагальнення інформації на уроках природничих дисциплін, який можна ефективно застосовувати на різних типах уроках. А також інтелектуальні карти є тим методом, що допомагає учневі появити свою креативність.
Література
- Креативність, творче мислення та вихід за рамки. [Електронний ресурс] – Режим доступу https://smart-school.lifejournal.com/24513.html
- Метод інтелектуальних карт в закладі дошкільної освіти [Електронний ресурс] – Режим доступу https://fsvseosvita.ua