Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: розширити та систематизувати знання про особливості поширення ґрунтів на території рідного краю; удосконалювати вміння працювати з картами, інтернет - ресурсами з метою складання характеристики різних типів ґрунтів; з’ясувати основні заходи раціонального використання й охорони земельних ресурсів; сприяти формуванню в учнів екологічної свідомості, вміння аналізувати, робити висновки.

Завдання уроку:

Навчальні: стимулювання навчально – пізнавальної активності учнів; організація пізнавальної діяльності учнів з оволодіння науковими знаннями, вміннями та навичками; навчити творчо використовувати ці знання , вміння та навички у практичній діяльності.

Розвивальні: розвиток різних видів пам’яті (слухової, зорової, логічної, асоціативної); поповнення словникового запасу учнів.

Виховні: формування позитивних мотивів навчання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок - мозаїка

Обладнання: географічний атлас «Херсонська область», учнівський атлас «Фізична географія України» 8 клас, учнівська презентація « Ґрунти Херсонщини», матеріали ком пакт – диску « Зелений пакет», картки – дилеми «Зелений пакет»

Хід уроку

І. Організаційний момент

( Привітання з класом. Перевірка присутніх, готовності до уроку, належного оформлення робочого місця ( наявність підручника, зошита, атласу)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Прийом « Дивуй»( зачитується цікава інформація по темі уроку)

Є на Землі унікальна речовина, яку не знайдеш на жодній планеті Сонячної системи. Ми настільки звикли до неї, що вважаємо, що вона існувала завжди. Але це не так. Природа витратила на цей процес 4,5 млрд. років. У створенні цієї речовини брали участь і компоненти неживої природи – гірські породи, і різні живі істоти – рослини, тварини, гриби, бактерії. Від неї залежить життя всього живого і людини в тому числі. Що ж це за речовина? (Ґрунт)

  • Вправа « Закодований вислів»

( Робота в групах. Використовуючи правило « цифра – літера» сучасного українського алфавіту, прочитайте вислів:

І група – перший рядок

ІІ група – другий рядок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

а

б

в

г

ґ

д

е

є

ж

з

и

і

ї

й

к

л

м

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

 

н

о

п

р

с

т

у

ф

х

ц

ч

ш

щ

ь

ю

я

 

 

4

19

16

19

3

18

7

 

2

1

4

1

23

22

23

3

19

 

24

15

21

1

13

18

11

-

27

7

 

10

7

17

7

16

31

18

12

 

21

7

22

24

21

22

11

 

 

 

 

 

 

4

Г

19

о

16

л

19

о

3

в

18

н

7

е

 

2

б

1

а

4

г

 

1

а

23

т

22

с

23

т

3

в

19

о

 

24

У

15

к

21

р

1

а

13

ї

18

н

11

и

-

27

ц

7

е

 

10

з

7

е

17

м

7

е

16

л

31

ь

18

н

12

і

 

21

р

7

е

22

с

24

у

21

р

22

с

11

и

 

 

 

 

 

Головне багатство України – це земельні ресурси.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми  розширимо знання про особливості поширення ґрунтів на території рідного краю; з’ясуємо основні заходи раціонального використання й охорони земельних ресурсів. Маленькі частинки - скельця наших знань ми зберемо  у мозаїку «Ґрунти  рідного краю»

Блакитне скельце: « Земля – капітал»

Червоне скельце: « Стан родючості ґрунтів України»

Жовте скельце: «Ґрунти Херсонщини»

Зелене скельце: « Ґрунти рідного краю»

( Перегляд відеофільму « Грунт – наше багатство» з компакт – диску

«Зелений пакет». Розділ «Компоненти довкілля. Ґрунт».)

ІV. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

  • Бліц - опитування
  1. Що таке ґрунт? ( Верхній родючий шар Землі, що забезпечує рослини водою, необхідними поживними речовинами та повітрям)
  2. Як він утворюється? ( Ґрунти утворюються за певних умов ( материнські породи, рельєф) під впливом природних чинників і змінюються внаслідок діяльності людини)
  3. Які речовини входять до складу ґрунту? ( Пісок, глина, повітря, вода, деякі солі – неорганічна складова ґрунту)
  4. Від чого залежить різноманітність ґрунтів? ( Від вмісту різної кількості органічних і неорганічних речовин)
  5. Які ґрунти найбільш поширені в Україні? ( Чорноземи звичайні, південні, опідзолені, типові)
  6. Чому чорноземи вважають найбільш родючими? ( Чорноземи мають потужний гумусовий горизонт, який забезпечує їх високу родючість)
  • Робота з картою атласу « Фізична географія України», карта ґрунтів України ( виконання завдань за допомогою атласу)
  • Які на території України розповсюджені типи ґрунтів? Покажіть їх на карті.
  • Визначте закономірності поширення ґрунтів на рівнинній частині України.
  • Які ґрунти поширені на території нашої області?
    • Випереджаюче завдання « Типи ґрунтів України» (Матеріал компакт-диску « Зелений пакет», розділ « Компоненти природи», тема Грунт в Україні, стаття « Типи ґрунтів в Україні» )

У. Вивчення нового матеріалу

  1. Блакитне скельце: « Земля – капітал»

Учитель. « До землі з ласкою – будеш з паскою».

Україна багата на земельні ресурси. На території України поширені різноманітні типи ґрунтів. Найродючіші та найпотужніші ґрунти – чорноземи – формувались протягом багатьох тисячоліть. Про їхню цінність свідчить  факт: у роки Другої світової війни німецькі окупанти вивозили український чорнозем ешелонами до Німеччини. Але сьогодні один гектар сучасних сільськогосподарських угідь в Україні дає продукції лише на 450 дол. США, тоді як у Німечинні – на 2650, Франції – 1450, Нідерландах – на 8900дол.

  • Прийом «Коло ідей» ( учитель ставить дискусійне питання та пропонує обговорити його в групах.

Чому українські  чорноземи стали малопродуктивними?

Кожна група представляє лише один аспект проблеми. Під час обговорення на дошці складається список зазначених ідей. Узагальнюються висловлені думки.

  1. Значні зміни у властивостях ґрунтів сталися у результаті освоєння земель, господарської діяльності на них, що супроводжувалась розорюванням земель і зникненням степової рослинності.
  2. Оранка призвела до виснаження ґрунту.
  3. Головне – зруйнувався механізм самовідтворення чорнозему. Чорноземний шар, на утворення кожного сантиметра якого пішло 300 років, можна знищити за 3 роки.)

2.Червоне скельце « Стан родючості ґрунтів України»

  • Випереджаюче завдання. (Учень презентує статтю «Стан родючості ґрунтів» (Матеріал  ком пакт- диску « Зелений пакет» розділ « Компоненти природи». Тема « Ґрунт в Україні»).

3.Жовте скельце : «Ґрунти Херсонщини»

  • Учнівська презентація ( зміст презентації)

Специфічні фактори ґрунтоутворення – значні теплові ресурси, дефіцит вологи, рослинність, склад ґрунтоутворюючих порід, - все це обумовило формування на Херсонщині певних типів ґрунтів.

По – перше, це значні теплові ресурси – середньорічна температура ґрунту на глибині 20 см знаходиться в межах 12 – 16º С ( в липні до 28º С). Ґрунти, якщо і промерзають взимку, то на короткий період – до 40 днів на півночі області. Спостерігається щорічний дефіцит вологи ( не перевищує 400 мм на рік).

З точки зору геоморфології, правобережна частина області має хвилястий рельєф: тут чимало балок і річкових терас. Більш рівнинна лівобережна частина Херсонщини.

Однією з головних особливостей ґрунтів області є досить великий вміст солей.

Основними типами ґрунтів Херсонської області є чорноземи ( звичайні і південні), каштанові ґрунти, оглеєні ґрунти подів та дернові ґрунти піщаних терас Дніпра.

Родючість ґрунтів за останнє сторіччя значно змінилась – втрачено близько половини органічної речовини, виросла площа еродованих ґрунтів, збільшились площі антропогенного засолення, заболочення.

4.Зелене скельце: «Ґрунти рідного краю»

  • Дослідницька робота

Мета: встановити склад ґрунтів своєї місцевості та їхню родючість.

Проблема: дослідити родючість залежно від типу ґрунту. Ступінь забруднення ґрунтів та їхню охорону.

  • Прийом « Питання - відповідь».(Ознайомитися із змістом таблиці «Склад ґрунтів нашої місцевості, їх характеристика». Клас ділиться на дві команди. Перша буде задавати питання, друга – на них відповідати).

- Які типи ґрунтів є на території району? ( На території Іванівського району є слідуючи типи ґрунтів: чорноземи південні, частково солонцюваті, важко суглинкові; темно – каштанові солонцюваті важко суглинкові ґрунти; глесолоді (середньо суглинкові))

  • Де на території району знаходяться найродючіші ґрунти? ( Найродючіші ґрунти на території району знаходяться у північній його частині)
  • Які розміри гумусового горизонту? (Темно – каштанові солонцюваті важко суглинкові ґрунти мають потужний гумусовий горизонт 35 – 45 см, вміст гумусу 3 – 4 %; чорноземи південні, частково солонцюваті, важко суглинкові – мають потужність гумусового горизонту 40 – 50 см)
  • Які заходи треба проводити для отримання високих урожаїв? ( Для отримання високих урожаїв треба проводити: зрошення, снігозатримання, насадження лісосмуг, внесення добрив, застосування безвідвальної оранки, внесення органічних і мінеральних добрив, гіпсування)

Таблиця. Склад ґрунтів нашої місцевості, їх характеристика

Тип ґрунту

Положення

Характеристика ґрунту

Агротехнічні заходи

Чорноземи південні, частково солонцюваті, важко суглинкові

Північна частина району

Слабо виражена зерниста структура, потужність гумусового горизонту 40 – 50 см

Зрошення, снігозатримання, насадження лісосмуг, внесення добрив, застосування безвідвальної оранки

Темно – каштанові солонцюваті важко суглинкові ґрунти

Південна частина району

Потужний гумусовий горизонт 35 – 45 см, вміст гумусу 3 – 4 %

Внесення органічних і мінеральних добрив, гіпсування, зрошення

Глесолоді (середньо суглинкові)

Поди району

Невелика кількість гумусу

Заборона розпахування

  • Прийом « Робота в групах» ( Учні ознайомлюються із змістом таблиці, аналізують фактори і обставини, що впливають на ґрунти)

І група – висвітлює наслідки впливу факторів і обставин

ІІ група - пропонує можливі шляхи вирішення цих проблем.

Фактори і обставини, що впливають на ґрунти

Наслідки впливу

Заходи з охорони ґрунтів

Протягом року кожен з нас викидає близько

250 кг сміття, тому великі площі земель зайняті під сміттєзвалища

Збільшення площ полігонів твердих побутових відходів

Сприяти роботі програми селективного ( роздільного) збору сміття

Запроваджена і тривалий час використовувана екстенсивна та відвальна монокультурна система землеробства

Водна і вітрова ерозія

 

Створення полезахисних лісових смуг;

Дотримання сівозмін; проведення снігозатримання;безвідвальний обробіток ґрунту

Надмірне використання земель під пасовиська, вирубування нечисленних дерев і кущів

Спустелювання або дезертизація

Регулювання випасу худоби

Нераціональне використання мінеральних добрив та засобів захисту рослин

Зниження якості сільськогосподарської продукції,

Раціональне використання мінеральних добрив

Неправильне зрошення

Іригаційна ерозія

Мульчування ґрунтів

  • Дилеми ( матеріали екологічного освітнього проекту «Зелений пакет»

( Учням класу пропонується для обговорення одна дилема. Учні обговорюють альтернативи та зупиняються на одному із запропонованих способів дій.)

На які причини забруднення ґрунту ви звернете увагу, щоб довести актуальність проблеми.

  1. Ерозія, спричинена недосконалими методами господарювання.

Ерозія ґрунту виникає, коли земля експлуатується занадто інтенсивно, без урахування впливу дощу і вітру. Наслідки відчуваються упродовж десятиліть або навіть століть.

  1. Підкислення ґрунту

Підкислення ґрунту відбувається природним чином, але викиди сполук сірки та азоту внаслідок спалювання твердих видів палива та надмірне використання азотних добрив ще більше ускладнили ситуацію.

  1. Забруднення важкими металами, пестицидами, нітратами і фосфатами

Використання пестицидів мало негативний вплив на грунт, завдавши шкоди організмам, що там живуть, та забруднивши ґрунтові води та поверхневі водні об’єкти. Нітрати і фосфати здебільшого потрапляють з добрив і впливають на якість ґрунту через тривале вимивання.

УІ. Закріплення знань

  • Розв’язування тестів « Зелений пакет»
  • Прийом « Якби …» ( учням пропонується скласти опис про те, що відбудеться, якщо …)
  1. Що відбудеться, якщо заходи щодо раціонального використання земельних ресурсів не будуть реалізуватись?
  2. Що відбудеться, якщо « Хліб по хлібу сіяти»?»

УІІ. Рефлексія

Ми створили з вами гарну мозаїку «Ґрунти рідного краю»

  • Вправа «Незакінчені речень)

Ґрунти  України – це …

Я б охарактеризував ґрунти Іванівського району так ……..

До заходів що охороняють ґрунти відносять …..

  • Оцінювання. Виявлення учнів, які активно працювали на уроці, їх оцінювання
  • Заключне слово вчителя

Земля не любить лінивих і байдужих. Для того щоб ґрунти зберігали родючість, необхідно дбайливо ставитись до них, використовувати, не завдаючи їм шкоди.

УІІІ. Домашнє завдання.

  1. Аналіз таблиць дослідницької роботи « Ґрунти нашого краю»
  2. Підготувати цікавий матеріал з даної теми

Література

  1. Географія Херсонщини: Навчальний посібник/ Пилипенко І.О. (керівник), Мальчикова Д.С., Єрмакова С.Л., Руденко М.М., Грачова О. М., Козловець А. В., Саркісова А. Ю. – Херсон: ПП Вишемирський В.С., 2007.- 221 с.
  2. Іванівського краю історія жива / Дереза П.П.- Мелітополь: друкарня «Люкс», 2010. – 511 с.
  3. Посібник для вчителя «Зелений пакет»
  4. Авторська програма курс за вибором « Географія рідного краю. Іванівський район»