Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Вступ дитини  в підлітковий період  характеризується якісним поштовхом в розвитку самосвідомості. У підлітка формується позиція дорослої людини. Він починає входити в нові стосунки з оточуючим світом дорослих, зі світом їх цінностей, мотивів поведінки та діяльності. Молодші підлітки часто не вміють управляти своєю поведінкою і при цьому їх основна турбота – це турбота про власну самостійність.

Саме в цей період, переходу від молодшого шкільного віку до підліткового, доцільно проводити даний тренінг. Щоб допомогти у знаходженні своїх життєвих критеріїв та цінностей, у формуванні відповідального, а не деструктивного, шляху становлення особистості. Адже саме в цей момент дитина починає створювати себе, спонукати себе до розвитку згідно з певними зразками та конкретно значущими завданнями та намірами, які пов’язані з потребою сьогодення та майбутнього.

Оскільки груповий психологічний тренінг є сукупністю активних методик практичної психології, то він є найбільш ефективним у роботі з дітьми. Спільна діяльність у групі на основі співпраці – важливий фактор психологічного розвитку учасника, що сприяє прогресії  міжособистісних стосунків. Засвоєння нової предметності (взаємний обмін способами дій) забезпечує людині успішність в індивідуальній діяльності. Використання рольових ігор дозволяє реалізувати не лише принцип активності учасників занять, а й принцип дослідницької, творчої позиції і об’єктивізації поведінки. Зображення ж ролі в грі, дає можливість гравцям краще усвідомити як інструментальний зміст соціальної ролі, так і відповідні їй норми поведінки, яких слід дотримуватися в реальній діяльності.

Тренінгові заняття дозволяють виявити індивідуальні творчі можливості, розвиток уміння «входити в становище інших», розуміння позиції та відчуття себе та інших, створює умови для кращого осмислення свого місця у Всесвіті, суспільстві, сім’ї.

Мета тренінгу

Закріпити та поглибити знання учнів про здоров’я; формувати мотивацію до здорового способу життя та виховувати культуру здоров’я як складову загальної культури людини.

Кількість тренінгових занять - 5.

Тема 1. «Моє здоров’я»

Оснащення: плакати «Правила роботи групи», «Чаша знань», для мозкового штурму; для роботи в групах: маркери, липкий папір, клей, ножиці, фломастери, кольоровий папір та картон, скоч.

1.1 Знайомство

Ми зібралися, щоб краще пізнати себе, своїх однокласників та визначити життєві позиції. В цьому нам допоможуть вправи. Тема нашого заняття «Моє здоров’я» - це значить, що сьогодні ми будемо говорити про здоров’я. А мета – опрацювати інформацію щодо здоров’я та визначити чим є здоров’я для кожного з нас.

Мета: розвивати в дітей уміння стислої самопрезентації та позитивної оцінки себе.

Усі учасники сідають у коло, кожен по черзі називає своє ім’я та говорить фразу, що починається зі слів: «Я вмію добре...». У вправі беруть участь всі учасники.

1.2 Інформаційне повідомлення «Важливі речі нашого життя»

Дорогі друзі! Ви – молоді, сповнені енергії та цікавості до всього, що існує в житті! Ви маєте безліч бажань та мрій! А як їх здійснити, як діяти, що обрати, як себе проявити та як себе реалізувати – це все ви вирішуєте самі кожного дня, кожної хвилини. Так, саме ви, і ніхто окрім вас. Саме ви відповідальні за своє життя, за те, що в ньому відбувається. Все залежить від вас! Все в ваших руках!

В житті існують речі, які люди цінують понад усе, називаючи їх безцінними, бо не можна їх придбати ні за які гроші. Давайте з’ясуємо, що ж це за речі?

Тренер вислуховує відповіді учасників і записує їх на плакаті. Треба звернути увагу на «здоров’я» та «знання», якщо не прозвучать, необхідно підштовхнути учасників саме до цих цінностей.

Тренер звертає увагу, що на заняттях діти отримуватимуть знання про здоров’я, здоровий спосіб життя та збереження свого здоров’я впродовж років.

1.3 Правила роботи групи

Людина – найбільша цінність на Землі. Щоб усім добре жилося, необхідно жити разом. Для цього необхідно набути різноманітних життєвих навичок.

Ти  самостійно вирішуватимеш різні проблеми. З кожним днем ставатимеш мудрішим. А щоб існувати у суспільстві, тобі доведеться дослухатися не лише до себе, а й до інших людей, які поряд.

Як ви вважаєте навіщо правила в нашому житті? Які ви знаєте правила?

Після обговорення запитань, тренер пропонує прийняти правила роботи групи. Правила обговорюються і погоджуються всіма учасниками. Записуються на плакаті і залишаються на видному місці на всі заняття. А якщо учасники виявляють бажання можна придумати назву групи.

1.4 Очікування учасників. Вправа «Чаша знань»

Мета: визначити очікування учасників, дати учасникам можливість осмислення себе частиною тренінгу. 

Учасники отримують аркуші липкого паперу. На яких записують те, що вони чекають від заняття. Потім кожен зачитує свій напис і прикріплює на підготовлений плакат із зображенням «чаши». В кінці заняття, якщо очікування здійсняться, то «чаша знань» заповниться.

1.5 Мозковий штурм «Що таке здоров’я»

Мета: ввести учасників тренінгу в тему; активізувати їхнє особисте розуміння того, що таке здоров’я; подати визначення здоров’я.

Тренер: «Ми обговорили найважливіші речі в житті для кожного з нас. І назвали здоров’я серед цих речей. А що ж таке здоров’я?»

Тренер записує всі асоціації та визначення учасників. А потім пропонує поняття здоров’я Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я:

Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не відсутність хвороби або фізичних вад.

1.6 Вправа «Модель здоров’я»

Мета: активізувати відчуття важливості здоров’я, розуміння складності його досягнення й збереження та необхідності дбайливого і відповідального ставлення до нього.

Кожен учасник отримує завдання розробити особисту модель здоров’я, виходячи з власного бачення цієї проблеми та власного відношення до неї.

Допоміжні запитання:

- Що таке здоров’я особисто для вас?

- З чого складається здоров’я людини?

- Без чого не можна уявити здорову людину?

Використовуючи кольоровий папір, картон, фломастери, клей та ножиці учасники протягом 10-15 хвилин роблять моделі, а потім кожен презентує свою роботу. Після презентації прикріплюються моделі на видному місці, щоб кожен міг переглянути їх ще раз.

1.7 Підведення підсумків.

Тренер пропонує відповісти на питання:

- Які знання ви отримали?

- Що ж таке поняття здоров’я?

- Яка мета даного заняття?

1.8 Очікування

Тренер: «Чи справдилися ваші очікування? Якщо так, то прикріпіть ваші стікери відповідно, і нехай «чаша знань» заповниться.»

1.9 Гра - розминка «Вияви увагу до іншого» та гра «Струм»

Мета: вчити робити і приймати знаки уваги, створити добрий настрій, допомога у період адаптації до нових умов.

Вправа «Вияви увагу до іншого»

Діти стають у коло, по черзі говорять щось позитивне своєму сусідові. Знаками уваги можна відзначити особисті якості чи роботу на занятті.

Вправа «Струм»

Діти по черзі передають потиски руки - «струм», один одному.

Висновки.

Даний тренінг:

- покаже учням переваги  здорового способу життя;

- сприятиме підвищенню мотивації учнів до здорового способу життя;

- спонукатиме хлопців та дівчат до активного способу життя, пропаганді здорового способу життя.

 Література

  1. Методика освіти «рівний-рівному»: Навч.-метод. посіб. / Н.О.Лещук, Ж.В.Савич, Н.В.Заверико, Н.В.Зимівець, В.М.Оржеховська, О.І.Пилипенко, Л.І.Андрущак. – К.: Наш час, 2007. – 104 с.
  2. Твоє життя – твій вибір: Навч.-метод. посіб. / З.А.Сивогракова, Н.О.Лещук, Н.В.Зимівець, Т.П.Авельцева, І.Г.Сомова. – К.: Наш час, 2006 – 167с
  3. Формування навичок здорового способу життя в дітей і підлітків / Н.Ю.Максимова, А.Й.Капська, О.Г.Карпенко, Н.Л.Лукянова, Н.Б.Підлісна, О.П.Коструб, О.В.Вінда, І.Г.Сомова, М.М.Галябарник, І.І.Цушко. – К.: Ніка-Центр, 2001. -264 с.