Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Мета: ознайомити учасників з поняттям «креативність» та основними характеристиками креативного мислення,  розвиток практичних навичок застосування прийомів креативного мислення, формування базису для генерації нових ідей, умінь управління креативним процесом, подолання бар’єрів прояву креативності, підвищення рівнів креативної командної та індивідуальної роботи у нестандартних умовах.

Кількість учасників – до 20 осіб.

Тривалість  – 120 хвилин.

Обладнання – дошка(фліпчарт), крейда, магніти, різнокольорові маркери, плакат «Правила групи», плакат «Креатив», 3 білих аркуша форматів А1, А4 для команд, плакат «Характеристики креативного мислення», бланки з завданнями.

Вступне слово ведучого. Актуалізація мети (5 хв).

Ведучий. У наш час важливі не тільки освіченість та інтелект, а й уміння генерувати нові ідеї, знаходити нестандартні шляхи вирішення проблем. Саме креативність  знаходиться на третьому місці в десятці списку найважливіших гнучких навичок 2020 року, складеному експертами на економічному форумі в Давосі. Цей навик допомагає досягти високих результатів у будь-якій сфері діяльності. Необхідність створювати щось оригінальне зустрічається не тільки в творчих професіях. Креатив цінується в бізнесі, науці, техніці, мистецтві, освіті.

Креативність, або творчі здібності - це здібність створювати нові підходи до розв’язання задач, генерувати велику кількість оригінальних ідей. Це єдність уяви та інтелекту. Завдяки інтелекту людина здатна думати, аналізувати інформацію, розуміти причинно-наслідкові зв'язки, робити висновки.  Уява дозволяє вийти за рамки звичних шаблонів, відкинути стереотипи, побачити нові шляхи вирішення завдань. 

Що робити, щоб навчитися системно та швидко придумувати креативні ідеї, долати бар’єри стереотипного мислення, розкрити творчий потенціал та актуалізувати пластичність власного сприйняття? Саме цим питанням буде присвячений наш тренінг. Але слід пам’ятати, що толерантність, доброзичливість, терпіння кожного з нас перетворять нашу зустріч на синергетичний процес взаєморозуміння та довіри. 

Правила тренінгу (5 хв).

Група визначає правила, які будуть необхідні для кращого і ефективного проведення тренінгу. Ведучий пропонує свої правила. Аудиторія може їх доповнити своїми пропозиціями. Головне, щоб вони не суперечили правилам ведучого. Потім правила приймаються голосуванням.

Типові правила:

1) цінувати час;

2) говорити по черзі;

3) говорити коротко і по темі;

4) говорити від свого імені;

5) правило піднятої руки (говорити після підняття руки та дозволу тренера, щоб не перебивати один одного);

6) правило піднятої ноги (можна виходити з тренінгу, не питаючи дозволу, тихо, не заважаючи далі проводити тренінг);

7) правило толерантності та поваги до учасників тренінгу;

8) бути позитивним;

9) правило конфіденційності (інформація про приватне життя присутніх на тренінгу, що прозвучала не має обговорюватись надалі).

Вправа «Знайомство»  (10 хв).

Ведучий. У розвитку креативності великого значення має уява та почуття гумору. Щоб представитеся вам потрібно спочатку відповісти на три запитання (тренер записує запитання на дошці): 

  • Якби ви були твариною, щоб це була за тварина?
  • Якби ви були настроєм, щоб це був за настрій?
  • Якби ви були предметом, щоб це був за предмет?

Учасникам тренінгу надається час для виконання завдання.

Ведучий. А тепер представтесь, об’єднавши усі три образи-характеристики в один. Наприклад: Я – Марина, сумний єнот з блокнотом, або Я – Олег, примхливий крокодил з іграшкою.

Учасники тренінгу по черзі називають своє ім’я та збірний образ.

Вправа «Очікування» (5 хв). Учасники тренінгу записують свої  очікування від заняття на пазлах (на обороті частинок зображення «Креатив», який учасники тренінгу будуть збирати наприкінці роботи). Зачитують по колу та прикріплюють магнітами до дошки.

Поділ учасників тренінгу на малі групи (5 хв).

Учасники тренінгу обирають папірець із символом (наприклад: сніжинка, яблуко, квітка) та за даним зображенням розподіляються на групи.

Інформаційне повідомлення «Характеристики креативного мислення» (10 хв). Повідомлення ведучого стосовно характеристик креативного мислення відбувається у процесі виконання практичних вправ.

Вправа-розігрів «Аркуш» (15 хв).

Ведучий. Американський психолог Еліс Пол Торренс займався вивченням творчих здібностей людини, їх розвитком і оцінкою. Згідно його теорії, ми виділяємо три базових критерії, за якими можна провести самооцінку і почати розвивати креативність. Це швидкість, гнучкість і оригінальність мислення.

Для того, щоб оцінити у себе ці критерії, завдання для груп: запишіть стільки застосувань  білого аркуша А4, скільки встигнете.

Ведучий. Швидкість — це кількість ідей, придуманих за одиницю часу, тобто за ці 5 хвилин. Вимірюється кількісно. Чим більше ідей вийшло, тим краще розвинена швидкість.

Обговорення результату роботи груп параметром «швидкість».

Ведучий. Гнучкість - здатність оцінювати проблему з усіх боків і застосовувати різні стратегії при її вирішенні.  Гнучкість допомагає швидко вловлювати зв'язок між різними явищами, встановлювати закономірності, знаходити спільне в самих різних речах і подіях.

Гнучкість — це розподіл ідей по групах. Тобто, якщо ви запропонували використовувати білий аркуш як конверт і як літачок, — ви зачіпаєте різні властивості аркуша (здатність приховувати об'єкти і здатність перетворюватися в оригамі). А якщо в перерахувань є літачок і кораблик, то це одне властивість (оригамі), а значить — одна група. Чим більше груп, тим краще розвинена гнучкість.

Обговорення результату роботи груп за параметром «гнучкість».

Ведучий. Оригінальність - здатність генерувати нестандартні або несподівані ідеї, відступати від загальноприйнятого шаблону.  Тобто скільки нетипових і несподіваних ідей застосування листа у вас вийшло. Чим більше таких ідей, тим міцніше ваша оригінальність.

Обговорення результату роботи груп за параметром «оригінальність». Запитання для груп. Який варіант був найоригінальнішим?

Ведучий. Звичайно, тест Торренса значно складніший. Але щоб сфокусуватися і зрозуміти характеристики нестандартного  мислення, ми повправляємося на цій базі[1].

Основна частина. Вправа «Доповни малюнок» (5 хв).

Ведучий. Як розвивати оригінальність? У першу чергу виконувати завдання на розвиток образного мислення, фантазії, уяви.

Завдання для груп. Покличте на допомогу уяву і кожен наступний малюнок доповніть так, щоб вийшло щось впізнаване. Кожній команді надається аркуш паперу, на якому в шести секторах намальовані геометричні фігури: коло, ромб, квадрат, лінії тощо.

Представлення групами результатів роботи та їх обговорення.

Вправа «Друдли» (10 хв).

Ведучий. Цю гру-головоломку винайшов американець Роджер Прайс. Droodle - малюнок, на підставі якого неможливо точно сказати, що це таке, але зате можна придумати безліч варіантів «що б це могло бути». Єдиної правильної відповіді немає.

Завдання для груп. Вам пропонується описати картинку, яка має множинні значення. Необхідно надати якомога більше версій та інтерпретацій того, що зображено на малюнку. Особливо цінується оригінальність та гумор.  Кожній команді надається по три однакові зображення у стилі друдлів.

Представлення групами результатів роботи та їх обговорення.

Вправа «Розв’язання ситуації» (5хв).

Командам необхідно дати пояснення ситуації.

Ведучий. Збирач милостині постукав у двері будинку багатого чоловіка.  Багач відкрив двері, вислухав прохання про милостиню і сказав: «Зачекайте тут». Через хвилину він повернувся з дрібною монетою, яку й віддав збирачеві.  Незабаром після цього збирач написав лист подяки багатієві.  Чому [3,с.6 ]?

Представлення групами результатів роботи .

Відповідь. Монета була рідкісною й коштувала не менш як тисячу доларів.

Ведучий. Як розвивати гнучкість?  Кожна людина хоче мати десятки ідей в день, але чи багато людей замислювалися про те, що ж таке ідея?  Насправді, все набагато простіше, ніж здається.  Ідеї ​​- це асоціації, зв'язок.  Будь-яка ідея, неважливо якого рівня, це зв'язок між попередніми ідеями.  І ці асоціації виникають в нашому мозку постійно, незалежно від того, хочемо ми щоб вони виникали чи ні.  Отже, можна зробити дуже простий висновок: неможливо створити ідею з нічого.  Ідея створюється шляхом зв'язку декількох вже існуючих і будь-який мозок проводить свої унікальні асоціації між цими поняттями.

Завдання для груп. Вправа «Архітектор» (10 хв).

Ведучий пропонує групам назвати 10 іменників і записує їх на дошці.

Уявімо, що вам, архітекторам, дане завдання – створити проект школи. Ті слова, що записані на дошці – побажання замовника, кожне з яких має знайти відображення в проекті (форма предмета, його якість, атрибут).

Представлення групами результатів роботи та їх обговорення

Вправа «Реклама» (10 хв).

Ведучий. Рекламний бізнес гостро потребує нових творчих ідей. Найважливішою частиною реклами є передача інформації, без чого вона абсолютно даремна. Крім того, в рекламі необхідно придумати щось оригінальне.

Завдання для груп.

Назвіть чотири випадкові слова. Виберіть з них одне в якості предмета, який потрібно прорекламувати. Використайте слова, що залишилися, для реклами цього слова.

Реклама може бути у вигляді слогану, постера, сюжету для телевізійного рекламного ролика.

Представлення групами результатів роботи та їх обговорення.

Вправа-руханка «Вухо-ніс» (5хв). Ведучий. Психологи стверджують, що за креативні ідеї відповідає не права  чи ліва півкулі мозку, а зв’язок та співпраця між ними. Отже пропоную вправу на розвиток обох півкуль мозку. Лівою рукою тримаєте ніс. Правою рукою –ліве вухо. На рахунок «три» руки міняються: права рука тримає ніс, а ліва – торкається правого вуха. Учасники виконують вправу.

Ведучий. Як прокачувати швидкість?  Для швидкості треба практикувати квоту ідей - щодня протягом двох-трьох місяців, для формування стійкої звички.  Щоб навичка була осмисленою, придумуйте ідеї для завдання, з яким працюєте сьогодні або яке вас турбує. Визначте для себе квоту від 50 до 100 ідей в день, так ви зможете відчути «суть» цієї вправи.  У якийсь момент буде важко, але не здавайтеся!

Вправа «Знахідка» (5 хв). Завдання для груп. Ви відпочиваєте на морі. Одного разу до ваших ніг прибій виштовхнув невідомий предмет. Ведучий демонструє предмет невідомий учасникам. Що це може бути? Назвіть якомога більше варіантів.

Представлення групами результатів роботи та їх обговорення.

Вправа «Поради» (10 хв). Завдання для груп. Сформулювати перелік рекомендацій, які дозволять зробити власне життя більш творчим і записати їх на аркушах. 

Аркуші, на яких записані сформульовані командами рекомендації, вивішуються для огляду всіх учасників.  Представники кожної з команд по черзі отримують слово, щоб озвучити свої рекомендації і коротко прокоментувати свої поради.

Ведучий. Творча людина знаходить задоволення не тільки в досягненні результату, але в процесі просування до мети — їй подобається думати, перебирати варіанти, шукати і знаходити різні шляхи виходу із ситуації. Полюбіть процес вирішення проблеми. Стикаючись з новими завданнями або несподіваними труднощами, навчіться сприймати їх як не як проблеми, а як виклик вашим творчим здібностям.

Розширюйте кругозір. Чим більше ви знаєте, тим більше «їжі» отримує ваша уява, а без уяви неможливо генерувати по-справжньому творчі ідеї. Читайте книги, дивіться науково-популярні і документальні фільми, набирайтеся досвіду корисної діяльності і активно пізнавайте світ навколо.

Намагайтеся бути винахідливим у будь-якій сфері вашого життя, а не тільки під час навчання: придумуйте нові цікаві способи проведення дозвілля, займайтеся незвичайними хобі, пропонуйте нестандартні варіанти вирішення побутових питань.

Вчіться бачити незвичайне в звичайному. Навіть у самих звичних місцях підмічайте все, що виглядає особливим, відрізняється від стандарту, не відповідає шаблонами. Вчіться бачити знайомі предмети з нового ракурсу, знаходити несподівані способи їх застосування.

Вправи для розвитку креативності допомагають активізувати роботу мозку і налаштуватися на ефективне рішення проблем.  Однак вміння створювати нові ідеї і робити несподівані ходи - це ще й звичка.  Кожен день ставте перед собою творчі завдання, шукайте нові варіанти вирішення інтелектуальних і побутових питань – і креативність мислення стане для вас звичним життям і природною звичкою[2].

Підведення підсумків. Рефлексія (5 хв). Пазли-очікування знімаються з дошки і, якщо очікування здійснилися, – перевертаються та складаються учасниками у картинку «Креатив».  Учасники тренінгу дякують один одному оплесками.

Література

  1. Лебедев В. Как развить в себе креативность? 5 простых шагов, которые сможет выполнить каждый [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://zeh.media/praktika/obrazovaniye/3068714-mozhno-li-razvit-v-sebe-kreativnost-instruktsiya-v-5-shagov-ot-shkoly-ikra
  2. Онлайн-школа «Фоксфорд». Как развить креативность [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://media.foxford.ru/creativity-lifehacks/amp/
  3. Фантастические задачки на креативное мышление/ Э.Хачмен. – М.: АСТ, Астрель, 2008. – С.6.