Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Педагогічні колективи закладів загальної середньої освіти України працюють над виконанням завдань реформування освіти, до числа яких входять упровадження Державних стандартів загальної середньої освіти, новітніх методик та технологій навчання [1, с.16].  Провідна роль у виконанні цих завдань належить учителю, який завдяки своєму професіоналізму і самоосвіті, засобами інноваційних технологій намагається підвищити ефективність сучасного уроку. Актуальною технологією, яка відповідає вимогам Нової української школи та інноваційного навчання, є тренінгова технологія. Упровадження в освітній процес тренінгових методів і форм навчання стимулює пізнавальну активність, творче мислення, креативність, самостійність у пошуку й виборі завдань. розвиває життєві навички активного слухання, співпереживання, співробітництва, упевненої поведінки і толерантності. У ході тренінгу створюються найбільш комфортні умови навчання, де кожен із учасників є успішним, рівноправним, має змогу оцінювати й бути оціненим.

Сутнісною характеристикою тренігових технологій є зміна ставлення до об’єкта навчання та перетворення його на суб’єкт, у результаті чого підвищується ефективність уроків. Моделювання життєвих ситуації, використання ігрових методик, вирішення навчальних проблем - все це передбачає підготовку учнів до самостійного життя, бо сприяє формуванню атмосфери співробітництва, взаємодії [1, с. 18].

В своїй роботі апробую і впроваджую, на уроках біології, позакласних заходах, форми і методи тренінгових  технологій, складаю плани-конспекти з використанням тренінгових методів і прийомів і розповсюджую досвід роботи серед вчителів біології міста на засіданнях творчої груп і методичних об’єднань вчителів.

Тренінг як форма навчання має суттєві переваги над іншими формами навчання і вимагає від фахівців не тільки знань, а й уміння застосовувати свої знання у практичній діяльності, що постійно змінюється.

Експериментальне використання тренінгових технологій з метою фахової підготовки й професійного самовдосконалення викладено в працях Л. Козлової, Г. Кошонько, Л. Мітіної, В. Павловського, Т. Цюман. На думку Л. Шепелевої, "тренінг – це інтенсивні короткотривалі навчальні заняття, спрямовані на створення, розвиток і систематизацію певних навичок, необхідних для виконання конкретних особистісних, навчальних або професійних завдань, у поєднанні з посиленням мотивації особистості стосовно вдосконалення роботи" [3, с. 6]. Поняття "тренінгові технології" розглядається в педагогічній площині як здобуття та засвоєння знань, формування і розвиток умінь, навичок, важливих якостей, ціннісних орієнтацій, компетентностей тощо. Це створює підґрунтя вважати тренінг педагогічною технологією навчання (оскільки тренінг відповідає всім основним ознакам технології й охоплює у своїй структурі велику кількість окремих форм і методів). Значущість тренінгів для освітнього процесу виявляється в тому, що вони дають можливість інтенсифікувати процес  підготовки здобувачів освіти зробити його більш результативним за рахунок повної відповідності принципам особистісно орієнтованого навчання.

На сьогодні тренінг є незамінним елементом системи навчання, який передбачає розвиток професійних навичок, креативного мислення й інтелектуальних здібностей особистості, зокрема розвиток мислення й мовлення здобувачів освіти.

Тренінгове навчання має істотні відмінності порівняно з традиційними формами навчання. Традиційне навчання за своєю суттю є формою передавання інформації та засвоєння знань. Натомість тренінг — це цікавий процес пізнання себе та інших; спілкування; ефективна форма опанування знань; інструмент для формування умінь і навичок; форма розширення досвіду [2, с 26].

В процесі підготовки до уроків - тренінгів мною виявлені недоліки:

  • Переповненість класів, проблематично організувати роботу за технологією якщо в класі 25-30 учнів.
  • підготовка вчителя до тренінгу не тільки фінансово дорого, але і містить постійної покупки канцелярських засобів(ватман,фломастери, стікери, видео і оргтехніка.
  • Не завжди аудиторія здобувачів освіти готова працювати режимі тренінгу. Необхідно зважено підходити до питання підбори методів і віку, щоб не викликати зайву веселість.
  • Для проведення уроків найкраще підходять уроки повторення і узагальнення знань.

Серед переваг, які має тренінг як активна форма навчання, можна визначити такі:

  • тренінг побудований (повністю чи частково) на моделюванні ситуацій та спрямований на формування умінь і навичок, необхідних у практичній роботі;
  • тренінги передбачають виконання індивідуальних і групових практичнихзанять, проведення рольових ігор; проектів, плакатів, лабораторних досліджень
  • тренінг дає можливість здобувачам освіти систематизувати набутий досвід,усвідомити рівень власної компетентності, окреслити шляхи особистісного саморозвитку;
  • тренінг сприяє встановленню демократичного стилю спілкування,забезпечує суб'єкт-суб'єктний процес навчальної діяльності;
  • тренінг формує у здобувачів освіти практичні навички до виконанняіндивідуальних завдань і публічної презентації результатів своєї роботи,
  • навчає ефективно працювати в команді;
  • тренінг розвиває лідерські якості, ініціює активність здобувачів освіти.

Застосування тренінгових технологій передбачає залучення здобувачів освіти до навчального процесу, активізує міжособистісну комунікацію, яка забезпечує ефективний обмін інформацією в ході творчої дискусії. У свою чергу це сприяє розвитку у здобувачів освіти аналітичного мислення і виробленню навичок прийняття компетентних рішень в ситуаціях, максимально наближених до практичної діяльності.

Тренінг, на відміну від традиційних форм навчання, орієнтований нетільки на правильну відповідь, а й на запитання та пошук. У процесі тренінгувідбувається формування і закріплення умінь і навичок ефективної професійної поведінки учасників. Завдяки тренінгу відбувається інтеграція біології з фізикою, хімією, медициною, екологією, географією, математико. українською мовою та основами здоров’я. Наскрізні змістовні лінії сучасної НУШ формують компетентності здобувачів освіти: математичну, вміння спілкуватися державною мовою, екологічна грамотність і здорове життя, інформаційно-комунікативної грамотності, а головне формують навичку навчатися упродовж життя. Тренінгові заняття є, по суті, семінаром у режимі неперервної дискусії, що переривається міні-лекціями, індивідуальною роботою, діловими іграми,кейсами та іншими завданнями.

Отже, правильно організований тренінг розвиває гнучкість, оригінальність мислення, толерантність, здатність вирішувати проблемнізавдання та ситуації; сприяє усуненню  помилок і недоліків у вивченні і розумінні матеріалу , збагачує їхній активний життєвий досвід, а також формує креативне мислення.

Література

  1. Воронцова Т. В., Пономаренко В. С. Основи здоров'я. 5 клас: Посібник для вчителя. — К: Видавництво «Алатон», 2013.
  2. Гіппіус С.В., Тренінг розвитку креативності. Гімнастика відчуттів, СПб, "Мова", 2001. – 123 с.
  3. Шепелева Л. Н. Программы социально-психологических тренингов /Л. Н. Шепелева. – СПб. : Питер, 2006. – 160 с.