Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Рекомендації по створенню екологічної стежки.

У роботі зібрані найважливіші практичні поради на допомогу вчителям біології, географії, керівникам гуртків еколого-натуралістичного профілю, запропоновані вчителем Стокопанвської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів.

Актуальність створення екологічної стежки.

Найістотнішим недоліком традиційної системи освіти є те, що під час вивчення природничих дисциплін у школі загальні закони природи зазвичай не виступають у ролі  наскрізних принципів обґрунтування знань. В результаті чого у школярів формуються інтелектуальні навички лише на продуктивному рівні. Творчі можливості учнів проявляються стихійно або розвиваються повільно. Це призводить до невміння самостійно приймати своєчасні рішення. За цих причин гальмується формування в учнів екологічного мислення (бережливого ставлення до природи, екологічної свідомості і екологічної культури). Навчати основ екології тільки в класі, означає позбавити їх глибини відчуття гармонії взаємодії всіх часток природи. Екологічна освіта та виховання підростаючого покоління включає всі форми організації навчально – виховного процесу, вони спрямовані:

  • на підготовку учнів до цілісного сприйняття екологічних проблем;
  • на свідоме розуміння процесів, що відбуваються в природі в результаті людської діяльності;
  • на взаємодію багатьох наук щодо подолання екологічної кризи.

 Організація практичної діяльності дітей та юнацтва вийшло за рамки простого набуття здобувачами освіти теоретичних знань, ставши по справжньому дійовою формою екологічного виховання школярів.

Завдання екологічної стежки.

Створення навчально - пізнавальної екологічної стежки започаткувало організацію і розвиток однієї з нових форм екологічної освіти обдарованої молоді і виховання. Екологічна стежка – розмічений маршрут екскурсії в природу, під час якої екскурсовод веде розповідь про природні об'єкти та явища, що спостерігаються по ходу маршруту.

Основна мета екологічної стежки – екологічна освіта та організація дослідницької роботи.

Основними функціями екологічної стежки є:

  • навчальна – формування в учнів навичок перенесення екологічних знань у реальне життя;
  • розвивальна – формування екологічної свідомості, культури;
  • виховна – залучення учнів до спілкування з природою.

Науковість, інформативність може викликати проблеми під час підготовки, так і в процесі проведення екскурсій на стежці. В зв'язку з цим слід враховувати вікові особливості відвідувачів, їх навчальні можливості, рівень їх знань, сформованість загально навчальних умінь і навичок, мотиваційну сферу, екологічну свідомість, культуру. Це впливає на вибір маршруту, назв зупинок, тематику екскурсії. Отже, організовуючи роботу на екологічній стежці, педагог враховує особливості вікової групи учнів.

Орієнтовні тези до екскурсії.

В  Стокопанівській ЗОШ створено  географічно-екологічне об'єднання «Паросток». Головне завдання його учасників – вивчення й охорона природи рідного краю. Юннати в рамках Всеукраїнського конкурсу школярів і учнівської молоді «Вчимося заповідувати» створити екологічну стежину.

Наше село мальовниче, красиве, здавна славиться пишним буянням садів, чистотою ставків. Природа в селі багата й різноманітна. Екскурсоводи познайомлять вас із видовим складом рослинного і тваринного світу . Ви дізнаєтеся про фонові види, які є в нашому селі.

Екологічна стежина розпочинається в шкільному парку, проходить по селу, закінчується на вулиці біля школи. На стежині багато красивих куточків природи, які допоможуть юним друзям учитися спілкуватися з довкіллям, уміти поводити себе в природі, пізнавати її таємниці й закономірності.

Стежина довжиною 4 кілометри має  вісім  зупинок. Її назва – «Знай, люби, бережи рідну природу!»

Юний друже!Ти не одержав у спадщину від батьків, ти взяв її в борг у своїх дітей! Цінуй і бережи рідну природу!Берегти, примножувати природні багатства повинні всі, кому дороге навколишнє середовище, кому дорогий рідний край. Ми створили екологічну стежину, де розташовані цікаві й потрібні рослини, намагаємося, щоб ця стежина була початком великої природоохоронної роботи, а рослини цінувалися й оберігалися не лише на стежині, а й усюди.

Паспорт екологічної стежини.

Екологічна стежина має довжину 4 кілометри. Розпочинається зі шкільного подвір'я, проходить по селу Стокопані біля ставка, закінчується біля школи.

Має екологічне, пізнавальне, естетичне значення. Використовується під час вивчення навчального матеріалу, навчальних екскурсій та проведення позакласних виховних заходів, туристичних походів, екскурсій в природу.

На стежині вісім зупинок:

Каштан
Символи України
Берізонька
Садочок
Пам’ять
Ставочок
Дубочок
Історичне дерево

Кожна зупинка має детальний опис розміщення, фонові види, перелік видів рослин і тварин, які мешкають у цій місцевості, чисельного ареалу.

Зупинка « Каштан ».

Парк на території подвір'я посадили в 1965 році учні школи. Фоновими видами є каштани, туя. Парк Навесні прикрашають квітники. У 2000 році

висаджено 14 кущів смородини. На центральній клумбі росте туя, у вітах  якої знайшли схованку 6 особин вухастих сов. Синички, дятли постійно «лікують» дерева в парку.

Зупинка «Символи України».

Так названо наступну зупинку нашої стежки, де учнями нашої школи посаджено  вербу і калину – символи рідної землі, отчого краю, батьківського порога, символ родинного добробуту і достатку.

Кущ калини біля хати – одна з найхарактерніших ознак української оселі.

Калина милує наш зір білим цвітом весною й червоними кетягами ягід восени.

Зупинка «Берізонька».

Фоновим видом у нашому шкільному подвір'ї є білокора тендітна берізка. Посаджена вона 1990 році учнями нашої школи Вона – окраса школи.

Зберегти її від знущання під час сокоруху – наше завдання.

Зупинка «Пам'ять».

Алея вічнозелених туй підводить нас до пам'ятника загиблим воїнам та односельчанам. Пам'ятник було споруджено в  1965  році. Тут на  меморіальних плитах викарбувані імена солдатів, які захищали нашу Батьківщину в роки Другої світової війни та  геройськи загинули.

Ми постійно доглядаємо за пам'ятником, висаджуємо квіти червоного кольору. Галявина тюльпанів утворює червоний килим навколо пам'ятника.

Зупинка « Дубочок ».

Фоновим видом у нашій маленькій  сільській діброві є дубочки. Вони є окрасою всього села. Багато часу минуло з того дня, коли в 1980 році з грубих дубових кілків з'явилися великі дуби. Могутні дерева прикрашають нашу греблю над ставком. Сильні дерева є не тільки окрасою, а й надійною опорою. А в густому листі знайшли притулок для гніздівлі птахи, у тому числі й синички. Ми охороняємо 80-річні дуби.

Зупинка « Історичне дерево ».

Наймолодша Зупинка з'явилася, коли юннати виявили дерево – одноліток школи. Це тополя. Цьому дереву  60  років .Висота тополі - 20 м, діаметр стовбура - 228 см.

Навчально – пізнавальна робота.

На екологічній стежині проводиться навчально – пізнавальна та природоохоронна робота. Юні екологи проводять спостереження за змінами  флори і фауни на зупинках, екскурсії з молодшими школярами, екологічні походи. Відповідно до акції «Місячник екології» активізується робота на екологічній стежині. У шкільному саду обрізуються дерева, формується  крона кущів, проводиться огляд пошкоджених дерев, вапнуються стовбури. Узимку в годівнички систематично підсипається корм для приваблювання птахів. Туя використовується для вивчення хвойних рослин як натуральний експонат, а в пишній кроні вдень перераховуються вухасті сови ( 15 – 20 особин). Юні екологи постійно доглядають за пам'ятником воїнів односельців, за алеєю пам'яті .

Природоохорона робота.

Під час весняного сокоруху проводиться акція «Берізка» – охорона білявої красуні від пошкоджень для добування соку. Для закріплення гребель та окраси ставків юні екологи  висаджували дерева. Очищували територію біля ставків від побутового сміття. Подобається учням робота на зупинці  «Ставочок».

Протягом кількох років в співдружності з екологічною групою профільної зміни табору відпочинку при Стокопанівській ЗОШ, брали участь

у Всеукраїнській акції «Жива вода». займали призові місця. Учениця школи, нині студентка Одеської юридичної академії Марія Товкус захищала наукову

роботу в МАН, де отримала Диплом за вдалий дебют.

Юннати виявили на території школи стару тополю. Зараз цій кремезній деревині – 60 років. Розкішне дерево із широкою кроною дарує прохолоду влітку дітям під час табірної зміни. Юннати озеленяють шкільне приміщення, доглядають за кімнатними рослинами. Щовесни школярі – учасники агітбригади з охорони природи беруть участь у районному огляді конкурсі.

Висновки.

Таким чином, формування ставлення особистості до природи як до цінності незалежно від можливості чи неможливості практичного використання її об’єктів – одне із сучасних завдань екологічного виховання. Екологізація свідомості особистості передбачає не лише усвідомлення самоцінності природи і її ролі для людини, а й оцінку кризової екологічної ситуації.

Отже, виховання екологічної культури у школярів включає екологізацію навчальних предметів, введення факультативних курсів, морально-естетичний розвиток учнів, навчально-просвітницьку, навчально-дослідницьку, природоохоронну діяльність, забезпечення самовиховання, самоосвіти. Форми екологічної освіти та виховання учнів в урочний, позаурочний та позакласний час органічно поєднується в загальну систему освітньо-виховної роботи, що забезпечить цілісне сприйняття світу, свідому екологічну поведінку учнів, моральні вчинки щодо об’єктів природи, усвідомлення взаємозалежності двох дуальних світів: людей та природи. У роботі з виховання екологічної культури необхідно використовувати форми, методи, прийоми навчання та виховання у їх нероздільній єдності, які мають бути цікавими для здобувачів освіти, викликати у них бажання оберігати навколишнє середовище та сприяти орієнтації учнів на самовиховання, самоосвіту та самостійне здійснення практичних завдань