Як підвищити кваліфікацію
у центрі прогресивної освіти "Генезум"?

header
  • збірник матеріалів
  • публікація на сайті genezum.org безкоштовна
  • заочна участь
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 5 год, 0.05/0.1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • постійний доступ
  • можна проходити у будь-який час
  • дистанційне навчання
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 16/30 год, 0.5/1 ЄКТС
ПЕРЕЙТИ
header
  • безкоштовний перегляд
  • інтерактив зі спікером
  • онлайн формат
  • для закладів загальної середньої освіти
  • для закладів дошкільної освіти
  • Сертифікат - 2 год, 0.06 ЄКТС
СКОРО

Програма «Український художній розпис» (Петриківський розпис, Косівський розпис, Опішнянський розпис, розпис М. Приймаченко) ставить перед собою мету познайомити дітей з спадщиною художнього розпису, привити любов до даного традиційного ремесла, вмінню створювати особисті  творчі композиції в традиціях народного ремесла українського  народу, розвивати творчі можливості дітей, естетичний і художній смак, сприяти навчанню дітей початковим навичкам письма завдяки художньому розпису. Головна ідея програми – допомога дитині, що розвивається в соціалізації і самовизначенні  в процесі творчої діяльності, заснованій на спілкуванні, вивченні історії і культурних цінностей своєї Батьківщини.

Педагогічна цілеспрямованістьрозробки програми по навчанню і розвитку навичок письма полягає в наступному:

  • В  інтеграції двох видів діяльності художнього розпису і письма;
  • Дозволяє врахувати одну з найважливіших особливостей молодшого школяра – цілісність сприйняття навколишнього світу, в якому всі елементи взаємопов’язані [2, c.42].

Інтеграція різних видів діяльності заснована на поступовому розумінні і прийнятті дитиною того, що образ одного і того ж об’єкту, явища в різних видах мистецтва створюється специфічним для того чи іншого виду діяльності засобами:

  • В образотворчій діяльності – малюнок (форма, величина, колір, композиція, ритм );
  • На письмі – знак (елемент букви, графічні символи, напрямі руху, форма, величина).

В основі інтегрованих занять лежить спільний зміст ведучих тем і їх логічний взаємозв’язок, тобто встановлення міжпредметних зв’язків як одного  із складових елементів організації навчального процесу [4, c.22].

Програма складається з таких модулів:

  1. «ПИСЬМО » та «РОЗПИС».

Заняття розраховані на розвиток графічних рухів, навичок письма, завдяки  художньому розпису, зорових  сприйняттів, зорово-моторних координацій. Для засвоєння навичок початкового письма і  графічного розпису краще використовувати  зошити в широку лінію. Робота в такому зошиті дозволяє дитині уникнути забруднень в сприйнятті буквених форм, елементів розпису і їх частоті, дозволяє відпрацювати правильне виконання елементів, поступово зменшуючи їх висоту до необхідної (здоров’язберігаючий фактор – зір дитини). Робота триває за принципом «від простого до складного» і передбачає виконання узорів по схемі, творчі завдання, що розкривають послідовність виконання малюнку того чи іншого елементу художньої композиції. В результаті роботи в зошитах діти засвоюють початкові навички завдяки різноманітним вправам, більша частина яких присутня в художньому розписі.

  1. Модуль «ЖИВА АБЕТКА» В.О.Сухомлинський писав: «Процес навчання читанню та письму має стати для дітей яскравим шматком життя, наповненого живими образами, звуками, мелодіями… Навчання грамоти потрібно тісно пов’язати  з малюванням, грою, пізнанням краси світу». Їх краще проводити одночасно з наступними модулями.
  2. Модулі «АПЛІКАЦІЯ» та «ВИШИВАННЯ» або «БІСЕРОПЛЕТІННЯ» де використовуються традиційні орнаменти. Орнамент складається з ритмічно повторювальних зображень. Рівномірне чергування однакових візерунків в орнаменті створює враження руху або спокою. За мотивами орнаменти поділяють на геометричні, рослинні й тваринні. Залежно від ритму орнаменти є прості й складні. Прості орнаменти будують повторенням одного елемента. Цікавою є техніка створення орнаменту з бісеру.
  3. Модуль «КНИЖКОВА ПАЛІТРА». Дитина на початковому етапі навчання грамоти в школі або садочку знайомиться з буквами абетки, засвоює читання і письмо, з цікавістю розглядає книги. Навчання цього модуля розвиває цікавість до книги. Це стимулює у дітей у майбутньому прагнути до створення шрифтових композицій,  які в свою чергу будуть сприяти розвитку навичок зображувального  мистецтва, розвитку рухової моторики дітей засобами навчання розпису. Розвиток рухів необхідний для здійснення різних видів діяльності і багато в чому залежить  від володіння засобами і інструментами. В образотворчій діяльності розвиваються рухи руки, які пов’язані з процесом зображення.

Особливості зображувальної діяльності полягають  в тому, що для її впровадження важливий  не тільки розвиток руки, але й розвиток зору. Зоровий контроль за рухом руки необхідний на всіх етапах створення зображення. Зір оцінює отримане зображення і направляє його. Тому перший момент показу руху педагогом дуже важливий, так як він дає початок зображення; внаслідок сприйняття руху і формується уявлення про рух, який потрібно виконати. Процеси сприйняття, уявлення (зорові та рухові), рухи рук взаємопов’язані між собою і мають  бути єдині. Навички – це автоматизовані рухи, які спочатку виробляються свідомо, а потім функціонують автоматично» – С.Л. Рубінштейн «Основи загальної психології».

Орієнтування в русі руки, пов’язані з зображенням, починаються вже в процесі  дослідження предмета. Організовуючи дослідження предмета, педагог не тільки сам рухом руки по контуру виділяє форму предмета, підкреслюючи характер руху, але пропонує окремим дітям зробите те саме. Перед малюванням необхідно в повітрі зобразити той рух, який потрібно зробити дітям. Потім цей рух відтворюють на папері. Створюється зв’язок дії руки і зору. Зоровий образ з’єднується з руховим. Це сприяє забезпеченню подвійного контролю (рухового і зорового) за послідовними виконавчими рухами. Рух руки по предмету в процесі дослідження доводить дитині зв’язок цього руху з формою предмету: круглою чи прямокутною  формою [4, c.18].

На підготовчому етапі навчання письма діти мають засвоїти поняття про букви – графічні знаки, навчитися правильно чітко і досить швидко писати всі графічні елементи, дотримуючись правильного руху руки, правильної  траєкторії руху. Паралельно з графічним відбувається формування орфографічних навичок. В формуванні графічних навичок виділяють три головних етапи:

1 – аналітичний, основним компонентом якого є виділення і оволодіння окремими елементами дії;

2 – умовно- синтетичний, з’єднання окремих елементів та цілісність дії;

3 – автоматизації, є етапом створення навички як дії, який характеризується високим рівнем засвоєння і відсутністю поелементної свідомої регуляції і контролю. Характерною рисою автоматизації навички є швидкість, плавність, легкість.

Важливим етапом формування графічних навичок є перші уроки навчання письма. Підсумовуючи практичний досвід колег, ми притримуємося думки, що необхідно проводити наступні види робіт:

  • Штрихування;
  • Створення бордюрів в полосі із різних елементів;
  • Конструювання букв.

Під час уроків по штрихуванню проводяться вправи на розслаблення руки, тобто гімнастику для пальчиків. Систематичні вправи по штрихуванню дозволяють дитині розвивати мускулатуру пальців, координацію рухів, навчають орієнтуватися на папері, розуміти і виконувати такі завдання як проведення ліній зверху донизу, зліва направо і так далі. Такі вправи сприяють розвитку таких важливих якостей як увага, охайність і вміння доводити справу до кінця [5, c.62]

Направлення образотворчої програми «Українські мотиви: взаємозв’язок художнього розпису і письма» – художньо-естетичний розвиток дітей молодшого шкільного віку. Програма може бути використана як в дитячому садку, так і в початковій школі на уроках навчання грамоти.

Література

  1. Бернштейн Н.А. Про побудову рухів. – М.1947.
  2. Бетенькова Н.М.Навчання першокласників письму в зошиті з однією лінійкою. «Початкова школа».- 1991. - №11 – с.63
  3. Величко Н.К. Розпис, техніка, прийоми. – М.1999.
  4. Комарова Т.С. Формування графічних навичок у дошкільників. М. Просвіта, 1970.
  5. Паульсон І.І. Методика грамоти по історичним і теоретичним даним.1897.
  6. Таранов Н.Н. Рукописний шрифт.Львів, 1986.
  7. Цвинтарний В.В. Вправи для пальців . Нижній Новгород, 1995.